Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Как да настроя БИОС за втори HDD?

liusien
 Сподели

Препоръчан отговор

преди 20 минути, vlado1985 написа:

Ето и една статия

27.12.2010
Тя е съвсем актуална... 😎

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 15 минути, vlado1985 написа:

Имаш в предвид буут менюто а като избере дефалт мислиш че ще се промени подредбата?

Ето и една статия която може да бъде полезна на автора

https://www.averka.com/монтиране-на-втори-хард-диск-ata-sata/

Ползвам си аз машината с диск на който е инсталирана OS за него и е включен на SATA 0, един ден решавам, че ще закача втори диск който е някъде на SATA 1, 2 или 3. Този диск никога не е бил в тази система, но си има някаква OS. Познай - дъното си харесва и решава да го сложи като първи в списъка със зареждащите дискове - аз тази екстра не я обичам, но е факт, че я има. Така са решили да ги разделят, има и по-лошо разбира се - когато реално зареждащата ти USB памет я чете в списъка с твърди дискове и правиш едни гимнастики вмесо просто да ползваш това:

преди 31 минути, jhoro написа:

При мен редът за буутване винаги е:

1. USB-та - каквито има;
  2. оптично остройство;
  3. SSD - ако има и HDD - както си ги подредя;

Много по-удобно си е, но не винаги е възможно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, цър-вул написа:

27.12.2010
Тя е съвсем актуална... 😎

Що бе - от този век е!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, plamen_petrov_80 написа:

Много по-удобно си е, но не винаги е възможно.

Не съм попадал на такава машина!

Предишния лаптоп беше с три гнезда за дискове (2 оригинално + caddy) и съм размествал дисковете. Винаги си намира - кой е „/dev/sda“.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 29 минути, plamen_petrov_80 написа:

Познай - дъното си харесва и решава да го сложи като първи в списъка със зареждащите дискове - аз тази екстра не я обичам, но е факт, че я има. Така са решили да ги разделят, има и по-лошо разбира се - когато реално зареждащата ти USB памет я чете в списъка с твърди дискове и правиш едни гимнастики вмесо просто да ползваш това:

Не че дъното така си го харесва а вижда че и на 2 та харда с инсталирана ос има буут и се шашка и се чуди кое да бъде първото напълно нормално като не са подредени правилно хардовете от кой първо да буутне и да си зареди

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Малко се забавих с отговора си, но да ви напиша какво направих... След много опити и ръчкане където не ми е работата, се стигна до положение, дори с един диск на който беше записан Уиндоуса, компютъра спря да работи! Започна да зарежда и в един миг анимацията замръзваше, за миг присветваше син екран и угасваше!... Уплаших се, че се е повредил така да го напиша "основния диск", който беше със записания Уиндоус... Реших да преинсталирам отново компютъра. Включих и двата харддиска и за моя радост инсталацията започна. Когато дойде моментът в който се виждат дисковете, всичко изтрих и отново ги форматирах. Всичко приключи успешно и в момента компютъра ми изглежда така както е на снимката по-долу! 

ИСКАМ ДА БЛАГОДАРЯ НА ВСИЧКИ, КОИТО ОПИТАХТЕ ДА МИ ПОМОГНЕТЕ!!! ЗНАМ, ЧЕ ОТ РАЗСТОЯНИЕ Е МНОГО ТРУДНА ПОМОЩ КАТО ВАШАТА, НО ЗА МЕН Е ВАЖЕН КРАЙНИЯТ ЕФЕКТ! ПОЛЗВАХ ИДЕИ ОТ ТУК И В МОМЕНТА КОМПЮТЪРА РАБОТИ НОРМАЛНО!!!!!!!!!!!!!!! :wors: 

Ако се случи нещо, което не мога да си обясня, ще пиша допълнително! БЪДЕТЕ ЗДРАВИ И ХУБАВА ВЕЧЕР НА ВСИЧКИ!!!

ЗАКРИВАМ ТЕМАТА !!!  :clap: 

Без име.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, vlado1985 написа:

Не че дъното така си го харесва а вижда че и на 2 та харда с инсталирана ос има буут и се шашка и се чуди кое да бъде първото напълно нормално като не са подредени правилно хардовете от кой първо да буутне и да си зареди

Вижда дръжки!

Защо говориш глупости? Ще види старото i945 през крив макарон. Как bios-а мъ ще види дали има или няма OS на даден диск? Единствено ще види, че има диск и незнайно защо го слага в подменюто със списъка за дискове като първи. И не се шашка - просто зарежда грешната OS - тази която никога не е стартирана на машината.

Къде и как трябва да са подредени правилно дисковете?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 19 минути, plamen_petrov_80 написа:

Как bios-а мъ ще види дали има или няма OS

Не вижда ОС, а прочита, ако има, boot record. Като може да прочете и запис, водещ към нищото

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, цър-вул написа:

Не вижда ОС, а прочита, ако има, boot record. Като може да прочете и запис, водещ към нищото

Именно. Може да провери, но не защото на диска задължително има OS, a така му е зададено - да търси там.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, plamen_petrov_80 написа:

Именно. Може да провери, но не защото на диска задължително има OS, a така му е зададено - да търси там.

И на края до къде стигнахме че и на двата харда има ос има boot ама накрая като няма правилна подредба и се чуди и шашка и зареждането става мъка. А може и да не успее да зареди 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 14 минути, vlado1985 написа:

И на края до къде стигнахме че и на двата харда има ос има boot ама накрая като няма правилна подредба и се чуди и шашка и зареждането става мъка. А може и да не успее да зареди 

Само дето - подредбата на дисковете, в портовете не е от значение. Всеки диск си има уникален идентификатор - Disk Signature!
Ето нещо - за четене! Какво е сблъсък на подпис на диска и как да го коригирам?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, jhoro написа:

Само дето - подредбата на дисковете, в портовете не е от значение. Всеки диск си има уникален идентификатор - Disk Signature!
Ето нещо - за четене! https://bg.gov-civil-setubal.pt/what-is-disk-signature-collision

Да това е така но подредбата трябва да бъде направена в биос за дги види кой е първи кой е втори и като избере сейф да запамети промените да си ги вижда правилно и да зарежда без проблеми

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, vlado1985 написа:

Да това е така но подредбата трябва да бъде направена в биос за дги види кой е първи кой е втори и като избере сейф да запамети промените да си ги вижда правилно и да зарежда без проблеми

Това е съвсем друго!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За тези които сега влизат във темата, препоръчвам да започнат да четат от това мнение.

Все едно се върнахме в началото на темата! Истината е там, решението не може да се изпълни от автора на темата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, jhoro написа:

Това е съвсем друго!

Те начините за подредба са много но ако вземем да ги изброяваме всичките и автора ще се шашне най много

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, ДзВяРа! написа:

За тези които сега влизат във темата, препоръчвам да започнат да четат от това мнение.

Все едно се върнахме в началото на темата! Истината е там, решението не може да се изпълни от автора на темата.

Автора го е изпълнил - форматирайки диск, системата му е дала нов идентификатор

Те начините за подредба са много но ако вземем да ги изброяваме всичките и автора ще се шашне най много

Начина е един! „Мушкаш“ което - където влезе. Системата ще си познае - кое какво е.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, jhoro написа:

Кое е изпълнил автора? Човека каза че форматирал диска с операционната система който ще ползва за филми и разни неща но като е свързал харда явно нее направил подредбата в биос правилно можеби защото незнае което е напълно нормално. Никой не се е родил научен

преди 5 минути, jhoro написа:

Начина е един! „Мушкаш“ което - където влезе. Системата ще си познае - кое какво е.

Дай тогава да мушнем всички хардове които имаме и да видим как ще си намери системата правилния от който да зареди без да сме ги подредили

преди 5 минути, vlado1985 написа:

„Мушкаш“ което - където влезе. Системата ще си познае - кое какво е.

Тя системата сигурно гледа на боб на кафе и има вълшебна топка:beat:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, vlado1985 написа:

Кое е изпълнил автора? Човека каза че форматирал диска с операционната система който ще ползва за филми и разни неща но като е свързал харда явно нее направил подредбата в биос правилно можеби защото незнае което е напълно нормално. Никой не се е родил научен

Дай тогава да мушнем всички хардове които имаме и да видим как ще си намери системата правилния от който да зареди без да сме ги подредили

Тя системата сигурно гледа на боб на кафе и има вълшебна топка:beat:

Що не четеш, ами повтаряш като папагал? Пак ще кажа - Disk Signature

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, jhoro написа:

Disk Signature

Аз темата съм я прочел Disk Signature А това че ни е с теб знаем този начин за да се покаже диска е друг въпрос автора сигурно не го знае и затова така се е получило при него

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз темата съм я прочел Disk Signature А това че ни е с теб знаем този начин за да се покаже диска е друг въпрос автора сигурно не го знае и затова така се е получило при него

Ако беше прочел статията, а не само темата - щеше да разбереш, кога се получава дублиране на идентификатори! И как реагират различните версии на Windows.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, vlado1985 написа:

И за какво да маха записвачката? Дай да махне всичко от кутията и да зареди както трябва.

За да му зареди Windows-a например. :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване