Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

8600k какъв е оптималния волтаж на процесора за клок на 4.8

Препоръчан отговор

Здравейте . Конфигурацията ми я виждате в подписа . В задачата се пита , какъв е оптималния волтаж на процесора за клок на 4.8 . Струва ми се че или охлаждането ми е супер умряло или нещо се случва с процесора . играя най-тежките игри на 144 херцов монитор и процесора е на 70 макс 75 градуса а охлаждането върти на 100 % . Знам че като температура това е г/д добре , но ми се струва на мен доста . 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Почиствал ли си скоро охлаждането? Пробва ли да смениш термопастата? Ръчно ако зададеш по-ниски обороти какво се случва с температурите?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, Raze написа:

Почиствал ли си скоро охлаждането? Пробва ли да смениш термопастата? Ръчно ако зададеш по-ниски обороти какво се случва с температурите?

Охлаждането е на около 6 месеца и видимо е чисто , термо пастат я смени преди 1 месец с някаква гризли и няма ефект . Страх ме е да наглася оборотите на 50% например и да включа игра , да не стане беля . 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Нищо няма да стане, евентуално ако процесора вдигне над максималната температура, ще смъкне честотата. Ръчно не можеш ли да правиш крива на оборотите или да настроиш охлаждането на някакъв по-тих режим?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, Raze написа:

Нищо няма да стане, евентуално ако процесора вдигне над максималната температура, ще смъкне честотата. Ръчно не можеш ли да правиш крива на оборотите или да настроиш охлаждането на някакъв по-тих режим?

Мога от БИОС-а , но какъв ще е ефекта ? Какво да гледам ? 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

от цялата работа не разбрах при какъв волтаж ти работи процерсора на 4.8Гхц ? Как си го клокнал ? С фиксиран волтаж , офсет , ауто настройки?  Това е важно да се спомене.  Отделно всяка бройка е различна . Няма точни стойности на волтажа за конкретна честота. Някои процесори могат да искат 1.35V за 4.8Гхц , други бройки могат да са стабилни и под 1.25V . Разликата в температурата между двата примера , които ти дадох ще е доста голяма . Отделно фактор остава и дъвката под капачката .  8-мо поколение /и не само те/ си плачат за делид още с излизането им от завода. 

Сподели , ако обичаш как точно си клокнал процесора. Пусни Hwinfo и го минизирай за 15-20мин по време на гейминг . След това погледни до какъв волтаж ти пуска дъното . Може да използваш и Riva tuner за мониторинг  по време на самата игра . При всички случаи трябва да споделиш повече подровности , за да ти се отговори адекватно . 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, pepy86 написа:

от цялата работа не разбрах при какъв волтаж ти работи процерсора на 4.8Гхц ? Как си го клокнал ? С фиксиран волтаж , офсет , ауто настройки?  Това е важно да се спомене.  Отделно всяка бройка е различна . Няма точни стойности на волтажа за конкретна честота. Някои процесори могат да искат 1.35V за 4.8Гхц , други бройки могат да са стабилни и под 1.25V . Разликата в температурата между двата примера , които ти дадох ще е доста голяма . Отделно фактор остава и дъвката под капачката .  8-мо поколение /и не само те/ си плачат за делид още с излизането им от завода. 

Сподели , ако обичаш как точно си клокнал процесора. Пусни Hwinfo и го минизирай за 15-20мин по време на гейминг . След това погледни до какъв волтаж ти пуска дъното . Може да използваш и Riva tuner за мониторинг  по време на самата игра . При всички случаи трябва да споделиш повече подровности , за да ти се отговори адекватно . 

В момента съм го оставил на авто волтаж като преди това беше на 1.35 . По време на стрес тест с AIDA ми дава че му пуска 1.27 . Сега ще пусна РИва тунера и ще го следя в игра какъв волтаж ми пуска .

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

С цел застраховка, дъното ти може да пуска да по-високи волтажи и поради тази причина да виждаш по-високи моментни стоиности .  Съвета ми е да зададеш фиксиран волтаж да кажем 1.25V на процесора и да започнеш тестове за стабилност. /Тази Айда няма да ти свърши особена работа в случая./ На Prime95 ако не си делиднал процесора , варианта ти за тест е без AVX. Пробвай като за начало  също така с Blender Benchmark 1.0 beta 2 , Cinebech R20, R23/пълния тест/. Ако минеш успешно всички тестове , пусни му Prime95 с avx.  Ако достигнат температурите над 90 градуса го спирай. Обикновено там доста бързо ти изкарва грешка при нестабилност . Ако случайно преминеш тестовете успешно на 1.25v , свали една стъпка на долу /1.24/. И така продължаваш докато не напипаш минималното напрежение при което процесора е стабилен  при фиксиран волтаж.   От тук вече започваш тестовете и настройки за 24/7 . С офсет или adaptive voltage . Не си спомям твоето дъно какви опции позволяваше за настройки . Отделно трябва да настроиш и load line calibration /LLC/ Тази настройка играе важна роля , за да осигури по-голяма стабилност при овърклок и да компенсира колебанията на високо и ниско напрежение . С други думи , идеята на офсета и adaptive настройките е , напрежението да пада на Iddle /когато процесора не е под товар/ .  Не е нещо сложно , но трябва малко повече заигравка и загуба на време.  Ако не смяташ , че ще се справиш, по-добре не се захващай.  Настроиш ли  обаче процесора стабилен на минимален за него волтаж при въпросната честота , която гониш , ще имаш много солидно подобрение в температурите .  

Относно волтажите , до 1.4V /пиково/  се смята за безопасно . Познавах хора , които и до 1,45V не се страхуват да държат процесорите си /като нямат проблеми вече с години/ , но аз лично не съм подобен екстремен клокър и не смятам , че е оправдано.  Даже за мен лично , каквото докарам до 1.35-1.37 като стабилност , на това и залагам :)  за 24/7 /леко се застраховам/ .  Пак казвам , тук говоря за пикови /моментни/ стойности , не за фиксиранни волтажи !  

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Поздравления за това че си го делиднал. За 8-мо поколение си е буквално неизбежно .  Въпреки това , всичко написано по-горе от мен за волтажите и настройките при клок си важи с пълна сила дори в момента след делида. Не забравяй , че прекомерния волтаж , далеч по-бързо може да убие процесора , от колкото високата температура /която в случая при теб не беше чак толкова притеснителна/ . 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 23 часа, pepy86 написа:

Поздравления за това че си го делиднал. За 8-мо поколение си е буквално неизбежно .  Въпреки това , всичко написано по-горе от мен за волтажите и настройките при клок си важи с пълна сила дори в момента след делида. Не забравяй , че прекомерния волтаж , далеч по-бързо може да убие процесора , от колкото високата температура /която в случая при теб не беше чак толкова притеснителна/ . 

Благодаря ти че си активен в моята тема . Проечтох няколко пъти написаното от теб по-горе , всичко добре , но когато настройвам волтажа ръчно , в idle волтажа е същия както когато и играя , а ако е на авто , волтажа си спада , това не знам как да го направя от ръчните настройки , за това предпочитам да е на ауто . 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Явно не си ме разбрал какво съм написал. Ръчния волтаж се задава само за да установиш при какъв волтаж е стабилен процесора ти на определна честота. Там няма колебания между ниско и високо напрежение . При ауто настройки в определени моменти дъното ти пуска безумно високи волтажи /макар и за кратко/ с цел застараховка .  Писах го и в предните постове , ще го кажа отново. Ръчните волтажи не са за 24/7 употреба. Те се задават с цел да опделиш кoлко е възможно най ниския волтаж , на който процесора е стабилен за клок 5Гхц да речем. Ако установиш , че при ръчен волтаж е стабилен на 5Гхц с 1,35V , следващата стъпка е отново да влезеш в Биос само че ползваш адаптив или офсет настройките за 24/7 /вместо manual/ . Като в случая вече знаеш какво ограничение в напрежението да зададеш  /демек , в моя пример - 1.35V/. Трябва да зададеш такъв  офсет , че да не ти минава под товар 1.35-1.36V процесора.  При адаптив повечето дънни платки директно позволяват да зададеш ограничение от 1.35V като към него често има опция за допълнителен офсет (+ 0.015V  да кажем , отново за лека застраховка) Отделно трябва да настроиш и load line calibration /LLC/ , за да не се получи някое ядро да те дъни през определено време при твърде нисък волтаж на iddle  . 

Нещата пак казвам не са сложни , но ако не си ги разбрал те съветвам подробно да прочетеш някой guide /ръководство/ . 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

А какъв е проблемът да се ползва ръчно зададен волтаж за 24/7 както някои се изразяват? Сетих се - никакъв, но тези някои никога не са учили и не са разбирали нещата, които са необходими, за да пишат тук.

П.П. Раян, сетни си процесорчето на колкото държи (5.0, 5.1, 5.2) на ръчно зададен волтаж, а ако имаш някакви други въпроси ми пиши на лично съобщение, защото тук адекватни отговори няма да получиш. А въпроси ще имаш, тъй като се променят и други параметри освен LLC (за което трябва да се знае апропо какво да избереш). Или чети гайдове и дерзай.:lol6:

Така и не направи Калин някакъв подбор за тези раздели, но вече не ме учудва това, защото разбрах с какви хора си имам работа.

Поздрави.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 15 часа, Jorge написа:

А какъв е проблемът да се ползва ръчно зададен волтаж за 24/7 както някои се изразяват? Сетих се - никакъв, но тези някои никога не са учили и не са разбирали нещата, които са необходими, за да пишат тук.

Верно ли си толкова зле , та не знаеш какъв е проблема да се ползва даден процесор на фиксирани волтажи ? 

преди 15 часа, Jorge написа:

, а ако имаш някакви други въпроси ми пиши на лично съобщение, защото тук адекватни отговори няма да получиш.

Умолявам автора на темата , да НЕ допуска подобна грешка. Всеки един ''психопат'', който предложи да се ползва даден процесор на фиксиран волтаж за 24/7 при клок от 5-5.1-5.2Ггхц, мисля че достатъчно красноречиво говори какъв опит и познания има . Това освен , че е безумно  , само по себе си показва до колко зле е хардуерния раздел тук , особено след включванията на подобни некомпетентни членове на форума .  Ако автора е също  ОК да си ползва проца на 5-5.1-5.2гхц при ~1,4V за 24/7 , при положение че реално едва в 5-10% от времето ще има нужда от подобни стойности , тогава нека така да бъде .  :emoji_smiley-23:

Мале , какви хардуерни-гуру специалисти има тук .  Смеха е маХ !

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 23.06.2021 г. в 12:46, pepy86 написа:

Верно ли си толкова зле , та не знаеш какъв е проблема да се ползва даден процесор на фиксирани волтажи ? 

Умолявам автора на темата , да НЕ допуска подобна грешка. Всеки един ''психопат'', който предложи да се ползва даден процесор на фиксиран волтаж за 24/7 при клок от 5-5.1-5.2Ггхц, мисля че достатъчно красноречиво говори какъв опит и познания има . Това освен , че е безумно  , само по себе си показва до колко зле е хардуерния раздел тук , особено след включванията на подобни некомпетентни членове на форума .  Ако автора е също  ОК да си ползва проца на 5-5.1-5.2гхц при ~1,4V за 24/7 , при положение че реално едва в 5-10% от времето ще има нужда от подобни стойности , тогава нека така да бъде .  :emoji_smiley-23:

Мале , какви хардуерни-гуру специалисти има тук .  Смеха е маХ !

Youre Funny The Nanny GIF by Cameo

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване