Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Работа с Linux, напр. sys admin

sys-net

Препоръчан отговор

Здравейте!

За първи път пиша тук. Дано темата да не е против правилата.

Каква работа може да си намери човек с Linux познания и опит, напр. като системен администратор.

Всичките ми машини са на Linux (по-точно с Qubes с Linux VM-ки) от години. Мога да се оправям с Bash, знам малко Python. Не съм експерт, т.е. често ми се налага да си припомня конкретния синтаксис на нещо, но след няколко минути четене на tutorials и форуми, се оправям със скрипта. Обичам да автоматизирам неща. Не съм сертифициран, но видях какво се иска за сертификати от сорта на LPIC-1 и няма нищо сложно там.

Имам основни знания за мрежи, където пак след 2-3 дена припомняне и тестване, ще мога ефективно да се справям с конкретната конфугирация и изисквания.

Не съм се занимавал с Docker особено много, но мога да се оправям с основните неща. Не съм се занимавал и с Chef/Ansible/Puppet/Salt, но съм се запознавал с тях и за няколко дни бих научил как да ги ползвам ефективно. За AWS/GCP пак само съм чел, но не съм ги ползвал.

Повечето обяви за работа търсят senior хора с години професионален опит с десетки системи.

Благодаря.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 22 минути, sys-net написа:

Повечето обяви за работа търсят ....

Повечето обяви са писани от хора, които ... и те не знаят, какво искат!

Това, че имате определени познания и възможност за усвояване на нови - е добре, много добре.
Никога няма да попаднете в ситуация, която вече сте „репетирали“! Освен при снимки на филм.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, sys-net написа:

Здравейте!

Каква работа може да си намери човек с Linux познания и опит, напр. като системен администратор.

Всичките ми машини са на Linux (по-точно с Qubes с Linux VM-ки) от години. Мога да се оправям с Bash, знам малко Python. Не съм експерт, т.е. често ми се налага да си припомня конкретния синтаксис на нещо, но след няколко минути четене на tutorials и форуми, се оправям със скрипта. Обичам да автоматизирам неща. Не съм сертифициран, но видях какво се иска за сертификати от сорта на LPIC-1 и няма нищо сложно там.

Имам основни знания за мрежи, където пак след 2-3 дена припомняне и тестване, ще мога ефективно да се справям с конкретната конфугирация и изисквания.

Не съм се занимавал с Docker особено много, но мога да се оправям с основните неща. Не съм се занимавал и с Chef/Ansible/Puppet/Salt, но съм се запознавал с тях и за няколко дни бих научил как да ги ползвам ефективно. За AWS/GCP пак само съм чел, но не съм ги ползвал.

Повечето обяви за работа търсят senior хора с години професионален опит с десетки системи.

Благодаря.

Виж в jobs.bg. Там има доста обяви. Въпросът е дали ще се договориш за възнаграждението.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, Емил Костов написа:

Виж в jobs.bg. Там има доста обяви. Въпросът е дали ще се договориш за възнаграждението.

Баш за там говорех!

Една обява - излизаща непроменена 10 години ... как ти звучи?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Рано е да се говори още за възнаграждение.

Той да си намери работа и да натрупа знания първо. В началото възнаграждението ще е по-малко, защото ще си плаща за обучението и трупането на опит. И то в реална обстановка, а не курсове.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, jhoro написа:

Баш за там говорех!

Една обява - излизаща непроменена 10 години ... как ти звучи?

О там шоуто е пълно, но все пак може да се намери или да се следи за нещо качествено.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, vpvelev написа:

Рано е да се говори още за възнаграждение.

Той да си намери работа и да натрупа знания първо. В началото възнаграждението ще е по-малко, защото ще си плаща за обучението и трупането на опит. И то в реална обстановка, а не курсове.

Ама „готовия продукт“ - ще се продава на редовна цена!

преди 2 минути, Емил Костов написа:

О там шоуто е пълно, но все пак може да се намери или да се следи за нещо качествено.

Но проблема не е в сайта - това е само платформа, а в работодателите!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, jhoro написа:

Но проблема не е в сайта - това е само платформа, а в работодателите!

Естествено, че проблемът е в работодателите. Сайтът няма нищо общо.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, jhoro написа:

Да, на новата работа още от първия ден ще го назначат за ръководител на най-важния и отговорен за фирмата проект.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, vpvelev написа:

Да, на новата работа още от първия ден ще го назначат за ръководител на най-важния и отговорен за фирмата проект.

Що са праиш на луд? Освен, ако не си наистина такъв!
Все едно не знаеш - как се работи!

В началото - има обучителен и адаптивен период. Когато новопостъпилия пак работи, ама по-прости неща.
Изключвам вариант, когато е обучаван „от а-б“.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, vpvelev написа:

Това от учтивост ли го пишеш?

...

Цитат

Уважаеми господине,
Тъй като моята секретарка е дама, не мога да ѝ продиктувам това, което си мисля за Вас.
Още повече, тъй като аз самият съм джентълмен, нямам право даже да си мисля така за Вас.
Но тъй като Вие не сте нито едното, нито другото - надявам се, че ще ме разберете правилно ...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Голямо триене е паднало, но редактора много правилно е преценил и е оставил този пост. Той е най-важния и съдържателния по темата.

2021-09-18-12-34.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, vpvelev написа:

Голямо триене е паднало, но редактора много правилно е преценил и е оставил този пост. Той е най-важния и съдържателния по темата.

2021-09-18-12-34.png

Виждам, че --- си го разбрал правилно!

Но да се върнем на основния въпрос. Автора попита:

преди 22 часа, sys-net написа:

Четейки началния пост (няма да го цитирам) разсъждавам така:

• достигнали сте някакво ниво на работа под Линукс, но едва ли сте започнали с тази ОС;
  • ако все пак, това е първата ОС - усвояването на подобни умения под Уиндос, няма да е трудно;
  • ако сте минали по стандартния път - първо Уиндос, после Линукс - още по-добре.
  • сега главното е - да намерите клиент (работодател), който ще има нужда от точно тези умения.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 17.09.2021 г. в 15:39, sys-net написа:

Здравейте!

Благодаря.

А кандидатствал ли си някога за работа? Отиди на няколко интервюта, без да се отчайваш, ако не те вземат за дадена позиция - поне ще ти дадат някаква обратна връзка, какво ти липсва ( ако са коректни, разбира се). Иначе в момента има доста фирми, които са готови да инвестират в нови кадри.

Без да опиташ, няма как да стане.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване