Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Смяна на крайно стъпало вермона регент 1060

Препоръчан отговор

преди 7 часа, alexnell написа:

искаш да кажеш тда 7293

Да, 72 е. Те са на 50V.

Майстори има добри в София, Девин, Ст. Загора, Бургас, Търново...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

AIYIMA 1Pair Power Amplifier Board 100Wx2 Amplificador IRF240 FET Class A Power Amplifier Audio Board Amp For Home Sound Theater|Amplifier| - AliExpress

Публикувания линк от AGD съм го правил още в началото на 90-те. Когато за пръв път Стефан Дервишев отвори магазин в София на Конрад (5те кюшета)

Мерил съм всичко и останах много доволен, че ще зарадвам човека, който ми го беше поръчал. (поръчката беше крайни стъпала) Не е купувано, а правено с печатна платка. Купувани са само елементите от Конрад. Вторият линк не съм го гледал, но AGD никога няма да те подведе в тази област. 

Едно допълнение: Обърни сериозно внимание на Радиаторите за всяко крайно стъпало. И ползвай тороидален трансформатор. Предлагат се от vikiwat - Пловдив, както и добри електролитни кондензатори (10 - 15000 микрофарада /минимум на 50 волта напрежение.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, JKirilov написа:

Да, 72 е. Те са на 50V.

Не може да работи на +-50 волта, не и при нормални условия без охлаждане в течен азот или други подобни. В даташийта на чипа е обяснено подробно защо. 

Тда 7293 са идентични с тда 7294 даже бях чел някъде, че партиди с 7293,които не покрият напълно изискванията след тестове се брандират като 7294.

преди 1 час, Kolev71 написа:

Едно допълнение: Обърни сериозно внимание на Радиаторите за всяко крайно стъпало. И ползвай тороидален трансформатор. Предлагат се от vikiwat - Пловдив, както и добри електролитни кондензатори (10 - 15000 микрофарада /минимум на 50 волта напрежение.

Бате Стефчо, той ще си ползва захранването от Вермоната и може само да си измери филтриращите кондензатори след 40 години работа дали са добри и да ги замени при нужда. Трансформатора по спомени беше към 400 вата, 28-0-28 волта AC, което е добре за изграждане на усилвател до 100 вата на канал, като ще има добър запас от мощност.

Според мене няма нужда да се възстановяват изгорели платки със схемотехника и елементарна база от преди 50 години за да се възстанови в оригинал тази Вермона. Има много по-добре звучашти и нискошумящи схеми от това "чудо" от времето на соца. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, AGD написа:

Не може да работи на +-50 волта, не и при нормални условия без охлаждане в течен азот или други подобни. В даташийта на чипа е обяснено подробно защо. 

Тда 7293 са идентични с тда 7294 даже бях чел някъде, че партиди с 7293,които не покрият напълно изискванията след тестове се брандират като 7294.

Бате Стефчо, той ще си ползва захранването от Вермоната и може само да си измери филтриращите кондензатори след 40 години работа дали са добри и да ги замени при нужда. Трансформатора по спомени беше към 400 вата, 28-0-28 волта AC, което е добре за изграждане на усилвател до 100 вата на канал, като ще има добър запас от мощност.

Според мене няма нужда да се възстановяват изгорели платки със схемотехника и елементарна база от преди 50 години за да се възстанови в оригинал тази Вермона. Има много по-добре звучашти и нискошумящи схеми от това "чудо" от времето на соца. 

Аз вече изключих, че ще е за ВЕРМОНАТА. Увлякох се!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Извинявам се за отсъствието ама нали знаете -работа ,жена ,па после малкия го водих на един сабор на сергиии и тетака та сега съм седнал да обърна 1-2 бири .

Иначе за вчера си изкарахме ок  т,ва тда седе между 110 до 120 градуса аз очаквах да спре секи момент ама си издържа

Добре де ама не ми се чака месец за доставка -тея на Кънчев от сайта тоя последния и предпоследния -не гоня мощност. дето пише 2х28волта тва право напрежение ли е или променливо 

Говорителите ги разбрах откаде са -Благоевград ВКШ 40в  4ом 1974 

%D0%BE%D0%B7%D0%BD%D0%B0%D1%87%D0%B5%D0%

като тея само дето надписа е на малка правоъгълна лепенка и моите са с конус отпреде .

Нямах време да ги разглобя и снимам

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, alexnell написа:

тея на Кънчев от сайта тоя последния и предпоследния -не гоня мощност. дето пише 2х28волта тва право напрежение ли е или променливо 

Тая мощност е доста измислена да кажем, че е към 2х100 вата а напреженията са променливи 2х28 волта. Радиатора е доста хилав и филтрацията не е ОК, входната част е с електролитни кондензатори, което също не е ОК. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не разбирам от транзистори и чипове, но тази температура 110-120 градуса ми се вижда адски висока. Доколкото изобщо е удачно сравнение с компютърна техника, като съм си комплектовал компютри, винаги вземам мерки с охлаждането, така че процесорът никога да не надминава температура 70 градуса при върхово натоварване, а при нормален режим - 35-40 градуса. Тук би трябвало да е същото.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, AGD написа:

Тая мощност е доста измислена да кажем, че е към 2х100 вата а напреженията са променливи 2х28 волта. Радиатора е доста хилав и филтрацията не е ОК, входната част е с електролитни кондензатори, което също не е ОК. 

е не гона мощност ,а иначе имам  един усилвател за кола дето е с прецакано захранване ама е на +–35 ше устиска ли на 40в крайните са 2сд718 и 2сб 668 за втория не съм сигурен

преди 2 минути, Михайлов написа:

Не разбирам от транзистори и чипове, но тази температура 110-120 градуса ми се вижда адски висока. Доколкото изобщо е удачно сравнение с компютърна техника, като съм си комплектовал компютри, винаги вземам мерки с охлаждането, така че процесорът никога да не надминава температура 70 градуса при върхово натоварване, а при нормален режим - 35-40 градуса. Тук би трябвало да е същото.

тва е директно от неомонтана за 6 лева не съм го вардил -исках да вида дали ше издържи и издържа

преди 7 минути, alexnell написа:

е не гона мощност ,а иначе имам  един усилвател за кола дето е с прецакано захранване ама е на +–35 ше устиска ли на 40в крайните са 2сд718 и 2сб 668 за втория не съм сигурен

тва е директно от неомонтана за 6 лева не съм го вардил -исках да вида дали ше издържи и издържа

преди 9 минути, Михайлов написа:

ти как ги охлаждаш ,че имам един лаптоп с и7мица и си седи се на 60-75 със сменена термопаста и почистен радиатор и бира е пил и ракия ама се му е жега

преди 11 минути, alexnell написа:

ти как ги охлаждаш ,че имам един лаптоп с и7мица и си седи се на 60-75 със сменена термопаста и почистен радиатор и бира е пил и ракия ама се му е жега

а процесора какво е ? 2 -3 транзистора

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 24 минути, alexnell написа:

Не става въпрос за мощност,  качеството не е добро.

За усилвателя докато не се пробва няма как да разбереш - най-вероятно няма да е проблем да работи с по-високото напрежение.

преди 30 минути, Михайлов написа:

Не разбирам от транзистори и чипове, но тази температура 110-120 градуса ми се вижда адски висока.

Това наистина е много - ако това е температурата на радиатора значи, че температурата вътре в чипа е с 20 градуса и повече отгоре. Това му е проблема на този чип, че когато работи на пределно високо напрежение дори и на огромен радиатор пак ще прегрее.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, AGD написа:

Не става въпрос за мощност,  качеството не е добро.

За усилвателя докато не се пробва няма как да разбереш - най-вероятно няма да е проблем да работи с по-високото напрежение.

Това наистина е много - ако това е температурата на радиатора значи, че температурата вътре в чипа е с 20 градуса и повече отгоре. Това му е проблема на този чип, че когато работи на пределно високо напрежение дори и на огромен радиатор пак ще прегрее.

термодвойката бех я залепил на чипа отпреде ,да не очаквах да слушам музика на тоя усилвател ама е без никакви поражения.,,.,.,., сега съм си го пуснал тихо даже седи на 40 градуса

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, alexnell написа:

Лаптопът ми също е с i7, а тъй като го ползвам само за музика, за да не шумят вентилаторчета, просто съм го скопил софтуерно от 4 на 2 гигахерца на процесора.

Иначе имам яка геймърска десктоп машина също с i7. Там съм наблегнал на охлаждането. Огромна кутия с три бавнооборотни  20 сантиметрови перки, плюс още три по-малки, огромен кулър върху процесора с две перки Нойзблокер от двете му страни,  контролер с отделно регулиране на оборотите на всяка перка (без тия върху кулъра на процесора) и т.н.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Приятелю alexnell, трябва да изясниш ситуацията, за да получиш помощ.

Това захранване така ли ще го оставиш, или ще го ъпгрейднеш, или ще го смениш с по-подходящо? Вентилатор на 220V намери ли?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 часа, Михайлов написа:

Лаптопът ми също е с i7, а тъй като го ползвам само за музика, за да не шумят вентилаторчета, просто съм го скопил софтуерно от 4 на 2 гигахерца на процесора.

Иначе имам яка геймърска десктоп машина също с i7. Там съм наблегнал на охлаждането. Огромна кутия с три бавнооборотни  20 сантиметрови перки, плюс още три по-малки, огромен кулър върху процесора с две перки Нойзблокер от двете му страни,  контролер с отделно регулиране на оборотите на всяка перка (без тия върху кулъра на процесора) и т.н.

имам го пц-то с контролера за три вентилатора  и една голема перка на кутията .,.,.,.,.,.,знаеш ли какво прави-събира прах от три години -не се сърди ама като са му дали до 100 градуса не виждам смисъл да ми бръмчат 5 вентилатора даже като ползвах преди пц-та и прехвърлях охлаждането на захранването на 5-те волта .,.,.,..,. захранване не ми е горело

преди 9 часа, JKirilov написа:

Приятелю alexnell, трябва да изясниш ситуацията, за да получиш помощ.

Това захранване така ли ще го оставиш, или ще го ъпгрейднеш, или ще го смениш с по-подходящо? Вентилатор на 220V намери ли?

незнам за какво ми говориш -какво да му ъпгрейдна 

Искам да си запаза миксера еквилайзера предусилватела на вермоната другото -аут

и за къв вентилатор на 220в ми говориш незнам

кое е по-подходящо за слушане на музика вкъщи един път седмично

даже тва е много

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Трудно се работи с тебе! ;)

Кое

преди 6 часа, alexnell написа:

е по-подходящо за слушане на музика вкъщи един път седмично

е ясно дори на децата - всеки стереоусилвател, а въпросната антика е МОНО!

миксера еквилайзера предусилватела на вермоната

не стават дори за чеп за зеле, могат само да влошат звука и са също за изхвърляне!

къв вентилатор на 220в

Този, който да сложиш да духа на сегашното чипче 7494, за да работи то дълги години евентуално. Обикновено вентилаторите са за 5 или 12V и явно са неподходящи. Друг вариант е 24V, но ще трябва допълнителна платчица за до 10лв.

какво да му ъпгрейдна

Кондензаторите, защото те в сегашния си вид водят до брум и по-ниска мощност в ниските честоти. Може да предизвикат също изгаряне на 7494!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, JKirilov написа:

Трудно се работи с тебе! ;)

Кое

е ясно дори на децата - всеки стереоусилвател, а въпросната антика е МОНО!

не стават дори за чеп за зеле, могат само да влошат звука и са също за изхвърляне!

Този, който да сложиш да духа на сегашното чипче 7494, за да работи то дълги години евентуално. Обикновено вентилаторите са за 5 или 12V и явно са неподходящи. Друг вариант е 24V, но ще трябва допълнителна платчица за до 10лв.

Кондензаторите, защото те в сегашния си вид водят до брум и по-ниска мощност в ниските честоти. Може да предизвикат също изгаряне на 7494!

така значи еквилайзера и предусилватела остават щото искам да запазя ретро вида на усилватела 

от два входа на миксера става стерео

говоря малко наизуст щото още не съм погледнал дали всеки вход е с предусилвател ама ако не е ше стане 

взех си 2 кита с тда 7293 от неомонтана 

а вентилатора ше мине през мощно съпротивление 5вата още не съм го пресмтнал колко ома и ще го качна на 40волта 

кондензаторите засега няма да ги пипам ама мерси ,че ме подсети 

прав си трябва да се сменят ама засега ще кара така 

ако имаш някакви коментари относно схемата на неомонтана кажи защото аз ще я събера без проблем ама кое как работи и идея си нямам

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 39 минути, alexnell написа:

коментари относно схемата на неомонтана

Прочени си в сайта на Неомонтана инструкциите за пускане на схемата. Малко са ми смешни платките им. Пътечките където вървят захранванията и големите токове до 6-7 ампера са супер тънки и трябва да ги калайдисаш по дебеличко да няма проблеми. Използвай подложки и пластмасови втулки за чиповете и хубава термопаста /най–добре такава за процесори на компютър/охлаждащият радиатор е свързан чрез извод 8 на инт. схема към отрицателното захранващо напрежение и всеки ел. контакт на радиатора с маса е късо съединение за -Uзахр . Не знам какъв радиатор ползваш, но да е по-голям и чиповете да са добре стегнати към него.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 23 минути, AGD написа:

Прочени си в сайта на Неомонтана инструкциите за пускане на схемата. Малко са ми смешни платките им. Пътечките където вървят захранванията и големите токове до 6-7 ампера са супер тънки и трябва да ги калайдисаш по дебеличко да няма проблеми. Използвай подложки и пластмасови втулки за чиповете и хубава термопаста /най–добре такава за процесори на компютър/охлаждащият радиатор е свързан чрез извод 8 на инт. схема към отрицателното захранващо напрежение и всеки ел. контакт на радиатора с маса е късо съединение за -Uзахр . Не знам какъв радиатор ползваш, но да е по-голям и чиповете да са добре стегнати към него.

мерси ще калайдисам пистите ,.,.,.,аз за тва и питах щото не разбирам а и за тея пари толко все пак ги взех по 7 лева бройката та за тея пари платка ли да платиш елементи ли схема ли 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Големи напъни да се съсипе техниката. Както винаги от некомпетентни.

Продължавайте с напъните от пръдня да направите боя. То ако ставаше така хората щяха да правят усилвателите с китчета на "Неомонтана".

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 54 минути, alexnell написа:

мерси ще калайдисам пистите ,.,.,.,аз за тва и питах щото не разбирам а и за тея пари толко все пак ги взех по 7 лева бройката та за тея пари платка ли да платиш елементи ли схема ли 

Направи, както ти е написал  AGD. Още по лесно ще ти е като оголиш тънък меден проводник, калайдисаш го и го профилираш по тънките писти. След това с поялника го прихващаш на две места и запълваш с калай по цялата дълбина на проводничето. Лесно е а и трябва да са подсилени задължително. Много е желателно да смениш електролитните кондензатори на захранването със нови.  Vikiwat продават много добри и не са скъпи. Но да са минимум на 50 волта, още по добре - на 63.  Бройката е около 6-7 лева от хубавите   10000 микрофарада! Успех.

преди 5 минути, Филипов написа:

Продължавайте с напъните от пръдня да направите боя. То ако ставаше така хората щяха да правят усилвателите с китчета на "Неомонтана".

Няма друг начин, щом е решил сам да се справя. Разбирам те напълно!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, Филипов написа:

Немам нищо против тебе ама ако можеш помогни ,ако не можеш не пречи ,че почваш да ме дразниш

преди 6 минути, alexnell написа:

Немам нищо против тебе ама ако можеш помогни ,ако не можеш не пречи ,че почваш да ме дразниш

кажи са к,во им е на китчетата на мен ми требват 2х40 макс даже е много 

оня ден слушах на китче с тда 7294 и ми хареса 

значи звука зависи от колоните незнам и неразбирам

утре съм почивка и ще се прави и полива та да му върви па ако светне и гръмне е здраве да е 

ще пишем за резултата засега ше е моно оти зимам сигнала от главния изход 

па ако стане по натам ше го напрайме  стерео

демек така си остане сигурно

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако много ми се прииска да послушам моно, съм си запазил едно страхотно лампово радио Грундиг от моето ранно детство. Дори има и FM обхват, но с много странен диапазон - от 80 Mhz до 100 MHz.

Ето такова:

spacer.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 15 минути, Михайлов написа:

Ако много ми се прииска да послушам моно, съм си запазил едно страхотно лампово радио Грундиг от моето ранно детство. Дори има и FM обхват, но с много странен диапазон - от 80 Mhz до 100 MHz.

Ето такова:

spacer.png

Да го пазиш!

От самото начало за Западна Европа, това беше обхвата на FM. 80-100 мегахерца. След известен период го промениха леко нагоре поради съображения от 88 - 108 мегахерца. Не си спомням точно коя година е било.  А GRUNDIG беше дълги години една от най добрите Европейски фирми за радиоелектроника.

Същтата фирмас направи през 70-те години на миналия век най добрия транзисторен преносим приемник с название  SATELIT 2000. Нямаше нещо, което се чува на къси вълни , "Сателита" да не го хване.  1977 до 1979 същият се продаваше и в България на цена над 650$ в централния магазин на "Кореком"

index.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 часа, Михайлов написа:

Ето такова:

spacer.png

знаеш ли колко подобни съм съсипал ,а сега си бием главата от стената оти нема откъде да си намера подобни

преди 5 минути, alexnell написа:

знаеш ли колко подобни съм съсипал ,а сега си бием главата от стената оти нема откъде да си намера подобни

и к ва беше тая дивотия -прадядо ми имаше един грамофон от тея големите с отрезана игличка .,.,.,.,.,.,.,каза че не си е платил данъка

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване