Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

проблем с клавиатурата

Препоръчан отговор

Здравейте, от вчера имам проблем с някои бутони на клавиатурата. кучето ми беше извадило захранвашия кабел после го пуснах и не бачкаха тези бутони и не можах да пповярвам Caps Lock, `, Tab, Q, S, D, A, C, W, E, R, T и Ctrl, както и българските им варианти с фонетична клавиатура - А, И, Ч,Ю и З изобщо не функционираха, реших да я отворя и да я почистя малко но без резултат извадих захранвашия кабел за малко пак не стана пробвах със друга клавиатура обаче и там не ръботеха същите клавиши с драйварите няма проблем клавиатурите ми са от старите със кръглите букси говоря за настолен компиютър мисля да взема със usb но незнам дали ще помогне чудя се дали е от компиютъра нещо 

kb1.7437.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

не нямам имам само лаптоп  
То не е задължително, да го имаш - само да пробваш. При някой приятел, познат, съсед …
Пп. Щом компа ти е с клавиатура, с PS2 - имам една излишна. Последно работеше …
Но не знам, как да ти я дам!

Щом и двете клавиатури показват един и същ проблем - вероятно нещо не е наред в буксата на компа. Ако сложиш USB клавиатура - би трябвало да е Ок.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това ти е решението, но все пак вземи от приятел за проба 5 минути!
Като казах „да сложи” - не говорех веднага да купува.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Влез в BIOS и виж там в някое текстово поле (например за въвеждане на парола) дали ще работи правилно клавиатурата. Вариант е да ползваш и някой live linux, но според мен също е изкъртена/повредена буксата на дънната платка.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, Raze написа:

Влез в BIOS и виж там в някое текстово поле (например за въвеждане на парола) дали ще работи правилно клавиатурата. Вариант е да ползваш и някой live linux, но според мен също е изкъртена/повредена буксата на дънната платка.

Не е нужно да е цялата букса - достатъчно е един пин да не прави контакт ...

Може и прах/корозия да има.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Питащият трябваше сам да се досети че 20 годишна клавиатура може да покаже всякакви проблеми. Куплунгът към компютъра е жива "петица" ( DIN45500) масово използван в близкото минало. От многото куплирания твърде е вероятно перата на женския куплунг на компютъра да се поразтворят и да няма добър контакт. Достатъчно е да е само едно, както е споменал Жоро за да прави последната тези магарии. Също - кабелът на клавиатурата. Най разумното  е  - смяна с нова.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, jhoro написа:

Не е нужно да е цялата букса - достатъчно е един пин да не прави контакт ...

Може и прах/корозия да има.

Това беше „първична реакция“, но като се „замисля“ (образно казано) - не е напълно вярна. Ще опитам да направя дисекция“ и анализ на проблема:

Всеки, който е виждал отвътре устройството на каква да е клавиатура (на компютър, калкулатор, дистанционно ...) знае, че вътре има матрица.  После има чип, който разпознава кой клавиш е натиснат и генерира позиционен код.

Този тип конектор - PS/2 - имат 6 извода (пина). image.jpeg.a5515470abbac3c5edcd7e9707ac082c.jpeg , а не 5 - както са на „5 pin DIN“  5 pin DIN connector of a PC keyboard

• Позиционните кодове се предават последователно, затова е необходим само един проводник за предаване на цялата информация..
  • Втори проводник се използва като обратна връзка за информационния сигнал, а в ролята си на заземяване, той служи и като обратна връзка за всичко останали сигнали в кабела на клавиатурата.
  • За синхронизация между клавиатурата и компютъра се използва отделен проводник, който предава клавиатурен часовников сигнал.
  • Четвърти и последен проводник се изисква за снабдяване на клавиатурата с 5-те волта прав ток, който и е необходим, за да работи. Тези четири проводника са всичко, което трябва да свързва клавиатурата с компютъра.
  • Последните два не се използват.

Ето примерна схема   -   1232523571_.thumb.jpg.4d33e835127f9f42d3fdcb349a2004a1.jpg

От всичко казано дотук - стигаме до извода, че ако един от всички проводници не „работи“ - няма да работи цялата клавиатура.

Автора казва, че не работят само част от клавишите - Caps Lock, `, Tab, Q, S, D, A, C, W, E, R, T и Ctrl“. Предполагам, че също и „Shift, Z, X ...“. Обаче (видно от схемата) - тези клавиши са на различни „P“ и „D“ шини.
Това и факта, че и втората клавиатура се държи по същия начин, говори за устойчива тенденция. Предполагам, че и други подобни клавиатури ще имат същия проблем.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Жорка!

Изрично съм написал, че неговата клавиатура е  с куплунг "петица" Ако иска, нека я снима, за да сте убедени. Сякаш за пръв път виждате такива. Еми едно време бяха само с този куплунг, не е като сега. Има преходник от "петица" към този, който си посочил със 6-извода. Има и преходник от "петица" на USB по магазините. Клавиатурата на питащия е много стара (над 20 години) ,но това съвсем не значи, че не може да работи и на днешните компютри.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Нека автора си провери настройките - какъв тип клавиатура е зададен. „101, 102, 104, 105-клавишна“ или друг тип.

преди 6 минути, Kolev71 написа:

Изрично съм написал, че неговата клавиатура е  с куплунг "петица" Ако иска, нека я снима, за да сте убедени.

Нека да я покаже - дотогава ... само гадаем.

Но дали „5-ица“ или „6-ица“ - принципа е същия! Ползват се 4.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 минути, jhoro написа:

Нека автора си провери настройките - какъв тип клавиатура е зададен. „101, 102, 104, 105-клавишна“ или друг тип.

Нека да я покаже - дотогава ... само гадаем.

Но дали „5-ица“ или „6-ица“ - принципа е същия! Ползват се 4.

Той  го е показал и за мен, явно се вижда Снимката, горе. Оригиналното производство на този тип клавиатури беше на "COMPAQ"

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Имам една стара - почти същата е, но е с 6-пинова букса.

605766471_.jpg.ad3b0c4338bd5881d68c9c9839a94e4d.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Приятел!

Не ни трябват плюсове и оценки, а отговори на зададените ви, въпроси. Това в случая е много по важно от някакви плюсове.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 25 минути, Kolev71 написа:

Приятел! Не ни трябват плюсове и оценки, а отговори на зададените ви, въпроси. Това в случая е много по важно от някакви плюсове.

Нали затова казах ...

преди 2 часа, jhoro написа:

Имам съмнение, че група позиционни кодове се игнорират - не се разпознават.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, alexkn6 написа:

със усб клавиатура се оправи сега е ок а пробвах старата ми клавиатура на друг компютър и там не искаше

А втората - и тя ли не иска?

Може да е нещо тривиално - течност (чай, кафе, бира ...) върху лявата част на клавиатурата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, alexkn6 написа:

със усб клавиатура се оправи сега е ок а пробвах старата ми клавиатура на друг компютър и там не искаше

R.I.P PS/2 keyboard

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, alexkn6 написа:

втората не работи а до онзи ден и двете клавиатури нямаха ядове явно вече са много стари още се чудя

Няма място за чудене - „потребителско общество“. Купуваш, хвърляш и пак купуваш.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване