Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Проблем ли ще е да сложа тази рам?

Препоръчан отговор

Здравейте. В момента компа е с 2х8 G-Skill RipJaws F4-3200C16-8GVKB , но искам да сложа още един кит 2х8. Понеже всичко е доста скъпо в момента намерих в олх китове, но с този номер F4-3200C16D-16GVKB. Проблем ли ще е? Ще си работи ли двукалано всичко или? До колкото си спомням, не трябва да се миксират рамове, ако има дори 1 буква разлика в модела. 

Снимка на рам-та ми - https://prnt.sc/18mhyou

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не, проблем може да е че са от олх,  няма ли по магазините подобни памети да ги купиш с гаранция?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, ined написа:

Не, проблем може да е че са от олх,  няма ли по магазините подобни памети да ги купиш с гаранция?

Вероятно има (не ми се рови), но човека си пише ...

преди 6 часа, qnkov написа:

Понеже всичко е доста скъпо в момента ...

Има един израз - „Не съм толкова богат, че ... да купувам евтини неща!“

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, jhoro написа:

Вероятно има (не ми се рови), но човека си пише ...

Не съм 100% сигурен , но разликата в означенията май идва, че неговите са две самостоятелни 8гб памети, докато другите са кит от две памети  8+8=16гб

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не знам в олх колко по-евтини са от нови в магазина, ама често напоследък особено при райзъните че работят с по-големи честоти да връщаме чисто нови памети по гаранция щото правят проблеми.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Демек няма да е проблем, въпреки че има разлика в номера? Ами горе-долу, такъв кит в момента е 180-200 лева нов (преди струваше 140 лева НОВ), в ОЛХ ще го намеря за 120-130. Разбира се, мисля че и гаранция ще имат. Другото, което обмислям е да взема кит 2х16 с по-голяма честота, но пак казвам... Цените в момента са много надути на рамовете.  Преди половин година взех моята рам за 130 лева от никем, в момента при тях е 202 лева май. :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 минути, qnkov написа:

Разбира се, мисля че и гаранция ще имат. 

Дали се разбира е едно, дали има - второ, а дали е „работеща“ тази гаранция - трето.
Най-лесното е, да ти вземат парите и после ... „извинявай, че се видяхме“!

преди 8 минути, qnkov написа:

Другото, което обмислям е да взема кит 2х16 с по-голяма честота

Това зависи от дъното ти!

Първо говориш за два комплекта, 2 х (2х8) - тоест, четири слота. Сега, 2х16 - два слота, ама дали ще бацат така?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Може, може. Дъното ми е в подписа. - 4 x DIMM, Max. 128GBSupports DDR4 2667/ 2800 /2933 /3000 /3066 /3200 /3466 /3600/ 3733 /3866 /4000 /4133 /4266 /4400+ MHz by A-XMP OC MODE.

Изглежда тия от олх си държат на цената от 140-170 лева. Реално сега си видях от никем фактурата, 136 лева съм дал за моят кит. Дочух че в момента се нормализират цените на видео картите, може би и рам паметта ще падне отново. Ще поизчакам и ще видя какво ще стане. Само накрая да сме сигурни, дори да има разлика в някоя буква в името на рамите, ще е проблем ли? Както съм посочил най-отгоре. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Може, може. Дъното ми е в подписа.

Щом може - добре.
А подписа ти … в Tapatalk не го виждам!
Само накрая да сме сигурни, дори да има разлика в някоя буква в името на рамите, ще е проблем ли? Както съм посочил най-отгоре. 

За въпроса - разбрахме!
Предполагам,че няма да има проблем.
Нали се взима кит(комплект) за да работят в ДВУканален режим? Единия кит ще си работят двете, другия - пак двете. Но между двата кит-а - не трябва да има конфликт!
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

А относно клокването. От биоса да я задам от 3200 на 3600, но тайминга пипаше ли се тук? Или при 3600 се оставаше същия тайминг.  И по принцип, по-нисък тайминг е за по-добра производителност, а не обратното?

В момента съм го задал на 3600 с тайминг 17-19-19-19-41 от 16-18-18-18-38. Гледам, че машината работи. Явно един мемтест ще трябва, но не съм сигурен с тайминга дали така е ок.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Докато не пробваш, няма как да разбереш кое ще е съвместимо и колко. Ако конфигурацията ти е от подписа, пусни 

DRAM Calculator for Ryzen (v1.7.3) Download | TechPowerUp

и си настрой ръчно честотите и таймингите, но както са зададени абсолютно навсякъде в BIOS, не само базовите. По този начин подкарах 4 плочки, като двете са XMP @3.2 GHz и XMP @ 3.0 GHz. И двете в момента работят на 3.2 GHz и на по-ниски тайминги от XMP профилите.

GoCOgie.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, qnkov написа:

А относно клокването. От биоса да я задам от 3200 на 3600, но тайминга пипаше ли се тук? Или при 3600 се оставаше същия тайминг.  И по принцип, по-нисък тайминг е за по-добра производителност, а не обратното?

В момента съм го задал на 3600 с тайминг 17-19-19-19-41 от 16-18-18-18-38. Гледам, че машината работи. Явно един мемтест ще трябва, но не съм сигурен с тайминга дали така е ок.

То номера е да вдигаш честотите запазвайки таймингите доколкото е възможно. При добри чипове и понижавайки ги. Anyway...

Твоите памети според мен са стара ревизия, а тези от OLX - по-нова. Имат разлики във вторичните тайминги. Но като ти гледам въпросите...anyway...:D

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ами пробвах със зададени тайминг от 3200 ... 16-18-18-18-38, но крашна при рестарт и върна фабрични 15--, и го направих с тези -  https://prnt.sc/18v4qk8 на 13.5 волта.

Въппреки че CL го зададох 17, не знам защо го отмества на 18. Освен още да си играя, за да запазя по-нисък тайминг на 3600? А и не съм правил никакви тестове за стабилност. Пуснах 2 игри и ги играех едновременно и видях, че няма проблем. Това ми беше теста. 

Може би да пробвам със 17-18-18-18-41 на 14 волта? Или волтажа да си го оставя на 13.5 и да не го пипам. Мхм. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 часа, qnkov написа:

14 волта

преди 5 часа, qnkov написа:

13.5

? Искаш да кажеш 1.4-1.35? 1.4 е малко висок волтаж, пробвай 1.36-1.37. Защо не ползваш калкулатора, който ти пратих, вместо да налучкваш? Доколкото намирам, паметите са самсунг:

Пробвай с тези стойности от калкулатора, на около 30-35 места в BIOS се настройват, можеш да си отвориш картинката от телефона например:

u4c53zo.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

С тоя калкулатор нещо... Не знам. Иначе, при мемтест86, дето през флашка го пускаш... При самият тест на рам инфо имам профила ми xmp 3200 с дефаулт тайминга. Това означава ли, че теста се прави на този профил, а не на зададения клок от мен? Изчаках само първият пасс около 30 мин, без грешка бях. Но ако не прави тест с клока, не виждам смисъл да чакам 4-те паса. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване