Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

2х4 GB или 2х8 GB RAM на лаптоп DELL VOSTRO 3550 с процесор i3-2350M на 2,30 GHz ?

Виж решението Разрешен от Rudy M.,

Препоръчан отговор

Здравейте !

Вече почнахме този въпрос в края на темата за VOSTRO 3700 и получих някаква информация,
https://www.kaldata.com/forums/topic/302685-ram-ddr3-с-по-голяма-честота-от-1066-mhz-може-ли-да-създаде-проблем-на-лаптоп-dell-vostro-3700/

но може би е по-правилно за друг лаптоп да се пусне нова тема.

Въпросът ми възниква заради различните цифри за максимална RAM, които дават DELL и Intel :
DELL обявява ....................."Mаксимум memory - 8GB"
https://downloads.dell.com/manuals/all-products/esuprt_laptop/esuprt_vostro_notebook/vostro-3550_setup guide_en-us.pdf

а Intel обявява за i3-2350M : ............."Max Memory Size - 16 GB"
https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/53438/intel-core-i3-2350m-processor-3m-cache-2-30-ghz.html

Да уточня, че лаптопа получавам днес с 2х1 GB RAM (безплатни), защото продавачът няма по 8GB за продаване,
а наличните му (на продавача) памети по 4 GB засега не съм сигурен дали са най-правилният (и дълготраен !!!) избор.

Дотук събрах следните мнения :

1. "... опираме до това какво са орязали/скрили Dell от BIOS.
От това, че даден чипсет поддържа нещо, не следва, че машината задължително го поддържа."

2. Продавачът е правил тест и ми показва скрийншотове с 16 GB RAM
С уточнението, че вече е имал инсталирана Windows 7, неподдържаща 16 GB RAM
и тя е отчела : Инсталирана 16 GB RAM, (3,41 GB реално използваеми )
Паметта е била на 1,35 V , на 1600 MHz и по някаква софтуерна причина се изобразявали като 800 MHz
(също и 1333 MHz се виждали като 667 MHz)

3. "Процесора поддържа до 16гб, но шината за рамта до 8гб.
... ниско волтажните памети на този процесор много рядко тръгват. Тествано е по форумите, че този модел работи с до 8гб, със 16гб не видях някой да го е подкарал.
          По повод снимките с теста от Продавача на лаптопа :
"Пише 3,41гб защото му е 32 бита windows-a! Друг е въпроса дали ще работи по същият начин със 64битов windows, разпознавайки 16гб рам. По ринцип не би трябвало да има неприятни изненади, щом работят на 32бит." - опит на продавач на памети

Вече мисля да поръчам и от двата волтажа по 2х8 GB плочки, за в случай, че някой по някаква причина при мен не проработи.
Между Kingston и Hynix трябва ли да се избира, или и двете са на едно ниво ? За Samsung да става ли дума ?

Друго уточнение е, че ще тествам само под Linux Mint 20.1 64 bit, защото нямам лицензирана Windows, по-нова от XP.

Моля за съвет, мнение, опит, линк или каквото още може да се добави по темата !

Предварително ви благодаря !

379ac39e5ff11ae21aa0efb7a5e3a6ca.jpg

37e9792f462d5e71a129b6c2a4c680c3.jpg

1cf806c2b9fb944a0be494673683b56c.jpg

VOSTRO3550 RAM.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз мисля , че две осмички биха тръгнали, но трябва на място да се пробва и да се договори с евентуалният продавач процедура по тестване преди заплащане ! Попадал съм на латитюди с ивибридж с 16 рам, но не и на такива със сандита.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

2х 8 ще тръгнат но не и  нисковолтажните с буква L. И за да ти е всичко добре избери Hynix - най често ползваните в тези машини. после в Административни инструменти ще нагласиш в зависимост от процесора с колко ядра е той, както и колко обем оперативна памет имаш.

ScreenShot002.jpg

ScreenShot003.jpg

ScreenShot004.jpg

ScreenShot005.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 36 минути, Недко написа:

Паметта е била на 1,35 V , на 1600 MHz и по някаква софтуерна причина се изобразявали като 800 MHz
(също и 1333 MHz се виждали като 667 MHz)

DDR SDRAM - Wikipedia

RAM памети за компютри и лаптопи - видове и скорости - PC Help (pchelp-bg.com)

Относно размера, може и от дел да са наложили ограничение, както и дъното/чипсета да не поддържат някои размери плочки. Възможно и е и по времето, когато е правен лаптопа, да е нямало такива размери памети.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Взимай машината и я занеси в сервиз, където да пробвате различни памети. Така е най-лесно и бързо, вместо чуденки и питанки. 

Там където аз проверих, дават максимум 8GB DDR3 SDRAM на 1333 MHz /2х4/. Евентуално може да се пробват памети и на 1600, но така или иначе ще работят на 1333.

Не препоръчвам горната оптимизация с указване на обема памет в msconfig, защото съм срещал проблеми след такава промяна.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 55 минути, Недко написа:

1cf806c2b9fb944a0be494673683b56c.jpg.ce40fc73f5bc323200c10e35739a1f44.jpg

Ако картинката е от тази машина, то тя поддържа 1,35V DDR3L памети.
800MHz - това е 1600MHz честотата на паметите

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

С това дописване стават обърквания... Видно от шотовете е, че са били монтирани 16GB памет, но се ползват 3,41 заради 32-битовата ОС. Задължително ти трябва 64-битова ОС за адресиране на цялата инсталирана памет!

37e9792f462d5e71a129b6c2a4c680c3.jpg

Не се набутвай да купуваш памети, преди да си изпробвал как ще работи. Това става лесно и бързо във всеки сервиз и отнема минути, но предварително си инсталирай някаква 64-битова ОС /няма никакъв проблем, че не е лицензирана/.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, JKirilov написа:

А трябва ли да са 16GB?

Аха, да ! Дори ако може повече иначе темата нямаше да съществува !

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ето ти спецификацията на машината. От там нататък каквото и да пробваш си е лично на твоя отговорност

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, JKirilov написа:

А трябва ли да са 16GB?

Да ! Инвестиция в мааалко по-дългогодишно спокойствие, да си върша работата около и с лаптопа. Заради растящата RAM-ам-ам-ам-ам лакомия на браузърите и техните творци.
Сякаш беше вчера, като ме поздрави Ивайло Димов за находката на добрата машина D830 с Т9500 и 4GB RAM
и още някой писа, че в сервиза си поставял условие компютрите да имат 1 GB RAM само за браузъра.
А е било март 2019 г.
Тази седмица същия D830 ми забива (засега само) на OLX с повече от 1 таб, а като се избере списък с оферти, съм отварял без проблем всички интересни обяви.

Тези дни друг ми писа, че актуалната RAM е 8 GB... Е, да има малко повече.
Освен рисуване с бои, да си пробвам разни хрумки с 3D чертане, графичен таблет или с видеомонтаж.
И като го получавам почти без RAM, ми се ще да го "нахраня" ... да миряса веднъж завинаги !
Ясно, че няма как да стане ... ама поне "от малко - малко" ...

Ако имаш пред вид, че вместо RAM е по-хитро да се сложи SSD, казаха ми и това. Предстои ...
При наличен HDD и липсваща RAM, паметта е по-първа покупка, ъпгрейдът на диска може да почака.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не е точно така. Родителите ми ползват един стар лаптоп с 4 GB RAM и 4-ядрен celeron:

Лаптоп Asus X451MAV-VX285B с процесор Intel® Celeron® Quad-Core™ N2930, 1.83GHz, 14", 4GB, 500GB, Intel® HD Graphics, Microsoft Windows 8.1, Bing, Черен - eMAG.bg

Единствено съм сменил механичния диск със SSD, този лаптоп все още работи, дори батерията му държи известно време. RAM паметта е 4 GB. Ползват го за интернет, фейсбук, видео разговори по скайп и такива общи работи. Може да работи малко бавно, но нито засича, нито има някакви проблеми.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, Raze написа:

4-ядрен !!!! ... те са много по-нагоре в цените ... Този го събрах за 96 + 56 лв и сега още към 125 лв. за RAM.
... и SSD има твоя !!!!!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, Raze написа:

4 GB RAM и 4-ядрен celeron

Наскоро "оживявах" едни samsung n145plus, който беше с 1GB DDR3 и hdd. Та мина на 2GB DDR3 1333 и ssd с Win 10 X86 LTSB. За ежедневие е поносим.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

И? Този процесор се води доста икономичен, с ниско TDP. Дори при зареждане на някой сайт или някаква друга не особено товареща работа процесора отива на 100%. Мога да кажа, че процесора на лаптопа, който ти си избрал, е доста по-производителен, макар и няколко години по-стар.

преди 5 минути, Недко написа:

4-ядрен !!!! и SSD !!!!!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, Недко написа:

4-ядрен !!!! и SSD !!!!!

То тоя 4-ядрен е от най-куците и ядрата му стават единствено за чорба от ядра... Твоят е по-добър.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, цър-вул написа:

Наскоро "оживявах" едни samsung n145plus, който беше с 1GB DDR3 и hdd. Та мина на 2GB DDR3 1333 и ssd с Win 10 X86 LTSB. За ежедневие е поносим.

Аз слагам основно LTSC ... LTSB слагам на доста стари като хардуер машини, защото в него кърнъл се поддържа същият, а спрямо новите версии на бозата, с всяка орязват всякакъв съпорт към всичко старо !

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 31 минути, цър-вул написа:

Щве ти е леко тегаво с HDD и Windows 10

Благодаря ! А притрябвал ли ми е Windows 10 ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, Недко написа:

Притрябвал ли ми е Windows 10 ?

Така или иначе ще ти притрябва, но дори и да не си с 10, SSD си е SSD. Хард диск отстава само за информация и съхранение. SSD поема всичко друго.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, цър-вул написа:

2015 LTSB ако трябва да съм точен

Точно 1507 ... то няма смисъл от LTSB2016 - 1607 , че вече е поорязан!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, Недко написа:

А притрябвал ли ми е Windows 10

Лично мнение - само по изключителна необходимост бих ползвал Windows 7. Windows 10 има много повече функционални/ремонтни възможности.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Решение
преди 18 часа, Недко написа:

Моля за съвет, мнение, опит, линк или каквото още може да се добави по темата !

Мнение:

Процесорът на този лаптоп е стар и слаб, като за 2021 г. Той ще ти ограничава скоростта, а не малкото памет. Излишно е да слагаш 16GB. Все еднo на кола с малък двигател да ѝ слагаш по-голям багажник, за да върви по-бързо ;)

Аз комфортно си работя с 8GB и i5-4460 на Windows 10. Че даже върви и Lightroom последна версия. А с Linux Mint хептен пък няма проблеми.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Марио Проданов
      Здравейте на всички! Имам проблем с лаптопа ми DELL INSPIRON 15 3000. 
      Както си работи нормално след определени минути изгасва и до там. Повече не иска да стартира и стои на черен екран.
      От къде може да е проблема?
      Това, което съм направил до тука:
      - измерил с мултиметър дали работи зарядното РАБОТИ!
      - Извадил батерията и го пускам само с зарядно. НЕ СЕ ПОЛУЧАВА!
      - Извадил и почистил рамта и слотовете, както трябва с обезмаслител. НЯМА ПРОМЯНА!
    • от Street Life
      Здравейте!
      Имам лаптоп Dell Inspirion 1545, Model PP41L, но спря да работи изведнъж, само вентилатора се чува.
      Преди 5 дни, както всеки път, включих лаптопа и той тръгна да стартира, но след като се показа на екрана зареждане на Уиндоус 7 (оригинално с лаптопа) изведнъж изгасна. Пробвах няколко пъти да го стартирам, но вече само чувам вентилатора. Дори опит за звук, клик или някаква индикация за буутване няма. Екрана е черен, няма индикация по диодите да светят. Нищо. В началото на 2019г. е почистван и сменяна термопастата. Занесох го в най-близкия сервиз, но и там не успяха да го пуснат. Не знаят какво му е. Проверили са харда, рам и още не знам какво, но ...
      Пари хората не са ми взели. Но мен ме интересува какво му е и има ли начин да се разбере?
      Някакви съвети, моля!
    • от El Shaarawy92
      Имам един Dell Vostro 1000. Проблемът е, че просто не стартира. Стига до зареждането на Win 7,когато излизат четирите цвята (логото на Win)   и трябва да напише starting windows, но стига до там и се рестартира. Ако го накарам да спре да се рестартира, през менюто, в което се влиза с F8, ми излиза син екран и error  - 0x0000007b, ако пробвам safe mode - се рестартира след loading classpnp.sys. Не иска да буутва от флашка, пише media failure - check cable,  затова сложих харда на друг лаптоп и инсталирах там windows 7, като на него системата тръгна без проблем. Правих всички тестове, които има в системата и не откри грешки. BIOS-а е доста стар и няма опция за  бутане на UEFI/Legacy boot, имате ли някакви идеи?
    • от Недко
      Здравейте и честита ви нова година !

Много пъти ми се случва този старичък лаптоп да не открива харддиска при стартиране,
      и да ми изписва съобщение с подобен смисъл върху черен екран.

Забелязал съм, че се случва след огъване или друсване.

Не съм го изпускал от високо, поне не е стигал до пода, а съм го подхващал навреме.

Поправя се най-често след леко потупване в обратна посока на претърпяното "друсване",
      един или повече рестарта, а днес и няколко опита да го подкарам от live-флашка с Минт 13.
      (По-късна версия не понася)

За първи път от live-Минт не се виждаше харддиска, и дяловете му с WindowsXP и Минт. 
      Обикновено се виждат като папки или иконки-харддиск,
      и се монтират автоматично след щракане върху иконките.

Както и да е, след доста рестарти, редувани с потупване от всички страни,
      вече си намери диска и подкара наличния на него Минт.

Току-що докато работеше, пак го обърнах от седнало положение на ляв ръб
      и екрана почерня.
      Изключих го от бутона и след няколко потупвания и 2-3 рестарта
      си намери диска, буутлоудъра и Минта и проработи нормално.

Машинката е с донякъде гъвкав корпус и видимо се огъва като го местя и преобръщам.
      От 2-3 дни го слагам да седне върху един стол с извита седалка,
      на която корпусът леекичко "провисва", огъва се от тежестта си.

Ползвам го почти само като монитор за почти статично гледане на снимки за рисуване на портрети и пейзажи,
      които увеличавам, намалявам, местя, превъртам и т.н.
      Рядко стои в обичайното положение "седнал" на гумените си крачета,
      най-често е на ляв ръб, на твърда равна подложка,
      заради вертикални портретни снимки,
      или виси в 2 примки от стари кабели.

Въпросът ми е дали при така описаното поведение има шанс, аз, неспециалист в хардуера,
      да успея да отстраня проблема, чрез развинтване на винтчета, отваряне на корпуса,
      почистване на евентуално замърсяване, окисляване и пр. по някакви контактни пластини
      в съединенията на кабелите на харддиска ? (ако изобщо е на кабели, а не с по-директен контакт)
      Плитко ли е поставен харддискът 
      или е заровен под пластове платки и въздухопроводи ?
      Изобщо, дали наистина проблемът е в съединенията на кабелите,
      или е възможно да е другаде,
      примерно да не е по харддиска, а в друг възел, 
      или да е софтуерен ?
      Не е голям проблем да го занеса в сервиз.

Предварително ви благодаря ?
    • от Кристиян_Колев
      Здравейте, отново се обръщам към вас за помощ, но този път за подробна информация за следната неизвестна дънна платка . Единственото което знам е че: 
      Dell SCI16-R13 A18 от ~98г. , също така някъде я срещнах и като "PWB 8803"
      Ето и снимки:

• Дарение

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване