Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Струва ли си предсрочно погасяване на потребителски кредит?

Препоръчан отговор

Та изтеглих кредит на стойност 2000 лева и вече съм върнал лихвата.Срокът,за който трябва да изпълня това задължение е 30 месеца.Месечната ми вноска е 90 лева и в момента имам спестени 1200 лева. Струва ли си да поспестя още някой лев и да кажем до края на годината да върна дължимото. Какви са плюсовете и минусите ако погася предсрочно задължението си? Благодаря Ви предварително!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Зависи от кого си взел този кредит, и при какви условия. Някои банки опрощават част от лихвата при предсрочно връщане. Други, напротив - налагат наказателни лихви.

Информацията ми е стара, не съм теглил кредити от години :) . Прочети си в договора какво пише.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, Rudy M. написа:

Зависи от кого си взел този кредит, и при какви условия. Някои банки опрощават част от лихвата при предсрочно връщане. Други, напротив - налагат наказателни лихви.

Информацията ми е стара, не съм теглил кредити от години :) . Прочети си в договора какво пише.

Аз съм тъп и не мога да си обясня защо е да налагаш наказателна лихва,ако човекът си е платил всичко,че и преди датата,за която сте се разбрали...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, Rudy M. написа:

Ще си прочетеш ли условията в договора, или ще ни обясняваш какво не можеш да си обясниш? :)

ще ги прочета,добре. :D

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, ice_lion__01 написа:

2000 лева? Или са за топлоизолация на жилището, или са за климатик или са за смартфон?

И защо за две хилки искат 30 месеца да се връщат.

За кола са и 30 месеца,щот аз исках месечната ми вноска да е около 100 лева.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 17 минути, DeadMan23 написа:

Аз съм тъп и не мога да си обясня защо е да налагаш наказателна лихва,ако човекът си е платил всичко,че и преди датата,за която сте се разбрали.

Просто казано - за пари. Едно време за кредит от порядъка на 40-50 бона, тази сума бе главница, на която се начисляват лихви. И като искаш да предплащаш, не ти дават да предплащаш за главницата, а само за лихвите. Щото като погасяваш главницата и моментално си сваляш лихвите и банката не може да прибере желаната сума. В смисъл, да кажем кредитът е 50 бона, за 20 години трябва да върнеш 90 - останалите 40 бона са лихва на 50-те. И да кажем, ако спестиш или спечелиш 50 бона, не можеше с тях да погасиш главницата и съответно да не плащаш лихвите. Ест, в България и бизнесът е като всичко останало, та за цялата магария, що да не изкарат още някой лев? Прости хора, "образовани" от други прости хора, в система контролирана от прости хора, правят каквото си искат с други още прости хора.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Когато погасяваш кредит предсрочно, наказателната лихва е 1% от цялата остатъчна стойност включително и лихвите - имаш да връщаш 2000 лв. с лихвите, плащаш още 20 лв. наказателна лихва.

По същият начин 2017та година погасих 1350 лв., като платих 13,5 лв. наказателна лихва. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Нашите кредити са с наказателна лихва при предсрочно погасяване, но САМО ПРЕЗ ПЪРВАТА ГОДИНА. Мисля, че беше някакво изискване от ЕС. Но все пак е хубаво да си прочетеш договора.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 17 часа, DeadMan23 написа:

Та изтеглих кредит на стойност 2000 лева и вече съм върнал лихвата.Срокът,за който трябва да изпълня това задължение е 30 месеца.Месечната ми вноска е 90 лева и в момента имам спестени 1200 лева. Струва ли си да поспестя още някой лев и да кажем до края на годината да върна дължимото. Какви са плюсовете и минусите ако погася предсрочно задължението си? Благодаря Ви предварително!

Никакъв проблем да си погасиш кредита предсрочно. И няма накзателни лихви. Това беше едно време.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 14 часа, Consigliere написа:

и никой не разбра какви бяха условията на договора

В едно изречение - взимаш 2000,връщаш 2750 за период от 30 месеца.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

През 2001/2002 г. единственото хубаво нещо, което направи по време на мандата си Симеон Сакскобургготски е да премахне при предсрочно погасяване на кредитите пълният размер на лихвите. Сиреч - до тази дата, имаш да изплащаш 10000 лв. чисти пари, с лихвите 13000 лв. (примерно). Ако ги изплатиш веднага на куп плащаш пълната стойност на лихвите, които са ти останали (примерно пълните 13000 лв., ако да речем кредита се изплати още първия месец). След тази дата и вкарването на този закон от него - Сакскобургготски, наказателната лихва при предсрочно погасяване за всички банки в България е равно на 1% от цялата остатъчна стойност (включително лихвите) - при 13000 лв., това е 130 лв. 

Това не съм сигурен дали важи за бързите кредити, защото фирмите, които ги отпускат се водят небанкови институции.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване