Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Подобряване на охлаждането в кутията?

Препоръчан отговор

• Отговори 82
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

преди 10 минути, freen написа:

Глупост, ама се оказах прав. С Ionz , Atholn 3000G стоково охлаждане, 6 ЛАН карти без видео, без никакви допълнителни вентилатори (дори отрзад) - в idle 31 градуса. Смених кутията с  - Aero Cool -  в идле 27 градуса.

Нормално, без никакви вентилатори топлия въздух се издига на горе и няма какво да го изкара. Тази кутия не е проектирана да работи така. С Aero Cool-а топлия въздух се изкарва до някъде със захранването, ама понеже на него не можеш да видиш температурите и всичко е ОК? Само че тук случая е друг и само цапаме темата на автора.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Авторът е пропуснал да каже най-важното - на какви обороти въртят перките, когато картата му достигне 86 градуса?
Пусни един Valley (extreme настройки/2-3 loop-a) и следи оборотите на вентилаторите и температурите в hwinfo64. Да не се окаже, че перките въртят на 40-50% при 80°C. Производителите задават някакви мега смотани профили, да не мрънкат потребителите, че им е шумно. Някой пък са в пасивен режим докато не ударят 50°C, което е мега тъпо, но...не им пука. Да изкара гаранцията, а после ламера да се спасява.

имах една печка на gigabyte, която беше с подобни профили. Лятото не се трае, докато не ѝ настроих агресивни профили - колкото температурата, толкова и оборотите. Плюс два вентилатора на страничния капак да изкарват (нереферентните вадят странично и изкарващи вентилатори...съвсем друга бира). Не ги разбирам тези нови кутии - с това странично стъкло...нереферентните карти духат точно там. Еб@си и калорифера.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ползвам MSI с с тези настройки - http://i.prntscr.com/5_kCBr2kR4GGF4WZNqXobQ.png

Днес монтирах допълнителния вентилатор. Само чакам и новия охладител да дойде и мисля, че нещата ще се подобрят.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За пробата, пробвай Valley бенча с твоя fan профил и след това с профил 30°C>30% fan speed, 40°C>40%, 50°C>50%, 60>60 и т.н., дали ще има разлика. Просто ми е любопитно.

С кой модел на rtx 2080 си? MSI, Evga, Palit, Гигадръв. Дано не е последната 😂

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 28 минути, qnkov написа:

Ползвам MSI с с тези настройки - http://i.prntscr.com/5_kCBr2kR4GGF4WZNqXobQ.png

Днес монтирах допълнителния вентилатор. Само чакам и новия охладител да дойде и мисля, че нещата ще се подобрят.

Бях ти писал да бутнеш кривата на вентилаторите на 60-65 градуса да ти вдига 100% обороти, а не както си го направил - чак над 85.

И къде монтира вентилатор?

Говорим едни неща, а ти си правиш каквото си знаеш!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Монтирал съм го, където говорихме под видеото да изкарва топъл въздух. С кривата експериемтнрирам. Не мисля, че е добра идея при всяко пускане на игра, вентилаторити на видеото да са на 100 процента. Понеже в менюто на игрите, видеото вдига около 60-65 градуса. Може би ще сложа на около 73 градуса, което звучи по-логично. Тая видео карта изглежда това са й нормални температури при тежко натоварване, да вдига до 80 градуса и явно няма решение, ако разчиташ на перки. А и тук не говорим за всяка игра, че стига до 80 градуса, при голяма част е около 75. Просто има по-тежки шутерски игри, а аз съм задал като цяло всичко на макс. Реално много от нещата зависят от стайната температура. При 28-9 градуса стайна, видеото работи в момента на 80-85 градуса. При 25 градуса, е около 75-80 гадуса при натоварване.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 часа, qnkov написа:

Монтирал съм го, където говорихме под видеото да изкарва топъл въздух. С кривата експериемтнрирам. Не мисля, че е добра идея при всяко пускане на игра, вентилаторити на видеото да са на 100 процента. Понеже в менюто на игрите, видеото вдига около 60-65 градуса. Може би ще сложа на около 73 градуса, което звучи по-логично. Тая видео карта изглежда това са й нормални температури при тежко натоварване, да вдига до 80 градуса и явно няма решение, ако разчиташ на перки. А и тук не говорим за всяка игра, че стига до 80 градуса, при голяма част е около 75. Просто има по-тежки шутерски игри, а аз съм задал като цяло всичко на макс. Реално много от нещата зависят от стайната температура. При 28-9 градуса стайна, видеото работи в момента на 80-85 градуса. При 25 градуса, е около 75-80 гадуса при натоварване.

Не мога да разбера какъв е проблема ти?

Всичко което си описал, е абсолютно нормално за твоята видео карта, теб май те дразни температурата която е абсолютно нормална! Спри да следиш постоянно температурата и всичко ще си дойде на мястото.

Другото което мога да ти предложа, е да продадеш твоята видео карта, заедно там със всичките вентилатори които си сложил допълнително и да си закупиш друга карта. Но не давам гаранция че тогава няма да започне нещо друго да те дразни, като например (Този кондензатор ме гледа лошо през стъклото на кутията).

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Когато стигнеш едни градуси по-високи, гледаш как и фпс ти пада, особено при 85+ на видео. Разбира се, че трябва да ги следя тия работи. А да продам моята и да взема друга... Имаш ли идея какви са цените в момента, особено ако търся нова? Викаш с нова видео карта, всичко ще си дойде на мястото и тя няма да загрева? Интересно. Моята не е много стара, няма и 2 години.:)

На тоя етап нещата са по-добре вече с подобрена скала в msi , вдигнати обороти на всички вентилатори и един допълнителен. При 28 градуса стайна температура стигам до 78 градуса на процесора и видеото с 1 час игра. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 минути, qnkov написа:

А да продам моята и да взема друга... Имаш ли идея какви са цените в момента, особено ако търся нова? Викаш с нова видео карта, всичко ще си дойде на мястото и тя няма да загрева? Интересно. Моята не е много стара, няма и 2 години.:)

Правилно си решил да си запазиш картата и на този етап да не купуваш нова. Преди няколко дена имаше оферти за 3060 за по 2000 - 2100 лева , което си е абсурд . Вярно е ,че са сред качествените изпълнения на Asus и MSI , но цената е нереална при условие ,че в Англия предлагаха 3070 Ti  за 749 паунда .  :wink12:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не естествено , не е ..... Кой е твърдял подобно нещо ? Написах на какви цени продаваха Asus Strix 3060 и MSI Gaming X Trio 3060 . Цените им са абсурдни точно заради орязаният чип и 192 бита шина . При условие ,че можеш да си купиш значително по-добра графична карта 3070 Тi ( когато имаше наличности за 1900 лева) при някои от нашите търговци .

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Разбира се, доста е зле сега. Моята 2080 преди години струваше 1500 лева нова, в момента е толкова втора ръка. А и тя търпи клок от 100 hz на core clock и 250 на memory, но не си заслужава тия 1-2 градуса отгоре за това клокване. На тоя етап остава само arctic freezer 34 esports duos да сложа (вторник-сряда) и да видя какво ще се случи с температурите като цяло. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, qnkov написа:

Когато стигнеш едни градуси по-високи, гледаш как и фпс ти пада, особено при 85+ на видео. Разбира се, че трябва да ги следя тия работи. А да продам моята и да взема друга... Имаш ли идея какви са цените в момента, особено ако търся нова? Викаш с нова видео карта, всичко ще си дойде на мястото и тя няма да загрева? Интересно. Моята не е много стара, няма и 2 години.:)

На тоя етап нещата са по-добре вече с подобрена скала в msi , вдигнати обороти на всички вентилатори и един допълнителен. При 28 градуса стайна температура стигам до 78 градуса на процесора и видеото с 1 час игра. 

преди 31 минути, qnkov написа:

Разбира се, доста е зле сега. Моята 2080 преди години струваше 1500 лева нова, в момента е толкова втора ръка. А и тя търпи клок от 100 hz на core clock и 250 на memory, но не си заслужава тия 1-2 градуса отгоре за това клокване. На тоя етап остава само arctic freezer 34 esports duos да сложа (вторник-сряда) и да видя какво ще се случи с температурите като цяло. 

Първо, теб те дразни, че видео картата ти работи при товар на някаква температура, която е нормална за модела на твоята карта.

Второ, теб те дразни, че видео картата ти намаля няколко кадъра когато е под максимален товар при някоя игра. Ами няма никакво значение бе детенце, това нито ще ти се отрази на игричката ти, нито ще промени нещо във нея! Все тая, така или иначе ти нищо няма да разбереш, нито ще откриеш разлика ако не го гледаш това фпс!

Трето, ти нямаш парички за нова карта???

Четвърто, вече си я пос..ал, като си я разглобявал за да и сменяш пастата!

Пето, ти нямаш никаква представа какво е термопаста! Колкото и опити да направя за да ти обясня, ти пак ще си дрънкаш твоите глупости. Хитър Петър  от село долно нагорнище бил казал на Бай Ганьо от съседното село, че след като се смени пастата, ще се охлади картата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Първо, нормално, че ме дразни видеото да ми загрява над стойности, които не трябва. 

Второ, нормално, че ме дразни спада на ФПС при шутерски игри. На 30 години дете съм, но ми е в кръвта да стрелям. Не само ти влияе на геймплейа, но и се усеща. 

Трето, да пич, нямам 3 бона за нова видео карта???  С тия пари ще си увелича пчелина, като взема 15 кошера с пчели, няма да ги дам за 3 перки с платка. 

Четвърто, мисля, че говорихме вече за термопастата и какво беше положението с фабричната.

Пето, в игрите никнейма ми е Волдемор. Сериозен съм тук. Още имам носталгия от хари потър на видео касета. 

Шесто и най-важно, ти ми изглеждаш бавноразвиващ. Логиката ти е под всякаква критика за всичко. Принципа ти е - карай както ти е дадено, докато изгори. Твърдиш неща, които не разбираш.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Внуци могат да имат онея в махалата на 30, не и аз. :)

Децата не пречат, стига да имаш желание да убиваш хора през монитора, а аз идвам от време, в което ходех на турнини по градовете да правя това. Но какво разбира (нищо не разбира) ДзВяРа! от онова време, в което CS 1.6 беше толкова важен, колкото световното по футбол. Дори Славчо, нашият вожд в момента, канеше такива бг отбори в предаването си и играеше с тях в ефир.  😁

По темата, шутерските игри в момента са доста по-товарещи, както Apex Legends и CS:GO. Аз ги играя с всичко на макс, защото съм плащал, за да е така. Когато видеото вдигне над 85 градуса или процесора над 95, се усеща леко насичане, спад на ФПС, което е дразнещо. В момента съм доста под тия стойности. 

Сряда ще очаквам кутията да хвъркне, като се има предвид, че в нея ще се въртят 11 перки. :)

Четиво - https://www.techspot.com/article/1638-what-is-thermal-throttling/

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 часа, qnkov написа:

Пето, в игрите никнейма ми е Волдемор..

А аз все си мислех че този никнейм е на бот, няколко пъти съм го клал със ножа а той било заради високата температура. Оправдан си, следващият път, няма да те коля а със пистолета така лееееекичко бам.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 часа, qnkov написа:

Внуци могат да имат онея в махалата на 30, не и аз. :)

Децата не пречат, стига да имаш желание да убиваш хора през монитора, а аз идвам от време, в което ходех на турнини по градовете да правя това. Но какво разбира (нищо не разбира) ДзВяРа! от онова време, в което CS 1.6 беше толкова важен, колкото световното по футбол. Дори Славчо, нашият вожд в момента, канеше такива бг отбори в предаването си и играеше с тях в ефир.  😁

По темата, шутерските игри в момента са доста по-товарещи, както Apex Legends и CS:GO. Аз ги играя с всичко на макс, защото съм плащал, за да е така. Когато видеото вдигне над 85 градуса или процесора над 95, се усеща леко насичане, спад на ФПС, което е дразнещо. В момента съм доста под тия стойности. 

Сряда ще очаквам кутията да хвъркне, като се има предвид, че в нея ще се въртят 11 перки. :)

Четиво - https://www.techspot.com/article/1638-what-is-thermal-throttling/

Така и не ми отговори, защо я смени тази паста, нали си много умен? Не знам колко пъти те попитах защо реши че е за смяна и кой те излъга че като я смениш ще получиш супер охлаждане? Ти твърдиш че състоянието и е било ужасно и затова си я сменил, но не знаеш нейното предназначение!

ТЕРМОПАСТАТА НЕ ОХЛАЖДА! За 127-ми път ти го казвам, когато трябва да се предаде температурата от една повърхност на друга, най-краткият път е, директен контакт. Метал със метал, няма нужда от каквато и да е било паста, но плоскостите при контакта, трябва да са идеално гладки, без никакви неравности! Това е много трудно постижимо, и затова производителите използват компонент, който е със висока проводимост на топлина, но при поставянето на този компонент, обработват повърхноста на двете части със лубрикант. След това поставят точно определено количество от този компонент(паста), която наподобява пластелин и се разтяга като дъвка. Това не е от значение, целта е тази консистенция е да НЯМА никакви мехурчета пълни със въздух, трябва да е абсолютно плътна. Защото температурата преминава много по-бавно ако има микро мехурчета със въздух, трябва да няма, през въздуха температурата се предава много по-бавно от колкото при директен контакт. Веднъж поставена, тя си превежда топлината и това няма как да се промени години наред! Дори във завода, инженерите подлагат на тест всичко това!

Аз съм имал случай, идва при мен един клиент, аз смених термопастата на процесора защото много грееше, сега прегрява! Аз го попитах, ти след като реши че проблема е във пастата и я смени, смени ли и пастата която се намира под капачката на процесора? И там има паста?

Той ме изгледа като овца на паша!

Ти си сменил пастата, но сигурен ли си че си поставил новата както трябва? Знаеш ли как се поставя нова паста без да има мехурчета със въздух, които забавят преноса на температурата от едната повърхност към другата?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Знам как се слага термопаста пич. Освен, че има куп видеа за тая работа от теч про-та в тубата и хората показват нагледно и с тестове какво се случва. Имаше и видео със стъкло, за да покаже различните варианти на слагане на паста как се разпространяват. Ами, ти си карай със засъхнала и ронеста паста, аз ще си я сменям моята, като я видя такава. И аз ти отговорих че с 1-2 градуса е по-добре видеото и ти пак ме питаш, защо съм я сменил?!? След като не е станало по-зле, защо бъбриш? От 15 години сменям термопасти, пък по-зле не е ставало, освен веднъж когато не бях стегнал болтчетата на видео картата като хората и видеото прегряваше, понеже нямаше контакт. А, помня и веднъж на един атлон от детските ми години, му бях нацапал чак дъното с термопаста, ама работеше супер, само дето се виждаше как се е стекло и трябваше да го преправя. :))

Щом си сменил термопаста на прцесор и е започнал да прегрява, смятай. :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 20 часа, ДзВяРа! написа:

кой те излъга че като я смениш ще получиш супер охлаждане? Ти твърдиш че състоянието и е било ужасно и затова си я сменил, но не знаеш нейното предназначение!

Елементарна проверка, бро.. Гледаш темперетурите преди и след. Или имаш някаква база. И най-важното - как се променят. Ако си товариш машината, държи едни темперетури на процесора примерно, като я оставиш в "бездействие" ако не ги свали ударно (разбирай 10 градуса за 10 секунди), значи има проблем с охлаждането. Ако допълнителен вентилатор и отворена кутия не променят ситуацията, а познай къде е проблемът.

преди 20 часа, ДзВяРа! написа:

трябва да са идеално гладки, без никакви неравности!

Ти май не си виждал процесор с капачката му. Едно просто шлайфане така ще го "изглади" че на огледало ще стане. Но не го правят. Защо ли? Причината е, че не могат (не само те, всеки) да сложат две плоскости идеално успоредни и притиснати (а не някакви мехурчета, които съзнанието ти е сътворило).

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 32 минути, freen написа:

Ти май не си виждал процесор с капачката му. Едно просто шлайфане така ще го "изглади" че на огледало ще стане. Но не го правят. Защо ли? Причината е, че не могат (не само те, всеки) да сложат две плоскости идеално успоредни и притиснати (а не някакви мехурчета, които съзнанието ти е сътворило).

Колкото и да шлайфаш, под микроскоп ще видиш че повърхноста е много грапаваа изобщо не е гладка. Не подвеждай хората, че и други хора четат темата и току виж някой започнал да шлайфа.

Аз си знаех че автора на темата някой го е подвел! Знаех си, някой го е излъгал че пастата като започне да позасъхва и вече не превежда добре топлината. Точно обратното е, затова във завода поставят възможно най-засъхваща констенция! Воднистата и кашава основа, по-неефективно приема и предава топлината. Влошил е нещата, и съм сигурен че и той си осъзнава грешката.

И тази паста МХ5, ползвал съм я много пъти, не е кой знае какво, бих казал че е прехвалена а и производителя на тази паста, залага много на реклама във интернет пространството, със цел повече продажби.

И последно, видео картата на автора, той е сменил термопастата на централния чип, ами няма логика, тази карта RTX 2080, тя има термопаста и на други части, така ще го кажа за да ме разберете. Сигурно и там е засъхнала! Ако има поялник и желание за да я поднови, ще му кажа къде да разпоява!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, ДзВяРа! написа:

Колкото и да шлайфаш, под микроскоп ще видиш че повърхноста е много грапаваа изобщо не е гладка.

Знам. Ама там е работата и заради това ти казвам, че май не си виждал процесор. Процесорните капачки от 2 метра им се виждат нереваностите, не ти трябва микроскоп. Иначе идеална повърхност няма. Има в допустимите граници. И пак не ми написа защо така са ги направили? И, тестовете са за това, колкото и да не ти харесват. Той ти казва, че е свалил темперетурата с 1-2 градуса. Остави глупостите за "мехурчета", явно при него не минават (и не само). Аз газирана паста не съм виждал и май капачките на процесорите (особенно по-старите) са далече от гладко, ама... Ти нали си си. намерил "твоята истина" и си много запознат с процесорите.. Това е най-важното. Ако може само, ние да не приемаме твоята "истина" Клоквай процесорите, дръж си ги на 100 градуса, направо никога не сменяй пастата.. Ако (не знам как ще стане при теб), по някакво чудо я заподозреш, не се притеснявай да идеш да си купиш нов комп или процесор с бокс охлаждане само заради "оригиналдъ" пастата, Нас ни остави да си убием процесорите от студ с пастата с мехурчетата, от кварталните магазини..

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, freen написа:

Знам. Ама там е работата и заради това ти казвам, че май не си виждал процесор. Процесорните капачки от 2 метра им се виждат нереваностите, не ти трябва микроскоп. Иначе идеална повърхност няма. Има в допустимите граници. И пак не ми написа защо така са ги направили? И, тестовете са за това, колкото и да не ти харесват. Той ти казва, че е свалил темперетурата с 1-2 градуса. Остави глупостите за "мехурчета", явно при него не минават (и не само). Аз газирана паста не съм виждал и май капачките на процесорите (особенно по-старите) са далече от гладко, ама... Ти нали си си. намерил "твоята истина" и си много запознат с процесорите.. Това е най-важното. Ако може само, ние да не приемаме твоята "истина" Клоквай процесорите, дръж си ги на 100 градуса, направо никога не сменяй пастата.. Ако (не знам как ще стане при теб), по някакво чудо я заподозреш, не се притеснявай да идеш да си купиш нов комп или процесор с бокс охлаждане само заради "оригиналдъ" пастата, Нас ни остави да си убием процесорите от студ с пастата с мехурчетата, от кварталните магазини..

Ами не съм виждал нито процесор, нито капачката му! Ами не съм ти писал защо така са ги направили, защото не знам! А това 1-2 градуса, няма да го коментирам, защото не го намирам за разлика! Не задължавам никой да приеме иситната! Клоквах процесорите преди 10-15 години, доста отдавна беше, сега не се налага това, защото сега са със голяма производителност! "Нас ни остави да си убием процесорите от студ с пастата с мехурчетата, от кварталните магазини." Ами видео карта работи след игричка 85-90 градуса, голям студ!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, ДзВяРа! написа:

Ами не съм виждал нито процесор, нито капачката му! Ами не съм ти писал защо така са ги направили, защото не знам!

Знам, личи ти. За какво пишеш тогава? Форумът си е свободен, отворен.. Ама нямаш ли някакви спирачка? Примерно свиневъдите никога не коментират качествата и изработката на ракетите (примерно). Ти като не си виждал и не знаеш как работи, защо взе акъли да даваш?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване