Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Започва преброяване на населението от 7 септември

Препоръчан отговор

Сайта отново не работи.

А иначе преброителите ще имат кода ни за електронното преброяване ама за всеки случай да си го пазим и да им го показваме.
Аз не мисля, че след като съм се преброил електронно съм длъжен да седя в нас по цял ден да чакам да се появи някакъв олигофрен да ме отметне.

dd.jpg

fff.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 седмици по-късно...

Добре аз като съм "пеласг" пак ли отивам в "други"? В една категория с марсианци и джедаи? Да ви таковам и статистиката...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 8.09.2021 г. в 2:17, Аралампи написа:

За тях е много по-важно да си законопослушен, макар и лъжлив, отколкото честен и държащ на свободата си.

Това е обяснението на мнимото малоумие.

Превивай глава и ще те гледат с добро око.

Както казах в друга тема, ще приготвя 160 лева, ще им ги хвърля в мутрите – и да изчезват от вратата ми.

Ше хода аз... да им се броя като овца... доброволно...

Сиктир!

Да, бях ги приготвил 160-те лева да "им" ги хвърля в лицето, но отсреща се оказа една-единствена жена – от квартала. Тя ме познава в лице, аз я познавам в лице.

Тогава просто ѝ декларирах отказ и тя го записа в папките си. "Да", каза, "имате това право"... Ако не беше неква позната, така щех да ѝ завра некъде нейното за мен "позволение"... нейсе! 😬

Да видим сега на какво основание ще ми искат глобата (готов съм да я платя – с личното ми удоволствие, че не съм офца като вас), щом като в документа присъства само адреса на отказа, но не и име на гражданската личност, която е отказала?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да се знае!

Няма да има глоба за непредаден код от е-преброявянето

Анкетьорите нямат право да ви искат лична карта или подпис, напомнят от НСИ

Цитат

Националният статистически институт направи важни уточнения за преброяването, което върви към своя финал.

Много хора, които вече сами са попълнили анкетните карти онлайн, се притесняват, че още не ги е посетил преброител, на когото да връчат кода си. Спокойно, дори да не успеете да го предадете, вашите данни ще бъдат отчетени и не ви заплашва санкция, уверяват от НСИ.

До момента почти 2.2 милиона души са се преброили по електронен път. Срокът, в който можем сами да попълним статистическата информация през интернет, изтича на 30 септември, а цялата кампания по преброяването приключва на 3 октомври. 

Всеки, който успешно е попълнил преброителната карта онлайн, получава уникален преброителен код - комбинация от 15 цифри, която съдържа служебна информация - за общината, контролния и преброителния участък, в който се намира домакинството. В него няма никаква лична информация, която може да бъде използвана от друг човек. Затова и хората не бива да се притесняват, че би могло да има злоупотреби с него, обясняват от НСИ.

Преброителите използват различни практики за събиране на кодовете - обикалят от врата на врата, оставят съобщения, лепят на входовете листчета, на които оставят своя телефон или мейл адрес.  

Ако не сте били вкъщи и сте се разминали с вашия преброител, можете да се свържете с него на посочената информация за контакти, за да предадете кода. Но дори да не  успеете, не се тревожете - преброяването ви е завършено и валидно, щом кодът така или иначе вече е издаден, и никой няма да ви глоби. 

От НСИ подчертават  - независимо дали ви посещават само за да вземат кода, или за да попълнят заедно с вас анкетната карта (защото не искате или не можете сами да го направите онлайн), преброителите нямат право да изискват личната карта, шофьорска книжка или паспорт. И не се налага да подписвате никакви декларации, заявления или други документи. 

Анкетьорите, които посещават хората по домовете, попълват преброителната карта и единствените лични данни, които "снемат", са името и ЕГН-то.

Ако някой настоява да му покажете документи или ви поднася лист за подпис,  незабавно подайте сигнал в районното управление на МВР. Този човек вероятно няма нищо общо с преброяването“, предупреждават от НСИ. Преброителите са длъжни да се легитимират с карта със снимка, три имена и идентификационен номер. Предпазните им маски са сини и с надпис „Преброяване 2021“. „Ако се съмнявате, че човекът, който звъни на вратата Ви, е преброител, можете да направите проверка на *2021 или 02/ 9078 430“, съветват от НСИ.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Нов проблем пред преброяването - преброители се отказват заради риска от COVID-19

Цитат

След хакерската атака, която затрудни кампанията по преброяването в неговото начало, броени дни преди нейният край се появи нов проблем. Преброителите се отказват от предварително поетите ангажименти, основно заради нарастващия риск от COVID-19.

Това се казва в съобщение от пресцентъра на Националния статистически институт (НСИ). В отговор от утре се увеличава броят на подпомагащи центрове за преброяването. В тях данните си може да даде всеки, който не го е направил електронно и не е бил посетен от преброител (актуален списък на центровете вижте в прикачения файл).

Алтернативен начин за включване в преброяването е и разпечатване и попълване на преброителната карта. Тя може да се изтегли от тук. След попълването има три варианта за предаването й - да се изпрати сканирана на имейл [email protected] , да се пусне по пощата до адрес: София 1038, ул."Панайот Волов" № 2, Подпомагащ център, НСИ, или да бъде занесе лично до централата на статистиката.

НСИ открива и нов имейл адрес - [email protected] , на който хората, които са се преброили електронно, могат да изпратят уникалните преброителни кодове. В писмото си освен кода те трябва да напишат и община, населено място, квартал, улица, номер (или квартал, номер на блок, вход, етаж, апартамент), където живее и се е преброило съответното домакинство.

При желание всеки би могъл да издиктува кода си и на телефонните линии на преброяването - *2021 и (02) 9078 430.

Спадът на доверието в институциите също попречил

Спадът на доверието в институциите като цяло също е една от причините броят на преброилите се електронно да е далеч под очакваните 50%, смятат от Националния статистически институт. Обобщените данни отчетоха, че едва една трета от хората са избрали този начин да дадат данните си. При предишното преброяване през 2011 г. електронно се преброиха 41% от живеещите в България.

Разбира се, отчита се и влиянието на първоначалните атаки върху информационната инфраструктура на преброяването, посочват от НСИ в отговор на въпроси по темата от "Дневник".

До края на септември електронно и от преброители са обхванати 60% от населението, отчетоха организаторите. От НСИ припомнят, че са наети над 25 хиляди преброители и контрольори, но проблем с обхождането на големите градове може да има. "Всеки ден се опитваме да правим реорганизация и постоянно се преназначават преброители, свършили дадени участъци, в други", казват още от НСИ. След решение на правителството краят на преброителната кампания беше удължен от 7 до 10 октомври.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 3 месеца по-късно...
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 часа, Мойра написа:

Прочете ли кое е уникалното в последното преброяване  ?

Цитат

За първи път преброяването не е обхванало цялото население

Предложените от НСИ изчисления са предварителни, тъй като данните от преброяването още се обработват, посочи директорът на института Сергей Цветарски. Откакто се провеждат преброявания на населението на България от 1880 г., това е първото, което не обхвана всички живеещи в страната. Причините са в пандемията от COVID-19, в хакерската атака срещу електронното преброяване и в нежеланието на хората да станат преброители.

От общо близо 6000 преброителни участъка не бяха обхванати 1700, съобщи Костова. От тях 1500 са в София като причината е в "неатрактивното" заплащане според преброителите в столицата, поясни тя. Но столицата е с най-висок дял на електронно преброилите се - 60%, което компенсира донякъде пропуските в тези необхванати участъци. От НСИ използват и регистрите в общинската и районните администрации и по този начин също стигат до реалната картина там.

Едва 34% са се преброили електронно

Електронно са се преброили едва 34% от хората, което е спад дори спрямо предишното преброяване през 2011 г. НСИ е очаквало между 50 и 60% да предпочетат електронният начин, но в последствие се оказало, че трябва да се допечатват допълнителни преброителни карти.

Под чие "вещо" ръководство бе проведен този абсолютен провал на преброяването ?

Ще се сетиш ли сама ? Или ще чакаш фрогнюз да ти каже кой е отговорен за тази провалена организация ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Защо да е тъжна ?

Sent from my iPhone using Tapatalk
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване