Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Изтриха ми се доста приложения и изчезна нета

Stoqn Petkov

Препоръчан отговор

преди 21 минути, Kuroyagi написа:

Исках да спестя усилията на OP безсмисления фикс към съществуващата му Дебиан версия 9.x и му предложих направо преинсталация Дебиан 11.

Напразно. Кармата не можеш я измени. OP ще се надгражда/преинсталира до Дебиан 11 - минимум 3 пъти.

Няма ти да му предлагаш, а системата ще ти предложи - -каквото е достъпно!

Пп. Наскоро трябваше да инсталирам Убунту, но тръгнах от 14.04 (такова имах готово). После - 16.04, после - 18.04 и спря. Щото машината е 32-битова, а 20.04 е само 64-битова.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 67
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

преди 1 час, Kuroyagi написа:

Исках да спестя усилията на OP безсмисления фикс към съществуващата му Дебиан версия 9.x и му предложих направо преинсталация Дебиан 11.

Напразно. Кармата не можеш я измени. OP ще се надгражда/преинсталира до Дебиан 11 - минимум 3 пъти.

Той не искаше да преинсталира, защото искаше да си запази паролите, които му бяха в Firefox. Не зная дали само с копиране на папка ./mozilla щеше да се получи.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, vpvelev написа:

Той не искаше да преинсталира, защото искаше да си запази паролите, които му бяха в Firefox. Не зная дали само с копиране на папка ./mozilla щеше да се получи.

За тази цел си сваляш стейбъл бъндъла от офицялната страница и ползваш него, като винаги може да си вземеш папката и да си я съхраниш или ползваш на друг комп !

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 25 минути, vpvelev написа:

Идиот! Не ти - той!

Не знаеш, ама приказваш - вече ти!

преди 10 минути, JohnTRIVOLTA написа:

За тази цел си сваляш стейбъл бъндъла от офицялната страница и ползваш него, като винаги може да си вземеш папката и да си я съхраниш или ползваш на друг комп !

Дрън-дрън...
За Firefox акаунт - само аз ли съм чувал?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, jhoro написа:

.....

Дрън-дрън...
За Firefox акаунт - само аз ли съм чувал?

Дрън, дрън - говорим , когато не се ползва акаунт !

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, JohnTRIVOLTA написа:

Дрън, дрън - говорим , когато не се ползва акаунт !

И що?

Пп. Принципно си прав, ама ... какъв е смисъла?

ППп. Ако всички мислят като теб - никой няма да произвежда ... презервативи!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 43 минути, JohnTRIVOLTA написа:

като винаги може да си вземеш папката и да си я съхраниш или ползваш на друг комп !

Много неща може, стига някой да ги направи. Авторът един бекъп не си е направил..

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 15 минути, snood написа:

Много неща може, стига някой да ги направи. Авторът един бекъп не си е направил..

... а после - „Кой ми ... в гащите?“

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

И що?

Пп. Принципно си прав, ама ... какъв е смисъла?

ППп. Ако всички мислят като теб - никой няма да произвежда ... презервативи!

Питай автора на темата какво мисли не мен. Аз си имам акаунт !

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 минути, JohnTRIVOLTA написа:

Питай автора на темата какво мисли не мен. Аз си имам акаунт !

Питам всички!

Няма да ви интервюирам - по домовата книга я!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, Stoqn Petkov написа:

безопасно да го надградя?

Няма как. Няма как да си сигурен, че работеа машина няма да се скапе дори и без да се доближаваш до нея. Дори и да е без интернет, да е работила стабилно 5-10 години, никога не знаеш кога ще умре. Заради това - бекъп. Без значение какво правиш или не. Бекъпът трябва да го има във всички туториали за инсталиране на каква да е ОС. Само да инсталираш, всичко да ти тръгне и да си накачиш файловете и т.н. - огромен риск. Още по-огромен, ако машината има достъп до интернет, хептем огоромен, ако има браузер. Вече и ъпдейти ако има... Направо си я пиши "жива умряла" и според зависи, може и с цялата информация на нея.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 55 минути, snood написа:

Няма как. Няма как да си сигурен, че работеа машина няма да се скапе дори и без да се доближаваш до нея. Дори и да е без интернет, да е работила стабилно 5-10 години, никога не знаеш кога ще умре. Заради това - бекъп. Без значение какво правиш или не. Бекъпът трябва да го има във всички туториали за инсталиране на каква да е ОС. Само да инсталираш, всичко да ти тръгне и да си накачиш файловете и т.н. - огромен риск. Още по-огромен, ако машината има достъп до интернет, хептем огоромен, ако има браузер. Вече и ъпдейти ако има... Направо си я пиши "жива умряла" и според зависи, може и с цялата информация на нея.

Е, къде ме търсиш. Вече всичко е архивирано на външният диск :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, snood написа:

Само да инсталираш, всичко да ти тръгне и да си накачиш файловете и т.н. - огромен риск. Още по-огромен, ако машината има достъп до интернет, хептем огоромен, ако има браузер. Вече и ъпдейти ако има... Направо си я пиши "жива умряла" и според зависи, може и с цялата информация на нея.

Ти мислиш ли? Колко да е „огромен“?
Ако още мислиш, че „нормален“ е пот 10 GB, голям - 40 GB, а огромен - 80 GB!

Я виж колко място иска цяла система. Говорим за системен бекъп.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, jhoro написа:

Колко да е „огромен“?

Писал съм за размер на риск, а не за обем на данни. Под "огромен" имам в пред вид точно това, което му се е случило. Няма как да си сигурн, че във всеки един момент няма нещо да стане с машината - я да изгори HDD, я да ти изчезнат файлове, я нещо друго. При Уин потребителите дори чат-пат и им биват криптирани. При мен например един ден започнаха да ми изчезват директории след прясно инсталиране на Manjaro с n2fs. Първо си помислих, че дистрото си е такова или нещо са омазали инсталера като му е зададено f2fs - без директориите Downloads, Music и т.н. Първите 10-15 минути - всичко наред. Маутнах си NFS мапшината, след 20 мин. нещо ми дотрябва от нея - влизам и вътре останали само 3 празни папки от 250GB файлове... И в /home/user/ директорията имаше Documents -  и тя изчезна по едно време. До ден днешен не рзбрах какво стана, нито пък някой разбра от многото хора, които се опитаха да решат проблема. Или пък бъг с libinput след ъпдейт - не работи клавиатурата нито в GUI, нито в CLI. Просто след зареждане на БИОС и край - все дно компът няма клавиатура - нито парола мога да напиша,нито клавипни комбинации за се логна в конзолата. Наложи се да chroot-на с жива флашка и да даунгрейдна. Та, това имам в пред вид риск - да кажем около 90% . В смисъл инсталираш си ОС, качваш си файловете, ъпдейтваш си, кликаш си из браузера, инсталираш всевъзможен софтуер от знаен, незнаен или знайно опасен източник. Ми, просто в един момент кашата може да стане. Няма значение дали на компа имаш 20 килобайта важна информация или 20 терабайта. Всочко може да замине за миг. Според зависи какво се е омазало, може и да си достъпиш информацията през друго дистро, но няма гаранция.

преди 3 часа, Stoqn Petkov написа:

Вече всичко е архивирано на външният диск

И? Изпробва ли го? Разархивира ли информацията обратно? Нали знаеш, че неизпробван бекъп не е бекъп. Да не се окаже, че си сигурен, че ще можеш да си я върнеш в пълен обем, ама само така си мислиш. Не е толкова "сигурно" колкото изглежда. Аз съм губил файлове и от флашка. Едни снимки на жената се подмятаха на една флашка с години - винаги си бяха там, бяха и на HDD. По едно време омазах HDD на сървъра, имах копия на данните. След известно време ми потрябва флашка, грабнах тази и гледам снимките вътре. На някои даваше, че не могат да бъдат отворени с някои GUI, с други пък ги отваряше, ама изображението не беше 100% - липсваха между 10 и 50% от изображението. Все едно си я изпринтил и си я рязнал с ножицата през средата, по дължината. Та, идеята ми е, не е толкова лесно, колкото изглежда и е описано из нета. За важни файлове - пази чексуми. За да си сигурен, че са същите файлове. Пази не поне два носителя. Изпробвай прееди да си сигурен, че имаш  копие на данните.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 19 минути, snood написа:

Писал съм за размер на риск, а не за обем на данни. Под "огромен" имам в пред вид точно това, което му се е случило.

Пишеш - колкото да правим приказка.
И не ме връщай всеки път в началото на темата.

Почти същото се случи при мен. Единия лаптоп ... down - на земята и дотам.

Извадих стария, нова инсталация и след час - час и нещо (с надгражданията и ъпдейтите) - съм в играта. А инфо - важно и ни толкова - си държа на по-сигурни места. Поне две!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Пишеш - колкото да правим приказка.
И не ме връщай всеки път в началото на темата.

Ти си ги измисляш някакви, чак и си въобразяваш, че си прав. Рискът се измерва в проценти. Без значение за какво е.. Дали като пресичаш улицата, дали като боравиш с компютър. Ти говориш за мерни единици за информация.

преди 5 часа, jhoro написа:

Ако още мислиш, че „нормален“ е пот 10 GB, голям - 40 GB, а огромен - 80 GB!

Това "още" какво значи? Да не ме бъркаш с някого? Не помня да съм разисквал подобни теми, камо ли да съм оценявал риск в гигабайти. Това си е изцяло твое твърдение, сам си си въобразил какво "съм си мислил", и сам се оправергаваш като приписваш твои въображения за мои мисли.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 часа, snood написа:

Ти си ги измисляш някакви, чак и си въобразяваш, че си прав. Рискът се измерва в проценти. Без значение за какво е.. Дали като пресичаш улицата, дали като боравиш с компютър. Ти говориш за мерни единици за информация.
Това "още" какво значи? Да не ме бъркаш с някого? Не помня да съм разисквал подобни теми, камо ли да съм оценявал риск в гигабайти. Това си е изцяло твое твърдение, сам си си въобразил какво "съм си мислил", и сам се оправергаваш като приписваш твои въображения за мои мисли.

image.jpeg.81e7e503cc4377425ebe5eb5a3c075a0.jpeg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване