Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте,
Моля за съвет относно конфигурация която ще се използва за 3DS Max Vray Adv (рендва се с процесора), Photoshop, Lightroom, Premiere Pro
Разполагам с 
охладител Corsair H100i
SSD Samsung MZ7LN256HMJP
2 диска ST31000524AS
Кутия Fractal Design Meshify C
Sapphire RX580 Nitro+ 8gb
FSP Hyper M 700w

За момента възнамерявам да обновя само дъно, процесор и рам.

Също така не съм наясно дали е по-оптимално да премина на Vray RT и да инвестирам в видео карта, моля ако има някой запознат за съвет.

Бюджет около 3500лв.

Благодаря предварително!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Какъв е точния модел на охладителя H100i, става ли за TR4 и АМ4? Бюджета позваля TR4, но може да се мине и по-евтино с някой многоядрен от AM4, какъв е сегашния процесор?

ПП. Всъщност бюджета няма да стигне за тредрипър

Давам едно предложение от мен:

https://factorbravo.com/product/amd-ryzen-9-5950x

https://factorbravo.com/product/asus-tuf-b550-plus-gaming

https://factorbravo.com/product/kingston-fury-beast-black-32gb2x16gb-ddr4-3200mhz-cl16

Общо: 2228лв.

Остават и пари за фонд видео карта :)

Редактирано от Gaming_Solutions (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 часа, aesonic написа:

Здравейте, 

Този кулер NOCTUA NH-D15 CHROMAX.BLACK достатъчен ли ще е за 5950x или е желателно да е водно?

Да, напълно достатъчен е и температурите дори ще са по-ниски от готово водно.

ПП. 5900Х също е вариант. С 4 физически и 8 логически ядра по-малко е от 5950Х (12/24 срещу 16/32 ядра), но пък с около 500лв по-евтин и пак е огромен ъпгрейд спрямо 6700К

https://factorbravo.com/product/amd-ryzen-9-5900x

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 20 часа, Gaming_Solutions написа:

Да, напълно достатъчен е и температурите дори ще са по-ниски от готово водно.

ПП. 5900Х също е вариант. С 4 физически и 8 логически ядра по-малко е от 5950Х (12/24 срещу 16/32 ядра), но пък с около 500лв по-евтин и пак е огромен ъпгрейд спрямо 6700К

https://factorbravo.com/product/amd-ryzen-9-5900x

Благодаря,

За сега съм се спрял на този вариант, ако някой има друго предложение съм отворен към идеи

AMD RYZEN 9 5950X
ASUS TUF B550-PLUS GAMING
KINGSTON FURY BEAST BLACK 32GB(2X16GB) DDR4 3200MHZ CL16
NOCTUA NH-D15 CHROMAX.BLACK

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 минути, aesonic написа:

За сега съм се спрял на този вариант, ако някой има друго предложение съм отворен към идеи

Сигурен ли си ,че имаш нужда от толкова мощен процесор ? За твоите цели 5900 Х е достатъчен . Аз бих избрал по-висок клас дънна платка , ако крайният избор е AMD RYZEN 9 5950X .  :) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, V_A_G_A_B_O_N_D написа:

Сигурен ли си ,че имаш нужда от толкова мощен процесор ? За твоите цели 5900 Х е достатъчен . Аз бих избрал по-висок клас дънна платка , ако крайният избор е AMD RYZEN 9 5950X .  :) 

Да, ще се рендват доста на брой комплексни сцени, би ли предложил по-висок клас дъно? Благодаря!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, V_A_G_A_B_O_N_D написа:

Дъното си е висок клас и е напълно достатъчно за 5950Х

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Висок клас друг път . Имам приятел с тази дънна платка и процесор 5600 Х . При продължително натоварване температурите на ВРМ- те се повишават значително . Ако постоянно е натоварен този 16 ядрен процесор- 5950Х  в продължение на часове всеки ден е удачно да се купи модел с повече фази и по-добра захранваща схема . 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 часа, aesonic написа:

Да, ще се рендват доста на брой комплексни сцени, би ли предложил по-висок клас дъно? Благодаря!

Ако ще залагаш на hi-end процесор тогава дъното е препоръчително да е X570 чипсет (и то от по-високия клас):

Asus Rog Crosshair VIII Dark Hero X570 AM4 ATX

ASRock X570 Taichi

Gigabyte X570 Aorus Ultra

8 Best Motherboards for Ryzen 9 5950X

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Mr. ?? написа:

Ако ще залагаш на hi-end процесор тогава дъното е препоръчително да е X570 чипсет

Защо, знаеш ли каква е разликата м/у В550 и Х570?

преди 1 час, V_A_G_A_B_O_N_D написа:

Висок клас друг път . Имам приятел с тази дънна платка и процесор 5600 Х . При продължително натоварване температурите на ВРМ- те се повишават значително . Ако постоянно е натоварен този 16 ядрен процесор- 5950Х  в продължение на часове всеки ден е удачно да се купи модел с повече фази и по-добра захранваща схема . 

Охлаждането на ВРМ-те на това дъно е много добро, какво значи значително са се повишили, с какво са мерени температурите и колко градуса са стигнали?
Не че дъното е топ, но си е висок клас и е едно от най-добрите за парите си. Дъната по-висок клас с повече фази вече цената им скача много.

ПП. Разчетох се покрай темата, има дори бъндали с 5950 + въпросното дъно, а по чуждите форуми хората не само си ползват процесора с дъното, но и го овърколкват. Все пак автора ако го сърбят ръцете може да си вземе и по-скъпо дъно:

https://factorbravo.com/product/asrock-b550-extreme4
https://factorbravo.com/product/msi-mpg-b550-gaming-carbon-wifi
https://factorbravo.com/product/msi-mag-x570-tomahawk-wifi

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 14.09.2021 г. в 17:06, aesonic написа:

За момента възнамерявам да обновя само дъно, процесор и рам.

Не е лошо да обърнеш внимание на дисковата подсистема, щом ще влагаш немалко средства. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 17.09.2021 г. в 18:17, Gaming_Solutions написа:

Защо, знаеш ли каква е разликата м/у В550 и Х570?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

При дъната с Х570 чипсет имаме обикновено повече SATA портове и имат PCI-e 4 линии (за това е и това малкото шумно вентилаторче на чипсета), докато при В550, там нямаме PCI-e 4 линии, а се ползват тези от процесора. Това са основните разлики. Двата чипсета нямат отношение нито към подръжката на 5900/5950, нито към овърклока им. Човек като си дава парите е добре да знае за какво плаща, какво получава и дали има нужда от него.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

X570, могат да се монтират две SSD nvime gen.4.0, които да работят на максимални скорости (това е основното). Както високият клас платка има повече слоеве/layer-и. Но, не е задължително.

Повече USB 3.0, по голям избор на процесори, които се съпортват (дори и от старите Ryzen поколения).

И ако разликата в цената е малка, или никаква, няма причина да се избере по-ниския клас дъно. Не случайно е хубаво да има поне 12 чисти фази за процесора, щом ще е 5950X.

Да поставиш процесор 1200+ лв на по-ниския клас дъно, не ми се вижда разумно.

П.П. За шума на вентилатора (не се чува) на (дъното от подписа), предните вентилатори (стоковите на кутията) са по шумни, както като сработят и вент. на видеокартата.

Единствения резерв е  само живота на самото вентилаторче.

Между другото вече има X570s дъна (които са рефреша на X570).

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Дизайна на платката може да се реализира така, че на В550 пак да имаш две NVMe gen 4.0, както е при Gigabyte B550 AORUS MASTER, но да, в общия случай при В550 можеш да сложиш едно NVMe gen 4.0, другото ще е gen 3.0, а кой слага pci-e 4 NVMe, че да му трябва и второ такова е вече друг въпрос. Леярите на платката не зависят от чипсета. Подръжката на старите Ryzen е въпрос на биос, Х570 чипсет е по-стар и е нормално да поддържа повече по-стари процесори, но при положение, че говорим за 5950Х, то едва ли автора ще го сменя с друг по-стар. Фазите и класа на дъното нямат отношение към чипсета.
Това за 12-те чисти фази е глупост, освен ако не се гони някакъв екстремен овърклок на течен азот за някакви рекорди. Важното е да са добре охладени VRM-ите

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, Gaming_Solutions написа:

Важното е да са добре охладени VRM-ите

По-важно е как са реализирани захранващите подсистеми към централния процесор. И с какви компоненти са изградени. Знаеш, че производителите увеличават броя на фазите с цел тяхното разтоварване. Но има и друг плюс - понижават се пулсациите. Кофтито е когато се използват удвоени фази с цел намаляване на раходите. При тях се получава едно забавяне, когато се превключва от фаза към фаза, за разлика от недублирани такива.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, 

Малко съм объркан и не съм сигурен b550 или x570 да избера.
ASROCK X570 Steel Legend за 399лв. добър вариант ли е?

ASUS TUF GAMING X570-PLUS 477лв.

Също така разликата между 100-100000059WOF и 100-000000059 единствено опаковката ли е, понеже има голяма разлика в цената?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, 

Във всички конфигурации които виждам с 5950x рамта е на 3600mhz а в характеристиката на процесора е System Memory Specification Up to 3200MHz. Въпроса ми е има ли полза рамта да е на 3600mhz

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Паметта  на 3600 Mhz, си тръгва на желаната честотата, като и се зареди XMP профила на дъното. 

RAM  с честота по голяма от, 3600 Mhz(златната среда),  в повечето случаи, не трябва да се взема. С изключението на случаите, които ще се овърклоква за максимална производителност (тестове и пр.)

Но, освен честотата, стегнатите таймингите и ниската латенцията (CL) са също важни за една RAM памет. И съответно цената е нагоре. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване