Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Windows 11 или Sun Valley и всичко свързано с него

Препоръчан отговор

преди 1 час, PsyManDelic написа:

Моля админстраторите  или админите да си свършат работата и да изтрият всички ненужни коментари включително и моя. Една информация относно за Win11 търся 1 час от тези спамери  : )  ще е полза на всеки, който иска да прочете нужното

Как да стане, като и двете страни пишат някакви свои професионални логики и админ трябва постоянно да проверява твърденията им дали са вярни и до къде са вярни. Той няма как да знае всичко. Не е Супермен.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 2,5k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Нов тъпизъм-на този компютър имам два ССД диска, на единия, с два дяла, са инсталирани уиндоус 7 и 10, на другия-уиндоус 11. От вчера гледам, че като е зареден 7 или 10, в експлорера не се вижда диска с 11, а като е зареден 11, се вижда всичко. Иначе работят и двата диска, отварят се всички папки в тях. Що за предпочитания, дали новата 11 не позволява да я гледат? Единственото, което съм направил , е да инсталирам нова версия на видеодрайвера , заради лошия бенчмарк (от това нищо не се подобри).

23.PNG

33.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

вчера изтеглих от UUP-то официалната версия на единайска формулирана като кумулативен ъпдейт на десетката
изтеглих про версията и не съм доволен
моя лаптоп, работи с единайската, но няма тази производителност като на десетката
и никакви врътки не е необходимо да се правят за да се инсталира
и да припомним на четящите, щот пишещите го знаят
те това е UUP-то
https://uup.rg-adguard.net

оказа се, че за моят лаптоп, няма по-добра операционна система от версия 1809  (компилация на ОС, 17763.,,) 
в конкретния случай съм с LTSC 2019

пп

експериментите са правени на MBR

Редактирано от дpъндю (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 14 часа, саби написа:

Вярно, че DirectStorage ще е само през NMVe

Дам, Windows 11 с един софтуерен шамар уби надеждите на хардуерния SATA интерфейс да просъществува още дълго време. При вече почти изравнени цени за GB на NVMe и SATA SSD, e въпрос единствено на неинформираност потребител тепърва да купува и да се набутва със SATA SSD.

преди 2 часа, дpъндю написа:

моя лаптоп, работи с единайската, но няма тази производителност като на десетката

оказа се, че за моят лаптоп, няма по-добра операционна система от версия 1809 

А ти какво очакваше? 
Софтуерът е този, който движи развитието на хардуера и го състарява преждевременно. Всяка следваща версия на ОС винаги иска повече ресурси - памет, цпу, дисково пространство.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 16 минути, Kuroyagi написа:

При вече почти изравнени цени за GB на NVMe и SATA SSD, e въпрос единствено на неинформираност потребител тепърва да купува и да се набутва със SATA SSD

Е, трябва си и nvme поддръжка от хоста...
Следд до 2 години ще се появи наследник на nvme...това е IT еволюцията

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 минути, цър-вул написа:

Е, трябва си и nvme поддръжка от хоста...

Не е задължително да се обвързва потребителят дългосрочно със SATA SSD, само защото няма NVMe интерфейс на стария си комп/лаптоп.   

Spoiler

Айде стига съм коментирал повече, щото ще ма налазят разни ръждясали железари 🤣

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, цър-вул написа:

Под Win 7 в diskmgmt.msc задай букви на дяловете, които не се виждат.

Как до вчера се виждаха, какво се е променило и защо?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, дpъндю написа:

оказа се, че за моят лаптоп, няма по-добра операционна система от версия 1809  (компилация на ОС, 17763.,,) 
в конкретния случай съм с LTSC 2019

Дрънде, аз също имах такава на лаптопа (Тошиба) и работеше много добре, но при всяка кумулативна актуализация се разваляше драйверът на лан-картата и ми беше писнало да го оправям, за това сега съм с добрата седмица, нищо не се разваля, върши същата работа. Тази LTSC не си сменя версията, но това не пречи често да има кумулативни актуализации.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 55 минути, NEVADA написа:

Как до вчера се виждаха, какво се е променило и защо?

Да имам вид на врачка? По някаква причина записите в регистратурата са претърпели промяна.
Излязоха ли дяловете в експлоръра?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 20 часа, Joss Bomon написа:

От времето на 7 игнорирам отделния буут дял, както и резервираните и разчитам единствено на бекъпи за възстановяване:

3.png

И аз съм така, но все пак държа да имам и работеща RE среда. Как се разбира, че System Reserved е пренесен на основния дял - по атрибутите System и Active:

https://www.kaldata.com/forums/topic/268930-как-да-излъжем-windows-да-не-си-създава-излишен-дял-за-boot/?do=findComment&comment=3954818

Само че като постна снимката реших да видя каква е ситуацията при мен след обновяването на 8.1 до 10.

Ами оказа се, че 10 си е направил вече дял Recovery Partition вече (вместо System Reserved), но според reagentc /info беше изключена.

Тръгнах да я включвам с reagentc /Enable и греда. Каза, че няма такава. Не че ми беше спешна, защото имам външен USB носител и мога да я достигна оттам и имам и IMAGE на системния дял, но се издразних, че не работи.

И почна борбата... bcdedit /enum all показва грешни пътища. Оправих ги и се оказа, че като се опитам да буутна от нея ми изписа, че няма потребител с админ права в списъка и не може да я използвам (You need to sign in as administrator, but there aren't any administrators on this pc). Там имаше игра със смяната на паролата на админ акаунта, да включа пак да пита за парола при зареждане (защото бях я спрял и бях активирал да се логва директно от HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\PasswordLess\Device => DevicePasswordLessBuildVersion (2) на (0) и не искаше да признае потребителя.

Добре...оказа се, че Winre.wim е от 8.1 (т.е. 10 не е обновил средата на системния дял). В скрития дял вече беше обновена (но не ползваше него). Можех да избера да ползвам скрития дял и да изтрия тази на C:\ или да копирам тази от скрития дял (или да си извлека нова от iso-то от Sources\Install.wim) и да изтрия Recovery дяла. Избрах да копирам на мястото на старата в C:\Recovery\WindowsRE и да изтрия Recovery дяла. Сега вече работеше и виждаше потребител в списъка с потребителите, НО ми даваше грешка парола (макар, че беше вярна). (The password is incorrect. Try again.) Повечето в интернет са се оправил с Repair, но аз не се отказах. Реших да резетна средата с командата: reagentc /Disable и reagentc /Enable и хоп вече работи. Сега хем всичко е на един дял, хем имам достъп до средата и от самата система, не само от външен носител. Разбира се последва нов IMAGE на системния дял с коригираната среда. :)

Пиша го за да е полезно за някой, защото аз се блъсках няколко часа от инат пък и да си припомня писането на команди за bcdedit /set :D

преди 18 часа, цър-вул написа:

А да си спомняш, че с @B-boy/StyLe/ коментираме, че за някои устройства драйвърите на М$ се оказват по-производителни от тези, писани от производителя на хардуера и че масово техни драйвъри са датирани/подписани  2006 година?

Само че тук дължа едно извинение и уточнение. И аз съм човек и аз греша. По принцип съм засичал такива на MS, които са по-производителни от такива на външни производители наистина. Но в случая SAMSUNG са ме подвели. При деинсталация на драйвера им от Control Panel-a се оказа, че деинсталатора не премахва драйвера от Device Manager-a и реално пак съм ползвал на Samsung. Като го махнах и минах на MS драйвера се оказа, че реално показателите паднаха макар и с малко и затова пак сложих този на Samsung. Мисля, че резултатите и на друг потребител тук се качиха като му дадох линк към Generic драйвер за неговия nVme Phison контролер.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 21 минути, B-boy/StyLe/ написа:

Добре...оказа се, че Winre.wim е от 8.1 (т.е. 10 не е обновил средата на системния дял).

Поради подобни и други причини предпочитам чистите инсталации. Времето необходимо след това за настройки и качване на програми е съпоставимо с това за бекъп и появяващи се след него пак някакви несъответствия и остатъци, които да ти правят проблем, когато не очакваш.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, vpvelev написа:

Поради подобни и други причини предпочитам чистите инсталации. Времето необходимо след това за настройки и качване на програми е съпоставимо с това за бекъп и появяващи се след него пак някакви несъответствия и остатъци.

Ами не. Това е минорен проблем. А и аз обичам такива ситуации. С нахалство към прогрес. Иначе не се трупа опит. А не може при най-малката пречка да се преинсталира. Понякога е необходимо, но понякога не и може да се избегне. Но да, тук да не звучи надменно, но ситуацията е малко "всеки според възможностите си" и дали го мързи.

И не, времето щеше да е в пъти повече ако бях тръгнал начисто откъм настройки, отколкото в момента. Гарантирам поне за себе си. Някои може да срещат трудности разбира се особено ако системата не е била добре поддържана. Е при мен това трудно може да се случи, защото обичам да си я поддържам. Да не дърпам кучето за опашката, но до момента не съм видял и помен от "нестабилността и сините екрани" на 10-така за които все се тръбяха из статиите и заради които донякъде отлагах преминаването към 10.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, B-boy/StyLe/ написа:

отлагах преминаването към 10

Имаш сега да четеш и за новите ключове в ремонтните инструменти на ОС... ;) 
на dism; на setup...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, цър-вул написа:

Имаш сега да четеш и за новите ключове в ремонтните инструменти на ОС... ;) 
на dism; на setup...

Отдавна са изчетени. ;)

По-скоро дай да чета за 11-ката новите възможности за ремонт ако има нови, че не съм се интересувал.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 22 минути, B-boy/StyLe/ написа:

И почна борбата...

Имаш си знанията и си го сборил, но дори и след обясненията ти, сигурен съм че 99,99% от потребителите на форума само ще мигат умно докато ги четат. Признавам си, че на лична машина не бих си го причинил никога. Виждам, че дори и при тебе, подкован със знания и опит, е било въпрос на "приказка с неизвестен край", но с хепи енд. Адмирации! :cheers:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Между другото може да си внушавам, но след ремонта + премахването на невалиден акаунт от dcomcnfg за Thumbnail Cache Out of Proc Server производителността (т.е. не точно производителност, а времето за реакция по-скоро) на 10 скочи (поне като усещане). Не съм правил бенчкаркове, но просто се усеща по време на работа. Преди имах известна доза лаг на моменти и някакви memory leaks. Няма и помен от тях в момента.

Та, съм повече от доволен от 10.

Лошото на 10 (за мен) за съжаление е, че PCHunter 1.56 не работи с нея. 1.57 е платена, но дори тя имаше ядове с последните билодве на 10. Не съм проверявал за нови версии.

Единствената работеща програма от този сорт на 10 беше Windows Kernel Explorer, която също вече не работи. Има нов билд, но ще изчакам, че автора в момента няма време и пари и е използвал fake сертификат, който се използва често от гадини. Щял да пусне нова версия след официалното излизане на 11. А дано! Защото сега се засича от почти всички антивирусни заради blacklist-натия сертификат.

Другото е, че много пише по диска. 8.1 за 7 години имаше 34TB писане по SSD-то, 10 за 3-4 месеца има вече 3.5TB на nVme-то. Само за теста преместих pagefila-а на друг дял и системата стана като костенурка. Върнах го на системния и литна. Няма как...разликата между nVme и HDD е прекалено голяма.

Интересно, но добрия стар GMER бачка доста добре на x64 и на последната 10-та също. Нищо, че не е видял update от години.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, NEVADA написа:

Дрънде, аз също имах такава на лаптопа (Тошиба) и работеше много добре, но при всяка кумулативна актуализация се разваляше драйверът на лан-картата и ми беше писнало да го оправям, за това сега съм с добрата седмица, нищо не се разваля, върши същата работа. Тази LTSC не си сменя версията, но това не пречи често да има кумулативни актуализации.

на мен само изключи промяната на езика, ама с добавяне на стандартните клавиатури всичко си дойде на място
след като си нагласих моите, премахнах стандартните
всъщност това е единствения бъг до сега на моята машина
по едно време  се пробвах с некви  драйвъри за графичната карта, белким се вдигне производителността,
ама дръжки на квадрат...получих син екран

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 22 часа, цър-вул написа:

Под Win 7 в diskmgmt.msc задай букви на дяловете, които не се виждат.

Благодаря, адаш, направих го, макар и с програма АОМЕИ , наложи се и на 10 да се прави. Сега всичко се вижда.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

А най-лесно управлението на буквите става с помощта на Drive Letter Changer
dchanger_task.png

Като плюсът й е, че ако сменяш/задаваш нова буква и тя е заета автоматично дискът на заетата буква заема друга буква.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Разнопосочни са субективните усещания за производителността в Windows 11:

csdh9VO.jpg 

Явно W11 се очертава ОС с индивидуален подход към всеки потребител :D

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 52 минути, Kuroyagi написа:

Разнопосочни са субективните усещания за производителността в Windows 11:

csdh9VO.jpg 

Явно W11 се очертава ОС с индивидуален подход към всеки потребител :D

Нетно за Интел се получава +31 или 2.8% от гласувалите, за АМД -32, пак 2.8%, та съвсем нетно се получава No change :D 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

При мен последната Microsoft Windows 11 Insider Preview, Version 21H2 [10.0.22000.194], която излезе работи по-бързо спрямо 10-ка 21H2 и също така спрямо първите версии на 11.

Настолен, процесор i5 8-мо поколение. Не става въпрос за игри...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Както и за други продукти и тук за Windows 11 статиите са в двете крайности. Едната пише че ще "спъва" игрите, друга пише че ще е най-добрия Windows за игри.

https://www.videogameschronicle.com/news/windows-11-launches-for-free-in-october-promising-the-best-windows-ever-for-gaming/

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване