Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Пасивно охлаждане на лаптоп

Виж решението Разрешен от Емил Костов,

Препоръчан отговор

Здравейте, имам лаптоп Lenovo Legion Y520-15IKBN /i5-7300HQ, 8GB RAM, GTX 1050Ti/ който кара вече 5та година мисля и съм изключително доволен, но спрях да играя игри и вече нещата който искам от един лаптоп се попромениха но не искам да го сменям още защото ми върши идеална работа.

Главно го ползвам за програмиране /java/, да ровя из нета, някой филм и т.н. Та бих желал да удължа живота на батерията максимално, за да мога да си кодя без да съм оплетен в кабели целия. Мислих, струвах и преди година някъде го undervolt-нах с -150mV и подобрение определено имаше но забелязах че вентилаторите не спират да въртят дори когато не е нужно /температури от сорта на 30-35 градуса/ рових се доста за някаква програма да му едитна fan curve-a но не успях да намеря, вентилаторите не се детектват от нито една от тях. Та от 1 седмица съм изключил GTX картата от BIOS за да кара само на вградена и съм изключил и вентилаторите направо от дъното, ползвам също ThrottleStop за да контролирам power consumption-a на процесора и съм го лимитирал до ~5W макс да ползва при 100% натоварване и температурите при каквото попринцип ежедневно си правя не съм ги виждал да минават 50 градуса. Смятам че охладителя е достатъчно адекватен за да охлади 5-6W пасивно, все пак е проектиран за доста повече. Животът на батерията има значително подобрение така.

Та въпросът ми е дали температури от примерно 50 градуса през по-голямата част от денонощието /работи по 18-19 часа на ден/ са ОК и дали ще направят някакъв long term damage на машината?
Прилагам и снимка на настойките които ползвам в момента и също както казах са undervolt-нати с по -150mV процесора и вграденото видео.

252469553_610074196907921_8176405050707541563_n.png.4637001307fe5a828ad630d6be0836f2.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 минути, цър-вул написа:

През това време профилактика минавал ли е?

Да, профилактика си му правя всяка година / година и половина. Последната мисля беше преди 2-3 месеца. Температурите са си много добри дори в игри /65-70 градуса, е с вентилаторите включени де/ просто ме притеснява дали няма да убия нещо за което не съм се сетил ако го оставя без тях, нещо което не може да толерира тези ~50тина градуса вечно. Батерията е далече от охладителя та тя е ок

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Първо такова нещо като пасивен охладител за лаптоп няма и второ батерията е консуматив. Каквото и да правиш тя просто си се поврежда. Да не говорим, че сегашните ги правят умишлено да умират.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Може да не съм се изразил нещо правилно, значи тя батерията нищо ѝ няма, просто аз се опитвам да пестя възможно най-много енергия когато не съм вързан с контакта за да мога да го използвам възможно най-дълго на батерия а вентилаторите въртят и хабят енергия, дори температурите да са повече от идеални. Охладителя е ясно че не е идеята да е пасивен, но е доста масивен защото лаптопа се води "геймърски" и смятам че може да охлажда и без вентилатори само процесора ако му е ограничено TDP-то

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 минути, ObsoleteSerenity написа:

Може да не съм се изразил нещо правилно, значи тя батерията нищо ѝ няма, просто аз се опитвам да пестя възможно най-много енергия когато не съм вързан с контакта за да мога да го използвам възможно най-дълго на батерия а вентилаторите въртят и хабят енергия, дори температурите да са повече от идеални. Охладителя е ясно че не е идеята да е пасивен, но е доста масивен защото лаптопа се води "геймърски" и смятам че може да охлажда и без вентилатори само процесора ако му е ограничено TDP-то

Остави си всичко да си работи нормално. Така или иначе когато работиш с дадени приложения те си искат своето. За да работи по-дълго батерията зависи колко клетки ( зарядни батерии) има вътре и колко са качествени.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Е зависи и от колко енергия използваш : ) Мен това че е "спънат" процесора не ме притеснява, аз не използвам кой знае какво, а така конфигуриран /без вентилатори, спънат нарочно/ времето на батерия е с почти 2 часа по-дълго от преди така че бих искал да остане така. Просто ме притеснява да не го убия от жега

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, ObsoleteSerenity написа:

Е зависи и от колко енергия използваш : ) Мен това че е "спънат" процесора не ме притеснява, аз не използвам кой знае какво, а така конфигуриран /без вентилатори, спънат нарочно/ времето на батерия е с почти 2 часа по-дълго от преди така че бих искал да остане така. Просто ме притеснява да не го убия от жега

Точно с такива процедури можеш да си скапеш машината. Като си мобилен или си вземи втора батерия ( това разбира се ако може да се маха без да се разглобява машината) или си вземи преносимо зарядно което да има възможност да зарежда лаптоп.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Остави го скопен и пусни перките - все пак колкото по-ниска температура толкова по-добре. Не знаеш сега къде отива жегата, иначе перката я извежда, нали?

преди 1 час, Емил Костов написа:

Първо такова нещо като пасивен охладител за лаптоп няма

Всъщност има, някой Celeron N процесори ги хладят пасивно, аз също съм бил в пасивен режим на лаптопа ми, но когато е качен върху охлаждащата поставка. При много ниска околна температура също съм си спирал перките.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, Емил Костов написа:

Точно с такива процедури можеш да си скапеш машината.

Точно това ми е въпроса - какво може да се скапе при постоянни 50тина градуса, питам защото не виждам причина нещо да се повреди но не съм толкова запознат та някой експерт да ме светне. Компонентите не би ли трябвало да издържат много повече от това? Има лаптопи с пасивно охлаждане (Macbook Air се сещам), или такива който не си пускат перките до 60 градуса примерно. Служебния ми лаптоп Dell Latitude 5500 (i7-8665U) перката въобще не се върти при нормална употреба, сега погледнах 58 градуса беше процесора, точно това и аз искам на моя

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Решение
преди 4 минути, plamen_petrov_80 написа:

Остави го скопен и пусни перките - все пак колкото по-ниска температура толкова по-добре. Не знаеш сега къде отива жегата, иначе перката я извежда, нали?

Всъщност има, някой Celeron N процесори ги хладят пасивно, аз също съм бил в пасивен режим на лаптопа ми, но когато е качен върху охлаждащата поставка. При много ниска околна температура също съм си спирал перките.

Да, знам ги тия бараки. Просто не искам да чувам за хардуер с пасивно охлаждане. Все още лекувам такива видеокарти, като им монтирам вентилатор върху радиатора.

Все пак аз давам мнение, така че всеки има право да експериментира.

преди 2 минути, ObsoleteSerenity написа:

Точно това ми е въпроса - какво може да се скапе при постоянни 50тина градуса, питам защото не виждам причина нещо да се повреди но не съм толкова запознат та някой експерт да ме светне. Компонентите не би ли трябвало да издържат много повече от това? Има лаптопи с пасивно охлаждане (Macbook Air се сещам), или такива който не си пускат перките до 60 градуса примерно. Служебния ми лаптоп Dell Latitude 5500 (i7-8665U) перката въобще не се върти при нормална употреба, сега погледнах 58 градуса беше процесора, точно това и аз искам на моя

При 50 градуса нищо няма да скапеш, даже и при 60. Колкото до машините с пасивно охлаждане аз не ги харесвам и не ги одобрявам и никога няма да ги използвам. Все пак можеш да експериментираш, като видиш че системата не работи връщаш първоначалните настройки или продължаваш да си играеш. 

Освен това има и обратна страна на медала. Дори и батерията да държи по-дълго с направените от теб процедури пак няма гаранция, че няма да умре по-бързо.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Гаранция никога няма : ) Ами ще го наглеждам, ако почне да минава 60° /въпреки че ме съмнява с тия 3-4W през повечето време/ ще връщам както си беше, мерси : )

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, ObsoleteSerenity написа:

Гаранция никога няма : ) Ами ще го наглеждам, ако почне да минава 60° /въпреки че ме съмнява с тия 3-4W през повечето време/ ще връщам както си беше, мерси : )

При 60 няма проблем, даже и при 70. То по принцип процесор и видео карта могат да държат и на 100 градуса. Проблемът е, че другият хардуер не му е добре при тези температури. 

Просто действай. Ако излезе някаква грешка или нещо те притеснява пиши.Темата няма да се затвори. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, ObsoleteSerenity написа:

аз се опитвам да пестя възможно най-много енергия когато не съм вързан с контакта за да мога да го използвам възможно най-дълго на батерия а вентилаторите въртят и хабят енергия, дори температурите да са повече от идеални

От една страна това е похвално, но на практика безполезно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 53 минути, JKirilov написа:

От една страна това е похвално, но на практика безполезно.

Безполезно е батерията да държи до 2 часа повече отколкото попринцип? На мен си ми е доста полезно

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, Емил Костов написа:

При 60 няма проблем, даже и при 70. То по принцип процесор и видео карта могат да държат и на 100 градуса. Проблемът е, че другият хардуер не му е добре при тези температури. 

Помисли отново какво правиш с лаптопа си, ясно е, че процесора ти ще остане здрав! Има голяма разлика от това да принудиш нещо да работи в пасивен режим от това да е направено да работи в пасивен режим.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 44 минути, ObsoleteSerenity написа:

Безполезно е батерията да държи до 2 часа повече отколкото попринцип? На мен си ми е доста полезно

Ако беше така, да - щеше да е полезно, даже много. Нооо... не е вярно!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 15 минути, JKirilov написа:

Ако беше така, да - щеше да е полезно, даже много. Нооо... не е вярно!

???

преди 34 минути, plamen_petrov_80 написа:

Помисли отново какво правиш с лаптопа си, ясно е, че процесора ти ще остане здрав! Има голяма разлика от това да принудиш нещо да работи в пасивен режим от това да е направено да работи в пасивен режим.

Охладителната система е направена да понася 45W топлина от процесора и 75W от видеото (120W)едновременно. 5W ме съмнява да я бутнат дори без вентилаторите

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 34 минути, ObsoleteSerenity написа:

Охладителната система е направена да понася 45W топлина от процесора и 75W от видеото (120W)едновременно. 5W ме съмнява да я бутнат дори без вентилаторите

Процесорното ядро и графичното ядро ще оцелеят, но ти премахваш въздушния поток в лаптопа, а там има и други компоненти. Помисли още веднъж.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 21 минути, plamen_petrov_80 написа:

Процесорното ядро и графичното ядро ще оцелеят, но ти премахваш въздушния поток в лаптопа, а там има и други компоненти. Помисли още веднъж.

Точно за това съм тук да питам, но ми се струва че всички произвеждащи топлина компоненти са покрити от охладителя

IMG_20170206_181740.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 часа, plamen_petrov_80 написа:

За кое да мисля? При 70 градуса проблеми няма да има, но ако отиват към 80-100 градуса нещата са проблемни. Освен това по-горе споменах, че не си правя подобни експерименти.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

При 70 градуса проблеми няма да има, но ако отиват към 80-100 градуса нещата са проблемни.

До 70 градуса проблеми с кое няма да има? И след това едни 10 градуса го събарят ..

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

но ако отиват към 80-100 градуса нещата са проблемни

преди 18 часа, Емил Костов написа:

о по принцип процесор и видео карта могат да държат и на 100 градуса.

а де ...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, adersa написа:

а де ...

Каза експертът хардуерист....
Пропуснал си нещо в твоя пост:"Аз на моя..."

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, adersa написа:

а де ...

Какво ..."а де"..... Правил съм си и личен експеримент с моя лаптоп. Видеокартата скача на 95 градуса, а процесорът на 90. Машината си работи ама вътре става фурна. За другия хардуер това не е полезно ама никак.

преди 2 часа, plamen_petrov_80 написа:

До 70 градуса проблеми с кое няма да има? И след това едни 10 градуса го събарят ..

Събарят другия хардуер като видеорам, кондензатори, кабели, хард диск и каквото още се сетиш. Да, не става изведнъж, но ако постоянно се държат тези температури машината просто я убиваш. 

Аз съм имал лаптоп ДЕЛ, където процесорът, когато достигне 72 градуса машината се изключва сама.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване