Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Ъпгрейд на стара конфигурация

Препоръчан отговор

Здравейте притежавам Десктоп компютър, който искам в последствие да ъпгрейдна, но тъй като частите ми са стари бих желал да се допитам до колко ъпгрейд има смисъл. Конфигурацията е:

CPU
    AMD Ryzen 5 1400  
    Summit Ridge 14nm Technology
RAM
    24.0GB Dual-Channel Unknown (15-17-17-35)
Motherboard
    ASRock AB350M Pro4 (AM4)   
Graphics
    3071MB NVIDIA GeForce GTX 1060 3GB (ZOTAC International)  
Storage
    476GB ADATA SU800 (SATA (SSD))   
    119GB ADATA SU800 (SATA (SSD))   
    232GB Hitachi HDP725025GLA380 (SATA )   

Това от, което имам нужда са: Видео карта, процесор и харддиск (не е необходимо да е SSD търся обем за сметка на скорост). Разбира се до колкото разбирам основното ограничение би била дънната платка и бих искал да знам в какви параметри би било желателно да се огранича.
Благодаря предварително.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не става ясно, паметта каква е , колко плочки са и на колко MHz работи...

Дай една снимка от AIDA64 или HWiNFO64, за повече инфо на компонентите.

И до каква сума си склонен да се разделиш.

Относно видеокартите ситуацията, хич не е розова, и не се очаква подобрение скоро. И цените са им 2X.

Ако искаш по ново поколение AMD процесор например, ще трябва и ново дъно, например.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 30 минути, Mr. ?? написа:

Относно видеокартите ситуацията, хич не е розова, и не се очаква подобрение скоро

Може да си вземе на изплащане , ако иска .

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако зачеркнем, че са стари (явно не знаеш какво е истинско старо) в какво точно не се справя системата и кой точно компонент е на границата си?

Определено момента не е подходящ, но все пак ако говорим само за малко подобрение - може да мръднеш с един процесор от рода на 2600 и още по-добре 3600. Обаче на разумна цена! Ако ли не по-добре чисто нови процесор и дъно - примерно 10400F + B460/560. А видео по Великден или по Коледа (следващата, евентуално, може би, ще видим ...). Най-логичния вариант е чакаш по-добри времена и вземаш всичко което ти трябва.

Твърд диск може да вземеш сега - все пак някакъв обем и бюджет за него може да зададеш иначе има едни 4-6-8-10 ...TB ... изглеждат примамливо.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 13 часа, Mr. ?? написа:

Не става ясно, паметта каква е , колко плочки са и на колко MHz работи...

Дай една снимка от AIDA64 или HWiNFO64, за повече инфо на компонентите.

И до каква сума си склонен да се разделиш.

Относно видеокартите ситуацията, хич не е розова, и не се очаква подобрение скоро. И цените са им 2X.

Ако искаш по ново поколение AMD процесор например, ще трябва и ново дъно, например.

RAM
        Memory slots
            Total memory slots    4
            Used memory slots    3
            Free memory slots    1
        Memory
            Type    Unknown
            Size    24576 MBytes
            Channels #    Dual
            CAS# Latency (CL)    15 clocks
            RAS# to CAS# Delay (tRCD)    17 clocks
            RAS# Precharge (tRP)    17 clocks
            Cycle Time (tRAS)    35 clocks
            Bank Cycle Time (tRC)    55 clocks
            Command Rate (CR)    2T
        Physical Memory
            Memory Usage    24 %
            Total Physical    24 GB
            Available Physical    18 GB
            Total Virtual    27 GB
            Available Virtual    19 GB
        SPD
            Number Of SPD Modules    3
                Slot #1
                    Type    Unknown
                    Size    8192 MBytes
                    Manufacturer    Crucial Technology
                    Max Bandwidth    DDR4-2666 (1333 MHz)
                    Part Number    BLS8G4D26BFSC.16FBD2
                    Serial Number    3785941330
                    Week/year    43 / 18
                    SPD Ext.    XMP
                        Timing table
                Slot #2
                    Type    Unknown
                    Size    8192 MBytes
                    Serial Number    3785941407
                    Week/year    43 / 18
                    SPD Ext.    XMP
                        Timing table
                Slot #3
                    Type    Unknown
                    Size    8192 MBytes
                    Serial Number    2803249661
                    SPD Ext.    XMP

С две думи съветът ви е да чакам до колкото мога.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 13 часа, plamen_petrov_80 написа:

Ако зачеркнем, че са стари (явно не знаеш какво е истинско старо) в какво точно не се справя системата и кой точно компонент е на границата си?

Определено момента не е подходящ, но все пак ако говорим само за малко подобрение - може да мръднеш с един процесор от рода на 2600 и още по-добре 3600. Обаче на разумна цена! Ако ли не по-добре чисто нови процесор и дъно - примерно 10400F + B460/560. А видео по Великден или по Коледа (следващата, евентуално, може би, ще видим ...). Най-логичния вариант е чакаш по-добри времена и вземаш всичко което ти трябва.

Твърд диск може да вземеш сега - все пак някакъв обем и бюджет за него може да зададеш иначе има едни 4-6-8-10 ...TB ... изглеждат примамливо.

За поста - хубаво че си му отговорил. 

Но! Често споменаваш за твърди дискове (дали те са нови или втора ръка), за които никога не даваш ни линкове, ни сайтове, ни някаква информация.

Така не се прави.И аз мога да му напиша, че има едни много хубави 4 стайни апартаменти за по 25000 лева, но едва ли няйкой ще повярва на това, което съм написал. Не че мен ме интересуват. Хората явно нямат толкова свободно време за да проверяват половината интернет, за да намерят информация за това, което си им споменал. Не си от вчера тук и си запознат с процедурите. Като ще помагаш, помагай както трябва, а не с догатки.

Да! И това беше сериозна забележка от мен към теб, защото не ти е даже за 3-ти път! 

Ето ти част от изречението:

"...все пак някакъв обем и бюджет за него може да зададеш иначе има едни 4-6-8-10 ...TB ... изглеждат примамливо."

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Този път са нови. примерно ето тези гледайки ги ценово:

Toshiba P300 2TB 7200RPM 64MB NCQ AF HDWD120UZSVA bulk     121.07 лв.
Toshiba P300 High-Performance 4TB 7200rpm 64MB BULK HDWD240UZSVA     167.27 лв.
Seagate 6TB BarraCuda ST6000DM003 256MB     287.87 лв.
Seagate 8TB BACKUP+ HUB DESKTOP STEL8000200     376.75 лв.
8TB Seagate ST8000DM004 BarraCuda 3.5 inch 256MB 5400     380.91 лв.
TOSHIBA 3.5in 10TB 256MB 7200 RPM SATA MG06ACA10TE     551.99 лв.

Гиби ми се смисъла да предлагам нещо конкретно когато изобщо не знам какво търси човека - ако поне беше дал едно от двете - цена или обем - да тогава може да се каже нещо, но

преди 15 часа, irationalism написа:

харддиск (не е необходимо да е SSD търся обем за сметка на скорост)

Обем имат всички, но гледайки неговите дискове сега - 1TB диск е повече от всички налични при него в момента и си е обем, но лично на мен вече ми е малък кога още имах по няколко 1TB диска и все не стига мястото, затова може да иска 2 или 4 или много повече. А може да иска и два диска ако сметне, че така е по-удачно за него - примерно един вътрешен по-малък и един външен по-голям.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, plamen_petrov_80 написа:

Този път са нови. примерно ето тези гледайки ги ценово:

Toshiba P300 2TB 7200RPM 64MB NCQ AF HDWD120UZSVA bulk     121.07 лв.
Toshiba P300 High-Performance 4TB 7200rpm 64MB BULK HDWD240UZSVA     167.27 лв.
Seagate 6TB BarraCuda ST6000DM003 256MB     287.87 лв.
Seagate 8TB BACKUP+ HUB DESKTOP STEL8000200     376.75 лв.
8TB Seagate ST8000DM004 BarraCuda 3.5 inch 256MB 5400     380.91 лв.
TOSHIBA 3.5in 10TB 256MB 7200 RPM SATA MG06ACA10TE     551.99 лв.

Гиби ми се смисъла да предлагам нещо конкретно когато изобщо не знам какво търси човека - ако поне беше дал едно от двете - цена или обем - да тогава може да се каже нещо, но

Обем имат всички, но гледайки неговите дискове сега - 1TB диск е повече от всички налични при него в момента и си е обем, но лично на мен вече ми е малък кога още имах по няколко 1TB диска и все не стига мястото, затова може да иска 2 или 4 или много повече. А може да иска и два диска ако сметне, че така е по-удачно за него - примерно един вътрешен по-малък и един външен по-голям.

Що се касае за дисковете отговорът ти е напълно достатъчен. Онова, което за мен е най-трудно като преценка е: впредвид дънната платка, която притежавам, коя е най-добрата комбинация от процесор и видео карта, за която би имало смисъл да инвестирам - предвид ограниченията, произлизащи от съвместимостта?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз лично не виждам проблем твоето дъно да работи с Ryzen 3600 + nvidia 3600. А защо не и 3060TI или AMD вариант.

Сега цените обаче са това което е сложнито - процесор нов .. много пари, видео карта дори може да не я намериш за да я закупиш, а парите .. ужас. И ако не правиш ъпгрейд на видеото, то защо да пипаш процесора сега? За мен няма смисъл освен ако той не те спъва в нещо. Остават и вариантите за употребявани 1600AF и 2600 - ако не бъркам преди имаше 1600AF за около 150 лв, - това би било оптимален ъпгрейд от икономическа гледна точка, обаче дали би намерил такъв процесор сега - не зная.

Сложи на масата няколко реални предложения и така може да се прецени кое е оптималното за теб.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 часа, bobivg написа:

За какво се ползва компютъра?

За игри и от време на време виртуални машини.

преди 23 часа, plamen_petrov_80 написа:

Аз лично не виждам проблем твоето дъно да работи с Ryzen 3600 + nvidia 3600. А защо не и 3060TI или AMD вариант.

Сега цените обаче са това което е сложнито - процесор нов .. много пари, видео карта дори може да не я намериш за да я закупиш, а парите .. ужас. И ако не правиш ъпгрейд на видеото, то защо да пипаш процесора сега? За мен няма смисъл освен ако той не те спъва в нещо. Остават и вариантите за употребявани 1600AF и 2600 - ако не бъркам преди имаше 1600AF за около 150 лв, - това би било оптимален ъпгрейд от икономическа гледна точка, обаче дали би намерил такъв процесор сега - не зная.

Сложи на масата няколко реални предложения и така може да се прецени кое е оптималното за теб.

С две думи спънките според теб не са технически, а пазарни? Каква е гаранцията предвид идващата криза с чиповете, че няма да продължат да скачат в рамките на години?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Гаранция няма за нищо, хубавото е, че ти сега все пак имаш GeForce GTX 1060 3GB - може да не е върха на сладоледа, черешката на тортата и т.н., но някои хора и такава нямат.

Ако трябва да сме честни - игри от време на време и виртуални машини в общия случай могат да се покрият от твоята машина все още с някой уговорки и компромиси.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 часа, irationalism написа:

За игри и от време на време виртуални машини.

А какви игри играеш?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване