Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Windows 11 или Sun Valley и всичко свързано с него

Препоръчан отговор

преди 48 минути, цър-вул написа:

За собствениците на Ryzen -
KB5006746
ryzen-chipset-3-10-08-506

Юруш народе, на по-качествения Райзен кеш :)

Сравнение отляво-надясно:
22000.252 :: 22000.282 :: + AMD CS 3-10-08-506
eOFdSDo.jpg 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 2,5k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

преди 1 час, Viiipeer написа:

Давам Ви гаранция че до 10-тия ден ще свикнете с 11-ката и няма да искате да се връщате на 10.

Просто му дайте шанс, несериозно е едно стартово меню да е оправданието. 🙂

И мен не ме кефи менюто... чисто стиловата част настрана, в десятката поне можеше да наредиш нещата и да помниш визуално кое къде е. С мрежа от иконки 3x6 може и нещата да работят на телефон с общо 30 приложения, но не и на компютър, на който има 100.

Ако свикна с новото, ще е в посока да го ползвам по-малко и да разчитам повече на неща като Keypirinha... или пък белким се усетят и върнат част от функционалността по-нататък.

P.S. Сините екрани продължават, почти консистентно успявам да получа такъв при събуждане от Sleep. Page файлът е вече на автоматичен размер, порасна докъм 12 гигабайта, но май не е от това. В Event Viewer последните неща преди син екран са ми разни работи, свързани с мрежата... в момента ползвам Intel контролера и видях, че му е включено IPv6, въпреки, че не го ползвам; спрях IPv6, пак същата работа... Продължавам да чопля.

Редактирано от killchain (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 15 минути, killchain написа:

Intel контролера

Провери ли за нов драйвър? ID на контролера?

преди 15 минути, killchain написа:

успявам да получа такъв при събуждане от Sleep

Най-често това се случва от райвъра на мрежовата карта.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, vpvelev написа:

Влизам в

Windows RE; Windows PE; Sergei Strelec

преди 1 минута, vpvelev написа:

и от там трия каквото пожелая.

;) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Разхвърлях драйверите на мрежите, пробвах и с другия контролер (Realtek, който впрочем беше със собствен драйвер, а не с този от MS), все същата работа...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Пробвай да активираш crash control - или през Winaero Tweaker
image.png.d5b4d7c41db9b9a5d00c4793be98c2d8.png
или с рег запис:

CrashControl.reg

И запази грешката (снимка)

Още нещо - хибернирането включено ли е? Ако да - пробвай да го спреш (powercfg -h off)
За всеки случай направи и една проверка на системните файлове.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, цър-вул написа:

Направи разлика между размер...

Поиграх си и по този начин. Не става.
Всъщност ClearPageFileAtShutdown не ресетва размера на pagefile.sys, а е за съвсем друго - записва 0-ли в него при shutdown.

Излових го по елементарен начин:

1. Проверка непосредствено преди shutdown:
------------------------------------------
PS C:\> smartctl -a /dev/sde | findstr  '^Data.*Written'
Data Units Written:                 27,429,676 [14.0 TB]

2. Проверка непосредствено след старт:
--------------------------------------
PS C:\> smartctl -a /dev/sde | findstr  '^Data.*Written'
Data Units Written:                 27,497,085 [14.0 TB]

3. Сметки (кръчмарски):
-----------------------
27,497,085 - 27,429,676 = 67,409
67,409/2/1024 = 32.9 GB

Малко е повече, защото кръчмарят си добавя бакшиш :)

4. Други размишления:
---------------------
Размерът на pagefile.sys май се определя от бинарния ключ PagefileUsage. 
Дали се записва директно като размер там - видях две точни стойности на моя размер, 
или се изчислява on-the-fly по някакъв алгоритъм - не ми се занимава да човъркам в бинарните
стойности по ключа на принципа грешка-проба.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, Kuroyagi написа:

Всъщност ClearPageFileAtShutdown не ресетва размера на pagefile.sys

Никой не е казал рества!!!

преди 1 час, цър-вул написа:

Тук можеш да зададеш почистване на файла при всяко стартиране:

преди 2 часа, Kuroyagi написа:

Не, не се получава така.
Нито пък през ръчна настройка за размер, рестарт, връщане към системно управление.
Нито чрез местене на друг диск.

Тук общо взето си нищоказал - никаква конкретика - дяволът е в детайлите! Изтри ли при някой от тестовете всички файлове pagefile.sys?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 минути, цър-вул написа:

Никой не е казал рества!!!

Тук общо взето си нищоказал - никаква конкретика - дяволът е в детайлите! Изтри ли при някой от тестовете всички файлове pagefile.sys?

А ти не си ми прочел първичния пост - какво искам. :D

По първото: не ми трябва чистене на pagefile.sys, което в случая е уникална ненужна глупост да ми амортизира скоростно с десетки гигабайти NVMe при всеки shutdown/restart на Windows.

По второто:
Естествено, че да! Многократно.
Но сега филмче за целия процес нямам време да правя.
В заключение: официален метод за ресет размера на системно управлявания pagefile.sys - неизвестен/няма.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

wmic pagefileset where name="C:\\pagefile.sys" set InitialSize=N,MaximumSize=M
N и M са свободноизбираеми стойности в мегабайти, обикновено кратни на 1024.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, цър-вул написа:

Пробвай да активираш crash control - или през Winaero Tweaker
image.png.d5b4d7c41db9b9a5d00c4793be98c2d8.png
или с рег запис:

CrashControl.reg 290 B · 0 изтегляния

И запази грешката (снимка)

Още нещо - хибернирането включено ли е? Ако да - пробвай да го спреш (powercfg -h off)
За всеки случай направи и една проверка на системните файлове.

Включих това, ей тези неща ми изплю синият екран:

0xFFFFFFFFC0000005
0xFFFFF8076D327DE3
0xFFFFF20258F173A8
0xFFFFF20258F16BC0

Засега нищо не намирам по тях.

SFC намери и поправи някакви проблеми с mscormmc.dll, нещо свързано с .NET Framework, според мен няма отношение.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 51 минути, killchain написа:

Засега нищо не намирам по тях.

SFC намери и поправи някакви проблеми с mscormmc.dll, нещо свързано с .NET Framework, според мен няма отношение.

Прилича ми на това, съдейки по твоя дъмп страница назад: https://windowsreport.com/pool-corruption-in-file-area-windows-10/  

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 часа, killchain написа:

P.S. Сините екрани продължават, почти консистентно успявам да получа такъв при събуждане от Sleep.

10-ката в/у която надгради отдавна ли я имаше (3-4 години например)? При нея имаше ли сини екрани?

Махни го тоя Sleep.

2021-10-23-18-41.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 часа, ivov написа:

Обяснете ми кое  й е по-доброто на тази нова система? За мене е важно да не ме напряга и обърква. Не играя игри и държа на сигурността на интернет връзката най-вече.

Има достатъчно материал в нета, не намирам нужното да убеждавам някого ако е преднамерен или ако не си прави труда да се образова.

Поздрави!

И мен не ме кефи менюто... чисто стиловата част настрана, в десятката поне можеше да наредиш нещата и да помниш визуално кое къде е. С мрежа от иконки 3x6 може и нещата да работят на телефон с общо 30 приложения, но не и на компютър, на който има 100.

Ако свикна с новото, ще е в посока да го ползвам по-малко и да разчитам повече на неща като Keypirinha... или пък белким се усетят и върнат част от функционалността по-нататък.

P.S. Сините екрани продължават, почти консистентно успявам да получа такъв при събуждане от Sleep. Page файлът е вече на автоматичен размер, порасна докъм 12 гигабайта, но май не е от това. В Event Viewer последните неща преди син екран са ми разни работи, свързани с мрежата... в момента ползвам Intel контролера и видях, че му е включено IPv6, въпреки, че не го ползвам; спрях IPv6, пак същата работа... Продължавам да чопля.

Просто е въпрос на вкус... Все едно не може да си подредите 18-те най-ползвани приложение, да не говорим че има скролване  ако са повече.... Но няма угодия.... 8.1 беше без старт меню метро интерфейса не ставал... направиха хибрид между 8.1 и 10-ката с плочките е менюто, сега ги махнаха и пак проблем.

Ами на цвет и вкус товарищи нет!

Поздрави!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, killchain написа:

Разхвърлях драйверите на мрежите, пробвах и с другия контролер (Realtek, който впрочем беше със собствен драйвер, а не с този от MS), все същата работа...

Може да пробваш добрия стар Last Known Good Configuration... /въпреки че достъпа до него е премахнат от Windows 8 нагоре/.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Kuroyagi написа:

Прилича ми на това, съдейки по твоя дъмп страница назад: https://windowsreport.com/pool-corruption-in-file-area-windows-10/  

Ще погледна, мерси.

преди 54 минути, vpvelev написа:

10-ката в/у която надгради отдавна ли я имаше (3-4 години например)? При нея имаше ли сини екрани?

Махни го тоя Sleep.

2021-10-23-18-41.png

Би било странно това да има отношение, но ще опитам.

преди 43 минути, Viiipeer написа:

Има достатъчно материал в нета, не намирам нужното да убеждавам някого ако е преднамерен или ако не си прави труда да се образова.

Поздрави!

Просто е въпрос на вкус... Все едно не може да си подредите 18-те най-ползвани приложение, да не говорим че има скролване  ако са повече.... Но няма угодия.... 8.1 беше без старт меню метро интерфейса не ставал... направиха хибрид между 8.1 и 10-ката с плочките е менюто, сега ги махнаха и пак проблем.

Ами на цвет и вкус товарищи нет!

Поздрави!

Според мен е въпрос на използваемост доста повече, отколкото е въпрос на вкус. Основно ме дразни, че всяка иконка бута следващите нататък, т.е. не можеш да имаш по-малко от 18 на страница, и в момента, в който добавиш една нова, тази, която е била в долния десен ъгъл, отива в горния ляв ъгъл на следващата страница и освен това разваля реда на всичко нататък. Сигурно е окей, ако имаш 10 икони, но аз искам да имам 50 (W10 се справяше прекрасно с това).

преди 32 минути, Joss Bomon написа:

Може да пробваш добрия стар Last Known Good Configuration... /въпреки че достъпа до него е премахнат от Windows 8 нагоре/.

Ако не се лъжа, това имаше отношение към успешен boot - т.е. ако Windows успее да зареди, текущото положение се запомня като Last Known Good Configuration.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, killchain написа:

тази, която е била в долния десен ъгъл, отива в горния ляв ъгъл на следващата страница и освен това разваля реда на всичко нататък.

Нормално е - последната в страницата като се измести, къде трябва да отиде според теб? Става първа на следващата страница..
Ползвай StartAllBack...

Realtek, който впрочем беше със собствен драйвер

За Win 11?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, killchain написа:

Ако не се лъжа, това имаше отношение към успешен boot - т.е. ако Windows успее да зареди, текущото положение се запомня като Last Known Good Configuration.

Въпросната опция служи точно за такива случаи като твоя, с евентуален неизвестен проблемен драйвер. Ако минеш в Safe Mode пък, може да се види дали проблема е хардуерен или софтуерен. Ако в безопасен режим не бие екрана, значи е драйвер, АВ софтуер или зараза.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 19 минути, killchain написа:
преди 1 час, vpvelev написа:

Махни го тоя Sleep

Би било странно това да има отношение, но ще опитам.

Пробвах обратния вариант. Включих Sleep и като влезе в режима размърдах мишката, нищо не става, натиснах клавиш и компютъра тръгна, но около 2-3 минути само черен екран.

Докато се усетя и разбера какво става, компютъра се бил рестартирал :no-no:

Така ли работи Sleep режима, защото досега не бях го ползвал?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, vpvelev написа:

Докато се усетя и разбера какво става, компютъра се бил рестартирал

Тку-що пробвах приспиване и ...изненада - рестарт при събуждане...Нова дваесе. Очакваме бърз нов билд
Докладвано в хъба.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 часа, Viiipeer написа:

Давам Ви гаранция че до 10-тия ден ще свикнете с 11-ката и няма да искате да се връщате на 10.

Просто му дайте шанс, несериозно е едно стартово меню да е оправданието. 🙂

Аз от тримесечно използване 11-ката чакам 10-ка 21H2, за да се върна на десетката. Просто липсата на стартовия екран, липсата на разгрупирането на иконите в таскбара, вкарването на допълнително кликване с мишката, като например в контекстното меню, създаването на нова папка, затварянето на лентата със съобщенията от програмите вдясно на екрана. Видеокартата ми не поддържа новото поколение игри, които някой ден ще пуснат и поради тази причина не виждам смисъл да свиквам с тези неудобства. Може би някой ден с 11.1, или там както ще го нарекат, да оправят някои от глупостите, така както оправиха доста глупости в 8.1 спрямо 8.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, цър-вул написа:

Тку-що пробвах приспиване и ...изненада - рестарт при събуждане...Нова дваесе. Очакваме бърз нов билд

Това е защото не си оставил компютъра да се наспи като хората, веднага си го събудил. ;)

Мисля, че проблемите със "заспиването" зависят от дънната платка с BIOSа и тяхното взаимодействие с OSта.

Има ги и под Линукс.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, vpvelev написа:

Пробвах обратния вариант. Включих Sleep и като влезе в режима размърдах мишката, нищо не става, натиснах клавиш и компютъра тръгна, но около 2-3 минути само черен екран.

Докато се усетя и разбера какво става, компютъра се бил рестартирал :no-no:

Така ли работи Sleep режима, защото досега не бях го ползвал?

Ми не, не работи така. И... край на "приказката" с перфектната пробна версия. Затова не бива нещо много да се хвали, защото все пак идва момента в който се чупи. Не го приемай за дразнене, а като съвет, да не си краен в изказванията.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, цър-вул написа:

Очакваме бърз нов билд

Днес получих някакъв ъпдейт 22483.1011. Всъщност снощи късно, преди да си легна и даже се ядосах че трябва да го чакам дълго, но всичко стана за 5-6 минути. Не зная за какво беше това.

2021-10-23-17-10.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване