Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Коя Linux дистрибуция предпочитате?

Кой Linux предпочитате?  

50 гласували потребители

1. 1. Коя Linux дистрибуция предпочитате?

• Ubuntu
      11
    • Mint
      12
    • Debian
      6
    • Arch
      6
    • Kali
      4
    • FreeBSD
      1
    • Fedora
      3
    • Manjaro
      6
    • Zorin
      0
    • Pop!_OS
      1

Препоръчан отговор

преди 4 минути, Ивайло Димов написа:

Софтуерния магазин на Убунту нема нищо общо с пакетния мениджър

На теб специално:   Добре дошъл!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, Kolev71 написа:

На теб специално:   Добре дошъл!

Добре заварил .Неваксиниран съм .Искат ли тъдява зеУен сертификат :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, Ивайло Димов написа:

Като отвори темата, осъзнах, че при толкова години ползване на дистрибуцията Ubuntu, никога не съм имал инсталиран този софтуерен магазин. Някак е минал покрай мен, без да го забележа. Виждал съм го на чужди компютри, но ми се е сторил прекалено бавен и шарен.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, Ивайло Димов написа:

Искат, но само ако влизат разни белгийци (по точно, бай Ганьовци)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, cybercop написа:

Като отвори темата, осъзнах, че при толкова години ползване на дистрибуцията Ubuntu, никога не съм имал инсталиран този софтуерен магазин. Някак е минал покрай мен, без да го забележа. Виждал съм го на чужди компютри, но ми се е сторил прекалено бавен и шарен.

Synaptic  е много удобен и за мен лично е един от най-добре направените пакетни мениджъри .Лично аз никога не съм ползвал вградения софтуерен магазин ,бъгав ,зациклящ и крайно изнервящ .А и в него ги няма доста от нещата в пакетния мениджър .

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 51 минути, Ивайло Димов написа:

Искат ли тъдява зеУен сертификат :)

Ако си с Линукс и Мате графична среда не искат сертификати :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

А мен направо ще ме изгонят с това KDE, ама аз съм готов с  openSUSE и пак ще се съм в играта

преди 2 часа, Белгиеца написа:

А в чернилката се лепи със средния бутон = врътката

Да можеха да ти залепят устата и ръцете на теб че много бисери ръсиш :)

П.П.

Моя терминал е бял кат сняг а сега де..... И даже сам ми предлага ко да шаря

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, Ивайло Димов написа:

Имаш предвид „Убунту Софтуерен център“?

преди 2 часа, Ивайло Димов написа:

Искаме разбира се! От тези
WzeRiW-UueZA-zrv5qXQVtCxZvKrTwKkK7GJ4DZAPadAyYj_qbrg3NuSmKTsYo6uL1xjAL0zlbZ0gRmhju8RIhH0OFco29Tm_RlJaQz44XOK4Cu_YZqD8ErM1vQ9C0wS796Q_CWIy2NAemohHLbH18AaSuXO-wUKk_IAOc_HH8bZU5ph_NqYhI0oeUSveauUAXrAy8DSZ8uBvMtZx2ABOTyct7X-xsSq32ICyoa98HLeXOGxmX2lRAaE_atddSgbiP04KzzWvEBaJ9QRpfsSpUux5aNYbvfpcNJH2kP-jfXnmEBhNVUOM3taxQcMtso8p-kj1unS9k4dZ8fvlFrv7_1_1XvxFEC0lvcX3M28TtmduCqMJAfx9e333h7QPz4ovWM800EwGE77SogGNLCRpzKkugjsm4aX_riQWa-CHxmioI0XrsNaY3zKajx5w55uVawuMpfM2C5cQ0tkvOjb79oCVOryGPr_-XMrUl6EC2DknGpKPrkMr8kVnimWDE0xClkme-pnELFJtdUnevMgxN9rHjpvCfVUNw0fL-astevMNL48yaxc9-3n8CKLtpglmLHF5JUgRWXCrTACDJ8NGOE69ku7U0GmUgjQfqI8CBuy2qtWe1A0slC-_-zoRP6RZV0eS4t_tUlAedyPCisg8usV7qRS3r4OSi1XR9Z9VBXBw88o-fXd_X4S6gEc1EBLnUCBbj9Lm43Rv4K1LwVg0agXCw=w360-h228-no?authuser=0

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 часа, PsyManDelic написа:

П.С: Ако искам лесното , ще си се върна на Джама и с двата клика ще си инсталирам приложенията. 

В джама няма да е с два клика. Първо трябва да отвориш сайта, после да намериш от къде се тегли, после да изтеглиш файла. После имаш поне 3-4 клика само на "Некст,некст,некст". Колкото до убунту - много е зле. Аз съм линуксджия, но Убунту ми е сред последните ОС в списъка за препоръки. Уиндоус 7 и всички версии след него, ги препоръчвам преди Убунту. Каноникъл, компанията зад Убунту, е нещо също толкова зле колкото са Майкрософт, ама са без пари. Ползват същите приоми на налагане на софтуер, съсипват проект след проект, до преди няколко версии на Убунту дори бяха вградили спайуеър. Сега им е "последна" мода снап приложението, което е с адски бъгав графичен интерфейс, може дори да изпаднеш в ситуация да имаш две приложения. Например Мозилата инсталирана от снап и през апт от пакетния мениджър. Едната просто ще стартира доста по-бавно. Колкото до .деб пакетите от трети страни - доста опасно. В смисъл, ако пакетът/програмата я няма в репотата, има причина. Лично аз не им вярвам и на тези в репотата, де и и заради това не ползвам тази ОС от много време. Според мен най-добре за "новодошли" - Manjaro KDE. Там пакетният мениджър (pamac) е наистина елементарен - с няколко клика се настройва, с два се инсталират пакети и има тонове софтуер. Много лесно можеш да си включиш AUR (с поставянето на една отметка), да си зададеш дали изобщо и ако да, на колко време да проверява за ъпдейти. Също, с две отметки съответно се активира поддръжката на snap и flatpak. При Убунту нещата стават все по-зле с времето, сега гледах това видео https://yewtu.be/watch?v=QsuI-nLqwhg

Някога Убунту беше еталон за линукс десктоп, сега е голям срам, пълен позор. Някой като го види и ме е срам да кажа, че ползвам линукс, щото хората си мислят, че е едно нещо. Бъгава, грозна, тежка ОС, трудна за използване, не на последно място опасна с меко казано подозрителна корпорация зад гърба си надробила попари като тези, които ги дробят Фейсбук. Но щом Убунту не Ви е отказала от линукс, значи има надежда. Просто не си хабете времето и нервите с тази ОС. Най-добре дистрохопвайте 6 месеца, година и се спрете на една ОС, която Ви е харесала най-много.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 часа, snood написа:

Например Мозилата инсталирана от снап и през апт от пакетния мениджър. Едната просто ще стартира доста по-бавно. 

Някога Убунту беше еталон за линукс десктоп, сега е голям срам, пълен позор. Някой като го види и ме е срам да кажа, че ползвам линукс, щото хората си мислят, че е едно нещо. Бъгава, грозна, тежка ОС, трудна за използване, не на последно място опасна с меко казано подозрителна корпорация зад гърба си надробила попари като тези, които ги дробят Фейсбук. Но щом Убунту не Ви е отказала от линукс, значи има надежда. Просто не си хабете времето и нервите с тази ОС. Най-добре дистрохопвайте 6 месеца, година и се спрете на една ОС, която Ви е харесала най-много.

За Firefox - не знам. Но, Chromium, инсталиран от snapd, работи точно толкова бързо, колкото и инсталираният от двуични пакети. Перфектна работа без никакви забележки. Аз нямам графичен интерфейс и ползвам snapd в команден режим през терминала. Изключително лесно се работи с него и за приложения, изискващи да са винаги актуална версия, това е решението, без да се налага постоянно надграждане на системни библиотеки. Ползвах една CENTOS 6 от началото до краят на поддръжката и знам от личен опит, какви проблеми може да докара на разработчиците и потребителите, надграждането само на един уеб браузър и един офис пакет. Една и съща дистрибуция в края на поддръжката си имаше четворен разход на ресурси и много по- мудна работа, отколкото при излизането си. И, това е основно заради надграждането на системни библиотеки, което изглежда достигна предела си, защото Firefox ESR вече не изчертаваше коректно шрифтовете в някои сайтове. 

[email protected]:~$ sudo snap list
Name               Version                     Rev    Tracking       Publisher   Notes
bare               1.0                         5      latest/stable  canonical✓  base
chromium           95.0.4638.54                1801   latest/stable  canonical✓  -
chromium-ffmpeg    0.1                         23     latest/stable  canonical✓  -
core               16-2.52.1                   11993  latest/stable  canonical✓  core
core18             20210722                    2128   latest/stable  canonical✓  base
gnome-3-28-1804    3.28.0-19-g98f9e67.98f9e67  161    latest/stable  canonical✓  -
gnome-3-34-1804    0+git.3556cb3               72     latest/stable  canonical✓  -
gtk-common-themes  0.1-59-g7bca6ae             1519   latest/stable  canonical✓  -
snapd              2.52.1                      13640  latest/stable  canonical✓  snapd
[email protected]:~$ 

Колкото до Ubuntu, имам подозрение, че не правиш разлика между дистрибуцията Ubuntu и Ubuntu Desktop, която е една от няколкото стандартни десктоп конфигурации.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 51 минути, cybercop написа:

За Firefox - не знам. Но, Chromium, инсталиран от snapd, работи точно толкова бързо, колкото и инсталираният от двуични пакети. Перфектна работа без никакви забележки. Аз нямам графичен интерфейс и ползвам snapd в команден режим през терминала. Изключително лесно се работи с него и за приложения, изискващи да са винаги актуална версия, това е решението, без да се налага постоянно надграждане на системни библиотеки. Ползвах една CENTOS 6 от началото до краят на поддръжката и знам от личен опит, какви проблеми може да докара на разработчиците и потребителите, надграждането само на един уеб браузър и един офис пакет. Една и съща дистрибуция в края на поддръжката си имаше четворен разход на ресурси и много по- мудна работа, отколкото при излизането си. И, това е основно заради надграждането на системни библиотеки, което изглежда достигна предела си, защото Firefox ESR вече не изчертаваше коректно шрифтовете в някои сайтове. 

Name               Version                     Rev    Tracking       Publisher   Notes
bare               1.0                         5      latest/stable  canonical✓  base
chromium           95.0.4638.54                1801   latest/stable  canonical✓  -
chromium-ffmpeg    0.1                         23     latest/stable  canonical✓  -
core               16-2.52.1                   11993  latest/stable  canonical✓  core
core18             20210722                    2128   latest/stable  canonical✓  base
gnome-3-28-1804    3.28.0-19-g98f9e67.98f9e67  161    latest/stable  canonical✓  -
gnome-3-34-1804    0+git.3556cb3               72     latest/stable  canonical✓  -
gtk-common-themes  0.1-59-g7bca6ae             1519   latest/stable  canonical✓  -
snapd              2.52.1                      13640  latest/stable  canonical✓  snapd

Колкото до Ubuntu, имам подозрение, че не правиш разлика между дистрибуцията Ubuntu и Ubuntu Desktop, която е една от няколкото стандартни десктоп конфигурации.

Реално flatpak е в пъти по-бърз от snapd но и в двата случая се изисква доста място в /

Но общо взето в Arch не виждам толкова нужда от тях, в AUR почти всичко намирам.

spacer.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, cybercop написа:

За Firefox - не знам. Но, Chromium, инсталиран от snapd, работи точно толкова бързо, колкото и инсталираният от двуични пакети. Перфектна работа без никакви забележки. Аз нямам графичен интерфейс и ползвам snapd в команден режим през терминала. Изключително лесно се работи с него и за приложения, изискващи да са винаги актуална версия, това е решението, без да се налага постоянно надграждане на системни библиотеки. 

А ползващите Минт се правят на отшелници живеещи в скални манастири без snap пакети, щото французинът така е решил.
Според французина поддържащ това дистро - snap - било лошо като сатаната.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, cybercop написа:

Може да работи, ако имаш системни ресурси. Ако са ти по-ниски, ще е проблем. Всякакви контейнери, сандбоксове и т.н. заемат много повече ресурси от стандартната инсталация. Библиотеките и зависимостите са в ръцете на програмистите, а не на поддръжката на дадена дистро. Като някоя апликация има нужда от тях, няма как да ги "заобиколиш". В случая със снап, всичките ще си идват с пакета, което си е извращение. Щото, ако ти трябва 1 библиотека примерно за 2-3-10 програми, със снап всичките ще си я "донасят". Със стандартна инсталация, ще е инсталирана само 1 път и всички ще я ползват. Да не говорим колкооо опасно е да инсталираш софтуер направо от разработчика му, особенно ако не е с отворен код, макар и да е в сандбокс. Тука идва голямата роля на хората в дистрибуцията, които се грижат за репотата. Нагледен пример при Арч са VS Code и Code - OSS. Да, снап и всякакви контейнери са много по-лесни за разработчиците и най-вече за хората, които се грижат софтуерът да върви на тяхната ОС, но това не значи, че е правилно. Шибай всичко вътре, пакетирай и готово. Ето ти един пример с 10 програми с по 1 ред код. Всяка само с print("hello1"), 2 и.т.н Зависи от пайтън, трябва потребителят да го качи. Ама като го качи, после ще си рънне всичките. Ако ги направя всяка на отделен снап или контейнер, всеки от които си идва с пайтън, кво правим? Вместо 20-30мб в първия случай, ще си изтряска 200-300 и какви са преимуществата? Че после, като съм ъпдейтнал да не е hello1, a с главно H, лесно ще си ги ъпдейтне? Ми супер ми е, ама ако са и в репотата на дистрото му, още по-добре за него. Хем кодът ми е проверен, хем и потребителят ще получи ъпдейт, хем няма да е потроши сумати системни ресурси. Да, идва моментът, дето мога да ползвам f string и тогава ще трябва не само да има пайтън, ми и да е 3.6 или не знам си там коя версия и нагоре.Вместо да пиша код да проверявам за зависимости, или пък от дистрото да го правят, в гит да описвам зависимости - шибам всичко в един пакет и да влачи. Е**л съм го, така ми е по-лесно.. Не че съм и длъжен, мога да напиша, че кодът е писан на паътън 3.9.7 и не знам дали работи на по-ниска версия. Ся, че в някоя дистрибуция още са още на 3.8.6, мен не ме интересува. Че потребителите им могат да изреват, че не ми работят програмите на тяхната ОС, пак не е мой проблем. Вместо да си ъпдейтнат пайтън, да проверяват за зависимости, им по-лосно да ми зашият програмите в снап заедно с версията на пайтън, която аз съм ползвал.

Ти, Хромиум, можеш ли да го инсталираш нормално? Виж на какво попаднах:

snap_chromium.png

Ся, това нормално ли е? Нито те предупреждава, нито те пита искаш или не. Да речем, че е панацеята в линукс десктопа, за какво не предупреждават, не те питат искаш или не? Пишеш команда да си качиш Хромиум - получаваш бонус - снап. Е, от морето отворен код, Каноникъл това ли успяха да сътворят? Като добавим и глупостите с Амазон, кажи ми как някой да седне да ползва техен софтуер без да проверява абсолютно всеки ред код даже и в конфиг файловете, което е невъзможно. Аз ако искам подобни извращения, да не знам какво ми прави собствения компютър и да правя каквото девелоперите на ОС искат, ще си кача Уиндоус. Хем по-красив, хем има повече софтуер за него, хем и няма да инсталирам приложения през снап.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 37 минути, snood написа:

Ся, това нормално ли е?

Не е и при мен не е така. Както си беше преди N-брой години, така е и в момента, като се изключи вторичният мениджър APT. Не знам, как си конфигурирал хранилищата и дали не ти помага някое умно приложение.

sudo apt install chromium-browser
Четене на списъците с пакети... Готово
Изграждане на дървото със зависимости       
Четене на информацията за състоянието... Готово
The following additional packages will be installed:
  chromium-codecs-ffmpeg-extra
Предложени пакети:
  webaccounts-chromium-extension unity-chromium-extension
Препоръчвани пакети:
  chromium-browser-l10n
Следните НОВИ пакети ще бъдат инсталирани:
  chromium-browser chromium-codecs-ffmpeg-extra
0 актуализирани, 2 нови инсталирани, 0 за премахване и 0 без промяна.
Необходимо е да се изтеглят 86,2 MB архиви.
След тази операция ще бъде използвано 285 MB допълнително дисково пространство.
Искате ли да продължите? [Y/n] y
Изт:1 http://archive.ubuntu.com/ubuntu bionic-security/universe amd64 chromium-codecs-ffmpeg-extra amd64 94.0.4606.81-0ubuntu0.18.04.1 [1135 kB]
Изт:2 http://archive.ubuntu.com/ubuntu bionic-security/universe amd64 chromium-browser amd64 94.0.4606.81-0ubuntu0.18.04.1 [85,0 MB]
Изтеглени 86,2 MB за 6с (14,6 MB/сек)        
Избиране на по-рано не избрания пакет chromium-codecs-ffmpeg-extra.
(Четене на базата данни ... 83756 файла или папки в момента са инсталирани.)
Подготовка за разпакетиране на .../chromium-codecs-ffmpeg-extra_94.0.4606.81-0ubuntu0.18.04.1_amd64.deb ...
Разпакетиране на chromium-codecs-ffmpeg-extra (94.0.4606.81-0ubuntu0.18.04.1) ...
Избиране на по-рано не избрания пакет chromium-browser.
Подготовка за разпакетиране на .../chromium-browser_94.0.4606.81-0ubuntu0.18.04.1_amd64.deb ...
Разпакетиране на chromium-browser (94.0.4606.81-0ubuntu0.18.04.1) ...
Инсталиране на chromium-codecs-ffmpeg-extra (94.0.4606.81-0ubuntu0.18.04.1) ...
Инсталиране на chromium-browser (94.0.4606.81-0ubuntu0.18.04.1) ...
update-alternatives: using /usr/bin/chromium-browser to provide /usr/bin/x-www-browser (x-www-browser) in auto mode
update-alternatives: using /usr/bin/chromium-browser to provide /usr/bin/gnome-www-browser (gnome-www-browser) in auto mode
Обработка на тригерите за desktop-file-utils (0.23-1ubuntu3.18.04.2) ...
Обработка на тригерите за libc-bin (2.27-3ubuntu1.4) ...
Обработка на тригерите за man-db (2.8.3-2ubuntu0.1) ...
Обработка на тригерите за hicolor-icon-theme (0.17-2) ...
Обработка на тригерите за mime-support (3.60ubuntu1) ...

преди 2 часа, Росен Р. Александров написа:

Реално flatpak е в пъти по-бърз от snapd но и в двата случая се изисква доста място в /

На мен не ми пука за заеманото пространство. Независимо, дали е flatpack или snapd, определено има нужда от тази технология. Ти ползваш дистрибуции с плаващо освобождаване и за теб може да не е от голямо значение, но, аз, като потребител на такива с фиксирана поддръжка я ценя много. Тя превръща поддържането на една дистрибуция за дълъг период от време в нещо изключително просто. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не съм. Нали ти казвам, че не припарвам до тази ОС, даже и до базирани на нея. Чак се замислих дали да не я изпробвам, ама няма да е. Ръчнах в Тубата да видя как се качва, на 20.04 LTS Chromium. Точно както ти показах. Стандартната на пръв поглед конзолна инсталация за всяка дистро, ама с бонуса.

Виж на 1:07 минута - "=> Installing the chromium snap"

преди 43 минути, cybercop написа:

аз, като потребител на такива с фиксирана поддръжка я ценя много. Тя превръща поддържането на една дистрибуция за дълъг период от време в нещо изключително просто. 

И с какво те засяга? Да не плащаш за поддръжка и ако да, да не би да ти правят отстъпка, ако ползваш снап? Теб, като потребител, те интересува програмите да ти работят с най-малко системни ресурси и възможно най-сигурно. Какъв е кярът да ползваш ОС, дето без да си пуснал нищо на нея, трещи 1.5ГБ РАМ, програмите за нея заемат много повече ресурси, отделно ти трябва и друга програма - снапд, за да ги ръннеш. Със знап нали знаеш, че си качваш софтуера директно както е пакетиран от девелоперите му, с всичките рискове от това. И май точно в снап това стана най-видно. Още с пускането някой беше си качил криптоминьор. Тебе като потребител ни най малко не те интересува как девелите на ОС я поддържат. Ти искаш резултат, а не на тях да им е лесно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Сега погледнах - Дебиан могат, Арч могат, вероятно и много други девели на дистрота могат да поддържат Хромиум, ама Каноникъл - не. За тях е много сложно... По-лесно им е да забият спайуеър на Амазон, да си вдигнат магазин и апликация, ама не и да поддържат Хромиум. Ай, не дей, няма нужда. Точно както ти написах по-горе - правят го с цел и с приомите на Майкрософт. Искат да са лидер в доставянето на софтуер за Линукс десктопи и се чудяд как да натикат хората към магазина им. В собствената им ОС става както е видно на видеото. И, този проект ще им свърши както всички останали като УбунтуУан и Юнити.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, snood написа:

Не съм. Нали ти казвам, че не припарвам до тази ОС, даже и до базирани на нея. Чак се замислих дали да не я изпробвам, ама няма да е. Ръчнах в Тубата да видя как се качва, на 20.04 LTS Chromium. Точно както ти показах. Стандартната на пръв поглед конзолна инсталация за всяка дистро, ама с бонуса.

Виж на 1:07 минута - "=> Installing the chromium snap"

И с какво те засяга? Да не плащаш за поддръжка и ако да, да не би да ти правят отстъпка, ако ползваш снап? Теб, като потребител, те интересува програмите да ти работят с най-малко системни ресурси и възможно най-сигурно. Какъв е кярът да ползваш ОС, дето без да си пуснал нищо на нея, трещи 1.5ГБ РАМ, програмите за нея заемат много повече ресурси, отделно ти трябва и друга програма - снапд, за да ги ръннеш. Със знап нали знаеш, че си качваш софтуера директно както е пакетиран от девелоперите му, с всичките рискове от това. И май точно в снап това стана най-видно. Още с пускането някой беше си качил криптоминьор. Тебе като потребител ни най малко не те интересува как девелите на ОС я поддържат. Ти искаш резултат, а не на тях да им е лесно.

Засяга ме, защото вече писах, че разходът на ресурси се увеличи четири пъти по време на поддръжката на една диструбуция, основно, заради надграждането на библиотеки само за две приложения.

Относно инсталирането на  Chromium-browser от snapd, мисля, че продължаваш да не правиш разлика между дистрибуцията Ubuntu и Ubuntu Desktop и си правиш експериментите от някаква стандартна конфигурация със специфични настройки на управлението на пакетите. При мен е в чист вид и няма разлика между нея и Debian.

Относно Chromium в Debian - това е много модифицирано издание. Поне аз не знам, такава преработка да се ползва в друга дистрибуция.

За Ubuntu, нямам представа защо лансират версията от Snapd. Тяхна си работа. Нито печелят от това, нито губят. Има налично PPA за тези, които искат да инсталират актуален Chromium от двуични пакети.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не бих казал че от снап е бързо колкото и от стандартен пакет, няма как и да бъде на този етап.

Това ти е цял контейнер (казано на модерен език) а за пионерите като мен си е chroot със още едно убунту в което стартираш само тази програма със статично компилирани библиотеки (тип Apple) ползвах няколко програми инсталирани от снап, и бързо ги замених с аналози от AUR.

Казуса със CentOS не е много ясен, тъй като там голямото потребление на РАМ идва главно от SELinux и firewalld рядко някой ги изключва.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 40 минути, Росен Р. Александров написа:

Не бих казал че от снап е бързо колкото и от стандартен пакет, няма как и да бъде на този етап.

Специално за Chromium-browser, няма разлика в скоростта. Изглежда, че има как.Все пак, и в момента пиша от този браузър и имам реална представа. Под Debian също стартира толкова бързо, колкото в Ubuntu. Умишлено не го сравнявам с Chromium от хранилищата на Debian, защото имат разлики, но, реално не усещам и там някаква разлика в скоростта между двете компилации.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ауу, чак след прочитането на тази статия осъзнах защо типичните потребители на Минт имат толкоз рехави познанията по APT:
https://www.maketecheasier.com/ultimate-guide-apt-and-apt-get-commands/ 

Мечешка услуга са направили на потребителите си Минт като самоинициативно са разширили командата apt и са прикрили от фокус камарата от APT пакети и програми.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 26.10.2021 г. в 12:32, Белгиеца написа:

А ползващите Минт се правят на отшелници живеещи в скални манастири без snap пакети, щото французинът така е решил.
Според французина поддържащ това дистро - snap - било лошо като сатаната.

Добре разбрахме че си имаш нов фетиш стига се хвали :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

А защо  Firewall е изключена под разбиране, и не е нужно да се включва освен, ако не поддържаш сървър  апликации или държиш сайт? 

По-горе пишеше за SELinux, което го има и в Android. Какво по-точно прави то?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 45 минути, PsyManDelic написа:

SELinux

Ето описание

https://www.redhat.com/en/topics/linux/what-is-selinux

С две думи казано това е защитата на Линукс

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, PsyManDelic написа:

А защо  Firewall е изключена под разбиране, и не е нужно да се включва освен, ако не поддържаш сървър  апликации или държиш сайт? 

Щото яко е включен, ще стане голамо мазало. По подразбиране, пускаш си някаква програма, тя си отваря и затваря сокети(портове), които са и зададени. Например имаш класически SSH сървър, само с парола, по подразбиране той си държи отворен порт 22 и отвсякъде приема пакети. Спираш сървъра и край - нищо не може да "влезе" в машината на порт 22. Никой няма как да знае ти дали искаш да приема само от едно, няколко, кои по-точно адреси и още многооо друга информация, която е строго специфична за твоята нужда. Вече от теб зависи как ще си настроиш сървъра, дали ще е на порт 22, дали ще е с парола, за кои потребители и т.н. Вече с пакетния мениджър, често наричан firewall може да правиш безброй много неща. Може и да му резнеш клона както искаш. Например да "пропуска" само от локалното ти ИП, например 192.168.5.12 и от никъде другаде, въпреки, че самият сървър приема отвсякъде. А в интерес на истината, дори това не е firewall, а просто пакетен менъджер, който си е доста мощен инструмент (например nftables). Но в комбинация с малко скриптове, IPS като Snort например - може да се каже, че е "firewall". Комбинирани дават почти неограничена власт на собственика на машината, стига да знае как да ги използва.

преди 4 часа, PsyManDelic написа:

По-горе пишеше за SELinux, което го има и в Android. Какво по-точно прави то?

В общи линии, пази от "брутален" взлом в машината чрез изпълнението на програма, но не и от "нежния", за който обикновенните потребители не знаят - зловредна и желана от тях програма с много извесни девелопери. Пример за първото е някакъв вид червей примерно за чието изпълнение трябват повишени привилегии в системата. За второто пример са всички браузери без изключение.

Като цяло, не си мисли, че линукс дистротата са панацеята в цифровата сигурност, особенно десктопите. Има огромна разлика между Дебиан сървър примерно и Дебиан с някаква ДЕ с прилежащия софтуер като браузер, медия плейър и т.н. Второто е хиляди, ако не и милиони пъти по-уязвимо от първото поради налични софтуер в него.

Друго важно, никой линукс не е подсигурен по подразбиране. Като си го инсталираш, няма почти никакви защити, защото всяка една такава малко или много затруднява боравенето с машината в някаква степен (и самата нея). Например никой не знае ти дали искаш доставчика да ти гледа DNS заявките, или пък да си го взимаш от него. Или пък дали искаш да ти е криптиран дискът, дали ще ползваш само браузер, че да ти качат защитна стена с отворени само портове 80 и 443.

Има хора, дето не им дреме как работи интернет, че си разпращат информация до къде ли не и т.н. Не им пука как работи ДНС... и т.н. Ама има и обратното, на някои ни дреме и си го криптираме.

Всичко е много,много,много строго индивидуално и всякакво предварително "подсигуряване" може и ще доведе до сериозни проблеми за много потребители. От примера по-горе със SELinux, много хора имат проблеми и го изключват, за да си изпълнят желаните програми, защото не могат да боравят със системата си. В Ред Хат, Федора и т.н. го има от много време, Дебиан, Арч чак сега започнваха да използват apparmor, което е горе-долу същото.

Например, ако сега си врътна един исо образ на моята система, която е относително подсигурена според моите нужди, и ти я дам, ще я изтраеш максимум 20 минути. Ще ти работи почти всичко, което е вече инсталирано. В браузера ще презареждаш една страница по 2-3 пъти, ще са ти "счупени" повечето сайтове, щото трябва да им разрешаваш жаваскрипт по отделно, някои пък ще са постоянно счупени, защото съм преценил доста домейни като опасни. Ако тръгнеш да инсталираш нещо, ще трябва да попишеш в конзолата малко (или много) ако не знаеш какво правиш, иначе в най-добрия случай само нет няма да има.

Кой ще ползва такава дистрибуция? Заради това всички са с много основни настройки. Вече потребителят ако иска - начини има много. Не е като при Уиндоус да искаш, ама да не може. Има и другата страна, че вече тихомълком пропълзява едно законодателство, което малко по малко забранява все повече такива предварително подсигурени ОС и програми, а в някои страни и задължават да има оставени "Задни вратички". Сам е напълно легално да си правиш каквото искаш с твоята машина (като подсигуряване), но много неща стават незаконни, ако някой ги е направил вместо теб и ти ги даде безплатно или продаде.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

• Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване