Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Моля за съвети при инсталиране на Linux Mint 20.2, на 240 GB SSD Kingston A400, в 17,3" DELL Vostro 3750 !

Недко
Виж решението Разрешен от the professor,

Препоръчан отговор

преди 1 час, petie1 написа:

Е да винаги е така ако не ползва програми товареши памета защо да прави SWAP?

Мисля да сложа Open Shot и да пробвам що е то правене на видео за ЮТюб.
За записи как рисувам някоя картина ... или видеоуроци - как се рисуват разни неща.
И още някои уж по-леки програми ... GIMP (ако не се правят многослойни проекти), InkScape, Blender, SketchUp (ако върви под Linux) и още някои за 3D графика и за рисуване с графичен таблет.
Задължителните офис програми даже не си заслужава да ги споменавам при 240 GB SSD и още 1TB HDD ... и USB външен кейс за още един харрдиск.
Сайтът OLX, с отворени много табове с обяви в Chromium, блокираше на предишните ми лаптопи DELL D830  и D820 (а си е удобство, като търсиш нещо, да отвориш всичко налично и постепенно да отсяваш най-подходящото).

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 100
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

преди 31 минути, Недко написа:

Мисля да сложа Open Shot и да пробвам що е то ...

То си имо една версия студио на убуту, пълна със всякакъв софтуер като описаните от тебе.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 18 часа, the professor написа:

... след рестарта alt+f1 и спираш gdm...

да се редактирам ctrl+alt+f1 e комбинацията...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 17.10.2021 г. в 17:07, snood написа:

Като цяло, тръгне ли машината да ти суапи - имаш проблем и то сериозен. Аз не заделям суап, но не си оставам машината да ми "изяде" всичаката РАМ. 

Здравейте,

В последно време имам точно такъв проблем,особено пък, когато тествам някакво дистро на VirtualBox.Лаптопа ми е с 4Gb RAM,a за Swap съм заделил 2Gb.Опитах се да търся в нета,нещо по въпроса,но безуспешно.Ако ти е възможно би ли хвърлил малко повече светлина върху проблема?Благодаря предварително.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 19.10.2021 г. в 18:47, Miro40 написа:

Здравейте,

В последно време имам точно такъв проблем,особено пък, когато тествам някакво дистро на VirtualBox.Лаптопа ми е с 4Gb RAM,a за Swap съм заделил 2Gb.Опитах се да търся в нета,нещо по въпроса,но безуспешно.Ако ти е възможно би ли хвърлил малко повече светлина върху проблема?Благодаря предварително.

Ми, ще ти дам един пример. Престави ви, че си цар и имаш едно малко царство с няколко милярда адски тъпи, направо малоумни и  говорещи някакъв си техен език, никому неизвестен. Имаш и един поданик, само един, който им разбира езика, но е глухоням, много умен, но разбира само писмен език. Служи ти за преводач, той може да ги инструктира какво да правят. Ти пък, понеже си цар, не седиш на този човек да му обяснаваш всяко едно нещо, което искаш. За целта ползваш книги от библиотеката, които му даваш. Например искаш да ядеш мусака, не му казваш как се приготвя с целия процес, а само му даваш една книга с рецептата, той я разчита и дава инструкциите на тъпите поданици. Те я приготват и ти сядаш да се храниш. Само че, умникът има само един кабинет, имаш и библиотека на разположение, която е доста далече от кабинета му, трябват му два часа за да отиде и се върне до нея, понеже тя ти е в края на царството. В кабинета му няма място да държи всички книги, а само определн брой, според големината на рафтовете. Той най-бързо нарежда на поданиците какво да правят, когато книгата му е на бюрото - почва да я прелиства и да им нарежда: ти взимаш еди коя си тава, ти всимаш белачката за картови и почваш да белиш и т.н. После обаче ти искаш нов стол примерно. Пращаш го за  книга до библиотеката  как се правят столове. Искаш и нова дреха, пращаш го за книга как се прави дрехата. Той обаче няма достатъчно място на масата, за да държи и трите книги и едната я слага на рафта в кабинета си. Дава някакви нареждания по другите две книги, мушка едната в рафта, взима първата прибрана там и така. Ест, ще е най-бърз ако има достатъчно голяма маса, за да държи на нея колкото се може повече книги. После, като това място не стига, то поне да има достатъчно голям шкаф в кабинета си, че да може бързо да взима и пробира книги, а не да се разкарва по 2 часа до библиотеката за една книга. Най-бруталното е, да му дадеш 100 задачи примерно, да има място на масата за 3 книги, на шкафа за 50. В случая със суапа, на тоз твой "умник" си му дал още един допълнителен шкаф за 50 книги, само дето не е в кабинета, а в библиотеката. Върши работа, защото като му дадеш 100 задачи - ще ги свърши, ама не се знае кога. Ако не му беше дал този допълнителен шкаф в библиотеката, просто щеше да ти каже "господарю, нямам достатъчно шкафове". Ся, че го караш да обикаля да библиотеката, за да я ползва като кабинетен шкаф - е проблем. Например дал си му 100 заповеди - да ти направят маси за тенис, за да си играеш, нови фешън дрехи и т.н. - ако не ти трябват спешно - когато станат. И да не е в близките 2-3 часа, а утре - става. Ама ако имаш гости да кажем, гомяма софра с 100 души, и му кажеш да ти приготвят 100 ястия - проблем, защото гостите ти идват след 1 час, а последните приговтени ястия ще са готови за след 3 дена примерно, щото умникът не е имал място къде да държи книгите в кабинета си и за всяко ястие се е разкарвал като гламав до библиотеката. Не е проблем за работниците да ги направят и за 10 мин, защото те са адски много, проблемът е как информацията да достига до "умника" и от тук идва забавянето. Някои от гостите ще ядат веднага, други - след 3 дена. Не ти върши работа, защото искаш всичките да са нахранени едновременно.

В случая - тъпите поданици и умникът - са ти процесора. Масата му, на която си реди книгите за бързо прочитане - кеша на процесора. Шкафа в кабинета му - РАМ-та. Библиотеката - твърдия диск. Допълнителния шкаф в библиотеката - суапа, книгите - програмите, които ползваш.

Да кажем искаш да обработваш някакъв текст и нямаш достатъчно РАМ, машината суапи. Вместо за 2 секунди, обработката ще стане за 20, може и минута. Не е проблем, ако не те дразни забавянето. Ама ако играеш игра. някакъв шутер примерно и ти зацикли играта - проблем. Че докато се оправи и са те убили вече. И вече ако недсотигът на РАМ стане огромен, ядрото просто ще свети маслото на някоя програма.

п.с Има и друг проблем - една книга може да е само 8 страници, ама може и да е 800. Съответно двете книги заемат различно по големина място в библиотеката, на шкафа в кабинета и на масата. Друг проблем, че по подразбиране му е казано да ползва шкафа в библиотеката, ако този в кабинета му е запълнен до 60%. Щото да кажем за някоя задача на поданиците ще им трябва повечко време, през това време на други от тях може да им дава други, по-кратки. И тази книга може да я държи в шкафа в библиотеката, а по-каратките на вкафа в кабинета, защото по-често ще му трябват. Но за да са по шкафовете, а не забити в библиотеката по кутиите, където трябва много време, за да бъдат намерени и доставени - има причина. И е най-добре всичко да му е под ръка в кабинета.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 часа, snood написа:

Ми, ще ти дам един пример. Престави ви, че си цар и имаш едно малко царство с няколко милярда адски тъпи, направо малоумни и  говорещи някакъв си техен език, никому неизвестен. Имаш и един поданик, само един, който им разбира езика, но е глухоням, много умен, но разбира само писмен език. Служи ти за преводач, той може да ги инструктира какво да правят. Ти пък, понеже си цар, не седиш на този човек да му обяснаваш всяко едно нещо, което искаш. За целта ползваш книги от библиотеката, които му даваш. Например искаш да ядеш мусака, не му казваш как се приготвя с целия процес, а само му даваш една книга с рецептата, той я разчита и дава инструкциите на тъпите поданици. Те я приготват и ти сядаш да се храниш. Само че, умникът има само един кабинет, имаш и библиотека на разположение, която е доста далече от кабинета му, трябват му два часа за да отиде и се върне до нея, понеже тя ти е в края на царството. В кабинета му няма място да държи всички книги, а само определн брой, според големината на рафтовете. Той най-бързо нарежда на поданиците какво да правят, когато книгата му е на бюрото - почва да я прелиства и да им нарежда: ти взимаш еди коя си тава, ти всимаш белачката за картови и почваш да белиш и т.н. После обаче ти искаш нов стол примерно. Пращаш го за  книга до библиотеката  как се правят столове. Искаш и нова дреха, пращаш го за книга как се прави дрехата. Той обаче няма достатъчно място на масата, за да държи и трите книги и едната я слага на рафта в кабинета си. Дава някакви нареждания по другите две книги, мушка едната в рафта, взима първата прибрана там и така. Ест, ще е най-бърз ако има достатъчно голяма маса, за да държи на нея колкото се може повече книги. После, като това място не стига, то поне да има достатъчно голям шкаф в кабинета си, че да може бързо да взима и пробира книги, а не да се разкарва по 2 часа до библиотеката за една книга. Най-бруталното е, да му дадеш 100 задачи примерно, да има място на масата за 3 книги, на шкафа за 50. В случая със суапа, на тоз твой "умник" си му дал още един допълнителен шкаф за 50 книги, само дето не е в кабинета, а в библиотеката. Върши работа, защото като му дадеш 100 задачи - ще ги свърши, ама не се знае кога. Ако не му беше дал този допълнителен шкаф в библиотеката, просто щеше да ти каже "господарю, нямам достатъчно шкафове". Ся, че го караш да обикаля да библиотеката, за да я ползва като кабинетен шкаф - е проблем. Например дал си му 100 заповеди - да ти направят маси за тенис, за да си играеш, нови фешън дрехи и т.н. - ако не ти трябват спешно - когато станат. И да не е в близките 2-3 часа, а утре - става. Ама ако имаш гости да кажем, гомяма софра с 100 души, и му кажеш да ти приготвят 100 ястия - проблем, защото гостите ти идват след 1 час, а последните приговтени ястия ще са готови за след 3 дена примерно, щото умникът не е имал място къде да държи книгите в кабинета си и за всяко ястие се е разкарвал като гламав до библиотеката. Не е проблем за работниците да ги направят и за 10 мин, защото те са адски много, проблемът е как информацията да достига до "умника" и от тук идва забавянето. Някои от гостите ще ядат веднага, други - след 3 дена. Не ти върши работа, защото искаш всичките да са нахранени едновременно.

В случая - тъпите поданици и умникът - са ти процесора. Масата му, на която си реди книгите за бързо прочитане - кеша на процесора. Шкафа в кабинета му - РАМ-та. Библиотеката - твърдия диск. Допълнителния шкаф в библиотеката - суапа, книгите - програмите, които ползваш.

Да кажем искаш да обработваш някакъв текст и нямаш достатъчно РАМ, машината суапи. Вместо за 2 секунди, обработката ще стане за 20, може и минута. Не е проблем, ако не те дразни забавянето. Ама ако играеш игра. някакъв шутер примерно и ти зацикли играта - проблем. Че докато се оправи и са те убили вече. И вече ако недсотигът на РАМ стане огромен, ядрото просто ще свети маслото на някоя програма.

п.с Има и друг проблем - една книга може да е само 8 страници, ама може и да е 800. Съответно двете книги заемат различно по големина място в библиотеката, на шкафа в кабинета и на масата. Друг проблем, че по подразбиране му е казано да ползва шкафа в библиотеката, ако този в кабинета му е запълнен до 60%. Щото да кажем за някоя задача на поданиците ще им трябва повечко време, през това време на други от тях може да им дава други, по-кратки. И тази книга може да я държи в шкафа в библиотеката, а по-каратките на вкафа в кабинета, защото по-често ще му трябват. Но за да са по шкафовете, а не забити в библиотеката по кутиите, където трябва много време, за да бъдат намерени и доставени - има причина. И е най-добре всичко да му е под ръка в кабинета.

Какво представлява RAM(основната,оперативната памет на компютъра) и SWAP RAM(виртуалната,допълнителната памет),най-общо казано е ясно.

"Като цяло, тръгне ли машината да ти суапи - имаш проблем и то сериозен. Аз не заделям суап, но не си оставам машината да ми "изяде" всичаката РАМ"-това пишеш,и точно него имах впредвид да обясниш(споделиш).

1/ С какво е свързан този сериозен проблем,когато машината тръгне да суапи?

2/ Как контролираш машината да не изяжда всичката РАМ?По малко приложения и програми ли инсталираш,спираш процесите,които ползват много Рам ли?За това ми беше питането,да споделиш.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 19.10.2021 г. в 20:47, Miro40 написа:

Лаптопа ми е с 4Gb RAM,a за Swap съм заделил 2Gb.Опитах се да търся в нета,нещо по въпроса,но безуспешно.

Какво има толкова да търсиш?... RAM-та ти е малко. В днешно време 8GB е минимумът, желателно е поне 16 или 32. Особено ако ще пускаш и виртуални машини.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 часа, Miro40 написа:

Какво представлява RAM(основната,оперативната памет на компютъра) и SWAP RAM(виртуалната,допълнителната памет),най-общо казано е ясно.

"Като цяло, тръгне ли машината да ти суапи - имаш проблем и то сериозен. Аз не заделям суап, но не си оставам машината да ми "изяде" всичаката РАМ"-това пишеш,и точно него имах впредвид да обясниш(споделиш).

1/ С какво е свързан този сериозен проблем,когато машината тръгне да суапи?

2/ Как контролираш машината да не изяжда всичката РАМ?По малко приложения и програми ли инсталираш,спираш процесите,които ползват много Рам ли?За това ми беше питането,да споделиш.

1.Сериозен лаг, понякога по 20-30 секунди и повече. Или направо ти забива машината за неопределено време.

2. Като купувам още РАМ, следя процесите, внимавам какво инсталирам, подбирам какво да ползвам, при инсталацията изобщо не заделям суап нито като дял, после нито като фаил. Сега, ако съм с 4 и правя като теб, може и да се замисля за суап.

на 19.10.2021 г. в 18:47, Miro40 написа:

когато тествам някакво дистро на VirtualBox

Аз ако бях с 4 РАМ, или щях да ги изпробвам в контейнер, понеже така или иначе вече имам ядро, няма смисъл от още едно в РАМ–та както става с виртуализацията в KVM/VirtualBox, или с лайв, за да е само то. В краен случай инсталирам на отделно SSD само за тестове. Ако нямаш, става и на дял от "редовния" ти сторидж.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Почне ли да чегърка по диска и да си търси суап дяла ....цялата ОС увисва като прани гаши насред Витошка ..........реално тоя суап е хептен да не ти забие машината.Дет се вика той кораба потъва за знамето се сещаш :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 седмици по-късно...
на 17.10.2021 г. в 21:11, the professor написа:

аз на рам повече от 3гб swap не правя (това изключва автоматичното правене на дялове > something else). не мисля че има и нужда да има отделен дял за home, обаче щом се ползва ssd моя препоръка е да оставиш 10% незаделени (при самсунг това се нарича overprovisioning). правя си го на ext4, от кернел 2.6 се поддържа trim, в убунту базираните по подразбиране се изпълнява веднъж седмично, така е и в windows, ръчно също може да се прави с командата "fstrim -a -v" няма смисъл от пълнене с нули - това само ще скъси живота на диска, ако ще се пълни, трябва да е с едници, не с нули щом е ssd... другото ако искаш стабилна работа и добра производителност забраняваш насрания опън сорс nouveau драйвер:

sudo nano /etc/default/grub

и дописваш в реда grub_cmdline_linux "nouveau.modeset=0"

после sudo update-grub , теглиш драйвера на нвидиа рестартираш, след рестарта alt+f1 и спираш gdm

при мен е sudo service lightdm stop

chmod +r NVIDIA.....RUN

sudo sh ./NVIDIA....RUN

и си инсталираш от сайта на nvidia "properitary" драйвера

sudo service lightdm start

и си готов с драйвера

за рамта 2 плочки е най добре, но hynix-a е ddr3L но процесора не я поддържа:

https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/52219/intel-core-i7-2630qm-processor-6m-cache-up-to-2-90-ghz.html

"...моя препоръка е да оставиш 10% незаделени (при самсунг това се нарича overprovisioning). правя си го на ext4, ..."
Оставих 25 GB (от 240) незаделени, но това значи ли неформатирани, или напротив, да си ги форматирам в ext4
като другите дялове ?

"sudo nano /etc/default/grub
и дописваш в реда grub_cmdline_linux "nouveau.modeset=0" "

Тази редакция не можах да проумея как се прключва в Терминала
Стигнах до вкарването на забраната "nouveau.modeset=0" между кавичките
и после правих опити да изпълня подсказаните варианти за изход, ,
но като почна да ми изписва "C", когато аз пиша "N" и натискам Enter,
се отказах от този начин на изпълнение (работа с текстов редактор в Терминал),
и си редактирах файла grub като Адинистратор, в графичната среда, във файловия браузър, в папката /etc/default.
После sudo update-grub пак в Терминал.
Изтеглих драйвер точно за NVIDIA GeForce GT 525M.

По-нататък се чудя, кое след кое е :
"... рестартираш, след рестарта ctrl+alt+f1 и спираш gdm

chmod +r NVIDIA.....RUN
sudo sh ./NVIDIA....RUN

и си готов с драйвера"
Защо, след като съм го изтеглил, ми пишеш да инсталирам драйвер от сайта ?
А не от папката "Свалени", където е записан ?
Какво е "properitary" ? Опция/версия на драйвера на сайта ли ? Или параметър при инсталирането
и трябва да се избира или пише в Терминала ?
Варно ли е написана думата, или е "proprietary" ?
Кога пиша sudo service lightdm stop ? (Даваш ми го 2 пъти, преди и след 
chmod +r NVIDIA.....RUN
sudo sh ./NVIDIA....RUN

Така написани ли да останат командите ? 
Драйвера да го преместя ли от папката "Свалени" в "/" ?
Или да променя командите с точния път до драйвера ?
По-точно май само втората команда, да стане ли sudo sh ./home/nedko/Свалени/NVIDIA-Linux-x86_64-390.144.run
Разширението RUN с големи букви ли да го пиша, щом в заглавието на драйвера е с малки букви ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Решение
на 3.11.2021 г. в 22:31, Недко написа:

"...моя препоръка е да оставиш 10% незаделени (при самсунг това се нарича overprovisioning). правя си го на ext4, ..."
Оставих 25 GB (от 240) незаделени, но това значи ли неформатирани, или напротив, да си ги форматирам в ext4
като другите дялове ?

"sudo nano /etc/default/grub
и дописваш в реда grub_cmdline_linux "nouveau.modeset=0" "

Тази редакция не можах да проумея как се прключва в Терминала
Стигнах до вкарването на забраната "nouveau.modeset=0" между кавичките
и после правих опити да изпълня подсказаните варианти за изход, ,
но като почна да ми изписва "C", когато аз пиша "N" и натискам Enter,
се отказах от този начин на изпълнение (работа с текстов редактор в Терминал),
и си редактирах файла grub като Адинистратор, в графичната среда, във файловия браузър, в папката /etc/default.
После sudo update-grub пак в Терминал.
Изтеглих драйвер точно за NVIDIA GeForce GT 525M.

По-нататък се чудя, кое след кое е :
"... рестартираш, след рестарта ctrl+alt+f1 и спираш gdm

chmod +r NVIDIA.....RUN
sudo sh ./NVIDIA....RUN

и си готов с драйвера"
Защо, след като съм го изтеглил, ми пишеш да инсталирам драйвер от сайта ?
А не от папката "Свалени", където е записан ?
Какво е "properitary" ? Опция/версия на драйвера на сайта ли ? Или параметър при инсталирането
и трябва да се избира или пише в Терминала ?
Варно ли е написана думата, или е "proprietary" ?
Кога пиша sudo service lightdm stop ? (Даваш ми го 2 пъти, преди и след 
chmod +r NVIDIA.....RUN
sudo sh ./NVIDIA....RUN

Така написани ли да останат командите ? 
Драйвера да го преместя ли от папката "Свалени" в "/" ?
Или да променя командите с точния път до драйвера ?
По-точно май само втората команда, да стане ли sudo sh ./home/nedko/Свалени/NVIDIA-Linux-x86_64-390.144.run
Разширението RUN с големи букви ли да го пиша, щом в заглавието на драйвера е с малки букви ?

по добре го премести в /home/nedko, защото после с ctrl+alt+F1 влизаш в конзолата, а там няма как да превлючиш на кирилица лесно и трябва доста писане, за да напишеш cd Свалени

chmod +x  NVIDIA-Linux-x86_64-390.144.run прави файла изпълним (да можеш да го стартираш ./)

после може да се старира sudo ./NVIDIA-Linux-x86_64-390.144.run

принципно sudo sh ./NVIDIA-Linux-x86_64-390.144.run работи и без да дадеш на файла за стартиране (chmod +x) 

точно изтегления от сайта инсталираш, щото има и в repo-то... а може и да караш с nouveau, но той е писан само за подкараш монитора на правилна резолюция и не става за игри и филми (имам в предвид h264 и h265 кодирани - там трябва хардуерно ускорение vdpau, което nouveau не поддържа)

втория път: sudo service lightdm start

на 25.10.2021 г. в 21:27, Ивайло Димов написа:

Почне ли да чегърка по диска и да си търси суап дяла ....цялата ОС увисва като прани гаши насред Витошка ..........реално тоя суап е хептен да не ти забие машината.Дет се вика той кораба потъва за знамето се сещаш :)

аз затова никога не слагам swap, дори на 3гб ram - по добре да умре това което иска рам, от колкото да чакам 10 минути и накрая да ми писне и да рестартирам от копчето... а порафи липса на рам никога досега не ми е забивала машина - амо приложения и графичната, но тръгне ли да върти диска за swap и конзолата не работи - чакам по 10 минути за да се логна и понякога не става или нямам търпение...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 23.10.2021 г. в 11:28, snood написа:

много добре обяснено... затова тоя шкаф изобщо не ти трябва, но не мисля че е в библиотеката, а чак в мазата...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 3.11.2021 г. в 22:31, Недко написа:

Оставих 25 GB (от 240) незаделени, но това значи ли неформатирани, или напротив, да си ги форматирам в ext4 - като другите дялове?

Защо не правиш разлика, между незаделено и неформатирано пространство и още един дял - без значение формАта?

Самата идея за overprovisioning - свръхосигуряване намирам за излишна.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, jhoro написа:

Защо не правиш разлика, между незаделено и неформатирано пространство и още един дял - без значение формАта?

Правя разлика аз, но при 11 г. "стаж", си оставам начинаещ "шофьор" на Windows-о-подобен Linux Mint,
с предпочитания към графичната среда,
без да съм напълно грамотен (и убеден) "монтьор" ... )).
Работя много неща, но много от тях на ниско ниво, няма време да усъвършенствам всичко.

Като ми е написал ново изречение с малка буква, след точката, без интервал, на същия ред, а не на нов ред,
и се зачудих, дали пък точката не е грешка,
и новото изречение "правя си го на ext4" да се отнася за незаделения дял, а не за заделените дялове на SSD-то.

Такива работи, страдам от фантазия и се случва често да намеря начин да оплета процедурите и да се вбеся.
Затова, за най-сигурно - когато имам съмнения, си питам.

Нямам училищно компютърно образование, изкарах само някакви курсове, преди това - от радио, ТВ, книги, списания, гледане, докато други ми обработват проектите, и напоследък - ЮТюб и форуми. 

Незабравим пример от началото ми с Фотошоп:
Селектирам обект с freehand и после "Еnter" - какво следва, сещаш ли се ?
Обектът изчезва, без да съм натискал нито Delete, нито Backspace,(вторият едва ли работи в графичните програми)
щото на мястото на селектирания обект се "стоварва" празния буфер (clipboard) с нулево съдържание ... ))
И като още не знам "ctrl+Z", нито "Undo" и се вбесявам.
Добре, че беше на курс с преподавател и имаше на момента кой да ми обясни ...
Правилната операция е била ctrl+X > ctrl+V, или Edit>Cut>Paste

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Недко написа:

Правя разлика аз, но при 11 г. "стаж", си оставам начинаещ "шофьор" на Windows-о-подобен Linux Mint,
с предпочитания към графичната среда, без да съм напълно грамотен (и убеден) "монтьор" ... )).

Като ми е написал ново изречение с малка буква, след точката, без интервал, на същия ред, а не на нов ред, и се зачудих, дали пък точката не е грешка,
и новото изречение "правя си го на ext4" да се отнася за незаделения дял, а не за заделените дялове на SSD-то.

Първо - не бъркай нещата! ОС няма нищо общо с разпределяне на дисковото пространство! Още повече - наличието или липсата на графична среда, във въпросната ОС!

Второ - незаделеното пространство си е пространство - не дял! За да стане дял - трябва да се оформи (форматира и структурира)!

И по принцип. Не се втелявай - за точки и запетайки, за главни и малки букви. Стават правописни и пунктуационни грешки, понякога и Shift-а не зацепва ... Следи логиката!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Недко, ти този Линукс Минт за два месеца не успя ли да го инсталираш? За десет минути се инсталира на ССД!

П.П. Какви ЮТюб и форуми? Толкова е елементарно, всичко си го пише и само следваш стъпките.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, ДзВяРа! написа:

Недко, ти този Линукс Минт за два месеца не успя ли да го инсталираш? За десет минути се инсталира на ССД!

Инсталирах си го за малко повече минути, от него пиша.
Тук става въпрос за неналежаща и не спешна забрана на един драйвер и инсталиране на друг,
с леки правописни двусмислици от инструктора, който пък влиза във форума от неделя на неделя.
Време е да отбележа нечий пост като решение на проблема ! ))

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 часа, jhoro написа:

Първо - не бъркай нещата! ...
... Следи логиката!

Резолюцията защо стана такава ?
Не трябваше да променям май нищо по време на инсталацията на драйвера.
Задава ми въпроси и избори 
Първо ми предложи да избера алтернативно инсталиране на Ubuntu драйвер през графичния инсталатор на Минт, а не с инсталатора на NVIDIA, щото драйвера щял да функционира по-добре. - Отказах му.
Дали да се регистрирало ядрото в DKMS ? Това щяло да позволи в последствие автоматично конфигуриране на нещо си при замяна на ядрото ...
Някаква библиотека lib... 32-bit ме пита дали да я инсталира, аз му отказах
Нещо липсвало, пита дали да го допълни. Позволих му
Някакъв файл с настройки или друго поиска да overwrite. И това му позволих.
Пита нещо за "Х", и пак искаше да избирам вариант. А всяко изменение на Х щяло да бъде надеждно backed up.

И накрая си виждам резолюцията 960х540 максимална

Има ли поправяне тази бъркотия или само ново инсталиране на Минт ще я оправи ?
Ubuntu драйвера друг ли е, или за същия става дума ?
Ако само натискам Enter в инсталатора без да променям предложените опции,
ще направи ли всичко както трябва, без тези "чудеса" ?

Снимка на екрана_2021-11-08_01-06-05.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Преинсталирах Минт, без да изтривам дял home
Резолюцията пак е 1600х900, както преди последния проблем.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Всичко се изясни.
Нямам повече въпроси по темата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 3 седмици по-късно...
на 7.11.2021 г. в 9:10, the professor написа:

по добре го премести в /home/nedko, защото после с ctrl+alt+F1 влизаш в конзолата, а там няма как да превлючиш на кирилица лесно и трябва доста писане, за да напишеш cd Свалени

chmod +x  NVIDIA-Linux-x86_64-390.144.run прави файла изпълним (да можеш да го стартираш ./)

принципно sudo sh ./NVIDIA-Linux-x86_64-390.144.run работи и без да дадеш на файла за стартиране (chmod +x) 

точно изтегления от сайта инсталираш, щото има и в repo-то... а може и да караш с nouveau, но той е писан само за подкараш монитора на правилна резолюция и не става за игри и филми (имам в предвид h264 и h265 кодирани - там трябва хардуерно ускорение vdpau, което nouveau не поддържа)

втория път: sudo service lightdm start

Какво не е наред при писането на командите?
Какъв липсващ операнд иска ?
Пиша му "sudo sh ./NVIDIA-Linux-x86_64-390.144.run" : command not found
Пиша командата с пълния път до файла "sudo sh ./home/nedko/NVIDIA-Linux-x86_64-390.144.run" : command not found
Предния път мина без тези усложнения. (предишната инсталация на същия Минт 20.2)

DSC00380.JPG

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, Недко написа:

Пиша му "sudo sh ./NVIDIA-Linux-x86_64-390.144.run" : command not found
Пиша командата с пълния път до файла "sudo sh ./home/nedko/NVIDIA-Linux-x86_64-390.144.run" : command not found

chmod +x /home/nedko/NVIDIA-Linux-x86_64-390.144.run

И защо се опитваш да стартираш .run със скрипт sh?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, jhoro написа:

chmod +x /home/nedko/NVIDIA-Linux-x86_64-390.144.run

И защо се опитваш да стартираш .run със скрипт sh?

Така ми го е дал The Professor първия път.
Как трябва да бъде според теб ?

Последния път ми е написал командите в този вид :
(В поста, отбелязан като "Решение")

"chmod +x  NVIDIA-Linux-x86_64-390.144.run прави файла изпълним (да можеш да го стартираш ./)

принципно sudo sh ./NVIDIA-Linux-x86_64-390.144.run работи и без да дадеш на файла за стартиране (chmod +x) "

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Пп. А най-добре ...

https://launchpad.net/~graphics-drivers/+archive/ubuntu/ppa

sudo add-apt-repository ppa:graphics-drivers/ppa
sudo apt-get update

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 7.11.2021 г. в 9:10, the professor написа:

преди 7 минути, jhoro написа:

Пп. А най-добре ...

https://launchpad.net/~graphics-drivers/+archive/ubuntu/ppa

sudo add-apt-repository ppa:graphics-drivers/ppa
sudo apt-get update

Твоят вариант заменя ли инсталирането на фирмения драйвер на NVIDIA ?
Като че ли също е инсталиране на драйвер, но от "репо-то", за което пише и the professor

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване