Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Лаптоп за ученик

Виж решението Разрешен от Vigo_M,

Препоръчан отговор

• Решение

Ще пиша само това:

"лаптоп", "1300лв." , "игри" и "в леглото" - са несъвместими неща, за тези пари и за игри - настолен.

Писал съм ЛС на авторката, ако иска да ме послуша, гледам, че се е насочила преди това даже и е цитирала един от кадърните модели лаптопи в бюджета - HP Probook 455 G7.

Но да се очаква от него да е геймърски - не, не е, никой в тез пари не е. От тези с "вградена" видео карта, е с по-добра от в останалите и с по-кадърно охлаждане с идея по-добра кутия и като цяло е една идея над обикновен потребителски клас. Става за 11г. ученик, но на бюрото, не в леглото, иначе ще сте постоянни клиенти на сервизите, един лаптоп трябва да се ползва правилно, това изключва използване на всякакви места различни от работна маса или бюро. Толкоз.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз бих избрал този - https://www.pic.bg/laptop-hp-15s-eq2008nu-3v2e1ea16gb-204954?sh=1 

Процесорът е малко по-слаб от гореспоменатия, но пък е с двойно по-големи памет и размер на диска. 

На мнение съм, че Lenovo, поне ниския клас, не са особено качествени като изработка.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 15 часа, Neilly написа:

Триумя се между тези: https://laptop.bg/laptops-acer-Aspire_5_A515_45-acer_aspire_5_a51545g_NXA8BEX008#characteristics 

https://ardes.bg/product/hp-probook-455-g7-3s068av-33305315-209220

https://www.jarcomputers.com/Lenovo-IdeaPad-3-15ALC6-82KU004VBM_prod_NBLENOVO82KU004VBM.html?fbclid=IwAR0RAprX_1J9AzJPST_WzH63KYIhQ66ntt3QE5ZAycKh4vIzhgQw-GyH4EU#techs

по принцип най-добре ми се вижда Леновото, но коментара, че ако не пази детето е по-добре Дел ме притесни малко.

Какво ще кажете?

https://laptop.bg/laptops-lenovo-IdeaPad_3_15-lenovo_ideapad_3_15_ultraslim_gen_6_82KU004VBM#characteristics

това Леново всъщност ми хареса

Аз съм за лаптоп с последно поколение процесор, най-много памет, SSD и IPS дисплей, а с такива е леновото което предложих:

Lenovo IdeaPad 3 15" Ultraslim Gen 6 | Laptop.bg - Технологията с теб

Като казах, че трябва да се внимава с такава техника, не съм казал, че са чупливи, а че не носи на дивашко отношение. Всички останали модели коментирани по-горе са с по-ослаби параметри, а тези с допълнителна видеокарта са рискови откъм прегряване и отлепяне на видеочипа и така или иначе не стават за тежки игри на високи настройки.

С хубави параметри е предложения от  @Rudy M. и може би е най-удачния вариант за случая:

HP 15s-eq2008nu 204954 3V2E1EA_16GB на топ цена - PIC.bg

Това е моето мнение, без да го натрапвам на лични съобщения, пък крайното решение си е на авторката на темата.

преди 13 часа, Vigo_M написа:

Ще пиша само това:

"лаптоп", "1300лв." , "игри" и "в леглото" - са несъвместими неща, за тези пари и за игри - настолен. .

...

Но да се очаква от него да е геймърски - не, не е, никой в тез пари не е. От тези с "вградена" видео карта, е с по-добра от в останалите и с по-кадърно охлаждане с идея по-добра кутия и като цяло е една идея над обикновен потребителски клас. Става за 11г. ученик, но на бюрото, не в леглото, иначе ще сте постоянни клиенти на сервизите, един лаптоп трябва да се ползва правилно, това изключва използване на всякакви места различни от работна маса или бюро. Толкоз.

Всичко това вече беше казано и написано в повечето постове!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Много благодаря, мислех, че съм се ориентирала, докато не тръгнах да поръчам и ми казаха, че АМД много греят и не е правилният избор. Защо има толкова противоречиви мнения, аз като не разбирам още повече се обърках.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 20 минути, Neilly написа:

Много благодаря, мислех, че съм се ориентирала, докато не тръгнах да поръчам и ми казаха, че АМД много греят и не е правилният избор. Защо има толкова противоречиви мнения, аз като не разбирам още повече се обърках.

Има подробни ревюта за повечето модели, където е описано от какъв материал е изработен дадения модел, тестове в бенчмаркове и игри и най-важното - максимални температури. Аз ползвам основно Notebook / Laptop Reviews and News - NotebookCheck.net

По-важно е какво е охлаждането на конкретен модел, а и процесорите никога няма да ги натовариш до степен да стигнат максимални стойности, освен с бенчмаркове. Проблема е с температурите на отделните видеокарти и затова ти предлагах модел с вградена в процесора.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, Joss Bomon написа:

Всичко това вече беше казано и написано в повечето постове!

Ей затова не пиша, все някой се засяга от нещо, пишете му и на Бомона, че е решил въпроса, не ща я титлата. Аман!

Не продавам и не натрапвам нищо!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, Neilly написа:

Много благодаря, мислех, че съм се ориентирала, докато не тръгнах да поръчам и ми казаха, че АМД много греят и не е правилният избор.

Това кой го казва?  Някой познат или консултант в някоя от фирмите? 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, Neilly написа:

Казва го дистрибутор на компютри, работи със всички фирми. Приятелски е съвета там, без комерсиална цел.

224704324_263522975173365_2173032008911562744_n.jpg

Е че те новите АМД още не са направили 2-3 години,  кога успя да разбере, че се опичат 🤔

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, Neilly написа:

Защо има толкова противоречиви мнения, аз като не разбирам още повече се обърках.

Сещам се за две такива. Едната е не осъвременяването на информацията. Или това, което е било валидно преди 10 години, е валидно и сега и за в бъдеще. Другата е, че поради някаква причина има интерес да предлага машини с такива процесори. В крайна сметка трябва да решиш на кого да се довериш.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Hewlett-Packard HP Compaq 6715s (GR822ES#ABB) - ей това чудо идва при мен регулярно, дали се е "опекло" след близо 15-се години работа а?

Дрънкат се заучени, общи фрази характерни за ниските класове машини отпреди 10 и повече години.

"Без комерсиалната" дали е виждала Ryzen 5 в кутията на HP Proobook - едва ли, тя не го виждала въобще, само на снимка, защото нямаше да говори такива откровени лъжи. Тук обсъждаме конкретно HP Probook 455 G7 и при него няма проблем никакъв с температурите, има си други косури, но точно с температури няма, охлаждането е много кадърно изпълнено по всички изисквания и спецификации на АМД и машината при грамотно ползване и поддръжка ще се държи с години чудесно.

Самата хардуерна конструкция, нанометровият процес и изпълнението изключват прегряване, в същата кутия влиза Ryzen 7 и не вдига повече от 80 градуса при синтетичен бенчмарк тест, къде е "греенето", питам аз, в бляновете на продавачите на Intel... 

Mи като ги навнесоха, сега им е трудно да ги продават. Кофти.

Всъщнот HP Probook 450 G7 е на практика същата кутия също с адекватно охлаждане и с Intel процесор и вградена карта, ако е такъв проблем да й предложи "без комерсиалната" него.

Просто не се сдържам когато чета наузустени неща без никакви доказателства.

През годините "грееха" и Intel и сега "греят" и им горяха като пуканки чипсети, и какво ли не, но като опре до лаптоп и все същата песен с греенето на АМД - ей това е спекулация, тотална. Точно в този случай именно с това HP е абсолютна лъжа.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, Vigo_M написа:

пишете му и на Бомона, че е решил въпроса, не ща я титлата

Ти за "титли" ли се бориш ?! Смисъла на бутона за решение се обезсмисли в момента в който оставиха решението в ръцете на авторите. В раздела за вируси се преценява от разбиращи дали даден проблем е решен и се обявява за такъв от тях. Преценката на авторите в повечето случаи е субективна.

Не реагирай като ущипана госпожица. Неодобрението ми е за личната кореспонденция по темата. Нали темите не са само индивидуални, а дават отговори и на други, които биха пуснали нова тема по същия въпрос. 

преди 1 час, Neilly написа:

Казва го дистрибутор на компютри, работи със всички фирми. Приятелски е съвета там, без комерсиална цел.

Това са митове и легенди от миналия век. Към момента, последните серии на AMD и Intel са почти изравнени като производителност-температура-цена. Максималните температури на мобилните процесори са идентични / 100-105 гр.С / и всичко опира до охлаждането на конкретния модел. 

Извинявам се, че пускам цитата през преводач:

Цитат

AMD срещу Intel CPU консумация на енергия и топлина

Когато сравняваме мощността и топлината на процесора на AMD срещу Intel, 7 -нанометровият процесов възел на първата прави огромна разлика. Консумацията на енергия идва като страничен продукт от избора на дизайн, като литография и архитектура, които ще обсъдим по -долу. Въпреки това, по -високата консумация на енергия често корелира с по -голямо генериране на топлина, така че ще ви трябват по -силни охладители, за да компенсирате топлинната мощност на по -алчните чипове.

Intel подобри 14-нанометровите си процеси, за да засили съотношението си мощност-производителност с повече от 70% през петте дълги години, на които е на пазара, но неслучайно най-новите чипове на Intel са известни с висока консумация на енергия и топлина. Това е така, защото Intel трябваше да увеличава допълнително бутона за захранване с всяко поколение чипове, за да осигури по -висока производителност, тъй като отблъсква възраждащата се AMD. Това води до проблеми с някои стокови охладители и също така изисква стабилна доставка на захранване на вашата дънна платка. Тези фактори се съчетават, за да направят Intel прословут власт.

Обратно, AMD има предимството на 7nm възела на TSMC, който е по -ефективен от 14nm на Intel. AMD губи част от това предимство в процесорите си от серия Ryzen 3000 и 5000 поради голямата централна 14nm I/O матрица, която идва като част от пакета. Все пак, общо взето, 7-нанометровите чипове на AMD или консумират по-малко енергия, или осигуряват много по-добра ефективност между мощност и производителност. В резултат на това ще свършите повече работа на ват консумирана енергия, което е печелившо, а изискванията на AMD за охлаждане не са чак толкова прекалени.

Всъщност чиповете от серията Ryzen 5000 са най-енергоефективните чипове за настолни компютри, които някога сме тествали, като Ryzen 5 5600X предлага най-добрата ефективност. 

Победител: AMD. При оценката на производителността на процесора AMD срещу Intel на ват е невъзможно да се надцени значението на най -плътния процесов възел, свързан с ефективна микроархитектура, а 7 -нанометровият TSMC и Zen 3 на AMD са печелившата комбинация. Най-новите процесори Ryzen консумират по-малко енергия на базата на производителност срещу мощност, което се равнява на по-малко генериране на топлина. Това облекчава изискванията за охлаждане.

AMD vs Intel 2021: Who Makes the Best CPUs? | Tom's Hardware (tomshardware.com)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, Neilly написа:

Приятелски е съвета там, без комерсиална цел.

Грешката Ви е, че се допитвате до хора владеещи български език. Все пак сме "счупени" най-вече по манталитет и светоусещане. Дефакто, няма как някой да Ви отговори "правилно". Възможно е само на късмет, но не и с умисъл и гаранция. И както всичко останало, най-вече с компютрите, добре е да сте запозната поне в основи с това, което искате да ползвате, как то работи и как се изполва и поддържа. За един лаптоп или десктоп, ще ви трябват месеци за тази цел. Другият вариянт - да рискувате да "легнете" на чуждо мнение, още повече като гледам, на грешното място (с подвеждащо реноме) при грешните хора. Тук проверени специялисти няма. По тонът, може сериозно да се подведете, че има, но много хал хабер си нямат за какво списват. А дали пишат истината - хептем не е проверено. И няма едно мнение. За някои е важен процесор, за други здравина, за трети видео карта и т.н. Впрочем има адски много такива, които просто си държат на марката, без значение от всичко останало. Едни са си върли фенове на Интел, други на АМД. Имам приятел от първите и все ми сравнява 10-15 годишни процесори на АМД с 2-3 годишни на Интел и си е инат. У тях има 7 машини, всичките нови, всичките на Интел. Не го интересуват бързодействие, темперетури, за хардуерните уязвимости вика "и като ме хакнат какво", съвместимост на процесори със сокети и т.н. Фен си е, само Интел да има на машината, другото е без значение. И постоянно дава съвети на всичките си познати, колеги и приятели да бягат от АМД, макар че от много други източници са чули точно обратното. Всеки си има мнение, но само Вие ще си носите отговорността за това какво купувате и как ползвате. Като се замисля, и детето Ви. Адекватни и аргументирани отговори - на англисйки език в други платформи. На български език, мерене на "п***и.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 14 минути, freen написа:

Тук проверени специялисти няма. По тонът, може сериозно да се подведете, че има, но много хал хабер си нямат за какво списват. А дали пишат истината - хептем не е проверено.

:laughing5:  Къде се подават документи за проверка, дали си специЯлист и за писане на истината ?! :laughing5:

Като се замисля, и детето Ви.

И какво за детето Ви ?! :laughing5:

Другият вариянт - да рискувате да "легнете" на чуждо мнение, още повече като гледам, на грешното място (с подвеждащо реноме) при грешните хора

Къде, къде я пращаш да си ляга ?! :laughing5: При "грешните хора" ?! :lol6:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, Joss Bomon написа:

:laughing5:  Къде се подават документи за проверка, дали си специЯлист и за писане на истината ?! :laughing5:

И какво за детето Ви ?! :laughing5:

Къде, къде я пращаш да си ляга ?! :laughing5: При "грешните хора" ?! :lol6:

Смей се, ама ни едно от твърденията ти не е вярно. Брат ми от 4 години цъка игри вечерв леглото, не си е носил лаптопа в сервиз. А колкото до форума, ако ви слушах, трябваше преди 10 години да съм си изхвърлил лаптопа. Мани, че не го направих, ми и още си го ползвам и ми е основна машина. Щял да грее, нямало да тръгне не знам си какво, за бразузване нямало да става.. Не сме единствените, които сме с лаптопи в леглото.

преди 21 часа, Vigo_M написа:

иначе ще сте постоянни клиенти на сервизите,

Това как го измъдри.. Да не си мислиш, че в леглото ще прашаса много повече отколкото на масата в същата стая? Или ще прегрее "за сервиз"? И, не на последно място, с лаптоп може да си купи маса, ако не ти се води по съветите.  Нещо такова или такова. Айде, добре. Казала ти е каква игра играе малката, дай да ти видим предложението. Лаптоп за 1300лв. или десктоп за същата цена. Да видим какви ще са преимуществата и недостатъците. Дай го този десктоп, дето няма да прашасва и няма нужда от сервиз, за 1300лв.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 31 минути, freen написа:

Смей се, ама ни едно от твърденията ти не е вярно. Брат ми от 4 години цъка игри вечерв леглото, не си е носил лаптопа в сервиз. А колкото до форума, ако ви слушах, трябваше преди 10 години да съм си изхвърлил лаптопа. Мани, че не го направих, ми и още си го ползвам и ми е основна машина. Щял да грее, нямало да тръгне не знам си какво, за бразузване нямало да става.. Не сме единствените, които сме с лаптопи в леглото.

Ко се чудиш, тука програматорите като чуят за машина под 3-4 бона я пращат направо в кофата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, Bubbles написа:

Ко се чудиш, тука програматорите като чуят за машина под 3-4 бона я пращат направо в кофата.

И като почнат философите като чуят колко  грее над 80 градуса и те пращат за нов лаптоп или видеокарта :giggle1:или за нещо друго .

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ами не сте прави и тримата според мен. Очевидно във форума има и хора, на които компютрите са им един вид професия - дали са продавали, или сервизирали,  под една или друга форма са били в досег. И сега, вие очаквате хора, които са се сблъсквали с определени проблеми да ги игнорират, понеже ние не сме се сблъсквали с тях.  И аз си цъкам с лаптопа в леглото,  но не променя факта,  че съм чувал на поне 3 места, различни от форума,  че лаптоп в легло е гаранция за по бързо запрашване отколкото на маса или бюро, и съответно по често чистене..

Плюс това, авторката има няколко не лоши предложения в бюджета,  не видях някой да я убеждава да дава 3 бона за лаптоп. Вместо да критикувате, да бяхте сложили и вие по едно предложение.  

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, Michigan111 написа:

дали са продавали, или сервизирали,  под една или друга форма са били в досег.

И? И моят авер с манията към Интел бачкаше в сервиз (преди 10 години, обяснимо от там му е манията). Онзи ден извърши върховната простотия, дето и най-залюханото маркетингово магаре няма да направи. Впрочем той и в сервиза си правеше подобни номера, ама съзнателно и с цел - безплатен интернет. В БГ "сервиз" разбирай "който е искал да се занимава с компютри", а не "който е разбирал и учил за компютри". Колко успешно - Божа работа. Ефектът бе потресаващ оня ден.. Чак мислех да правя сайт и видео уроци защо е лоша идея да се доверяваш на познат/приятел/колега (или "сервиз") за каквито и да било проблеми с компа ти. Особенно ако не си криптирал/махнал диска

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, freen написа:

И? И моят авер с манията към Интел бачкаше в сервиз (преди 10 години, обяснимо от там му е манията). Онзи ден извърши върховната простотия, дето и най-залюханото маркетингово магаре няма да направи. Впрочем той и в сервиза си правеше подобни номера, ама съзнателно и с цел - безплатен интернет. В БГ "сервиз" разбирай "който е искал да се занимава с компютри", а не "който е разбирал и учил за компютри". Колко успешно - Божа работа. Ефектът бе потресаващ оня ден.. Чак мислех да правя сайт и видео уроци защо е лоша идея да се доверяваш на познат/приятел/колега (или "сервиз") за каквито и да било проблеми с компа ти. Особенно ако не си криптирал/махнал диска

И? Не се заяждам, но втори пост пишеш, не особено кратък,  обясняваш как всяко мнение е пристрастно.  Един вид, от форума качествен съвет не може да очаква, ама и от сервизите не може, а от търговците - съвсем. И каква алтернатива предлагаш на авторката? Кристално кълбо,  боб? Защо е нужно да се критикуват хора, които поне са се постарали да предложат нещо, а същевременно критикуващия не предлага нищо. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 29 минути, Michigan111 написа:

че лаптоп в легло е гаранция за по бързо запрашване отколкото на маса или бюро, и съответно по често чистене..

Проблема на "леглото" не е толкова в запрашаването, а в запушването на отворите за засмукване на въздух и отворите за издухване на горещия въздух поради потъването на корпуса в меките завивки. Не може да се отрече и възможността от засмукването на финни власинки от одеяла и др. завивки.

Ето за какво става дума

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, Michigan111 написа:

Един вид, от форума качествен съвет не може да очаква, ама и от сервизите не може, а от търговците - съвсем. И каква алтернатива предлагаш на авторката?

В България - да. Казах й вече - чуждестранни. В Бг всичко наопъки. Ама "от -до" без изключения (много се оправдават, че не са в тази графа, изключение били). И то не само в България, а и в чужбина, където има българи.

преди 4 минути, Michigan111 написа:

Кристално кълбо,  боб?

Летище София

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 минути, Joss Bomon написа:

Проблема на "леглото" не е толкова в запрашаването, а в запушването на отворите за засмукване на въздух и отворите за издухване на горещия въздух поради потъването на корпуса в меките завивки. Не може да се отрече и възможността от засмукването на финни власинки от одеяла и др. завивки.

dust laptop fan – Google Търсене

Може, не споря.  Ама и мързела е голяма работа, нали знаеш 😃

преди 7 минути, freen написа:

В България - да. Казах й вече - чуждестранни. В Бг всичко наопъки. Ама "от -до" без изключения (много се оправдават, че не са в тази графа, изключение били). И то не само в България, а и в чужбина, където има българи.

Ама и ти пишеш в стил потвърждаващ тезата ти. Интересен подход 🙄

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, freen написа:

В България - да. Казах й вече - чуждестранни. В Бг всичко наопъки

Айде запри се вече бе! Нямаш си представа колко от разбиращите и пишещи тук пишат и в чужди форуми! Пръкна се поредния келеш, да дава определения кой какъв е и колко разбирал! 

Не си прави труда да ми отговаряш, писна ми да ти чета смехотворните небивалици!

преди 3 минути, Michigan111 написа:

Ама и мързела е голяма работа, нали знаеш 😃

Е да, кеф цена няма. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 28 минути, Michigan111 написа:

Може, не споря.  Ама и мързела е голяма работа, нали знаеш 😃

Ама и ти пишеш в стил потвърждаващ тезата ти. Интересен подход 🙄

Само се прави на интересен. До вчера си търсеше работа и се задяваше с момите по форума. Сега си сменил ника, пуснали го до Англия и му порасла работата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване