Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Продаване на бракуван автомобил?

qnkov
 Сподели

Препоръчан отговор

Здравейте. При продаваен на бракуван автомобил, задължително ли трябва да се направи договор за покупка-продажба и трябва ли да мине през Нотариус? Също така, талоните остават ли при продавача или се дават на купувача. И цената горе-долу каква ще е при нотариус. Бях чувал и за договор между нас ни, но това не изглежда особено валидно. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако е бракуван значи талона е перфоариран тоест нищожен, дали ще е при тебе, мене или комшията, няма значение, защото с него нищо не можеш да направиш.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Работата е там, че е упоменато в кой имот седи този автомобил. Следователно ако го продам на някой и той реши да издивее и да го кара така и блъсне някой, ще ме търсят мен. Затова питам, дали си прави договор при нотариус при продажба на цял бракуван автомобил. След което предполагам с този договор/бележка трябва да се ходи в КАТ и да представиш, за да премахнат колата от имота и да те изчистят напълно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Правите си един двустранен договор без нотариална заверка с пълни данни (имена. адрес по ЛК) на купувача (задължително) и продаваш купчината желязо.
Договорът е нужен за да можеш да докажеш, ако не дай боже колата бъде хваната в движение или я намерят изгоряла вътре с труп(ове), че тя не е твоя.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Този договор какво представлява? Смисъл, по някакъв шаблон ли го правиме? Примерно да намеря договор за покупка-продажба и да го принтирам? Нещо такова? Бях чел в други теми, че от 2020 е приет закон, който е задължителен нотариална заверка. Явно, за да лапат и от купчина желязо. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Също така, ако на човек му трябва да вземе двигателя от тази кола, нужен ли му е големия талон? Дава ли се? 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, qnkov написа:

Този договор какво представлява? Смисъл, по някакъв шаблон ли го правиме? Примерно да намеря договор за покупка-продажба и да го принтирам? Нещо такова? Бях чел в други теми, че от 2020 е приет закон, който е задължителен нотариална заверка. Явно, за да лапат и от купчина желязо. 

В случая не продаваш кола - като такава тя вече не съществува! Продаваш купчина метал. Нотариус може да завери само автентичността на подписите ви (3-4лв), но не е задължително.
Между другото провери в НАП дали е свалена от учет, да не останеш изненадан след някоя година.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Когато ходих да плащам данъците питах за тази кола, но я няма на мое име вече. При бракуване, автоматично ти се отчислява. 

В момента подготвям един двустранен договор, който ще накарам да се попълни от купувача. Но имам една питанка, накрая има точки като.

"При сключването на договора бяха представени следните документи:" 

Тук какво мога да допълня, като представени документи? Все пак това е бракуван автомобил и платени данъци, граждански са ненужно написани.  Или да ги оставя и тях, само да напиша, до коя дата са?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, qnkov написа:

Също така, ако на човек му трябва да вземе двигателя от тази кола, нужен ли му е големия талон? Дава ли се? 

Ако МПС е бракувано, големия талон е перфориран т.е. невалиден, за какво ще му е. Не може да ползва номера/идентификацията на двигателя, само части от него.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ще си смени двигателя с моя. Това искат всички, които ми се обаждат. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това го гледах и аз и освен да копирам същите представени документи с дата в договора и така. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 4 седмици по-късно...

Много често - двигателя е „резервна част” и номера му не се пише никъде!
Отделно, след дерегисрацията това не е МПС, а куп части. Както вече се каза.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Глупости! Двигателят е номерен агрегат и не се сменя като накладки например. След смяна подлежи на вписване в талона и трябва да е точно! Няма да ти впишат двигател с откраднат номер, подаден за издирване с някой автомобил. Хайде мислете малко!

Големият талон ти се връща перфориран и можеш да докажеш пред МДТ (не НАП) че е бракуван и да не ти искат данъци.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, Филипов написа:

Глупости! Двигателят е номерен агрегат и не се сменя като накладки например. След смяна подлежи на вписване в талона и трябва да е точно! Няма да ти впишат двигател с откраднат номер, подаден за издирване с някой автомобил. Хайде мислете малко!

Големият талон ти се връща перфориран и можеш да докажеш пред МДТ (не НАП) че е бракуван и да не ти искат данъци.

Щ ме караш - да снимам договори, за покупко-продажба на МПС - БЕЗ НОМЕР НА ДВИГАТЕЛ???

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване