Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Подобряване на охлаждането в кутията?

Препоръчан отговор

преди 5 минути, qnkov написа:

Не, не съм направил това. Хах. Ако бях снимал кашмера от фабричното, нямаше да говориш така, но все едно. Друг е въпроса тук. 

Хахахахаха, и какъв е въпроса тук?

Някои компоненти си работят на по-висока температура, но това не мога да разбера вас какво ви бърка и интересува. Купувате и използвате това което сте купили! Дали работи на 60-80-100 градуса все тая!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 82
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

@ДзВяРа!, пастата не прави никакъв контакт. Тя е термичен проводник, който с времето си губи свойствата и заприличва повече на изолатор, който пречи на термичният обмен между охладителя и капачката на процесора.

преди 1 минута, ДзВяРа! написа:

Хахахахаха, и какъв е въпроса тук?

Някои компоненти си работят на по-висока температура, но това не мога да разбера вас какво ви бърка и интересува. Купувате и използвате това което сте купили! Дали работи на 60-80-100 градуса все тая!

Ми, бърка ни. Един процесор, например започва да троли. Има голяма разлика дали работи на 60 или на 100 градуса и абсолютно не е все тая. Колкото е по-охладен, толова по-добре. Да не говорим за останалите елементи, за които също не е добре да има "нагревател" на 100 градуса около тях. Най-вече при лаптопите.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, freen написа:

@ДзВяРа!, пастата не прави никакъв контакт. Тя е термичен проводник, който с времето си губи свойствата и заприличва повече на изолатор, който пречи на термичният обмен между охладителя и капачката на процесора.

Ми, бърка ни. Един процесор, например започва да троли. Има голяма разлика дали работи на 60 или на 100 градуса и абсолютно не е все тая. Колкото е по-охладен, толова по-добре. Да не говорим за останалите елементи, за които също не е добре да има "нагревател" на 100 градуса около тях. Най-вече при лаптопите.

Ще ти дам един лайк, защото появи интерес за втори път да спориш със мен!

Тук май не става въпрос за лаптоп?

Ти знаеш ли какво е процесор и как работи?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 минути, ДзВяРа! написа:

Ти знаеш ли какво е процесор и как работи?

Знам какво и на какъв принцип работи (в часност Скот процесорът).

Ето ти малко храна за размисъл, която изяде и Епъл. Та се наложи заавалийките да сменят процесора, щото не сколасаха да охладят Интела в макбуците си, което пък от своя страна ги направи за подсмешище, щото пък доста по-евтини лаптопи, но по-дебели с по-добро охлаждане, имат доста по-добро берзодействие под натоварване.

А този ефект го има при почти всички чипове. Не само CPU, ми и "контролерите" по дисковете, по USB и т.н. Сещам се за адски много примери за устройства, които имат спецификациите описани от производителя, ама докато не загреят. В някои случаи за по-малко от 10-20 секунди.

При мен е закон при никакви обстоятелства никой чип да не надвишава 65 градуса под натоварване, а в "бездействие" най-много до 40. За това мед където мога, където не - водно, лаптопи без външна видео карта и всякакви подобни извращения.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, freen написа:

При мен е закон при никакви обстоятелства никой чип да не надвишава 65 градуса под натоварване, а в "бездействие" най-много до 40. За това мед където мога, където не - водно, лаптопи без външна видео карта и всякакви подобни извращения.

Интересно, бреййй,, браво, голям закон!

И, кво? 66 градуса и кво? Смърт ли?

Съжелявам че ги няма темите за ОВЪРКЛОКИНГ, от преди 10-12 години, когато ги клоквахме процесорите и ги натоварвахме със програми, на 100% повече от колкото производителя разрешаваше. И работеха, не работеха добре а ПОВЕЧЕ от добре, на високи температури работиха дори ПО-ДОБРЕ!

Не знам дали ме разбираш за какво ти говоря, не съм сигурен тогава когато ние си правихме експерименти със компонентите, ти дали си бил роден.

Аз лично съм виждал 132 градуса на процесор който оцеля, и още работи, ако искаш мога да ти го подаря, при товар на 130 градуса даваше 100% производителност на теста! Intel  Pentium  Processor E5200 Лека вечер!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Тук не говорим да държи 100% в таск мениджъра (или там както се казваше под Уин). Говорим да има същата изчислителна мощ. Врътни си някакъв тест, някакви калкулации на процесор с водно охлаждане и после ги направи същите при такъв със слабо охлаждане и малка кутия. И двата ще работят при 100% натоварване, ама първият ще свърши задачите по-бързо, зависи колко е напечен неохладения, разликата може да е доста осезаема. Спор няма, че ще работят на 95-100 градуса и то на 100%. Въпросът е, че първият като е охладен, ще държи постоянно 4.3GHz на 100% примерно. Пак същият, като не е охладен, пак ще работи на 100%, ама на 3.0GHz (примерно). Иначе за да изгориш процесор, трябва да си не знам какъв тип. Че работи - работи. Ама в един момент идва да си зададеш въпроса кое е по-бързо рентабилно - печка на 3.7 или добре охладен на 3.4. В смисъл, ако ще взимаш процесор - 65-70 вата TDP, мисли и за смяна на стоковото охлаждане. Ако е 90-100 и нагоре - направо водно. Не е добра идея да вземеш процесор с подобни TDP и да си караш на стоковото.. Със стоковото - 35 вата TDP бива.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Много зависи от процесора. Има такива, които и при 90 градуса си работят на максималните честоти и тротълват на 95+. Това зависи и от дъното. А някои процесори няма как да ги държиш на 65 градуса при 100% товар, дори и с водно охлаждане.

преди 5 часа, freen написа:

90-100 и нагоре - направо водно

Това са глупости. Има въздушни охлаждания, които могат да охладят такива процесори без проблем, дори и при 200 вата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 часа, qnkov написа:

Не, щях да направя отвор и да сложа вентилатор с филтър, като направя и нужните дупки за болтовете. Не е нещо трудно за мен. Да, не смених термопадовете на видеото. Просто нямам и се отказах да поръчвам. 

А този ARCTIC FREEZER 34 ESPORTS RED от линка горе го виждам само с един вентилатор, по спомен знам, че са с два. Може би в друг сайт ще трябва да го търся и цената ще е друга. 

Този е с един вентилатор - https://factorbravo.com/product/arctic-freezer-34-esports-red

Този е с два вентилатора - https://factorbravo.com/product/arctic-freezer-34-esports-duo-red

С двата вентилатора се води DUO, но по-добре спести някой лев и вземи този с единият вентилатор. Може да свалиш един от двата горни изкарващи вентилатора и да го сложиш на охладителя и ще стане DUO.

MX4 е много добра паста (една от най-добрите и със сигурност най-добрата цена/качество), добре си направил, че си я сменил, със сигурност е по-добра от тази, която слагат производителите. Щеше да е добре и да смениш падовете, но щом не са се накъсали остави ги тях. Ако ги смениш и не уцелиш дебилината на оригиналните ще стане по-лошо.

Закалено стъкло не се пробива и не се реже. При опит ще стане на парчета. Стъклото първо се пробива и после се закалява, твоето е вече закалено и нищо не можеш да го правиш.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 часа, qnkov написа:

Друг е въпроса тук. На тоя етап ще пробвам с ARCTIC FREEZER 34 ESPORTS Duos. Може и да има логика за по-добро цялостно охлаждане в кутията. А по-натам може да дам видеото в сервиз за цялостно обслужване с термопадове. 

Да, това е правилното решение, стига в сервиза да подходят отговорно и внимателно към обслужването на картата.

Пробва ли да зададеш максимални обороти на вентилаторите на кутията още при 60 градуса на картата? Вярно, че ще е шумно, но и няма да позволи драстично покачване на температурата на видеото.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да, вентилаторите работят на повечко обороти. В момента се чудя дали ще пастне артика като височина. Реално от стоковото охалждане до стъклото има около около 6.8 см разстояние, но не знам откъде да премеря за артика, който е 157мм. Някой каза оттук, че става, предполагам просто да взема и да пробвам, в краен случай ще надигна стъклото малко. Също така под вентилаторите на видеото е доста топло. Предните не се усеща да вкарват дотам свеж въздух. За стъклото ще забравя тогава, но дали няма да е добра идея един 92мм да монтирам отзад на кутията, долу под видеото, което да вкарва или изкарва? Не съм сигурен в кое ще има повече логика да прави вентилаторчето. 

https://desktop.bg/case_fans-arctic-arctic_f9_pwm_pst_black

Не се побира 120мм. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Във спецификациите на кутията, пише че  максималната височина на CPU охладителя не трябва, надвишава 155 мм., т. е. 2 мм ще е повече ако се спреш на Arctic-a. 

Относно добавянето на още един вент, под видеокартата и дали, ще има ефект. Никой друг няма как  да разбере, освен теб. 

Провери оборотите на предните вентилатори, и ако е необходимо ги увеличи. Защото без бързото вкарването на свеж въздух, се обезсмисля цялата система. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, Mr. ?? написа:

Във спецификациите на кутията, пише че  максималната височина на CPU охладителя не трябва, надвишава 155 мм., т. е. 2 мм ще е повече ако се спреш на Arctic-a. 

Относно добавянето на още един вент, под видеокартата и дали, ще има ефект. Никой друг няма как  да разбере, освен теб. 

На предната страница вече коментирах, че кутията я дават с до 155мм височина на охлаждането и, че охладителя е 157мм, но съм сигурен че няма да има проблеми. Производителите на кутии се презастраховат и даже ще останат няколко мм луфт. Сглобявах на скоро подобно конфигурация със същия охладител и Залман S3, която е по-тясна от този Cougar. В крайна сметка автора може да си поръча охладителя и ако не се събере да го върне ако запази опаковката.

ПП. Тук е коментирано, събира се

https://www.reddit.com/r/buildapc/comments/e57vyq/cpu_cooler_for_cougar_mx330g_case/

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да, увеличил съм ги. Работят по-усърдно. 😆 Ами някой каза, че нямало проблем 157мм, понеже той е бил монтирал такива за 155мм и ставало. Идеята да сложа шайби под стъклото също важи. 😆

Така и ще направя, ще поръчам и един 92мм и ще го монтирам, но ми дайте идея как да го завъртя. Не искам само да си играя да слагам и махам. :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 минути, qnkov написа:

шайби

самозалепващи подложки за мебели - миналата седмица гледах на Lidl 
Или
https://praktiker.bg/bg/Mebelni-kraka/K-T-FILTzOVI-PODLOZhKI-63-BR-KWB-SAMOZALEPVAShtI/p/483384

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Кутията съм сигурен, че е проектирана за до 160мм охладители, но заради допуските се презастраховат нещо ако мръдне при производството после да няма оплаквания и са си вързали гащите като са написали до 155мм. По-горе съм дал линк към Reddit

ПП. Ако размерите на кутията са близки до номиналните, то ще останат 2-3мм луфт м/у охладителя и стъклото

Редактирано от Gaming_Solutions (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, qnkov написа:

Така и ще направя, ще поръчам и един 92мм и ще го монтирам, но ми дайте идея как да го завъртя. Не искам само да си играя да слагам и махам.

Не виждам много смисъл от този вентилатор, но ако решиш да го монтираш, нека да извежда горещ въздух от кутията навън. Пробвай първо само с охладител на процесора, а за други опции ще се мисли после. Идеята е да не се задържа горещ въздух в кутията. 

Можеш да настроиш и вентилаторите на картата да минават на максимални обороти - 100% при достигане на температура 60-65 градуса на картата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 17 часа, freen написа:

Тук не говорим да държи 100% в таск мениджъра (или там както се казваше под Уин). Говорим да има същата изчислителна мощ. Врътни си някакъв тест, някакви калкулации на процесор с водно охлаждане и после ги направи същите при такъв със слабо охлаждане и малка кутия. И двата ще работят при 100% натоварване, ама първият ще свърши задачите по-бързо, зависи колко е напечен неохладения, разликата може да е доста осезаема. Спор няма, че ще работят на 95-100 градуса и то на 100%. Въпросът е, че първият като е охладен, ще държи постоянно 4.3GHz на 100% примерно. Пак същият, като не е охладен, пак ще работи на 100%, ама на 3.0GHz (примерно). Иначе за да изгориш процесор, трябва да си не знам какъв тип. Че работи - работи. Ама в един момент идва да си зададеш въпроса кое е по-бързо рентабилно - печка на 3.7 или добре охладен на 3.4. В смисъл, ако ще взимаш процесор - 65-70 вата TDP, мисли и за смяна на стоковото охлаждане. Ако е 90-100 и нагоре - направо водно. Не е добра идея да вземеш процесор с подобни TDP и да си караш на стоковото.. Със стоковото - 35 вата TDP бива.

Глупости, пълни глупости! Аз товаря процесора, като предварително му задавам по-висока честота от тази която производителя е задал да работи. Товаря го със стрес тест, тогава по спомен една от програмите които използвах беше prime 95. Товаря го часове наред, по цяла вечер е бил под товар на 100%, няма игра или приложение което да го натовари повече. И през цялото време, процесора работеше на 90-95 градуса без да даде каквато и да е грешка или спад във производителноста! И няма как да си намали честотата на която работи, защото аз съм я задал, ако я намали, теста ще крашне!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, ДзВяРа! написа:

Глупости, пълни глупости! Аз товаря процесора, като предварително му задавам по-висока честота от тази която производителя е задал да работи. Товаря го със стрес тест, тогава по спомен една от програмите които използвах беше prime 95. Товаря го часове наред, по цяла вечер е бил под товар на 100%, няма игра или приложение което да го натовари повече. И през цялото време, процесора работеше на 90-95 градуса без да даде каквато и да е грешка или спад във производителноста! И няма как да си намали честотата на която работи, защото аз съм я задал, ако я намали, теста ще крашне!

What is Thermal Throttling? - Technipages

Цитат

To prevent this, CPU manufacturers have implemented the process of thermal throttling. When the CPU reaches a certain temperature known as TJMax or Thermal Junction Maximum, CPUs are designed to deliberately reduce their clock speed, as slower CPUs generate less heat.

Без значение ти какво си настроил и не, няма да ти 'крашне' теста!  Просто честотите спадат, докато се намали температурата и след това се вдигат, ако температурата надвиши максималната, процеса започва отначало. Иначе - нали знаеш - техниката работи с пушек, като излезе пушека и техниката спира да работи.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 часа, qnkov написа:

Да, не лоша идея, но може и да не се стигне до тях!

Според мен се ориентирай да смениш кутията. Дори може да спечелиш някой лев. Твоята не е създадена за подобна конфигурация, а за водно охлаждане. С всичките недостатъци от това. Първият е, че захранването е отдолу, под ламарина. Това е с цел да го предпази при евентуален теч на охладителна течност. Но, по този начин то засмуква охладен въздух отдолу и го изкарва отзад, напълно е изолирано (като въздушен поток) от останалия обем на кутията. Вторият недостатък - липсата на отвоти в стъклото. Третият недостатък - липса на възможност за закачане на много твърди дискове, CD/DVD  и др. Имам една със сходен дизайн и е отвратителна. Мислех да карам с нея, но май няма да е. Според мен нещо от сорта на Arecool-CS1101 би било доста по-добра идея и най-вече по-изгодно. Захранването е отгоре, което му позволява също да участва в охлаждането на кутията и не е изолирано отдолу. Има място за два вентилатора на страничния капак. Отделно има много място за дискове и т.н. За да намалиш запрашаването, може да ползваш магнитна мрежа или на винтчета. И, най-вече, ако не ти харесва нещо, лесно може да се развъртиш с ъглошлайфа. Примерно да изрежеш отвор за мрежа и/или вентилатор и на задния капак.

п.с Търси кутия с мрежа отдолу. От там да влиза хладният въздух и да излиза през захранването, капакът и отзад. Или ако има как, като примера ми по-горе, сам си изрежи с флекса и сложи мрежа и ако прецениш - вентилатор/и.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 58 минути, freen написа:

Според мен се ориентирай да смениш кутията. Дори може да спечелиш някой лев. Твоята не е създадена за подобна конфигурация, а за водно охлаждане. С всичките недостатъци от това. Първият е, че захранването е отдолу, под ламарина. Това е с цел да го предпази при евентуален теч на охладителна течност. Но, по този начин то засмуква охладен въздух отдолу и го изкарва отзад, напълно е изолирано (като въздушен поток) от останалия обем на кутията.

Предлагаш да не е изолирано и да топли допълнително видео картата и останалите компоненти ли?

Вторият недостатък - липсата на отвоти в стъклото.

Коя кутия има отвори в стъклото?

Третият недостатък - липса на възможност за закачане на много твърди дискове, CD/DVD  и др.

Щом я ползва, явно му осигурява възможността да си закачи нужните дискове, а 2021г. кой полза CD/DVD, че да има нужда и от повече?

Според мен нещо от сорта на Arecool-CS1101 би било доста по-добра идея и най-вече по-изгодно. Захранването е отгоре, което му позволява също да участва в охлаждането на кутията и не е изолирано отдолу.

Захранването е отгоре и засмуква всичкия топъл въздух от кутията и минава през него, което не е ОК за PSU-то. В момента при него това се извърша от два 120мм вентилатора вместо от захранването. Точно подобен тип кутии с горно разположение на захранването (например InWin 101) са подходящи за водно охлаждане, защото водното отвежда ефективно топлия въздух и през захранването не минава толкова горещ поток.

п.с Търси кутия с мрежа отдолу. От там да влиза хладният въздух и да излиза през захранването, капакът и отзад. Или ако има как, като примера ми по-горе, сам си изрежи с флекса и сложи мрежа и ако прецениш - вентилатор/и.

Неговата кутия има решетка от долу и от там влиза хладния въздух през захранването и естествено пак през него излиза отзад, то няма как да е друго яче. Както вече казах, това че захранването е изолирано е плюс, защото топлият въздух от горната страна на захранването се издига на горе към виде картата, но в случая е изолирано и топлината се разсейва.

ПП. Не че кутията е кой знае какво и като и сложиш 4 допълнителни вентилатора идва по-скъпа от DeepCool Matrexx 50/55 4F (които са много по-просторни), но вече я е купил и няма смисъл да я сменя освен ако не вземе нещо доста по-сериозно в друг клас и съответно на друга цена. 

Редактирано от Gaming_Solutions (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 часа, freen написа:

Според мен се ориентирай да смениш кутията. Дори може да спечелиш някой лев. Твоята не е създадена за подобна конфигурация, а за водно охлаждане. С всичките недостатъци от това. Първият е, че захранването е отдолу, под ламарина. Това е с цел да го предпази при евентуален теч на охладителна течност. Но, по този начин то засмуква охладен въздух отдолу и го изкарва отзад, напълно е изолирано (като въздушен поток) от останалия обем на кутията. Вторият недостатък - липсата на отвоти в стъклото. Третият недостатък - липса на възможност за закачане на много твърди дискове, CD/DVD  и др. Имам една със сходен дизайн и е отвратителна. Мислех да карам с нея, но май няма да е. Според мен нещо от сорта на Arecool-CS1101 би било доста по-добра идея и най-вече по-изгодно. Захранването е отгоре, което му позволява също да участва в охлаждането на кутията и не е изолирано отдолу. Има място за два вентилатора на страничния капак. Отделно има много място за дискове и т.н. За да намалиш запрашаването, може да ползваш магнитна мрежа или на винтчета. И, най-вече, ако не ти харесва нещо, лесно може да се развъртиш с ъглошлайфа. Примерно да изрежеш отвор за мрежа и/или вентилатор и на задния капак.

Повече глупости събрани на едно място не бях чел отдавна!

Компютрите не са твоята сила, ама изобщо. Смени си попрището или поне не се излагай да пишеш подобни неща и да се излагаш пред толкова народ. :laughing5:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 29.07.2021 г. в 6:57, Joss Bomon написа:

Повече глупости събрани на едно място не бях чел отдавна!

Глупост, ама се оказах прав. С Ionz , Atholn 3000G стоково охлаждане, 6 ЛАН карти без видео, без никакви допълнителни вентилатори (дори отрзад) - в idle 31 градуса. Смених кутията с  - Aero Cool -  в идле 27 градуса. Най-големият недостатък, който много ме издразни при Ionz  - невъзможност за закачане на 2.5" HDD. Не SSD, а HDD. Тъй като механичните дискове имат платка отдолу, където са отворите за болтовете, не могат да легнат върху метална равнина. Трябват някакъв вид шайби. И общо, има място за 2 х 3.5" и уж 2 х 2.5", но може и повече, ако ги захвана само отстрани, с два болта, в ламарината в дясно от дъното. Не маловажно, Ionz е с мрежа отпред и отгоре, прашасва адски бързо. Ще наблюдавам Aero Cool-a и ако трябва, ще добавя вентилатор с филтър на страничния капак. На Ionz-a 3.5" дисковете се монтират зад захранването под ламарината. Ако искам охлаждане и за тях - трябва още един венилатор отпред. А пространството е доста оплътнено. Да кажем вентилаторът ще издухва навън - трябва да засмуква през малкото пространство между ламарината и стъклото и през незаетите отвори за болтчета.. А цялото това пространство между дъното и предния панел - неизползваемо. Става само за радиатор за водно и/или за 3 вентилатора. Класиката върши идеална работа. Малко лаишки подходих като си виках, че то машината няма да я товаря - каква да е кутия - супер. Не планирах да закачам и 2.5" HDD, но имам няколко терабайтови и реших да ги вкарам в употреба.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване