Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Писмо за изплащане на задължения към цедент без обосновка

Препоръчан отговор

преди 6 часа, extreme_b_c_d написа:

Знаеш ли, обаче,

Знам абсолютно всичко за тези дела и на свой ред мога да кажа, че има някои дребни неточности.

Нека караме поред.

преди 6 часа, extreme_b_c_d написа:

Колекторските фирми, с помощта на сегашния закон, действат така:

Депозират в съда голословно искане към еди-кой си, че им дължи някаква сума. Тук законът не изисква никакви доказателства за твърдението.

Това се нарича заповедно производство.В  случая по чл.410 от ГПК.Когато за иска са представени първокласни книжа(извлечение от банкови книги или записна заповед) производството  е по чл.417 от ГПК, който е много по лош.

Не може без да те уведомят.Не става.Съдът изпраща призовка на адреса ти закореспонденция отбелязан в личната карта.Ако не се явиш за да получиш уведомлението се изпраща втори път, след което призовкар те търси на адреса и ако не те намери залепва уведомлението на входната врата.Едва в този случай се счита лицето за призовано.И това се прави в районния съд по местоживеене на ответника.В друг съд не може.

Правилно казваш, че за иск по 410 не се изискват доказателства, но ответника още при получаване на формуляра може просто да напише - "не признавам" или друг свободен текст с който се оспорва иска също без да представя доказателства.С това заповедното производство приключва.

Съдът указва на ищеца, че може да заведе дело за да докаже претенциите си.

преди 7 часа, extreme_b_c_d написа:

Трябва да се знае, че за масата от исканията на колекторските фирми има тригодишен давностен срок, след което дължимостта отпада, но това влиза в сила също ако си отишъл в съда и си го декларирал. Ако не си го направил, продължаваш да дължиш, макар и трите години на срока да са минали.

Тригодишна давност имат периодичните вземания.Такива са месечни сметки, наеми и др.Има и 5г давност.

Както правилно си отбелязъл давността не се прилага служебно и е задължително длъжника изрично да се позове на нея още в отговора към исковата молба.На по късен етап вече позоваването на нея е невъзможно и тя отпада.Започва да тече нов давностен срок.

Всяко действие на кредитора с което се иска погасянето на дълга също прекъсва давностния срок.Едва при достигане на абсолютната давност прекъсванията нямат значение.

на 27.10.2021 г. в 12:06, ГН1 написа:

Колекторска фирма.

Господин с подходящ глас 😀 ти казва, че дължиш 50 лв, в писмото има банкова сметка на която да ги преведеш, и тръшва телефона.

А и не ми е целта да ги питам по телефон. А да ми предоставят информация, малко да се дисциплинират. Аз няма да им се дам, но ще се обадят на някой по-страхлив да кажем човек и той ще ги преведе парите, защото са малко, и няма да се занимава. Ама как така превеждаш едни пари, по една сметка, незнайно от какво формирани и незнайно за какво дължими. 

Вероятно сумата е дължима, я от такса поддръжка на незакрита сметка, но все пак искам обоснована информация....

Тези неща ги забрави.Правилният отговор.

Господине изпратели сте писмо, в което твърдите че ви дължа сумата  хххх лв.Ако в срок от седмица не получа ясни и недвусмислени доказателства за това задължение, то за мен възниква правната необходимост да се обърна към съда с отрицателен установителен иск за тази сума + разноските по делото.В това дело съдът ще ви задължи да докажете по реда на пълно и главно доказване сумата, за която претендирате.

Ясно е, че няма как да докажете несъществуващо задължение, затова очаквам от вас да предложите сума с която да компенсирате причените от вас неудобства. В противен случай разходите по заведенето от мен дело, могат да се окажат значително по-големи от въображаемите ваши вземания, а тези разходи вие ще ги плащате като урок друг път да не отправяте претенции, които не можете да докажете.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 15 часа, badr написа:

Знам абсолютно всичко за тези дела и на свой ред мога да кажа, че има някои дребни неточности.

Нека караме поред.

Това се нарича заповедно производство.В  случая по чл.410 от ГПК.Когато за иска са представени първокласни книжа(извлечение от банкови книги или записна заповед) производството  е по чл.417 от ГПК, който е много по лош.

Не може без да те уведомят.Не става.Съдът изпраща призовка на адреса ти закореспонденция отбелязан в личната карта.Ако не се явиш за да получиш уведомлението се изпраща втори път, след което призовкар те търси на адреса и ако не те намери залепва уведомлението на входната врата.Едва в този случай се счита лицето за призовано.И това се прави в районния съд по местоживеене на ответника.В друг съд не може.

Правилно казваш, че за иск по 410 не се изискват доказателства, но ответника още при получаване на формуляра може просто да напише - "не признавам" или друг свободен текст с който се оспорва иска също без да представя доказателства.С това заповедното производство приключва.

Съдът указва на ищеца, че може да заведе дело за да докаже претенциите си.

Тригодишна давност имат периодичните вземания.Такива са месечни сметки, наеми и др.Има и 5г давност.

Както правилно си отбелязъл давността не се прилага служебно и е задължително длъжника изрично да се позове на нея още в отговора към исковата молба.На по късен етап вече позоваването на нея е невъзможно и тя отпада.Започва да тече нов давностен срок.

Всяко действие на кредитора с което се иска погасянето на дълга също прекъсва давностния срок.Едва при достигане на абсолютната давност прекъсванията нямат значение.

Тези неща ги забрави.Правилният отговор.

Господине изпратели сте писмо, в което твърдите че ви дължа сумата  хххх лв.Ако в срок от седмица не получа ясни и недвусмислени доказателства за това задължение, то за мен възниква правната необходимост да се обърна към съда с отрицателен установителен иск за тази сума + разноските по делото.В това дело съдът ще ви задължи да докажете по реда на пълно и главно доказване сумата, за която претендирате.

Ясно е, че няма как да докажете несъществуващо задължение, затова очаквам от вас да предложите сума с която да компенсирате причените от вас неудобства. В противен случай разходите по заведенето от мен дело, могат да се окажат значително по-големи от въображаемите ваши вземания, а тези разходи вие ще ги плащате като урок друг път да не отправяте претенции, които не можете да докажете.

Супер, благодаря за обстойното разяснение!

Вчера пуснах писмо, дала съм им 1 месец да ми предоставят информация (реално в писмото не са ме уведомили за сумата, за съжаление не знам и дали е дължима за да заведа дело за неверни твърдения). та, ще видим какво ще стане. Ако не ме потърсят повече, ще постна текста на писмото за други "нуждаещи" се 🙂

Хубав, слънчев и усмихващ есенен ден! 🌞

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване