Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Компютър с Linux като антивирусен филтър на компютър с Windows ?

Недко
 Сподели

Виж решението Разрешен от vpvelev,

Препоръчан отговор

Здравейте !

Преди години в предаването "Микрофон и мишка" на Дарик Радио чух, че компютър с Linux може да се използва като антивирусен "филтър", или изобщо средство за защита на интернет трафика на компютър с Windows.
В моя случай дори е належащо, защото имам компютър с XP, която вече не се поддържа от MS.
Наскоро ме "светнаха", че такива машини не само са лесни за заразяване, но и били цел за някакви ботове, създадени да сканират нета и да откриват такива компютри. 
Та, на въпроса с филтриращия Linux компютър. Дали все още е актуално такова решение, дали има ефект, 
има ли писано някъде в нета за него и описано как се прави ?
Моля за някаква информация, съвет, линк на български, руски, английски, немски ...
или дори само за правилна формулировка на въпроса към Гугъл !

Предварително ви благодаря !

P.S. Да уточня, че имам други лаптопи с Linux Mint 20.2, но този с ХР искам да си остане така.

Евентуално, като вариант, инсталиране на XP във виртуална машина на Linux система,
дали е ефективно решение за защита на ХР-то ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не се занимавай с  глупости, а просто си сложи един Линукс.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, S197 написа:

Не се занимавай с  глупости, а просто си сложи един Линукс.

Имам други лаптопи с Минт 20.2
Този трябва да си остане с ХР-то

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, Недко написа:

Имам други лаптопи с Минт 20.2
Този трябва да си остане с ХР-то

Ами дръпни му жицата за нета и не се притеснявай, тогава. Не ми е ясно, как Linux ще е филтър. Няма как да работи успоредно с Джамовете.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, S197 написа:

Ами дръпни му жицата за нета и не се притеснявай, тогава. Не ми е ясно, как Linux ще е филтър. Няма как да работи успоредно с Джамовете.

Разказваха че интернет трафика на уиндоуския компютър минава през Linux-кия, като помня само, че обясняваха, че и дори слаба машина може да върши работата.
Да не ти е ясно е едно, но да е невъзможно е съвсем друго ... 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 13 минути, Недко написа:

Здравейте !

Преди години в предаването "Микрофон и мишка" на Дарик Радио чух, че компютър с Linux може да се използва като антивирусен "филтър", или изобщо средство за защита на интернет трафика на компютър с Windows.

Дали все още е актуално такова решение, дали има ефект, 

А какво точно е "решението? Или мислиш, че тук всички сме слушали същото предаване?...

преди 1 минута, Недко написа:

Разказваха че интернет трафика на уиндоуския компютър минава през Linux-кия, като помня само, че обясняваха, че и дори слаба машина може да върши работата.

Това няма да те предпази от заразяване.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

И как ще мине като Линукса не ти работи? Вируси за Линукс почти няма. Ползвай си го него. Не се занимавай с тая мега дърта машина, щом няма Линукс.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 29 минути, Rudy M. написа:

А какво точно е "решението? Или мислиш, че тук всички сме слушали същото предаване?...

Тогава бях още дистанционен ученик и не съм запомнил подробности.
Не питам дали някой е слушал същото предаване, а дали схемата е известна и се ползва все още.
Ако можех да я опиша подробно, първо щях да я приложа
и второ да разкажа за нея в тема без въпросителен знак в заглавието.

преди 28 минути, S197 написа:

И как ще мине като Линукса не ти работи? Вируси за Линукс почти няма. Ползвай си го него. Не се занимавай с тая мега дърта машина, щом няма Линукс.

Има dual-boot машината, но това не е същото, като да комуникираш с НАП, чието приложение за Д1 и Д6 работи само под Windows

Както и да е. Вероятно наистина най-лесно е да спра Wi-Fi на XP,
файлът за НАП да се прави офлайн в приложението под ХР,
а да се подава от Linux-а на същата машина, който "вижда" и дял "С" на ХР.

Пробвах - може да се прави по този начин. Моля да ме извините, че ви занимавах ! 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Единственият начин (за който се сещам) Linux да ти помогне да се предпазиш от вируси, е да си проверяваш имейлите през него. Там спокойно можеш да цъкаш на всякакви линкове, тъй като по принцип вирусите се правят за Windows, и на Linux просто няма да работят. Но ще видиш, че през линка се сваля и още нещо, не само това, което очакваш.

Ако интернет трафикът ти минава през машина с Linux, тя няма как автоматично да разпознае кое е вирус за Windows, и да го спре. Все пак не е изкуствен интелект, нали?...

А правилното решение на проблема ти е да си пуснеш тема в общия антивирусен раздел, и да попиташ специалистите за подходяща защита за WinXP.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 32 минути, Rudy M. написа:

Това няма да те предпази от заразяване.

Напротив, вируса като види "машината" с ХП-то ще се погнуси и ще избяга

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Решение
преди 58 минути, Недко написа:

Здравейте !

Трябва да направиш нещо като това тук:

https://www.computernetworkingnotes.com/linux-tutorials/how-to-configure-and-use-linux-as-a-router.html

или това

https://devconnected.com/how-to-configure-linux-as-a-static-router/

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 22 минути, Rudy M. написа:

Ако интернет трафикът ти минава през машина с Linux, тя няма как автоматично да разпознае кое е вирус за Windows, и да го спре. Все пак не е изкуствен интелект, нали?...

А правилното решение на проблема ти е да си пуснеш тема в общия антивирусен раздел, и да попиташ специалистите за подходяща защита за WinXP.

По-скоро идеята им беше, че няма как да премине уиндоуски вирус през непозната среда (заради непозната архитектура или конфигурация, не знам точната терминология) или нещо подобно.
Не, че ще ги разпознава и ще ги спира избирателно. Както и да е, не е важно.
Писах в предния си пост какво решение ми хрумна и го пробвах и работи.
Файлът за НАП се създава офлайн в ХР и се изпраща от Linux.
Лаптопът е dual-boot, Linux "вижда" и дял "С" на XP.

По принцип това ХР не ми трябва почти никак. За интернет - абсолютно никак.
Държа го май само заради 3-4-5 неща.
Приложението на НАП, софтуера на МФУ НР и щото не успях да инсталирам чернобял лазерен принтер Canon под Linux.
Също и програмата за създаване на панорами от отделни снимки си има някои качества и удобства.
Програмата за видеообработка също - за разделяне на видео на отделни снимки.
Всичко това може да става офлайн.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, JKirilov написа:

За такива цели си има специализиран хардуер. Най-евтино решение е т.нар. Router! Далеч по-сигурни има, но са скъпи.

Нали съм с рутер. Нямаше да питам, ако ваш колега не ми беше казал, че през рутера може да се зарази цялата домашна "мрежа", в смисъл и другите лаптопи.
Може да си е мислил, че имам и други лаптопи под Windows.
Нямаше време да уточняваме всичко изчерпателно.

Спомена за "криптото" ... вероятно вирусите, а не валутите...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

@Недко, на теория е така, на практика - не точно. Дефакто всеки рутер те "пази" от някои сканирания. "Пази" не е точната дума, по-точно е да се каже, че не работи по начин по който да дава достъп отвън. Това се дължи на факта, че вкъщи имаме повече от едно устройство, а доставчикът ни дава само един IP адрес - т.нар. NAT. И заради това се налага да правим в някои ситуации пренасочвания на портове и т.н. А колкото до вируси, ти трябва сам да си прецениш какво е вирус за теб. В днешно време, пред Закона, разликата е само една отметка. Ако си "съгласен" - не е вирус. По правилно е да се каже, че с подобен рутер (Линукс с всичкия му прилежащ софтуер) ще имаш в ръце един много мощен инструмент, но ти трябват и много знания, за да го използваш. Няма точна "рецепта" качи това и това и готово, не се притеснявай. Най-вече трябва да имаш поне едни посредствени знания за мрежите, за операционните системи и как работи един комютър. Ако не знаеш както е IP, DNS и т.н. подобна система в ръцете ти ще е само хабене на електроенергия - напълно безполезна. Ако искаш мога да ти напиша в много общи линии как се изгражда, но контролът е строго специфичен за нуждите на всеки потребител.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 29 минути, snood написа:

Ако искаш мога да ти напиша в много общи линии как се изгражда, но контролът е строго специфичен за нуждите на всеки потребител.

Благодаря ! Засега не се налага. Нерентабилно е да уча нещо, което няма изгледи да ми потрябва. Поне не скоро.
5-те причини, заради които пазя ХР, ги описах в по-предишния си пост. Всичките "работят" офлайн.
Файлът за НАП също се създава офлайн.
Беше въпрос на проумяване, че изискването за ХР важи за създаващото приложение,
а не за изпращащото - браузъра, който може да изпрати файла 
и откъм Linux-а на същата машина (с dual-boot).

А, за да не се чака тегавия рестарт, файлът може да се пренесе с флашка,
на друг, работещ едновременно лаптоп под Линукс.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 50 минути, Недко написа:

Държа го май само заради 3-4-5 неща.
Приложението на НАП, софтуера на МФУ НР и щото не успях да инсталирам чернобял лазерен принтер Canon под Linux.
Също и програмата за създаване на панорами от отделни снимки си има някои качества и удобства.
Програмата за видеообработка също - за разделяне на видео на отделни снимки.
Всичко това може да става офлайн.

Тук се вижда колко ни е смотана държавата. В нап-а се ползват дисктети, дърти операционни системи и прочие.После ревът на умрело, кога некой им хакне системата. Или накратко, всичко се е сговнясало.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, S197 написа:

Тук се вижда колко ни е смотана държавата. В нап-а се ползват дисктети, дърти операционни системи и прочие. Или накратко-го*но.

В случая, приложението на НАП може да работи и под по-нов Windows от ХР, ама на мен повече (поне засега) не ми е до Windows.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, Недко написа:

А, за да не се чака тегавия рестарт, файлът може да се пренесе с флашка,
на друг, работещ едновременно лаптоп под Линукс.

Значи ХР-то няма мрежа?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, snood написа:

Значи ХР-то няма мрежа?

Има, ама нали обясних, че темата ми дойде заради заплахата от сканиращите ботове над неподдържаната, уязвима ХР.
Затова измислих преди малко решението да и спра мрежата ... и проблемът изчезва.

Какво ще и сканират като не е онлайн ?! ))) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, Недко написа:

Затова измислих преди малко решението да му спра мрежата ... и проблемът изчезва.

Това аз ти го дадох като идея, не си го измилил ти.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

А защо не вдигнеш една виртуалка с ХР под Линукс и си ти?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Като отговор на въпроса в заглавието - да, може.

Всяка една OS може да се ползва за филтрация на всяка една друга OS която е зад нея.

Обаче си е играчка, голяма играчка. Най-лесния и безобиден начин е Windows базирана OS с AV върху която върви друга Windows базирана OS без AV, като се използва NAT. Тогава антивирусната реше всичко което се опита да стигне до виртуалната машина.

Иначе за пазене на XP - може да се ползва някоя от всички AV + FW - ако не се ходи там където не трябва няма какво да я удари.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, Недко написа:

Има, ама нали обясних, че темата ми дойде заради заплахата от сканиращите ботове над неподдържаната, уязвима ХР.
Затова измислих преди малко решението да му спра мрежата ... и проблемът изчезва.

Е, то зависи какво имаш в тази мрежа. Проблемът ще изчезне, ама ще се появи друг - ще трябва да си "играеш" с флашка. Ако не ти е проблем, действай ;)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, petie1 написа:

А защо не вдигнеш една виртуалка с ХР под Линукс и си ти?

Защото на едната машина вече има Windows XP. За чий му е виртуалка?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване