Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

"Квантова психология", това ли е религията на 21-ви век?

Препоръчан отговор

Не съм запознат с въпросния автор, нито с възгледите му, но пък от написаното досега в темата името "квантова психология" не ми изглежда съвсем нелогично. 

Светът е енергия намираща се в различни състояния. Материя и енергия е едно и също, и да се гледа на света като съставен от енергия не е лишено от основание. Каква е реалната полза от това, ми е трудно да преценя. Все пак за да има практическа полза е необходимо да се познават различните състояния на енергията, както и начина и условията при които те съществуват, техните свойства и законите от които са зависими. Иначе се получава много общо, но пък една такава настройка все пак е предпоставка да се осъзнае, че светът е много повече от това, което виждаме.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 минути, Just a Stranger написа:

Не съм запознат с въпросния автор, нито с възгледите му, но пък от написаното досега в темата името "квантова психология" не ми изглежда съвсем нелогично. 

Светът е енергия намираща се в различни състояния. Материя и енергия е едно и също, и да се гледа на света като съставен от енергия не е лишено от основание. Каква е реалната полза от това, ми е трудно да преценя. Все пак за да има практическа полза е необходимо да се познават различните състояния на енергията, както и начина и условията при които те съществуват, техните свойства и законите от които са зависими. Иначе се получава много общо, но пък една такава настройка все пак е предпоставка да се осъзнае, че светът е много повече от това, което виждаме.

Понеже идеята за кванти в психологията не е дори започната от този автор, оставам с впечатление, че я е използвал като модна дума, привличаща купувачи. Дори простите гледачки използват модни думи като енергия, поле, още по- впечатляващо- торсионно поле. Нищо ново.

Майката на Гошко оправя чакри, отпушва блокирана енергия, разваля магии и лекува аутизъм, депресия и проблеми с концентрацията безплатно и ефективно- с един зад врата и заклинанието "Я си сядай на задника и работи!"

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, Just a Stranger написа:

Материя и енергия е едно и също

разбира се. :)

Земята и небето също са едно и също.

Вероятно ти се струва че Ти и Мъдрия сте "като едно и също"? Ако да - браво!!!

Какво дава основание един неграмотен и невежа да смята че има мнение и е му е ясно за всеки и всичко, дори и да пише тотални глупости?

преди 2 часа, Търсещ истини написа:

торсионно поле.

Тази измишльотина я ползваха далеч по-мастити тарикати от "простите гледачки". Беше много модна фраза преди 2 десетилетия - от Русия модата премина и сред български клубове и вдъхновени фантазьори...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Погледнах в Уикипедията за автора – симпатяга е май.

Мисля, че е нарекъл психологията си "квантова" образно, вземайки най-характерната черта на квантовата физика – тази, че там всичко е вероятностно.

Той казва, например, че не трябва да се счита който и да е модел на Вселената или на каквото и да е друго за 100% истинен или, обратното, за 100% неправилен.

Казва, че е "моделен агностик", като агностицизма тук е не само в тесен верски смисъл, само както може да го разбира съвременната гмеж – а в първоначалния, най-общия философски смисъл.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 часа, Just a Stranger написа:

предпоставка да се осъзнае, че светът е много повече от това, което виждаме.

Не само света, а и космоса. Принципно човечеството е достигнало своя апогей или еманация прямо космоса. Да, този свят до известна степен го е анализирал, но това е само 5% (приблизително) космологията (вселената).

Независимо, че технологично човечеството е достигнало до ниво, да отиде до друга планета, все още е незряло по отношение какво да прави с друг свят, където условията определено са изключително  опасни спрямо неговия живот и риска да не сполучи с преобразяването на въпросния свят за еквивалентен начин на живот както е в този е неоснователен към момента. НО, това довежда до кои да са въпросните заселници в новия свят?! 

Ето го и основния проблем = Човечеството не е сплотено, а напротив = все още има войни за територии на тази Земя (Свят). = Духовно не е достатъчно "грамотно" цялото човечество. 

Именно това, че има разногласия по отношение на принципите на развитие на човечеството довежда до "обратна тяга' по отношение на неговото развитие. За това са отговорни общества с преобладаваш фанатизъм, че те трябва да са лидерите, а другите общности да им се подчиняват. Даже вече е модерно въпросните същества да наричат себе си трети пол. = Този който е значим. Това е пълния абсурд, в който определена общност тика цялото човечество. Те разчитат на елементарен закон на Нютон, не не схващат, че дори да нямаш маса, то с изключително голямо ускорение може да си фактор в преместването на материята. 

Затова и попитах дали именно "квантовата психология" е новата религия, която в момента се сформира и ще оказва влияние през следващите 2 или 3. или 4, или 5, или 6 хиляди години?! 

До колко архаизмът на определени хора с разбирания от преди близо 6 хиляди години трябва да считат, че само избрани родове могат да царуват в този свят, и би следвало да "царуват", и след време в други светове?! 

п.п. Нима няма родове които са от преди 14 хиляди години?! 

преди 9 часа, Just a Stranger написа:

Материя и енергия е едно и също

п.п. Само едно уточнение = не са едно и също, но е изнамерена някаква зависимост чрез която материята да става енергия и обратно. 

преди 8 часа, Търсещ истини написа:

че я е използвал като модна дума, привличаща купувачи.

:offtopic_s:Колко си беден?! ... :) Всичко свързваш купуване и продаване ... :) 

преди 6 часа, _ramus_ написа:

Земята и небето също са едно и също.

Земята и небето са едно и също, но аспекта е в друго. Не те е предвижвал вятър ли?! :) А уж някъде в небето има само въздух. :) 

Ти просто си една психологична тежест която човек с доволна вяра те "издухва", а не игнорира ... :) 

преди 5 часа, Аралампи написа:

симпатяга е май

Да симпатяга е. Човек със съответните недъзи, но можеш да мисли, а не да се срамува от своите несъвършенства по отношение на физиологията. 

Може би е вид опонент на друг с недъзи?! Не знам ...

image.jpeg.572d5d6efac40374d988aae98a5e74b9.jpeg

image.jpeg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 часа, Аралампи написа:

Погледнах в Уикипедията за автора – симпатяга е май.

мдааа - поглеждане и "симпатичен от прима виста". :) Така са симпатиите.

вземайки най-характерната черта на квантовата физика – тази, че там всичко е вероятностно.

В психологията ( без всякакви квантовости) всичко е вероятностно. По принцип в науката теоретичната част винаги е вероятностна, зависи от условности и относителности.

че не трябва да се счита който и да е модел на Вселената или на каквото и да е друго за 100% истинен или, обратното, за 100% неправилен.

Никой сериозен учен не счита който и да е модел... на каквото и да е - за истинен. Това е част от рационалните принципи в науката.

Прави го именно масовата "гмеж" (цитат,) без значение съвременна или не, на кръчмарщини и раздувки

Казва, че е "моделен агностик",

И по-големи глупости е написал - въпросния "симпатяга".

Но не е предполагал за глупостите, с които го списват изтрещели фантазьори сред форумни моабети.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

"Моделен агностик" бил. Значи няма мнение за нищо. Четете такива мастити мислители и ще ви се напълнят главите с "мъдрости". 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 18 часа, васил козарев написа:

Четете такива мастити мислители и ще ви се напълнят главите с "мъдрости". 

Не си с правилни умозаключения. Интелигентния човек чете всичко, а прочита важното. ;) 

Няма лошо, че нямаш модели, за да осмислиш идеята. Ти си от "другата страна" на въпросната "квантова психология" = с промит мозък си. = "Тотална щета си". = Дори тази метафора не можеш да асимилираш.  

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 3 седмици по-късно...

Каза големия разбирач от всичко, пишещ най-големите простотии в този форум. Промит мозък от комунизма дава наклон на друг, че е "промит мозък". Боже, дето те няма, прибери си вересиите! 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 20.09.2021 г. в 14:23, Аралампи написа:

Мисля, че е нарекъл психологията си "квантова" образно, вземайки най-характерната черта на квантовата физика – тази, че там всичко е вероятностно.

Мисля, че е нарекъл нещото, което описва така, защото е скандален и за да се подиграе, както с тези, които слагат "квантово" де- сварят, така и с читателите, които като видят "квантово" им хвръкват шапките. Човекът добре си печели присмивайки се на другите.

Пропуснах- квантово не значи вероятностно, а че енергията не е безкрайно делима, а се проявява като кратно на една константа на Планк.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, Търсещ истини написа:

слагат "квантово" де- сварят, така и с читателите, които като видят "квантово" им хвръкват шапките.

ней така ве
имаш неква минимална база, спрямо която отчиташ
демек ако съм малоумен и ме вземеш за база, колкото повече кванти, толус по-малоумен

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 25 минути, дpъндю написа:

ней така ве
имаш неква минимална база, спрямо която отчиташ
демек ако съм малоумен и ме вземеш за база, колкото повече кванти, толус по-малоумен

Не, ве,

Ти го мислиш кванти, а оня симпатяга гушка кинти. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, Търсещ истини написа:

Не, ве,

Ти го мислиш кванти, а оня симпатяга гушка кинти. 

въпрос на прилагане
ако на един площад има 100 малоумника и ако аз съм базата...демек един квант
демек сичкото полиция е сто кванта малоумност

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, дpъндю написа:

въпрос на прилагане
ако на един площад има 100 малоумника и ако аз съм базата...демек един квант
демек сичкото полиция е сто кванта малоумност

Не, ве,

Малоумния има мало кванти ум. Тоя с много кванти е светило.

Сто малоумника с по един квант са голема сила. Могат да бутнат и полицейски автобус със сто полицая вътре. 

СетИх се виц. В канибалския ресторант професорски мозък струва 5 лв., а полицейски- 50, щото по- трудно се намира. Ценност, брато. Редък.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 19 минути, Търсещ истини написа:

Малоумния има мало кванти ум. Тоя с много кванти е светило.

става въпрос за малоумие ве
в примера който дадох, сичкото площад е сто кванта малоумна енергия, използвана срещу обикновените граждани

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 часа, Търсещ истини написа:

Човекът добре си печели присмивайки се на другите.

Кой човек? Този който е автор на книгата или автор на темата? Щото автора на книгата няма как да печели понеже е починал 2007, а що се касае за автора на темата, то как може да се разбере, че се присмива на другите и какво точно печели?!

НО, нека споделя, защо е ползвал "квантова психология" според мен: Защото имаме мъжка психология и женска, т.е. човек има пол = някакъв квант. Един човек който е сам има едно мислене и съответно индивидуално поведение, но когато се събере с друг може смело да се твърди, че вече има "квантова психология', която се влияе и от другия пол наречен образно отново квант.

В другите религии се говори за семейна психология, т.е. там поведението на човек зависи от члена който има "по-силна"  психология. Затова има и патриархално или матриархално вероучение. 

ОК, да като начало ползвах въпросната книга, но не мисля, че един философ печели от присмивайки се на другите. И да, квантово е модна дума, но защо да не може да се ползва и в друг аспект свързан с човешките взаимодействия?! И в тоя случай какво според теб може да се явява въпросната константа на Планк? = Кое е константно поведение при двама живеещи на семейни начела, но не са регистрирани като такова официално?

И друго: Във всяка религия има доминиращо влияние на единият над друг или други. Ако "Квантовата психология" се разгледа като зародиш на нова религия, то кой е доминиращия?! При дадени обстоятелства е единия, а при други другия. Именно този двойствено поведение довежда до относителност по отношение на отношенията както между двамата, а така също и между двамата и всички останали. 

п.п. Не го приемай лично. Абстрахирай се от и двата автора, както и познанието ти какво е квант. Все пак мислих, че можеш да философстваш, а не да изразяваш лични отношения.   

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Има и друг аспект въпросната някаква "квантова психология". Това е различното поведение на човек спрямо хора в неравностойно положение и другите с "нормално" положение. 

Както и: За "квантова психология" може да се говори и при лицемерието. 

Факт е, че от индивидуална гледна точка за човек има два "полюса": Азът и всички останали. Когато нещо касае само и единствено самия човек, то той постъпва по своите си разбирания, но когато касае и друг/други, то в дадени ситуации човек постъпва егоистично, а при аналогични ситуации сред различно общество по друг начин. Да, поведението на даден човек може да е в следствие на изградена култура в него или на друг принцип. В някои случаи човек трябва да постъпи не по неговата си култура, защото в противен случай не би се получило приемлив изход от ситуацията. 

До колко "квантовата психология" е свързана с отстъпването от някакви собствени принципи, за сметка на по-общи принципи за дадено общество и/или като цяло човечеството?!

Понеже се споменава малоумието и се набляга, че съединявайки се въпросните "кванти", то би следвало, че някъде ще има съединение и на "кванти" с "многоумие". :) Иначе не би следвало да има стабилна система. :) 

И друго: Дали при канибалите умът на професора е по-вкусен?! :) 

И аз се сетих за един виц:

Стоят си два лъва в клетка. Чакат своята участ, защото са изяли човек. Единият не издържа и упреква другия: - Какво ти трябваше да изядеш чистачката на университета. Толкова много професори изядохме и никой не забеляза. :) 

Ето го и квантовото: Нещо не се забелязва, но при определени неща се забелязва. = Привлякло е вниманието. Иначе и професора, и чистачката или чистача, са човеци.  

Характерното при множество от малоумни е, че лесно някой с ум може да ги управлява в дадена посока, докато при множество от "многоумци" настъпва хаос и определено множеството в даден момент се разпада на умни и малоумни. :)  

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, dioib написа:

НО, нека споделя, защо е ползвал "квантова психология" според мен: Защото имаме мъжка психология и женска, т.е. човек има пол = някакъв квант

а според мен е "количествено изменение"...демек как се променя психолоията на човека през годините
или как се променя психологията, ако бедняк изведнъж стане милионер  и тъ нъ
илядо примери има у нашта маалъ за количествена промяна

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, дpъндю написа:

а според мен е "количествено изменение"...демек как се променя психолоията на човека през годините

Дънди, има резон, но докато човек не стане родител е една психология, после е друга, а когато децата поемат своя си живот, то именно тогава е квантовото, т.е. да се върнеш към детската си психология или да си зависим от масовата възрастова психология. = Примерно: Да си търсиш нова млада мецана, щото дъртата веч ти е досада или пък да си останеш с любимата си. ;) 

Ей тъ ... към нас тук поведението ти е едно, но спрямо мецана е друго. :) Се ... признай си, че без нея не можеш и дори да си тук, то другия "квант" в качеството на мецана определя поведението ти, а не да си пак както си бил на млади години. Щото какво, какво ти пречи да напуснеш мецана и да отидеш при друга мецана от мааалата?! Повече мецани = по-убаво ли е?! :) НО, ай, твоя ресурс на сърцето е ограничен, та не може веч да променяш количеството мецани ... :) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 31 минути, dioib написа:

т.е. да се върнеш към детската си психология

аз вече съм там
и пишката не ми става

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 31 минути, дpъндю написа:

аз вече съм там

Абе Дънди ... верно ли кът си бил "бебе" не ти е стъфъла?! :) Щото моята стъна още га бях на тлиии няк от там са м и спомените, мъ са ми казвали, че ми естъфъла и на една ... :) 

п.п. Спри да мислиш с долната си глафа и шА схванеш красотата на квантуваната психика ... :) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 14 часа, дpъндю написа:

става въпрос за малоумие ве

Да, де. За МАЛОумие. Не едно, т.е. най- елементарното. МАЛО е повече от 1. 

Квант е колкото у диоти.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не му се сърдете на човека - той е герой, защото отвори една своя тема. Темата е чалгарска - но си е като автора й. Никой не е учуден че той самият не можа нищо да каже относно основния казус в нея, макар да е "квантов" и "съзнателен" колкото бабин зъб. Отделно - че в "психологията" е по "лапички" и на четири крачета...

Животът на село сред самотните военни пенсионери е труден. Времената се менят, те са клели за едни идеали, пък живеят сред други. Сигурно е добър човек... но комплексарщината налита " и на лоши" хора.

Отделно като дойдат разни... "възрасти" вече чукат на вратата някои екзистенциални кризи. Защо да не се огледа колко е важен, нужен, от колко работи разбира и направо "ги може",  че 'има мнение"... поне сред форум - като няма другаде.

Форумът като кръчма и социален живот - не е само той дето го ползва така. Друго си е зад монитора - пред някого може и да ти минат номерата... , поне за пред теб си.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 13 часа, _ramus_ написа:

Форумът като кръчма и социален живот - не е само той дето го ползва така.

Това, че ти го ползваш за свой си социален живот не означава, че другите го разглеждат по същия начин. 

Самия ти вече проумяваш, че живота в действителността влияе на тукашния. Само където виждаш (военни пенсионери), защото на това ти е обърнато внимание, но това си е твоя илюзия. О, да, някой я е създал, но поради твоя некомпетентност по-лесно си приел сгоден образ на другия, а не да разбереш какво представлява в действителност, и се опитваш да внушиш в другите, че твоя анализ е верния. :) Смешно е ... :) 

И, нека да предположим, че темата е "чакгарска" = вид имитация на някаква култура, но именно въпросната "чалга" показа твоята култура. Не е проблем, че не ти харесва друга култура, но запомни: Твоята култура не е на ниво, защото е против всякакъв друг вид култура различна от твоята. Това те прави човек с радикални възгледи, а нещата са комплексни. О, за теб са сложни?! Не знаеш какво е въображение и че именно то е вектора на промяна?! 

Рамучуглу, не е проблем, че си с някакви консервативни възгледи, но живеем в 21-ви век. Това, че не умееш да общуваш с младите е видно. Не вникваш в това; какво ги вълнува, кое ги мотивира, кое е полезно за тях. За теб всеки различен от теб не може да мисли и трябва да му се каже по какъв начин да мисли. 

Най-лесно се мами умен човек. Простичкият човек, малоумният, идиотът и прочие винаги ще е критично настроен спрямо информацията която получава и ще вярва на този, който в действителността му направи блага, а не тук. 

О, да, за мнозина социалния живот тук в "мрежата" е важен, защото в относителна безопасност може да прави опити и придобие не теоретични знания, а практически по отношение на своята философия в този динамично развиващ се свят. Всеки млад малко или много е философ. Не бих си позволил да нарека някаква философия глупава или умна. По-скоро форумът е място където да тестваш до колко твоята философия е удачна или не. 

И друго: Споделяйки свои виждания за живота във форум, то може да се ориентираш по-бърже кое е удачно и кое не е удачно да правиш в действителността. 

Примерно: За такова поведение като в твоето, то определено щеше да има последствие за твоята физиология, но тук само е повлияно на твоята психика. Дали тя е устойчива или не, то бъдещето ще покаже. 

Все пак забелязвам някаква промяна в твоята, а това е добро. Усещам вид примирение в теб. Това е положително.  

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване