Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

В Linux Mint 20.1 - Проблем с препълнен на 100% харддиск-160GB с 10 снимки на системата

Недко
Виж решението Разрешен от jhoro,

Препоръчан отговор

Здравейте !
Проблемът е описан в тази тема, в предпоследния и последния ми пост :
https://www.kaldata.com/forums/topic/304657-linux-mint-201-след-обновление-на-последното-ядро-поиска-парола-но-не-я-признава/page/2/?tab=comments#comment-5022024

Но заради промяната в "поведението" на въпросния лаптоп и частично изясняване на видимата причина,
правя нова тема, с новия проблем.

Лаптопът е DELL Latitude D830
Харддискът се оказа препълнен. Но нещо не е наред със софтуера.

160 GB е диска, 7200 rpm, разделен на 59-60 GB системен дял и останалото е почти празен архив към 96 GB и 3 GB Swap

"Свойства" на системният дял ми дадоха отчет 0 байта свободни (100% зает)
Преместих всички данни от home/(Документи, Изображения, Свалени) в архивния дял,
който не е "home", а празен дял, форматиран в ext4.
Освободи се към 1 GB и лаптопа тръгна като здрав.

На следващото стартиране вече влезе в "казуса" с паролата,
Не я познава, имитира начало на продължаване след нея и пак се връща на екрана с паролата.

Проверих с live-флашката какви са "свойствата" на дяловете.
59 GB-вият системен дял пак е препълнен !!!
Този път проверих "свойствата" на директориите една по една.
Навсякъде почти нищо, само в timeshift тръгна да смята гигабайти, подмина 54,3 (колкото се вижда системния дял), подмина 59 GB, 
и се спря на 156,6 GB.
В директорията timeshift има 7 папки snapshots (snapshots, snapshots-boot, *-daily, *-hourly, *-monthly, *-ondemand, и *-weekly)
"Свойствата" на папката snaphots стигнаха същата стойност - 156,6 GB
Вътре има 10 папки, озаглавени с датите и часовете на снимките

Да ги трия ли тези снимки, или поне всички без последните 1-2 ?
Нормално ли е това положение ? Каква може да е причината ?
При инсталирането аз избрах опция да прави снимки на системата.
Не съм ги искал съзнателно, вероятно е станала грешка, но каква, къде и кога - не знам ... 
Първите 5 папки-снимки са по една на ден в 17:00, а последните 3 са в един ден - 2021-10-27 в 02-00, 03-00 и в 05-00
Първата снимка е била 19,3 GB

Какво следва да се направи ?

Предварително ви благодаря !

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Решение

Ако не си правил съществени промени по операционната система - бастисвай ги всичките. 

Не разбирам само, защо казваш „снимки“ на „System Image Backups“???
И каква полза от тях, щом са на същия диск?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, jhoro написа:

Буквален превод на думата snapshot, така са озаглавени папките

Вече почнах да ги трия. Благодаря !

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, Недко написа:

Буквален превод на думата snapshot, така са озаглавени папките

Вече почнах да ги трия. Благодаря !

Отави преводите! Това са бекъп-файлове!

Често си правя, но на флашки и карти памет - когато пеша да ги ползвам временно за друго.
Бекъпвам съдържанието, формати ползване.
После - възстановявам първоначалното състояние без проблеми.

Но както казах - на един и същ носител ... При повреда - губиш както системната информация, така и бекъпа.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, jhoro написа:

Ако не си правил съществени промени по операционната система - бастисвай ги всичките. 

А как да настрои timeshift да не му "яде" диска?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

След изтриването, системният дял показва 33,5 GB свободни от 54,3 GB ... 20 GB, 38% използвани

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, Недко написа:

След изтриването, системният дял показва 33,5 GB свободни от 54,3 GB, 38% използвани

Сега си „спри“ тези бекъпи! Архивирай си само „уникална информация“ - твои снимки, видео, потребителски файлове - документи, таблици ...

преди 19 минути, petie1 написа:

Цитирам от тук - как да изключите Timeshift?

Цитат

просто премахнете отметката, от всички тези предварително зададени графици и след това тя не трябва да „изпълни“ повече графици.

ако използвате LM19, ще има запис за него в стартиращите програми.
Menu > Preferences > Startup Applications
Меню > Предпочитания > Стартиране на приложения
Изключете го.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, jhoro написа:

Сега си „спри“ тези бекъпи! Архивирай си само „уникална информация“ - твои снимки, видео, потребителски файлове - документи, таблици ...

Цитирам от тук - как да изключите Timeshift?

Вече го бях стартирал и му преглеждах настройките.
Помня, че на Приветстващият екран след инсталирането видях предложението да се правят снимки на системата
и тогава съм избрал, каквото съм избрал ...
Благодаря ! 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 минути, Недко написа:

След изтриването, системният дял показва 33,5 GB свободни от 54,3 GB ... 20 GB, 38% използвани

И сигурно вече си признава паролата т.е работи нормално?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, petie1 написа:

И сигурно вече си признава паролата т.е работи нормално?

Работи нормално, не иска парола при влизането, щото така съм го настроил
Иначе при важни операции си я иска, и я признава

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, Недко написа:

Работи нормално, не иска парола при влизането, щото така съм го настроил
Иначе при важни операции си я иска, и я признава

Радвам се че помогнахме :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

@Недко, така става като ползваш софтуер от който си нямаш грам понятие, още повече и с GUI, дето допълнително го ограничава. В случая с таймшифт може да ползваш два вариянта - rsync или btrfs. Първото е много мощен с изключително много опции конзолен инструмент за копиране на дата, второто е файлова система с възможност да прави същото. В случаш с rsync, дава много възможности най-важните сред които са:

1. Може да запазва пермишъните и друга информация за файловете. Нещо, което стандартната cp команда не прави.

2. Синхронизира само различните файлове. Например направил си един бекъп от 10ГБ, после на целевото място си добавил само един фаил от 512МБ, като синхронизираш, няма пак цялалта информация да се изкопира (10.5ГБ), а само този фаил от 512ГБ.

3. Също може и да трие. Например направил си си копие на 1000 снимки, после си изтрил една, синхронизираш и само от бекъпа ще изтрие липсващия фаил. Но, може и да не го прави. Може като синхронизираш да не трие нищо от бекъп директорията. Така винаги ще пълни и бекъпът ще нараства с промените, но ще имаш всичко вътре.

Тези работи е добре да ги знаеш, да ги ползваш когато и както прецениш. Като може да правиш бекъпи на всичко и на различни места - може да правиш бекъп на една папка само, на един фаил и т.н. Може да запазваш бекъпа където си искаш - в друга папка на локалния ти диск, на друг диск, по мрежата посредством SSH.

преди 13 часа, jhoro написа:

Той не разбира, но ползата е следната - бърз бекъп. Често го правя. Като сядам да изнасилвам някое дистро, съгурен съм, че ще мажа яко, ама ме мързи да го преинсталирам след всяко мазане. Инсталирам, правя му копие с rsync на същия физически носител, и почвам да мажа. Или пък, ако нямаш друг физически носител. Имаш само един диск в компа, бекъп на същия носител ще те спаси от инцидентно триене на файлове. Да, по-добре е на друг носител, но не задължително.

@Недко, ако искаш бекъпи, което явно те е накарало да инсталираш таймшифт, по-добре разучи rsync как работи в конзолата. После, ако си мързелив като мен, седни и си напиши няколко скрипта или търси готови. Щото не е само до копиране, ами и до подреждане на информацията - кой бекъп какъв е, от кога е, на какво е, версии на софтуерът в бекъп-а и т.н. В смисъл дали е бекъп само на снимки, ако да - дали е с --delete или тъпчи всичко вътре без да трие, ако е бекъп на ОС примерно, информация каква е, от кога е, какви тестове е издържала, какво съдържа и т.н.

Ето ти нещо добро като за начало https://yewtu.be/watch?v=qE77MbDnljA

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 часа, snood написа:

@Недко

ако искаш бекъпи, което явно те е накарало да инсталираш таймшифт, по-добре разучи rsync как работи в конзолата.

Не знам дали аз съм го инсталирал. Прочетох в Приветстващият екран на Минт 20.1, че ми предлага снимки на системата, и като не знаех, че може да дотежи, просто приех с някаква отметка.
Не е зле да се познава и да се ползва при нужда, към което се и придвижих, разгадавайки и решавайки проблема.
Засега ми отклонява вниманието и оскъдното време, но някой път може и да му дойде времето да донесе полза.
Оставям по-маловажните знания да се трупат някак "във фонов режим" ... и някой път, като узреят, с минимални усилия, ги допълвам и ги вкарвам в работа.
Засега "бекъпите" ги правя при преинсталиране на нова версия. Записвам всички документи на флашки, напоследък даже и на евтини харддискове втора употреба 40-60 GB по 5-6 лв. ... (заедно с ОС)
И да, вече схващам предимството ... защо да инсталирам ОС отделно и да правя презаписи отделно, като може Timeshift да го направи наведнъж.
Само не знам бекъп от Timeshift дали е пълноценна ОС, която се стартира и можеш да я ползваш веднага. Имам външен USB-кейс и мога да си правя всяка снимка на външен носител.
Ако го има във видеото на линка, ще го разбера от там.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Освен външен USB-кейс, имам и кади за втори харддиск в гнездото на записвачката ...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Недко написа:

Само не знам бекъп от Timeshift дали е пълноценна ОС

Е, но не е от таймшифт. Той е просто вид фронт-енд на rsync & btrfs. За съжаление, доста ограничен. Той ти рънва rsync, ти може да направиш същото както и когато искаш. Може при буут на системата чрез скрипт, може и на определено време (като заредиш скрипта в крон), може и по твое усмотрение. За периодични скриптове е по-лесно, защото те ще изпълнят ред операции автоматино вместо ти да го правиш. Например първо скрипта изпринтва датата и времето в един текстов фаил, под нея ОС с версия на ядрото и каквото си поискаш, ако искаш след това и списък с пакетите и т.н. Това, при условие, че на един диск/сървър правиш бекъпи на няколко или доста машини. Или дори само на една, ама по различно време - седмично, дневно и т.н. Да не се чудиш после кой за коя е и от кога е. Или пък да кажем важни файлове искаш да си "пазиш", може само тяхната папка да синхронизираш.

Ето как става с бекъп и рестор на цялата ОС.

https://yewtu.be/watch?v=oS5uH0mzMTg

Само трябва да внимаваш къде какво маунтваш. От примера има описани директории, които не е нужно да бъдат "пазени" в бекъп, защото се използват за временни файлове и др. Та, ако ползваш някакви нестандартни методи за маунтване на устройства, бъди сигурен, че си ги ексклуднал от бекъпа. В смисъл, ако си маунтеш флашката на десктопа примерно и дадеш да ти прави бекъп на /хоме/юзър/ ще изпаднеш в безкраен цикъл.

За да си ресторнеш системата, ще ти трябва ЛайвДистро на което да ръннеш rsync. В смисъл, за бекъпа-не, но за рестора - да. Защото докато работи ОС, програми и т.н. ядрото - са заредени в РАМ-та. И да изтриеш /боот примерно няма да ти се отрази на работата на машината. Ама после като рестартираш, няма да зареди, защото няма от къде да го вземе. Та заради това при рестор на системни файлове системата трябва да е неактивна - да ползваш флашката.

Таймшифт прави част от тези работи уж лесно.

https://yewtu.be/watch?v=QE0lyWodWdU

На мен ми изглежда "тъмна Индия" какво прави (поне от видеото). Тези седмични, дневни бекъпи, не се знае кога са.. Седмичния всяка сряда ли е, след първия буут в сряда ли е.. Ако пък работи машината нонстоп, кога го прави.. Слага ли --delete или не.. Както е видно не проверява за свободно място.. Както казва ММ (хакмен): цък, цък - язък. Съветът ми е да си караш с командите, за да не отваряш после пак подобна или същата на тази тема.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 часа, snood написа:

Той не разбира, но ...

Ти разбираш, ама обясняваш ... Майко мила!!!
Едвам ти следя мисълта!

преди 1 час, Недко написа:

И да, вече схващам предимството ... защо да инсталирам ОС отделно и да правя презаписи отделно, като може Timeshift да го направи наведнъж.
Само не знам бекъп от Timeshift дали е пълноценна ОС, която се стартира и можеш да я ползваш веднага. Имам външен USB-кейс и мога да си правя всяка снимка на външен носител.

Ето по-просто казано:
Имаш диск, на който си инсталирал ... някаква ОС и една камара твои неща. Правиш си „архив“ (ккто и да го кажеш - то си е архивно копие) на целия диск и го „прибираш“ на друго място.
Ако работния диск се скапе - взимаш чисто нов, разархивираш и всичко е така - както е било в момента на архивиране. Естествено - на същата машина.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 24 минути, jhoro написа:

Ако работния диск се скапе - взимаш чисто нов, разархивираш и всичко е така - както е било в момента на архивиране. Естествено - на същата машина.

Ми, с rsync не е баш така. Ако е имидж с dd - става. Ама с rsync ще трябва да си оправи буут лоудъра докато е с лайв дистрото. Само с рестор и системата му няма да буутне. В смисъл буут лоудъра, а не папка /боот. Различни неща са.

п.с - Май в таймшифт има опция да преинсталира GRUB. И, по подразбиране, за добро или лошо, /home директориите на всички потребители, включително и /root , са ексклуднати. Из настройките може да се включат.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 30 минути, snood написа:

Ми, с rsync не е баш така. Ако е имидж с dd - става. Ама с rsync ще трябва да си оправи буут лоудъра докато е с лайв дистрото. Само с рестор и системата му няма да буутне. В смисъл буут лоудъра, а не папка /боот. Различни неща са.

п.с - Май в таймшифт има опция да преинсталира GRUB. И, по подразбиране, за добро или лошо, /home директориите на всички потребители, включително и /root , са ексклуднати. Из настройките може да се включат.

Не съм казал - архивиране на дял, а на диск!

Къде ти е GRUB?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 23 минути, jhoro написа:

Не съм казал - архивиране на дял, а на диск!

Къде ти е GRUB?

Какво? На какво казваш диск? rsync и съответно timeshift работят на ниво файлове. Не можеш да направиш бекъп на немаутнат дял, на незаето място и т.н. С тях копираш само файловете. Ако искаш пълно копие на диска, сектор по сектор, без значение какво и дали има нещо на него, ползваш dd. Груб е в /буут, но не целия. Има едни 1024 байта в началото на всеки диск (физически диск), които не можеш да достъпиш. С /ефи става нещо подобно, но дървовидно, за да могат да се опишат повече дялове. Тези 1024 байта не можеш да ги копираш с нищо, освен с dd или да ги презапишеш като си инсталираш ГРУБ/Уиндоус. Като си смениш диска, при него не се знае какво ще има. Ако е бил друг буутващ диск с линукс на друга машина, може и да стане. Ама ако е чисто нов диск, няма да буутне. Тогава ще трябва да инсталираш ГРУБ и тази опция я има в timeshift. Ето виж едно видео човекът как се е омазал, но се справи с реинстал на ГРУБ и връщане на копие на Манджаро с таймшифт.

https://yewtu.be/watch?v=mmvfQHl03FA

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, snood написа:

Какво? На какво казваш диск? rsync и съответно timeshift работят на ниво файлове. Не можеш да направиш бекъп на немаутнат дял, на незаето място и т.н. С тях копираш само файловете. Ако искаш пълно копие на диска, сектор по сектор, без значение какво и дали има нещо на него, ползваш dd. Груб е в /буут, но не целия. Има едни 1024 байта в началото на всеки диск (физически диск), които не можеш да достъпиш. С /ефи става нещо подобно, но дървовидно, за да могат да се опишат повече дялове. Тези 1024 байта не можеш да ги копираш с нищо, освен с dd или да ги презапишеш като си инсталираш ГРУБ/Уиндоус. Като си смениш диска, при него не се знае какво ще има. Ако е бил друг буутващ диск с линукс на друга машина, може и да стане. Ама ако е чисто нов диск, няма да буутне. Тогава ще трябва да инсталираш ГРУБ и тази опция я има в timeshift. Ето виж едно видео човекът как се е омазал, но се справи с реинстал на ГРУБ и връщане на копие на Манджаро с таймшифт.

https://yewtu.be/watch?v=mmvfQHl03FA

Я се сети - колко записа GRUB - имаш на една машина?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 27.10.2021 г. в 23:49, petie1 написа:

Деинсталира timeshit и си прави бекъпите на друг дял с Clonezilla като нормален човек!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 часа, Валсо написа:

Деинсталира timeshit и си прави бекъпите на друг дял с Clonezilla като нормален човек!

Не мисля че това което му предлагаш е за него :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не мисля че това което му предлагаш е за него
Ето нещо - подходящо за всички, без значение нивото:
„НЕ СЕ ЗАНИМАВАЙТЕ С ГЛУПОСТИ!”

Пп. Ако някой държи, да си запазва важна информация … мога да му помогна. Да става автоматично и без запълване на хард-диска.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 19 часа, petie1 написа:

Не мисля че това което му предлагаш е за него :)

Защо да не е за него? Когато започнах да използвам Clonezilla, и аз не разбирах много и бях нуб, но свикнах и сега си правя бекъпа със затворени очи. :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Към @snood - подпитах те, но ти мълчиш.
Затова - ще си отгворя сам:

на 29.10.2021 г. в 0:18, jhoro написа:

Къде ти е GRUB?

на 29.10.2021 г. в 2:06, jhoro написа:

Я се сети - колко записа GRUB - имаш на една машина?

Преди време имах „проблем“ - описал съм го в отделна тема.
Два физически диска, с две ОС. Но ... когато зарежда от втория диск, чете GRUB от първия! А аз си редактирах GRUB на втория и се чудех - защо няма ефект!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване