Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Как предпочитате да слушате тонколоните си - с грилове (предпазни решетки пред говорителите) или без тях?

Препоръчан отговор

Според някои аудио маниаци предпазните решетки пред говорителите на колоните "заглушават" част от звуковата картина, най-вече в областта на високите честоти. Тези решетки (грилове) най-често представляват рамка, върху която е опънат плат. Според производителите това било акустично "прозрачна" тъкан, която с нищо не ограничавала звука от говорителите. Има и грилове от много тънка метална мрежичка.

Аз съм си правил експерименти, като съм слушал едни и същи колони и в двата варианта - с грил и без грил. Едни и същи музикални произведения, при една и съща степен на усилване на звука. Честно казано, поне аз разлика в звука не усещам. Може би вече съм леко оглушал.😂 Но не ми се вярва - проверявал съм си слуха и все още чувам до около 15-16 килохерца. Е, не са 20 килохерца, но с годините горната граница на слуха постепенно спада.

От друга страна използването на грил изпълнява донякъде предпазни функции срещу случайни механични повреди на мембраните на говорителите, а също така ги предпазва и от прах, който се чисти по-безопасно от решетките, а не от мембраните.

Поради тези причини аз не махам решетките освен за почистване.

Та въпросът ми е - използвате ли предпазните решетки на колоните си или сте ги махнали още с поставянето на колоните в стаята?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Нека бъдем прецизни - метални решетки пред говорителите е едно, а рамка с опънат на нея плат - съвсем друго! Има специални акустични тъкани, които не се наелектризират и се ползват. Акустиците казват че решетки с кръгли отворчета са по-правилни от такива с квадратни...Аз лично предпочитам пред високите да няма нищо, все пак те са най-насочени и е хубаво да няма препятствия. Но в крайна сметка всичко е субективно!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, Михайлов написа:

Поради тези причини аз не махам решетките освен за почистване.

Ако има малки деца или домашни любимци /котка, куче/ които имат достъп до говорителите си е просто необходимост...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

При някой производители на ОТ препоръчват техните тонколони да се слушат с решетките, тъй като притъпява високите честоти.

Слушам ги с предпазните решетки, тъй като пиано лак-а (отпред)  е магнит за прах и отпечатъци.

Но, за съжаление в последно време  не остава време за слушане в забързаното ежедневие.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Защо не си слушаш музиката, която ти харесва, а се занимаваш с глупости. Няма никаква разлика. Човешкото ухо не може да я улови. Просто някой решил да пише простотии.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 40 минути, Емил Костов написа:

Няма никаква разлика.

Човешкото ухо не може да я улови.

Ааааааа има си то разлика, имаааа ...
Ама първо трябва да си купиш качествени колони и да им подадеш звук от CD записан добре, например един камерен оркестър да свири нещо и една певица и един певец да пеят и те там на сцената.
Е, те тогава като се махне отпред колоната това дето пречи на звука да се се движи по прав път към моите специални белгийски уши и става различна звукова картинка. Всичко е по-спонтанно и истинско, струнните инструменти са истински, прецизността на гласовете е много по-голяма благодарение на по-добре чутите съгласни букви, най-леките вариации и мини въздишки се чуват и т.н.
Значи като си затвориш очите и можеш да кажеш с точност кой инструмент къде е в пространството и кой е по-далече. 
Като не пречи нищо на звука можеш да разпознаеш звученето на цигулка Страдивариус от другите цигулки. Абе все едно си там на място, седнал си на първия ред като баровец и ти свирят на тебе от оркестъра, щото си  много важен.
Но,  имам жена и син аз и не мога да разчитам на тях да ми опазят колоните, та това дето пречи на звука си е постоянно на мястото. В звукозаписните студиа ги махат решетките, няма ги просто, щото не са питали Емо че нямало разлика, виж колко какви са глухи значи. Ха ха ха ...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 55 минути, Емил Костов написа:

Защо не си слушаш музиката, която ти харесва, а се занимаваш с глупости. Няма никаква разлика. Човешкото ухо не може да я улови. Просто някой решил да пише простотии.

Ако на Вас, Костов ви е стъпил слон на ушите, това не означава не ние не ЧУВАМЕ! И не е възспитано да наричате ГЛУПОСТИ хобито на доста слушащи и чуващи правилно хора...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, nickolaycho написа:

Ако на Вас, Костов ви е стъпил слон на ушите, това не означава не ние не ЧУВАМЕ! И не е възспитано да наричате ГЛУПОСТИ хобито на доста слушащи и чуващи правилно хора...

Не, не ми е стъпил слон на ушите и съм се занимавал над 5 години с музика. Така, че казвам че се пишат глупости.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 25 минути, Емил Костов написа:

съм се занимавал над 5 години с музика

ПЕТ ГОДИНИ - пълен смях. Хората по 40 години се занимават и не се хвалят.

Има си разлика и тя е в плюс за звука без тях.. Гриловете се слагат когато колоните са в "почивка", гофрите не обичат светлината и слънцето.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, AGD написа:

ПЕТ ГОДИНИ - пълен смях. Хората по 40 години се занимават и не се хвалят.

Има си разлика и тя е в плюс за звука без тях.. Гриловете се слагат когато колоните са в "почивка", гофрите не обичат светлината и слънцето.

Аз не се хваля и не е пълен смях. Като твърдя, че е така значи е така. Това е мое мнение и никой не ангажирам с него. Между другото заради проблем със зрението си имам доста развит слух, а ти може да се хилиш колкото си искаш!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, Mr. ?? написа:

При някой производители на ОТ препоръчват техните тонколони да се слушат с решетките, тъй като притъпява високите честоти

защото така са правили измерванията и
изчисленията на филтри, са на база измерванията

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 16 минути, Емил Костов написа:

Аз не се хваля

Споменаваш го вече в няколко теми и на такова прилича.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 52 минути, Емил Костов написа:

Не, не ми е стъпил слон на ушите и съм се занимавал над 5 години с музика. Така, че казвам че се пишат глупости.

Да си се занимавал 5 години с музика е абсолютно нищо, за да даваш такъв категоричен отговор. Тук, всеки се е занимавал, че даже не 5,а 20, като чета. И с каква музика си се занимавал, каква техника от висок клас си ползвал, за да си толкова категоричен. Проблемът ти със зрението, няма нищо общо със чуването ти, абсолютно, нищо общо. "Като твърдя, че е така значи е така" Значи ти си еталона , за да се водят хората по теб? Ако те чете някой известен тонрежисьор, ще си помисли веднага че този подфорум се посещава само от малоумници(забележи какво пиша - ТОЗИ ПОДФОРУМ!) Уточнявам, щото много често не четеш а пишеш каквото ти е на ум.

Може и да се смеем, но Белгиеца е написал общото, което е важно и реално. А кой какво мисли по въпроса е негов проблем заради простата причина, че поста е на Михайлов и 99% от всички посещаващи този подфорум нямат и 1/10 част от техниката, която той ползва. Най малкото, Емо Костов.

"Като твърдя, че е така значи е така"

Почти във всеки твой пост твърдиш за нещо, което и не си го виждал, ни чувал, но си сигурен, че е така, както ТИ казваш. Да, ама не! Аз се занимавам и имам техника, която ти никога не би си купил, ама никога и не си позволявам често дори в този подфорум да пиша, да не говорим за професионалисти с по 40-50 години, а ти се оказа правият. Има ли професия, в която да не си шпец? 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 часа, Михайлов написа:

Та въпросът ми е - използвате ли предпазните решетки на колоните си или сте ги махнали още с поставянето на колоните в стаята?

Използвам ги. Инак само за протокола - темата ти е безсмислена и на твое място бих я изтрил. В противен случай ще генерира огромен поток от глупости, които се изписват от лаици в тази област. Колев е на челно място, но плътно преследван от няколко други пичове в Калдейта. Например какво означава човек да се занимава с музика? Еми и аз навремето свирех на китара. Това означава ли, че съм на ти с аудиотехниката? Всъщност съм, защото ми е на сърце от 40 години. Но имат ли значение годините. Естествено, че не. Човек, който се занимава от само година, две ще скрие шапката на такива като Колев (нямаше как да не го спомена). 

П.П. Ще видиш какво ще се изсипе в най-скоро време към мен. Не се учудвай. Това е новото "нормално", така че няма да публикувам повече постове в темата ти.

Лека вечер.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, Jorge написа:

Използвам ги. Инак само за протокола - темата ти е безсмислена и на твое място бих я изтрил. В противен случай ще генерира огромен поток от глупости, които се изписват от лаици в тази област. Колев е на челно място, но плътно преследван от няколко други пичове в Калдейта. Например какво означава човек да се занимава с музика? Еми и аз навремето свирех на китара. Това означава ли, че съм на ти с аудиотехниката? Всъщност съм, защото ми е на сърце от 40 години. Но имат ли значение годините. Естествено, че не. Човек, който се занимава от само година, две ще скрие шапката на такива като Колев (нямаше как да не го спомена). 

П.П. Ще видиш какво ще се изсипе в най-скоро време към мен. Не се учудвай. Това е новото "нормално", така че няма да публикувам повече постове в темата ти.

Лека вечер.

След твоята намеса, наистина може и да познаеш, че ще се появят твърде глупости. Ти от аудиотехника разбираш толкова, колкото аз от ядрена техника. С две думи да ти го кажа. Нито си за тази тема, нито можеш нещо свястно да коментираш. Бил си и винаги ще си останеш овньо в моите очи. Нищо по вече. А Колев не го мисли. Той когато е почнал, ти си бил на баща си, между краката. Чудиш се в коя тема да влезеш и да си покажеш рогата, но много от хората те познават и те знаят какъв си разбирач.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Михайлов,пак търси под вола теле.Тази тема е като онази неговата,дето по-яката 220 волтова мрежова инсталация,щяла да подобри звука на аудио системата.Иначе решетката ,може би спира малко от високите,но на слух ако тестваме,при затворени очи,никой не би го потвърдил на 100%.Аз лично предпочитам без решетка,за да ми е по красив изгледа,пък друго си е да видиш бас говорителя как се клати...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 часа, Димитър 59 написа:

Михайлов,пак търси под вола теле.Тази тема е като онази неговата,дето по-яката 220 волтова мрежова инсталация,щяла да подобри звука на аудио системата.Иначе решетката ,може би спира малко от високите,но на слух ако тестваме,при затворени очи,никой не би го потвърдил на 100%.Аз лично предпочитам без решетка,за да ми е по красив изгледа,пък друго си е да видиш бас говорителя как се клати...

Мите!

82 година купих   Jamo MPB 90 нови от софийския "Березка". Пълно активни трилентови колони. Много обичах да си ги слушам "отворени. Басовия говорител "AD8067-MFB в центъра на шпулата е поставена много малка платка с пиезо филтъра за активната обратна връзка към крайното стъпало(всичко е в колоната). След около половин година, моето мило момиченце се захванала за "работа" по тях и като се върнах вечерта и ги видях - щях да припадна. И на двата говорителя беше извадила филтрите. След това загубих още толкова време за възтановяване на колоните с поръчка от Франция на нови басови говорители. Достави ми ги френския лектор от Търновския университет  ,с който бяхме в много добри отношения (Патрик льо Как). След като всичко се оправи, завинаги ми мина желанието да ми седят колоните отворени.

256374662_2.jpg

AD8067-W8.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 седмици по-късно...
преди 1 час, JKirilov написа:

Когато се клати, значи нещо не е наред!

Кирилов! Това дето си го цитирал като "мое" не е бре. За втори път вземаш текст от някого и го цитираш като мое изказване. Трети път няма да ти се случи,нали?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 часа, JKirilov написа:

Когато се клати, значи нещо не е наред!

Когато се говори за говорител, „клатенето“  се отнася за мембраната му!Ако не шава,няма бас...!Тогава нещо няма да е наред,защото няма да се чува баса.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 часа, Димитър 59 написа:

Когато се говори за говорител, „клатенето“  се отнася за мембраната му!Ако не шава,няма бас...!Тогава нещо няма да е наред,защото няма да се чува баса.

А всъщност е точно обратното, очаквах Колев да ви информира, но още не се е събудил.

При правилна настройка на ОТ басовият високоговорител не помръдва, трептенията му са под 1мм, т.е. не са видими. Само така се чува правилен басов звук! Примерно прочети:

https://www.talkbass.com/threads/how-much-should-a-speaker-cone-move.230509/#post-2732127

За проектиране се взема предвид параметъра Xmax. Смята се, че за домашно ОТ абсолютният максимум е 4мм, за да има правилен неизкривен звук. Можеш да попиташ г-н Михайлов колко точно му мърдат басовете? ;)

За намаляване на такова неориентирано ходене напред-назад на мембраните най-силен е ефектът при използване на MFB, както навремето Филипс произвеждаха такива активни ОТ.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, JKirilov написа:

А всъщност е точно обратното, очаквах Колев да ви информира, но още не се е събудил.

При правилна настройка на ОТ басовият високоговорител не помръдва, трептенията му са под 1мм, т.е. не са видими. Само така се чува правилен басов звук! Примерно прочети:

https://www.talkbass.com/threads/how-much-should-a-speaker-cone-move.230509/#post-2732127

За проектиране се взема предвид параметъра Xmax. Смята се, че за домашно ОТ абсолютният максимум е 4мм, за да има правилен неизкривен звук. Можеш да попиташ г-н Михайлов колко точно му мърдат басовете? ;)

За намаляване на такова неориентирано ходене напред-назад на мембраните най-силен е ефектът при използване на MFB, както навремето Филипс произвеждаха такива активни ОТ.

Напълно подкрепям написаното от теб. Изобщо не се забелязва да мърдат 12-инчовите ми басови говорители. Независимо от степента на усилване на сигнала. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 седмици по-късно...

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване