Премини към съдържанието
Последвайте Kaldata.com в Google Новини за да научавате първи най-интересните новини! ×
  • Добре дошли!

    Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

    Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

     

Помощ при избор на лаптоп за университет


Препоръчан отговор

Здравейте, колеги!

Този път се обръщам към вас с молба за помощ при избор на лаптоп за университет. Уча в УАСГ и работя предимно с продуктите на Autodesk, в частност с AutoCAD; приложенията на Google + SketchUp; пакетa на MS Office и набор от всички програми за връзка от разстояние - Discord, Zoom (и Teams). Няма да се играе на него, но пък ми е важно да издържи максимално много време (години на работа). Бюджетът ми е ограничен - около 2000 лв, абсолютен таван 2300. Засега съм се спрял на Dell Vostro 3500 и HP Pavilion 15-eg0017nu от Laptop.bg, като ще вмъкна таблица с параметрите, които съм избрал. По принцип съм фен на тези две марки, тъй като не съм видял лошо от тях, и избягвам лаптопите на Леново, защото съм попадал на несполучливи, но нямам против да предлагате и друго, което би могло да ми свърши работа. Също така бих бил благодарен, ако ми дадете предложение за малка безжична клавиатура и безжична мишка.

Благодаря предварително!

1.PNG

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

По принцип НР е най доброто, малко по-скъпи са в сравнение с останалите, но като издържливост нямат равни.
От друга страна Dell също е качествена марка, но по мои наблюдейия(Ползвал съм НР а в момента съм с Dell) е по кекав, но щом не е за игри не мисля че ще е проблем.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 16 минути, Bubbles написа:

По принцип НР е най доброто, малко по-скъпи са в сравнение с останалите, но като издържливост нямат равни.
От друга страна Dell също е качествена марка, но по мои наблюдейия(Ползвал съм НР а в момента съм с Dell) е по кекав, но щом не е за игри не мисля че ще е проблем.

Като цяло всички марки лаптопи се правят в Тайван и Китай. Така, че кое колко ще изкара си е въпрос на късмет. По-вероятно е да уцелиш 6ца от тото-то.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако, ще се работи на него като основна машина (от вкъщи) е желателно да добавиш и външен монитор за в бъдеще.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, Mr. ?? написа:

Ако, ще се работи на него като основна машина (от вкъщи) е желателно да добавиш и външен монитор за в бъдеще.

Не, основната ми машина е настолен компютър. Лаптопът ми трябва да най-вече за работа навън, а пък вкъщи ще се изпозлва повече като помощен екран. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 14 минути, Иван Йорданов написа:

Не, основната ми машина е настолен компютър. Лаптопът ми трябва да най-вече за работа навън, а пък вкъщи ще се изпозлва повече като помощен екран. 

Тука борбата е в ниският клас при HP и DELL . Е никога не се набутвай с нисък клас HP. Сърбъл съм им попарата над 20г. освен при лаптопите така и при AIO продуктите . Dell са за предпочитане в този ентри левъл и бих заложил на Востро !

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 35 минути, JohnTRIVOLTA написа:

Тука борбата е в ниският клас при HP и DELL . Е никога не се набутвай с нисък клас HP. Сърбъл съм им попарата над 20г. освен при лаптопите така и при AIO продуктите . Dell са за предпочитане в този ентри левъл и бих заложил на Востро !

2300 кинта нисък клас, верно ли?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, Bubbles написа:

2300 кинта нисък клас, верно ли?

Не става въпрос за ценови клас тука, а за изработка !

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 27 минути, JohnTRIVOLTA написа:

Не става въпрос за ценови клас тука, а за изработка !

За тия пари не трябва да има проблеми с изработката.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 36 минути, Bubbles написа:

2300 кинта нисък клас, верно ли?

Заради параметрите, ама набутани в нисък клас шаситa HP 15 заедно HP 250 са най-долнопробните шасита на HP, а Vostro макар да го водят от ниския бизнес клас последните години е същия боклук като Inspiron. По-добре да вземи лаптоп с по-ниски параметри но с по-добро шаси.

Примерно за тия пари може да вземе MSI Modern 14 и да му вдигне RAM-a и SSD-то   https://laptop.bg/laptops-msi-Modern_14_B11-msi_modern_14_b11mo_9S714D31200816GB

 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, S197 написа:

За тия пари не трябва да има проблеми с изработката.

Ако му е за две години колкото е гаранцията, не би трябвало да има, но има и изключения. При HP се наблюдават такива.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 26 минути, ined написа:

може да вземе MSI Modern 14 и да му вдигне RAM-a и SSD-то

Но не може да му вдигне 14-те инча и 4-ядрения процесор... Всичко зависи от човека. Знам доста хора с лаптопи от най-смотаната пластмаса, които си ги пазят и не ги повреждат. За програми като AutoCAD и подобни си е нужна и процесорна мощ и бърз диск и повече памет, а и видеото не е без значение.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 29 минути, Joss Bomon написа:

Но не може да му вдигне 14-те инча и 4-ядрения процесор... Всичко зависи от човека. Знам доста хора с лаптопи от най-смотаната пластмаса, които си ги пазят и не ги повреждат. За програми като AutoCAD и подобни си е нужна и процесорна мощ и бърз диск и повече памет, а и видеото не е без значение.

Лаптопите за които пита са със същия процесор, а 14" ако ще го разнасяш са плюс а не минус. Това което няма е външна видеокарта, ама вграденaтa в процесора Iris Xe не е кой знае колко по-бавна от MX450, а спрямо MX330 на другия лаптоп за който пита в много от тестовете е по-бърза или на същото ниво.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 52 минути, ined написа:

Iris Xe не е кой знае колко по-бавна

Гледах сравнения за трите. Но не е ли лошо това - да няма външна карта и да е със споделена памет?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Главно става въпрос за линейни проекти - пътища и железопътни линии, работа със ситуационни планове - 2D на AutoCAD или Civil. Отделно имам и 3D проектиране на помещения и интериорен дизайн. По принцип мислех да използвам лаптопа и за 2D, и за 3D, рендиране, работа с много прозорци, Excel. Но като гледам как вървят нещата, май ще трябва по-сериозна машина, а към момента нямам възможност да увелича бюджета. Също така най-вероянто ще разчитам на някоя оферта на „Черния петък”. Затова мисля 3D-то и по-сериозните неща да ги оставя за настолната машина. Но при всички случаи ще ми трябва работа с 2D на AutoCAD и Excel, както и отваряне на множество прозорци и едновременно изпозлване на приложение като Teams.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това означава, че трябва да си приготвиш 4-5 възможни модела, налични у нас, защото времето за избор и потвърждаване понякога за най-изгодните неща е 1-2 минути! Мисля, че румънците правят ЧП една седмица по-рано.

А след като видеокартата няма да е важна, то избери кутията има ли смисъл да е алуминий/титан или PVC.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Освен предложените досега лаптопи, които ще взема предвид при избора си, какво мислите за Dell G5 15 5511: 

  • Intel Core i5-11400H
  • NVIDIA GeForce RTX 3050
  • 24 GB RAM
  • 1TB SSD NVMe

Също така какво ви е мнението за сайта Plasico?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 13 часа, Иван Йорданов написа:

Освен предложените досега лаптопи, които ще взема предвид при избора си, какво мислите за Dell G5 15 5511: 

  • Intel Core i5-11400H
  • NVIDIA GeForce RTX 3050
  • 24 GB RAM
  • 1TB SSD NVMe

Също така какво ви е мнението за сайта Plasico?

Много добър избор!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

  Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави ново...