Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Windows 11 или Sun Valley и всичко свързано с него

Препоръчан отговор

преди 19 минути, цър-вул написа:

ключова дума

Ще се разбере, скоро.

Но не мисля, че само бизнесът е във фокуса за ограничения за ъпгрейд. Точно пък бизнесът най-малко го е еня, не мисля, че ще хукнат да си сменят хардуера заради Windows 11. Напротив - до края ще си стоят с 10-ката  - така както го направиха със 7-цата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 2,1k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Като се замислих - по ми е интересно друго.
Как Майкрософт ще мe отрежат от Windows 11 Dev билда, след като съм го вече инсталирал?
Пуш на некъф гаднярски disable сриващ изцяло ОС  или time-bomb няма да помогне , защото си правя редовни бекъпи, a измежду хилядите като мен, все някой ще намери начин да ги отсвири тези евентуални напъни. И какво? В най-лошия случай ще си остана на някакъв изолиран Dev build без поддръжка и без всекидневни ъпдейти? Какво по-хубаво от това - Windows 11 със спрени пуш ъпдейти  🤣

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, Тамболианеца написа:

Доколкото четох и доколко е вярно:
Майкрософт отрязва всички онези процесори преди Intel 8-мa генерация и тези преди AMD Zen+, защото онези прословути CPU кръпки и на Intel и на AMD нищо на практика не фиксвали за тях. Майкрософт просто колегиално си мълчал по въпроса да не излага Intel/AMD. Онези проблеми в процесорите се оправяли на хардуерно ниво чак в следващата им генерация.
Не мога да изровя линка, нито пък да го открия през търсачките ... щото просто изчезна ... 

Тука пише Windows 11 demands TPM 2.0 and here's what that means for you:

Цитат

Intel has various technologies that offer TPM 2.0 support, under a variety of names, but keep an eye out for PTT (Platform Trust Technology) and IPT (Identity Protection Technology) before trying to turn on TPM 2.0 in your UEFI/BIOS. Essentially though, Intel has supported TPM 2.0 on all its chips since Skylake, and on selected chips up to two generations before that.

AMD has supported TPM 2.0 since the Ryzen 2500, with its fTPM (Firmware TPM). So all of its Zen 2 and Zen 3 processors are also covered.

Накратко: AMD поддържат TPM 2.0 от Ryzen 2000, които са ги пуснали през 2018 година. Intel поддържат TPM 2.0 от Skylake нагоре, което е 6-то поколение, но 8-мото го пускат края на 2017 г.. Предполагам, че Microsoft режат 6-то и 7-мо поколение Intel-и, за да няма сърдити, които да казват "поддържат се стари Intel-и, но не и стари AMD-та". Това е моя мисъл, колко я вярна, не знам.

А иначе, ей това ни го готвят за някой ден:

Microsoft Pluton is a new processor with Xbox-like security for Windows PCs

Microsoft's new security chip takes PC protection to a higher level

Може и да има някаква връзка с изискването за TPM 2.0.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 36 минути, саби написа:

Тука пише Windows 11 demands TPM 2.0 and here's what that means for you:

Накратко: AMD поддържат TPM 2.0 от Ryzen 2000, които са ги пуснали през 2018 година. Intel поддържат TPM 2.0 от Skylake нагоре, което е 6-то поколение, но 8-мото го пускат края на 2017 г.. Предполагам, че Microsoft режат 6-то и 7-мо поколение Intel-и, за да няма сърдити, които да казват "поддържат се стари Intel-и, но не и стари AMD-та". Това е моя мисъл, колко я вярна, не знам.

А иначе, ей това ни го готвят за някой ден:

Microsoft Pluton is a new processor with Xbox-like security for Windows PCs

Microsoft's new security chip takes PC protection to a higher level

Може и да има някаква връзка с изискването за TPM 2.0.

Години наред вече китайците и руснаците разбиват защитите за игри, филми, музика, софтуер. Denuvo се очакваше да е непробиваемо и за няколко седмици го преодоляха. Именно затова се опасявам, че заради всичко това с TPM ще се напънат да заключат максимално нещата. Надявам се поне повечето финансови постъпления да имат положителен ефект върху качеството на дигиталната продукция.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 часа, цър-вул написа:

При оттключена лента с левия бутон на мишката се регулира размерът на лентата....от Win 3.1 - 10

Ами прав бях по-малка от такава с малки бутони не може да се зададе по-голяма може да се направи. Не може също и да се намалява дължината от двете страни. Би било хубаво това да бъде възможно във Уиндоус 11.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, astankov написа:

Не може също и да се намалява дължината от двете страни.

Това никога не е било възможно за тази лента.

преди 10 минути, astankov написа:

Ами прав бях по-малка от такава с малки бутони не може да се зададе

А ти какво искаш - перверзия от 2 пиксела височина?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Е сега чак пък 2 пиксела просто една идея по-малка. Ами знам че никога не е било възможно второто и бих искал да бъде възможно но както и да е мисля че ако имаше повече настройки щеше да е просто по-добре. Старт менюто също би било по-добре ако можеше да се избира как да изглежда например класическо като на Уин 10 или новото. То аз и сега ползвам OpenShell Menu на Уин 10 и не знам защо трябва да ползвам външни програми за да си настроя облика на десктопа по мой вкус. Хубаво вече харесват Линукс микромеките що не вземат пример от него за тези неща?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Преди час опитах да ползвам online сканиране със ESET. Изтеглих последната онлаин версия в папка , стартирах и започна изпълнението. Още в самото начало иска да си прибави най  новите дефиниции като актуализация, което и направи. Показа ми че го е направила и до там. Чаках, чаках и нищо не продължи по нататък. Досетих се да я стартирам с Администраторски права и същата работа. След изтеглянето на актуализациите, скенера повече не се появява на дисплея. Дали защото все още е тестова версия не продължава понататъшното си изпълнение или е свързано с Дефендера? На  1607 LTSB същият скенер си работи съвсем нормално. Със дефендера вчера правих профилактика и там няма никакъв проблем.

Ето и снимка от Online скенера:

ScreenShot004.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 25 минути, Joss Bomon написа:

Пробвай скенера на Panda, ако имаш време.

Ок. Но ще бъде утре.   Не ми се чака до утре и веднага изтеглих от линка ти. всичко върви без проблем за сега. Ако възникне проблем, само тогава ще пиша. Благодаря ти!

ScreenShot005.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Microsoft заблокирует все методы обхода ограничений для обновления до Windows 11 на неподдерживаемых ПК

https://www.comss.ru/page.php?id=9361

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 часа, Joss Bomon написа:

Не бери грижа за нероден Петко. То и сегашния инсталатор се "пъне", че няма да инсталира на стар хардуер, но... има си хора за всичко, особено такива, които знаят как да натрият алчните муцуни на М$.

Колко ще им натриеш? Колкото са натрили за игнорирането на Флаш Плеъра ли? Казали са, че няма да работи - ЗНАЧИ НЯМА ДА РАБОТИ! Точка! С телеметрия, с ъпдейти, със защита, просто прекратяваш работата! Само не мога да си обясня, какво ги бърка Майкрософт, че има кандидати, които искат да ползват системата със съвременните стари машини, които са на 5 годинки? Ако искат да диктуват какви машини да се продават на пазара и да задължават хората да купят точно сега нов компютър - нещо май играта е съмнителна! :speak:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Дори и да блокират всички възможни начини за инсталация хубаво ще се ъпгрейдва след време така или иначе до края на 2025 г. когато спира поддржката на 10 макар че при мен специално само процесора не покрива изискванията - Ryzen 5 1600 от първите. Друго ме притеснява винаги съм ползвал дюал буут система с Линукс и Уиндоус там какво ще се случи? Знам че Убунту поддържат secure boot но как точно ще се разберат с 11-ката? Имам 11 на виртуална машина ще добавя още един хард и ще инсталирам Убунту за тест как ще са нещата. Иначе като цяло не ме впечатлява 11 за сега и няма да бързам с евентуалния ъпгрейд. Да видим какво ще се случи до финалната версия и после ще мисля. Възможно е и Уин10 да ми е последната Уиндоус ОС която ползвам като основна но да не бързаме.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, astankov написа:

Друго ме притеснява винаги съм ползвал дюал буут система с Линукс и Уиндоус там какво ще се случи? Знам че Убунту поддържат secure boot но как точно ще се разберат с 11-ката? Имам 11 на виртуална машина ще добавя още един хард и ще инсталирам Убунту за тест как ще са нещата.

Няма проблеми с дюъл буут-а на Win11 с Убунту, и с Манжаро, и с Gentoo. Поне при мен.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 часа, vpvelev написа:

Няма проблеми с дюъл буут-а на Win11 с Убунту, и с Манжаро, и с Gentoo. Поне при мен.

След занимания с виртуалната машина установих че се получава но не по начина който желая. Искам двете ОС да са абсолютно независими една от друга така че ако се наложи да сменя единия хард диск или да преинсталирам една от двете другата да е работеща. Сега съм го направил това по следния начин - Уин10 е инсталиран на nvme диск който е в gpt формат и се зарежда чрез uefi режим. От друга страна Линукса е инсталиран на sata ssd в mbr режим. В биоса съм задал да се зарежда по подразбиране Уин10 но ако искам да се зареди Линукс влизам в boot менюто чрез F12 при рестартиране и там избирам да зареди от sata ssd-то. По този начин Уин10 даже и не знае за съществуването на Линукса. Когато обаче мина на uefi режим и двата диска и включа secure boot при инсталиран Уин10 вече на единия диск при инсталация на Линукс на другия и изрично посочване да инсталира bootloader-а на на същия този на който се инсталира Линукс просто не се получава - винаги Линукс се добавя в EFI партишъна на Уин10 на първия диск. Опитвах вчера няколко пъти на виртуалната машина и все така се получаваше. Единствения вариант да стане е като по време на инсталацията на Линукс диска с Уин10 не е видим и така става. При мен на практика това ще е трудно защото единствения начин да скрия nvme диска е като го премахна физически а това ще е трудно защото е под видеокартата а в биоса няма опция за изключване. Не че с Уин10 няма проблем де той пък при преинсталация решава че не може да се инсталира на nvme-то и за да се поучи изключвам sata контролера от биоса и тогава nvme-то се явява единствения диск в компютъра. Та такива работи ме тормозят ако някой може да ме посъветва нещо как да стават нещата или къде евентуално бъркам ще ми бъде доста полезно. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

1. Защо пишеш за проблем с Win 10 в тема за Вин 11?
2. Защо не си пусна една отделна тема в Linux раздела?
3. 

преди 39 минути, astankov написа:

Когато обаче мина на uefi режим и двата диска и включа secure boot при инсталиран Уин10 вече на единия диск при инсталация на Линукс на другия и изрично посочване да инсталира bootloader-а на на същия този на който се инсталира Линукс просто не се получава - винаги Линукс се добавя в EFI партишъна на Уин10 на първия диск.

Нормално - Linux разпознава EFI дела и се добавя там.

преди 40 минути, astankov написа:

Опитвах вчера няколко пъти на виртуалната машина и все така се получаваше.

Много често ситуацията във виртуална машина и в реална такава се различават.

преди 41 минути, astankov написа:

При мен на практика това ще е трудно защото единствения начин да скрия nvme диска е като го премахна физически а това ще е трудно защото е под видеокартата а в биоса няма опция за изключване.

Няма начин да не може да се изключва диска в BIOS, но всеки BIOS е сам за себе си.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Пиша щото това са проблеми които ще имам с Уин 11 когато излезе сега подобни проблеми нямам. Има начин да не може все едно си запознат с всички биоси на всички марки дъна. Ситуацията е пробвана и в реална обстановка и е така. Държиш се гадно и арогантно като всеки един участник в български форум вземи си поука и не бъди такъв какъвто си се написал в никнейма си.

Приключвам с коментарите тук лек ден желая на всички!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 22 минути, astankov написа:

Пиша щото това са проблеми които ще имам с Уин 11

Стига глупости! Щял бил да има!
Проблемът ти изобщо не е свързан с Windows 11! Проблемът ти е свързан с виртуализацията! И най-проавилният подход е създаване на тема или в Linux раздела или в общия Windows раздел.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 часа, Бонбон с катран! написа:

Колко ще им натриеш? Колкото са натрили за игнорирането на Флаш Плеъра ли? Казали са, че няма да работи - ЗНАЧИ НЯМА ДА РАБОТИ! Точка! С телеметрия, с ъпдейти, със защита, просто прекратяваш работата!

Това се вижда от твоята камбанария, но не и от други... Флаш плеар просто стана излишен и не виждам защо го набутваш като пример. След като не си запознат с методите и възможностите за "заобикаляне", не бъди толкова категоричен! Точка. Това, че ти не знаеш и не умееш нещо, не е валидно за останалите, просто не си на това поприще.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 28 минути, Joss Bomon написа:

Флаш плеар просто стана излишен и не виждам защо го набутваш като пример.

Не е излишен. Нито уеб сайтове, нито потребители искаха да изолират флаша. Преди беше смешно лесно да се вгражда и запазва където си пожелаеш, сега събираш всичкия сорс, но някои елементи могат да се зареждат само от уеб хостинг, а не от компютър! За никой не е излишно браузъра да можеше да възпроизвежда флаш. Защото той не е заличен. Както виждаш никой не надделя да направи фикс. А за изискването на хардуера ще бъдеш и още по-кекаф! Заклевам те! :) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 14 часа, Maxim Todorov написа:

Microsoft заблокирует все методы обхода ограничений для обновления до Windows 11 на неподдерживаемых ПК

https://www.comss.ru/page.php?id=9361

Става интересно-какво ще стане с вече инсталираните 11 с помощта на модифицирани инсталатори от вида "No Check"? Те, за сега работят безупречно, българският им е по-добър и с нищо не показват, че хардуера не им харесва?

222.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Бонбон с катран! написа:

Както виждаш никой не надделя да направи фикс. А за изискването на хардуера ще бъдеш и още по-кекаф! Заклевам те!

99% от потребителите изобщо не разбраха, че флаша липсва, а ти пак си гледаш твоите потребности. Ако 0,05% имат нужда от него, да си пишат фиксове, ако могат. Само че явно в тези проценти "писачите" липсват, или просто не си струва губенето на време. 

Само на злобен и ограничен човек може да му хрумне да заклева. Зад това прозира единствено безпомощност и безсилие. За 20 години не се е появила ОС която да не мога да си инсталирам, а и 11 "ще клекне" въпреки големите приказки. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, NEVADA написа:

Става интересно-какво ще стане с вече инсталираните 11 с помощта на модифицирани инсталатори от вида "No Check"? Те, за сега работят безупречно, българският им е по-добър и с нищо не показват, че хардуера не им харесва?

222.png

Всички видяха, че "новият 11" се оказа овцата 10 във вълча кожа 11. Много се плашите, сякаш от това зависи живота ви. Карайте я по-спокойно, като му дойде времето, ще видим.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване