Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Ремонт на мухлясъл апартамент?

Препоръчан отговор

Здравейте!

Бих искал малко акъл. Апартамента е в окаяно състояние и има нужда от основен цялостен ремонт. В момента е необитаем и с постоянно проветрение от Януари месец насам. Притеснението ми е че едната стая(детска/спалня) е с много мухъл - черен по едната стена и таванът е целият в кафеникави петънца - като че ли е пръскало от готвене, само че очевидно е имало някакъв теч от горните съседи, за да стане белята - това преди няколко години. От тогава насам общо взето тоя мухъл си седи, но не се забелязва да расте, макар че е доста. Иначе до преди това не е имало никакви проблеми с мухъл дълги години. На времето май са търсили съседите от горе, но те не са си признали за теч или проблем. Опасявам се че все още е активен мухълът - първият път като влязох в нея стая с маска за ковид, седях не повече от 10 минути и след като си погледнах после маската от вътрешната страна, която е бяла, цялата беше станала на кафеникави петънца. Сега като седя в стаята няма и 10 минути, макар и да се проветрява постоянно, усещам как ноздрите ми се възпаляват и ме заболяват и не мога да дишам. Адска отрова.

Извикахме майстори, уж на познати ама не ми хареса какво предложиха. Казаха ще се мине мухъла със САВО, защото е сух и не се усеща влага, и те после просто щели да пребоядисат. Не споменаха шпакловка, дадоха само цена за боядисване на квадратен метър. Не сме никак вещи с ремонти, но ми се струва че това ще е палачорска работа. Аз търся тотално решение на проблема и се чудя какъв е най-правилният подход и как професионално се ремонтира такава стая. 

Банята също е с доста подпухнали плочки, и с цимент между плочките, който на доста места е вече почернял. И за нея не ми дадоха адекватно решение. Можело наполовина - само подпухналите плочки да се оправят, цялостно било много работа и щяло да бъде доста по-скъпо.

Ще търсим второ мнение сега, но искам да се допитам и до вас тук - най-вече за правилен подход с мухъла в детската и банята.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Че откога за чистене на мухъл се викат строители ? :lol6:

"Маска за ковид" няма. Ако си бил с тия хирургическите, много ясно че не пази. Ако е много мухъла ти трябва направо ей такава

north-54001a-full-face-respirator.jpg

Ако не ти се занимава, търси фирма за почистване. Чак като изчистиш викай майсторите. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Щом не се живее вътре няма никакъв проблем да се напръска обилно със "Саво". Мирише много гадно, но щом е проветрено всичко до седмица ще се е отмирисало и мухала вероятно ще го няма. Може да се изчака после месец да се види дали ще се появи отново някъде и тогава да се викат майстори да шпакловат, боядисват и каквото там друго ще правят.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 57 минути, Dimchi написа:

Аз търся тотално решение на проблема и се чудя какъв е най-правилният подход и как професионално се ремонтира такава стая. 

Банята също е с доста подпухнали плочки, и с цимент между плочките, който на доста места е вече почернял. И за нея не ми дадоха адекватно решение. Можело наполовина - само подпухналите плочки да се оправят, цялостно било много работа и щяло да бъде доста по-скъпо.

Ще търсим второ мнение сега, но искам да се допитам и до вас тук - най-вече за правилен подход с мухъла в детската и банята.

Тоталното решение е да е премахнат източника на влагата. Ако този теч съществува, каквото и да правиш, няма да има полза. А иначе взимаш бутилка белина(има и по 5 л.)и с пръскачката действаш. Савото е същото, ама много по- скъпо.

А решението за банята- взимаш под наем един къртач и започваш от единия ъгъл... Сваляш всички плочки, подменяш тръбите и лепиш нови плочки.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Идеята ми е да намеря майстори/бригада, които да свършат всичко от-до, ама като хората, и естествено да се реши комплексно проблема с мухъла, особено този, който идва от съседите. Тъй като не е просто повърхностен, а доста дълбок, само САВО и после замазване с нова боя отгоре е безумно. Само че няма да имаме съдействие от съседите за търсенето на течове и т.н. защото те живеят в чужбина в момента.

Та не е лесно но поне искам да се запозная със стъпките за професионално ремонтиране на такава стая.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз не разбирам много много , но логично ми се струва да се обгори мухала с с газова горелка или бензинова после да се мине със шпакла и после вече с грунд или каквото предложат майсторите. Или може да се намаже с втечнена смола и като изсъхне не трябва да пуска вода.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Всички препарати срещу мухъл са на хлорна основа. Но с тях се отстраняват последиците от теч, влага и т.н. Големмата задача е да се открие източника на проблема - дали е теч от съседи. Тук въпросите са дали е точно от съседите - техни инсталации и системи. Или е от щранга, който е обща част и неговия ремонт, и евентуална подмяна са проблем на етажната собственост. Започва се със събрание, решение, протокол , събиране на финикийски знаци ( ако нямате събран фонд за аварийни и неотложни дейности ). Процес дълъг, тегав и неблагодарен. И ако има 1-2 ненормалнци в блока, става страшно. Чак като се открие и отстрани източника на влагата може да се мисли за ремонт, според мен основен, а не освежителен на тази стая. Не случайно повдигнах реда на действие при проблем с общи части. С протокола в ръка може да търсите съдействие от община или съдия-изпълнител за събиране на глсуваните средства за ремонт от живущи, които не желаят да заплатят, съгласно решение на Общото събрание. Като цяло чака Ви дълъг и трънлив път. Но пожелавам успех! 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 часа, Dimchi написа:

Идеята ми е да намеря майстори/бригада, които да свършат всичко от-до, ама като хората, и естествено да се реши комплексно проблема с мухъла, особено този, който идва от съседите.

Успех!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Мухълът е много лошо нещо .Гледах едно видео където едно семейство постоянно бяха болни и дори лежаха в болница а там бяха добре ама като се прибраха у тях и се влошаваха и тогава лекаря отиде до тях да види какво става и откриха мухъл в банята . 

Мухълът е кошер от лоши бактерии които не умират ако се боядиса или шпаклова а трябва да се унищожат и то изцяло задължително ако ще живее човек вътре.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 часа, Dimchi написа:

Идеята ми е да намеря майстори/бригада, които да свършат всичко от-до, ама като хората, и естествено да се реши комплексно проблема с мухъла, особено този, който идва от съседите. Тъй като не е просто повърхностен, а доста дълбок, само САВО и после замазване с нова боя отгоре е безумно. Само че няма да имаме съдействие от съседите за търсенето на течове и т.н. защото те живеят в чужбина в момента.

Та не е лесно но поне искам да се запозная със стъпките за професионално ремонтиране на такава стая.

Ако не се намери течът или източникът поради който се появява мухълът, всякакъв ремонт е безмислен. Просто ще ти вземат парите и след година пак ще имаш същия проблем. 

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Няколко пъти се казва

преди 3 часа, 5kof написа:

Големата задача е да се открие източника на проблема - дали е теч от съседи. Тук въпросите са дали е точно от съседите - техни инсталации и системи. Или е от щранга, който е обща част и неговия ремонт, и евентуална подмяна са проблем на етажната собственост. Започва се със събрание, решение, протокол , събиране на финикийски знаци ( ако нямате събран фонд за аварийни и неотложни дейности ). Процес дълъг, тегав и неблагодарен. И ако има 1-2 ненормалнци в блока, става страшно. Чак като се открие и отстрани източника на влагата може да се мисли за ремонт, според мен основен, а не освежителен на тази стая. Не случайно повдигнах реда на действие при проблем с общи части. С протокола в ръка може да търсите съдействие от община или съдия-изпълнител за събиране на глсуваните средства за ремонт от живущи, които не желаят да заплатят, съгласно решение на Общото събрание. Като цяло чака Ви дълъг и трънлив път. Но пожелавам успех! 

с което по принцип съм съгласен! Само ще добавя:
Този теч може да е от покрива (даже) - през някоя фуга например!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, KoiAzLiWe написа:

Мухълът е много лошо нещо .Гледах едно видео където едно семейство постоянно бяха болни и дори лежаха в болница а там бяха добре ама като се прибраха у тях и се влошаваха и тогава лекаря отиде до тях да види какво става и откриха мухъл в банята . 

Мухълът е кошер от лоши бактерии които не умират ако се боядиса или шпаклова а трябва да се унищожат и то изцяло задължително ако ще живее човек вътре.

Това е епизод на Др. Хаус :D 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 часа, Dimchi написа:

Тъй като не е просто повърхностен, а доста дълбок, само САВО и после замазване с нова боя отгоре е безумно.

Щом смяташ,че е дълбок, тогава добрия стар къртач пак ще ти свърши работа: почваш от единия ъгъл на тавана и изкъртваш мазилката до бетон, обработваш с белина и поставяш нова мазилка.😊 Само че....ако има теч, след време пак ще мухляса и язък за времето и парите. Разни течни хидроизолации, дето някои предлагат, няма да свършат никаква работа, те са за под, а не за таван.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, lupis написа:

Щом смяташ,че е дълбок, тогава добрия стар къртач пак ще ти свърши работа: почваш от единия ъгъл на тавана и изкъртваш мазилката до бетон, обработваш с белина и поставяш нова мазилка.😊

И след няколко месеца пак ще стане същото.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, Емил Костов написа:

И след няколко месеца пак ще стане същото.

При условие, че действително продължава теча, но това няма как да знаем.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 часа, KoiAzLiWe написа:

Мухълът е кошер от лоши бактерии

В цялата тема се бъркат понятията. Тук явно става дума за ПЛЕСЕН, което е съвсем различно нещо от мухъла. Той е много по-безобиден, даже понякога е полезен (войниците в Първата световна война, дето са яли мухлясал хляб, не са се заразили с холера, защото в мухъла има пеницилин ). Прав е Костов, първо трябва да се спре овлажняването и да се изсуши, тогава се предприема изчистване. Спорите на плесените са много опасни, летят по въздуха и попаднали в белия дроб, развиват колонии, дето правят перманентна пневмония, лечението е много трудно. Без сериозна маска не трябва да се влиза дори .

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

за теча от съседи, те съветвам да се допиташ до общината - от там поне ще дойдат и ще ти дадат съвет

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, Без умствен капацитет написа:

за теча от съседи, те съветвам да се допиташ до общината - от там поне ще дойдат и ще ти дадат съвет

преди 18 часа, Dimchi написа:

Само че няма да имаме съдействие от съседите за търсенето на течове и т.н. защото те живеят в чужбина в момента.

Да бе, тези съседи не спряха да се къпят и да наводняват.... Все съседите ви виновни. Сега ще кажете, че трябва да се приберат в България и да си оправят теча дето го нямат.

Хората ги няма и почти сигурно водата им е спряна. Търсете проблема другаде! И не карайте съседите да оправят течовете за тяхна сметка, плесента е в долния апартамент, не в горния.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря много на всички за отговорите и идеите!

Не е лесен казус и наистина не знам дали ще се справим и ще намерим на кого да се доверим за всичко. По принцип и определено си трябва специална маска като се влиза в тоя апартамент. Явно че концентрацията на спори и плесении във въздуха е много висока щом веднага избива като кафеникави петънца по ковид маската. Такова чудо не съм виждал аз преди, особено като почне да ми пари вътре в ноздрите и да ме боли като седя в най-мухлясалата от всичките стая. Като четох по статията от Марисан, вероятно става точно въпрос за този отровният черен мухъл.

От друга страна наистина не знам дали си заслужава да се ремонтира и да се влага в този апартамент. Можем да отделим 2-3к лева може би в момента, но едва ли повече, струва ми се че няма да се вместим в такава сума, ако ще се прави всичко като хората. Приятел ми вика че едно 10к трябва да вложа за един хубав ремонт. Според него по-добре да го продам - нищо че ще го видят мухлясъл, който го купи щял да има пари и да си го отремонтира. Не знам до колко е реалистично това - при все че се вижда че отнякъде отгоре е текло яко и не се знае дали няма пак да протече.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, Dimchi написа:

Според него по-добре да го продам - нищо че ще го видят мухлясъл, който го купи щял да има пари и да си го отремонтира. Не знам до колко е реалистично това - при все че се вижда че отнякъде отгоре е текло яко и не се знае дали няма пак да протече.

Е, вижда се, ама има балами колкото щеш, пишеш договор с една брокерска фирма и те ще ти намерят купувач. Като не си скрил какво е истинското му състояние и си направил предварително снимки, нотариуса ще пише че купувачът купува без гаранция за нищо от твоя страна. И готово, продал си го.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

• Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване