Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Неяснота относно Windows Update и драйверите на моя лаптоп

Препоръчан отговор

Здравейте! Моля за яснота. В Уиндоус Ъпдейт ми изписва, че всичко ми е актуално. Драйверите ми са инсталирани от предоставените такива конкретно за моя лаптоп, от сайта на Ейсър. Но освен всичко друго, в Уиндоус Ъпдейт имам друго прозорче „Актуализации по избор“. Там вътре има някакви други драйвери, и отгоре пише: „Ако имате проблем, един от тези драйвери може да помогне. В противен случай, автоматичните актуализации ще поддържат драйверите ви в актуално състояние.“

Моля, вижте скрийншотовете.

Та какво означава всичко това? Актуално ли ми е всичко, или не? Трябва ли да инсталирам тези актуализации, или не?

Лаптопът е Acer Aspire A515-52G.

1.jpg

2.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 минути, Bubbles написа:

Акруален си, тези са алтернативни в случай на проблем с тези които вече имаш.

Ясно. Благодаря много!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Windows update обновява главно ОС. Обновяването на драйверите е отделно и по избор. Обнови ги, в повечето случаи това оправя проблеми, стабилизира работата на устройствата и запушва дупки в сигурността. Ако толкова се притесняваш дали всичко ще работи нормално, направи точка за възстановяване, но за толкова години на различен хардуер не съм имал проблеми с обновяване на драйвери през windows update.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

По-интересно е от коя година са старите драйвери :)

Ахааа...каква била работата!

Intel driver from 1968? Solved - Windows 10 Forums (tenforums.com)

Цитат
“Intel(R) Chipset Device Software uses an unusual date for the devices it is targeting. The date 07/18/1968 is symbolic – Intel was founded that day. The reason this date is used is to lower the rank of Intel(R) Chipset Device Software.This is necessary because it’s a supporting utility that should not overwrite any other drivers. Updating Intel(R) Chipset Device Software is not needed."

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 29 минути, Raze написа:

Windows update обновява главно ОС. Обновяването на драйверите е отделно и по избор. Обнови ги, в повечето случаи това оправя проблеми, стабилизира работата на устройствата и запушва дупки в сигурността. Ако толкова се притесняваш дали всичко ще работи нормално, направи точка за възстановяване, но за толкова години на различен хардуер не съм имал проблеми с обновяване на драйвери през windows update.

Да де, но въпросът е, че в един момент ми пише, че всичко е актуално, а в друг момент ми пише, че мога да актуализирам с нови версии??

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Какво не разбра от написаното по-горе? Актуален ти е windows, драйверите не са към ОС и са отделен ъпдейт. Понякога и за ОС има отделни обновления, които не са задължителни.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 15 минути, aivanov1 написа:

Да де, но въпросът е, че в един момент ми пише, че всичко е актуално, а в друг момент ми пише, че мога да актуализирам с нови версии??

Новото не винаги е по-добро, а и понякога в ъпдейта се предлагат по-стари драйвери като по-удачни. Обновяваш единствено при проблем.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 20 минути, Joss Bomon написа:

Новото не винаги е по-добро, а и понякога в ъпдейта се предлагат по-стари драйвери като по-удачни. Обновяваш единствено при проблем.

Или при CVE кръпки със сигурността. Имаше случаи, в които имаше редица пробойни в драйвери на доста производители и пуснаха пачове. Но да, в повечето случаи при драйверите се следва правилото "ако не е счупено, да не се поправя". Разбира се, това не важи за ентусиастите. А иначе има редица случаи, в които новите версии се внасят подобрения за нов хардуер. Например в момента драйверите при nVidia основно се поправят проблеми и се внасят подобрения за Ampere. Тези, които са с Pascal едва ли ще усетят особено подобрение. Понякога разбира се се струва да се обнови, но трябва да се чете changelog-a. В последните драйвери, nVidia пуснаха нова версия на PhysX например. Колкото до intel, там положението е мармалад. Всъщност дори напредналите потребители могат да се оплетат. Имат по няколко поколения драйвери и често старото поколение (но с последните си версии) съдържа в пакетите си по-нови драйвери от по-стари такива, но в последното си поколение. Визирам основно MEI. Та, гарантирано тези предлагани от Windows не са най-новите, а са за обратна съвместимост. Аз съм с най-новите и пак ми ги предлага и затова спрях да идват драйвери през WU. Предпочитам ръчно да се грижа за тях. Разбира се, не използвам софтуер за обновяване, а го правя ръчно. Но голям помощник освен Hardware IDS е и station-drivers сайта. Там съм намирал по-трудните нови версии на WatchDog, FF00 ревизиите на Realtek и т.н. С други думи, автора на темата да не обръща внимание конкретно на предложените драйвери от Windows (освен ако няма проблеми с някои от тях, както вече му казаха). И да, Intel използва датата на създаването си за драйверите, което не помага, а още повече допринася за оплитането между версиите им.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване