Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Подобряване на охлаждането в кутията?

Препоръчан отговор

Дайте идеи какво да се промени, за да може да има по-добро охлаждане в кутията на компа от подписа. Имам фабричен изкарващ отзад. Не знам дали е pwm вентилатор. Два отпред - вкарващи и 2 отгоре - изкарващи. От биоса съм задал системните да работят на pwm, дефаулт бяха на DC, като единия вентиларо съм го сложил на pump слота, но там не получавам сигнал за обороти. Може би е нормално? Работата е там, че в тия жеги, дори с нови термопасти и видео картата и процесора позагряват, особено видеото стига до 86 градуса. Чел съм, че се ядва за него, но усещам, че губя FPS в тези моменти. Вариант е да махна стъклото, но така ще набия доста боклук. Другото, което обмисля, е да пробвам да наместя още един вкарващ вентилатор отпред. Също така не съм сигурен от биоса какво да ги правя. Дали да ги задам на DC с по-високо напрежение и да духат по-силно или да си ги оставя pwm, като те сами ще се усилват? Също така има и функцията Smart Mode и не знам дали е удачно да я пусна за тях. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 82
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Нова по-голяма кутия, с по-добър въздушен поток, водно охлаждане и най-вече климатик в стаята ще смъкнат температурите. Ако ти е около 30 градуса температурата в стаята и 10 вентилатора да сложиш все тая.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Cougar Mid Tower, нищо не говори, кажи точен модел на кутията. Ако отрпед е със стъкло или плстмаса, вместо продупчена, няма как да влиза въздух.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 49 минути, Raze написа:

Нова по-голяма кутия, с по-добър въздушен поток, водно охлаждане и най-вече климатик в стаята ще смъкнат температурите

С препоръката за нова и просторна кутия съм съгласен . Има няколко модела с добри параметри на пазара ,но и цените им са около 220 - 350 лева . Относно водно охлаждане за изграждане на цял цикъл с радиатори , воден блок за графична карта и процесор ,тръби ,фитинги и вентилатори нещата стават солени . По всяка вероятност ползва кутия среден клас на Cougar , тоест едва ли ще е съвместима с всички аксесоари необходими за изцяло воден лууп на една конфигурация . 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Подробно ви я показвам. Не ми се занимава с водно охлаждане, да не говорим за разходите. Просто ми трябва съвет за вентилаторите като цяло дали да добавя или да ги ръчна в биоса и как точно. 

Примерно обмислях един вентилатор 120мм да монтирам директно на стъклото и да вкарва срещу видео картата. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Важно е вентилаторите да са с добри парамeтри, т.е. да вкарват или изкарват въздух (бързо) с голям дебит cfm.

Не казваш точния модел на кутията или на вентилаторите, както и тепературата в стаята и при idle, на компонентите.

Ако са включени директно към дъното.Задай им , чрез кривата/curve, да увеличават оборотите при покачване на температурата на процесора. Например от 50 нагоре.

Това може да стане и през софтуера за дъното или друг, както и в BIOS.

Каква е t на 3700X? Помисли за aftermarket охладител за процесора, ако ти показва високи температури.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Горе показах кутията. В стаята стига до 27-28 градуса. Стоково охлаждане на процесора, но той се справя по-добре от видеото, което ми е на мисъл. 

Имам 4 такива вентилатора монтирани от мен - https://www.vali.bg/bg/product/14545/Вентилатор-ARCTIC-BioniX-P120-Red-120mm 

Както казах, обмислям един 120/140 на стъклото , директно срещу видеото да духа/изкарва??? Не знам дали ще има ползва .

По-късно мога да дам снимка в биоса, мисля че бяха на 70 зададени системните. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

BioniX F120, са добри вентилатори.

Настрой кривата, тогава да се включват по усилено( на 60 -75 процента от оборотите им) при вдигането на температурата тогава.

Също и софтура за управление на видеокартата, като MSI Afterburner, или ако имаш друга, настрой вентилаторите (на по-високи обороти) на видеокартата (за да извеждат топлия въздух от нея).

Ако, проблема все пак ти е във видеокартата, тогава, и да смениш кутията. Няма да има голям ефект.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

На мен тази кутия, само от видеото, ми изглежда като за водно охлаждане. И аз се минах с подобна и много ме е яд, защото си ползвам стоково охлаждане. Има много по-добри кутии без стъкло, на символични цени, с отвори за вентилатори в ламарината. За предпочитане са при стоковото охлаждане на процесора, защото вентилаторът е успоредно на процесора и може лесно да се монтират още един или два 120мм вентилатора в ламарината, даже има и филтри за прах за същия размер (продават се отделно). При подобна ситуация, щом не Ви се занимава с водно охлаждане - на първо време опитайте се да държите машината на пода, по възможност където става течение. Колкото в по-високо в стаята, толкова по-високи темперетури държи. При мен на пода държи 27-28 градуса, на стъклена маса ок. 50см. висока - 31-32 градуса. Стоково охлаждане на процесор. Ест, не на последно място - усилете си вентилаторите софтуерно както Ви съветват, но това има своите минуси - повече шум и много по-бързо прашасване на машината.

преди 49 минути, qnkov написа:

Както казах, обмислям един 120/140 на стъклото , директно срещу видеото да духа/изкарва??? 

Няма да поставяте стъклото? При мен има разлика от още 2-3 градуса без стъкло, но го държа заради шума а и не натоварвам машината, не я ползвам за игри и т.н.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Махаш капака и слагаш една перка по-така на 220 V да му духа на компа примерно https://www.emag.bg/podov-ventilator-elite-40-w-efb-0445/pd/DCLW32BBM/ 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Кутията е прилична и имаш предостатъчно вентилатори. Лятото е така, говориш сякаш нямаш климатик в статята, как оцеляваш с грееща печка до теб не знам. За вентилаторите не е нужно да се ровиш в БИОС, лично ползвам fan control. Настройваш си профил на вентилаторите при натоварване. Лично моите са на макс, щото и аз съм с една печка в кутията.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Кутията не е толкова лоша, вентилаторите са добри и повече от достатъчни. Проблема е, че стоковия охладител на процесора разпръсква топлия въздух из цялата кутия. Сложи един охладител тип кула с перката от страната на паметите за да бута топлия въздух от радиатора към задния изкарващ вентилатор на кутията. Стоковия охладител на 3700Х е добър за охлаждане на процесора, но топлия въздух се завихря към видео картата. С един Arctic Freezer 34 eSports ще свалиш 3-4С на процесора и температурите на картата ще паднат също. Най-ефикасно се отвежда топлия въздух обаче с водно.

https://factorbravo.com/product/arctic-freezer-34-esports-red

Този охладител ще си ходи и с вентилаторите ти. Имай предвид, че кутията ти я дават с максимална височина на охладителя 155мм, а въпросния е 157, но на 99% съм сигурен, че няма да има проблем. Преди няколко дни сглобявах конфигурация със същия охладител и кутия Zalman S3, която е още по-тясна и също са писали до 155мм. Нямаше никакви проблеми и даже останаха няколко мм луфт м/у охладителя и стъклото.

ПП. Казваш, че си сменил термо пастата на картата, нали знаеш, че трябва да се сменят и термопадовете и да са със същата дебелина като оригиналните?

Редактирано от Gaming_Solutions (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Зависи и видеокартата кой модел е точно. Ако е с калпаво охлаждане, трудно ще държи ниски температури. Може да се пробва да се undervolt-не малко.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

DC не означава фиксирани обороти през цялото време; означава, че вентилаторите във всеки един момент искат фиксирано напрежение от 0 до 12 V вместо същото, но широчинно модулирано (PWM). Провери какви точно са вентилаторите и дали са DC или PWM; ако не можеш да познаеш по модела, виж конекторите - DC са 3-пинови, PWM са 4-пинови - и ако това не е зададено както трябва в BIOS-а, няма да работят както трябва. PWM слизат до по-ниски обороти при малък товар, но в случая ти е важно по-скоро какви максимални обороти стигат, особено изкарващите - ако не въртят достатъчно, топлината от процесора и видеото няма да се отвеждат достатъчно ефикасно от кутията и нещата ще се топлят. Казваш, че кутията има вентилатори и горе - може да опиташ да ги разкараш и просто да стои отворено. LibreHardwareMonitor може да ти направи чудесни графики на товар, температура, обороти, но имай едно на ум, понеже понякога се кара със софтуера за контрол на оборотите (ако имаш допълнителен такъв).

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 40 минути, Gaming_Solutions написа:

Кутията не е толкова лоша, вентилаторите са добри и повече от достатъчни. Проблема е, че стоковия охладител на процесора разпръсква топлия въздух из цялата кутия. Сложи един охладител тип кула с перката от страната на паметите за да бута топлия въздух от радиатора към задния изкарващ вентилатор на кутията. Стоковия охладител на 3700Х е добър за охлаждане на процесора, но топлия въздух се завихря към видео картата. С един Arctic Freezer 34 eSports ще свалиш 3-4С на процесора и температурите на картата ще паднат също. Най-ефикасно се отвежда топлия въздух обаче с водно.

https://factorbravo.com/product/arctic-freezer-34-esports-red

Този охладител ще си ходи и с вентилаторите ти. Имай предвид, че кутията ти я дават с максимална височина на охладителя 155мм, а въпросния е 157, но на 99% съм сигурен, че няма да има проблем. Преди няколко дни сглобявах конфигурация със същия охладител и кутия Zalman S3, която е още по-тясна и също са писали до 155мм. Нямаше никакви проблеми и даже останаха няколко мм луфт м/у охладителя и стъклото.

ПП. Казваш, че си сменил термо пастата на картата, нали знаеш, че трябва да се сменят и термопадовете и да са със същата дебелина като оригиналните?

И според мен тук е заровено кучето! 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Вентилаторите са PWM, бях писал, че съм ги вкл. през БИОСА на PWM - 70 процента. Дотук плана е да сменя охладителя на процесора, което може да помогне за общата температура, както казвате. И може би, още не знам дали да го правя, да монтирам един 140мм на стъклото директно да духа към видео картата. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Имаш достатъчно вентилатори в кутията, няма нужда от повече, а и няма как да монтираш вентилатор на стъклото. Стъклото няма нито вентилационни отвори, нито отвори за закрепване на вентилатор. Нали не мислиш да го залепиш?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не, щях да направя отвор и да сложа вентилатор с филтър, като направя и нужните дупки за болтовете. Не е нещо трудно за мен. Да, не смених термопадовете на видеото. Просто нямам и се отказах да поръчвам. 

А този ARCTIC FREEZER 34 ESPORTS RED от линка горе го виждам само с един вентилатор, по спомен знам, че са с два. Може би в друг сайт ще трябва да го търся и цената ще е друга. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 часа, qnkov написа:

Дайте идеи какво да се промени, за да може да има по-добро охлаждане в кутията на компа от подписа. Имам фабричен изкарващ отзад. Не знам дали е pwm вентилатор. Два отпред - вкарващи и 2 отгоре - изкарващи. От биоса съм задал системните да работят на pwm, дефаулт бяха на DC, като единия вентиларо съм го сложил на pump слота, но там не получавам сигнал за обороти. Може би е нормално? Работата е там, че в тия жеги, дори с нови термопасти и видео картата и процесора позагряват, особено видеото стига до 86 градуса. Чел съм, че се ядва за него, но усещам, че губя FPS в тези моменти. Вариант е да махна стъклото, но така ще набия доста боклук. Другото, което обмисля, е да пробвам да наместя още един вкарващ вентилатор отпред. Също така не съм сигурен от биоса какво да ги правя. Дали да ги задам на DC с по-високо напрежение и да духат по-силно или да си ги оставя pwm, като те сами ще се усилват? Също така има и функцията Smart Mode и не знам дали е удачно да я пусна за тях. 

Поставяш компютъра във фризера и готово! Вариант 2 е да монтираш още 5-10 вентилатова, но ще ти трябва и верига, за да го вържеш към пода за да не излети.

Шегувам се!

Виж не знам какви термопасти си сложил, но най-добре посети някой сервиз! От това което си описал, виждам че имаш проблем със температурата на видео картата. Във сервиз ще отстранят проблема който си причинил за да вдига такава температура.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не съм пробвал подобно стъкло, но както казах - още се чудя дали да го правя. Защо реши, че аз съм го причинил? Видео картата е на 1 година и вдигаше тези температури. След смяна с мх4, пак си остана със същите темпове. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, qnkov написа:

Защо реши, че аз съм го причинил? Видео картата е на 1 година и вдигаше тези температури. След смяна с мх4, пак така си остана. 

А ти, защо реши? че термопастата е за смяна? И защо си мислиш че си по хитър от производителите на видеокартата? Със какво тази каша мх4 която сложи е по-добра от това което поставят във завода, производителите?

И какво постигна?

20-30 допълнителни вентилатори.

Много сме хитри, ей, браво, хората са го направили и го продават, а ние ще го мажем със лой и ще се гордеем с това.

Не я пипай, товар до дупка и това е, 80-90-100 градуса, какво от това?????

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Защо така се нервираш, когато ти казах, че и пред и сега няма промяна в нейната температура? Може би 1-2 градуса съм надолу, но относително. :) Говориш все едно съм влошил нещата, сменяйки старата засъхнала паста. А и защо си мислиш, че производителя слага нещо по-добро? Аз до колкото знам идват малки пакетчета с охладителите с мх-4, защо ли? Каша ли ще е? 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 18 минути, qnkov написа:

Защо така се нервираш, когато ти казах, че и пред и сега няма промяна в нейната температура? Може би 1-2 градуса съм надолу, но относително. :) Говориш все едно съм влошил нещата, сменяйки старата засъхнала паста. 

Точно това си направил!

Термопаста НЕ СЕ сменя! Освен ако нямаш основателна причина за това! Тази паста която е поставена от производителя, тя прилича на суха дъвка, дори и чисто нова да е картата, веднага след закопуването и, тя пак ще е такава. Това не означава че всеки който си закупи видеокарта, трябва незабавно да и смени термопастата.

Това което си направил, е безмислено. Аз преди 10 години, един процесор XEON го монтирах на едно дъно със сокет 775, клокнах го и го товарих на колкото имаше възможности. Температурата под товар която поддържаше беше 102-105 градуса. И все още работи, една година го дънех, забравих му модела, но ако някой прояви интерес ще го извадя от под леглото и ще му го продам!

Термопастата е просто нещо което да направи плътен контакт, ПЛЪТЕН контакт между капачката на процесора и охладителя! Тя НЕ ОХЛАЖДА!

Някои компоненти си работят на по-висока температура, но това не мога да разбера вас какво ви бърка и интересува. Купувате и използвате това което сте купили! Дали работи на 60-80-100 градуса все тая!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не, не съм направил това. Хах. Ако бях снимал кашмера от фабричното, нямаше да говориш така, но все едно.

Представи си нещо такова, че беше - https://prnt.sc/1grvfwu - тъй фабричното и добро. ;)

Друг е въпроса тук. На тоя етап ще пробвам с ARCTIC FREEZER 34 ESPORTS Duos. Може и да има логика за по-добро цялостно охлаждане в кутията. А по-натам може да дам видеото в сервиз за цялостно обслужване с термопадове. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване