Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Лаптопа не стартира след ъпдейт на Биоса

Препоръчан отговор

Здравейте. Днес ъпдейтнах биоса на единият ми лаптоп Asus X541S ... Изтеглих какво видях в асус сайта за него и с програма оттам стартирах ъпдейта с избрания файл. Лаптопа се рестартира, успешно си инсталира всичко, рестартна се и заби на логото на Асус. Няма мърдане оттам. Но все пак го оставих около 30 минути, но не лоадна линдолса. Но когато извадя ССД-то и дам F2, Биоса отваря и се вижда новата версия. Всичко изглежда върви, докато не сложа отново ССД-то. Просто забива на логото и няма какво да направиш. Не може да отвориш и биоса. Единствено без ССД-то, зададох load default settings в биоса и сеивнах. Но не помага. Какъв е проблема? И това обичаен бъг ли е при ъпдейт на биоса и сега се налага да махна cmso батерията за известно време?

Друго, което забелязах. Понеже лаптопа си имаше хард с уиндолс стар, го върнах него. Без проблем си бутна до декстопа. Въпреки че вече работи по-бавно и мисли доста преди декстопа. Преди не беше така.  ССД-то го слагам на другия ми лаптоп и без проблем бутва до декстопа и то, но върна ли ССД-то, седи на логото и няма мърдане. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 79
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

След като ти зарежда Уиндоус, инсталирай старата версия на БИОС-а.

Version V3.2.5
2017/12/04 
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

И аз това мислех да върна назад. Но защо с нова версия на Биоса, ССД-то отказва? Впрочем, това което предлагаш, откъде е? Не се връзва с това, което намирам. 

https://prnt.sc/20k208i - това са версиите за Биоса, които аз намерих, като аз имах първата. 

Като версията на WinFlasha има ли някакво значение? Аз използвах Winflash_Win10_64_VER32100

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Затова трябва да има тема Не бутайте BIOS! Не бутайте драйверите!

Когато чете описанието на този нов и вери фешън BIOS, какво те привлече? Подръжка на 50ТB SSD?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Привличат те подобрения като optimized performance в новата версия. Това със зареждането на дефаулта го правих вече без ссд, но не стана. Довечера ще върна версия назад и ще видя, ако пак не стане ще вдигам батерията. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, цър-вул написа:

Без ssd влез в BIOS и зареди default settings. Рестартирай да зареди. Сложи ssd.

Пробвал го е уж.

преди 11 часа, qnkov написа:

Единствено без ССД-то, зададох load default settings в биоса и сеивнах. Но не помага.

преди 9 часа, ДзВяРа! написа:

След като ти зарежда Уиндоус, инсталирай старата версия на БИОС-а.

Стига да му позволи, защото някои производители не позволяват downgrade на Bios (и това си го пише обикновено на сайта).

* User will not able to flash to previous BIOS once upgrading to this BIOS version.

За целта после трябва да се използват външни инструменти като UBU. Но дори да може да се върне старата версия на БИОС-а това не важи в някои случаи за версията на ME и после може да стане още по-голямо мазало.

преди 6 часа, JKirilov написа:

Драйверите са доста по-лесни за оправяне като цяло, защото са софтуер, който комуникира с хардуера. Но БИОС-а е съвсем различна бира. Не трябва да се пипа ако няма проблеми и повечето производители си го казват това:

** We don't recommend users to update the BIOS if their system is already running normally.

преди 7 часа, qnkov написа:

Но защо с нова версия на Биоса, ССД-то отказва?

Кой знае. Changelog-a е много лаконичен и не дава много информация какво са пипнали. Макар че си обновил БИОС-а, а не си downgarde-нал ОС виж дали не са се разбутали настройките нещо:

https://doneryt.blogspot.com/2018/12/asus-vivabook-max-x541s-boot-priority.html

В коментарите един има като твоя проблем на същия линк:

Цитат

Hello, my laptop got an upgrade of hdd to sdd. They put the blanck sdd inside the laptop. Now I dont get any boot options! The external hdd i am using is bootable (I tried it on my other laptop), but is not working on the new one. I have no boot options at all

С други думи, кой каквото си направи, никой не може да му го направи. Ама ще ти е обеца на ухото за следващия път.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 часа, qnkov написа:

Здравейте. Днес ъпдейтнах биоса на единият ми лаптоп Asus X541S ... Изтеглих какво видях в асус сайта за него и с програма оттам стартирах ъпдейта с избрания файл. Лаптопа се рестартира, успешно си инсталира всичко, рестартна се и заби на логото на Асус. Няма мърдане оттам. Но все пак го оставих около 30 минути, но не лоадна линдолса. Но когато извадя ССД-то и дам F2, Биоса отваря и се вижда новата версия. Всичко изглежда върви, докато не сложа отново ССД-то. Просто забива на логото и няма какво да направиш. Не може да отвориш и биоса. Единствено без ССД-то, зададох load default settings в биоса и сеивнах. Но не помага. Какъв е проблема? И това обичаен бъг ли е при ъпдейт на биоса и сега се налага да махна cmso батерията за известно време?

Друго, което забелязах. Понеже лаптопа си имаше хард с уиндолс стар, го върнах него. Без проблем си бутна до декстопа. Въпреки че вече работи по-бавно и мисли доста преди декстопа. Преди не беше така.  ССД-то го слагам на другия ми лаптоп и без проблем бутва до декстопа и то, но върна ли ССД-то, седи на логото и няма мърдане. 

Щом си решил да стигнеш до ъпдейт на биос поне имаш ли резервно копие на предишната версия с която си бил ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, B-boy/StyLe/ написа:

* User will not able to flash to previous BIOS once upgrading to this BIOS version.

някъде четох, че това се отнася за тези файлове дето са с екзотични разширения
не мисля че ще има проблем с разширения  .bin или .rom
пп
те го те, дек го четох
https://mirdostupa.ru/kak-otkatit-bios-na-noutbukax-asus/

Редактирано от дръндю (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, дръндю написа:

някъде четох, че това се отнася за тези файлове дето са с екзотични разширения
не мисля че ще има проблем с разширения  .bin или .rom

Ами не. Просто в един момент от Asrock така го направиха, а на тях винаги разширенията им са били в един и същи формат. До версия 3.30 (даваха), след това не. Просто си връзват гащите и си улесняват живота от самата поддръжка. В смисъл, не че няма заобиколни начини, както писах с помощта на UBU, но това не важи за връщане на firmware-a на ME в BIOS чипа в повечето случаи. Тя се downgrade-ва доста по-трудно и дори на моменти невъзжно (защото е малко система в системата). Така или иначе БИОС се пипа само при специфични проблеми със системата и проблеми със стабилността, волтажите, липсваща поддръжка на хардуер, обновяване на микрокода на процесора (той вече Win 10 иззе тази функция) и т.н.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Виж след обновлението настройките на BIOS за boot какви са, да няма разместени устройства, пробвай да включиш/изключиш UEFI. Secure boot имаше ли включено преди обновлението?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 15 часа, qnkov написа:

не можеш ли просто да си вземеш usb кутийка, монтираш ssd в нея, сваляш си ценната информация, затриваш ssd и правиш нова инсталация? а може и версията на win да е несъвместима с тоя биос - сложи на друг лаптоп и го ъпдейтни, също така можеш да включиш safe mode и така да монтираш ssd на лаптопа...

преди 12 часа, qnkov написа:

И аз това мислех да върна назад. Но защо с нова версия на Биоса, ССД-то отказва? Впрочем, това което предлагаш, откъде е? Не се връзва с това, което намирам. 

https://prnt.sc/20k208i - това са версиите за Биоса, които аз намерих, като аз имах първата. 

Като версията на WinFlasha има ли някакво значение? Аз използвах Winflash_Win10_64_VER32100

с winflash ще убие биоса така че после няма да запали, първо при на лаптопите файловете с биоса не са точно биоси - файла обикновено е по голям и не всично от него се пише в биоса - има зони които флаштула пропуска (примерно сериен номер на лаптопа, мак адрес и др... а и биоса на видеокартата може да е в чипа на биоса, вместо в отделен) за това биоса се флашва само с тулчето на производителя на лаптопа...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 часа, JKirilov написа:

Когато чете описанието на този нов и вери фешън BIOS, какво те привлече? Подръжка на 50ТB SSD?

В поне 20 теми съм писал, че не бива да се пипа биос или да му се прави update без да е нужно и познай на какво ме направиха някои хора.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

не съ дръпай, ша свикнеш...па може и да ти ареса

пп

:lol6:

Редактирано от дръндю (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 21 минути, дръндю написа:

не съ дръпай, ша свикнеш...па може и да ти ареса

пп

:lol6:

Не те разбрах!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, Емил Костов написа:

Не те разбрах!

шегувам се ве...тъй де, майтап на голо

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, дръндю написа:

шегувам се ве...тъй де, майтап на голо

Е на постващият темата не му е до шега. Точно затова съм се напъвал в такива теми. А това дали някой ме харесва е без значение.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, Емил Костов написа:

Точно затова съм се напъвал в такива теми. А това дали някой ме харесва е без значение.

пак си прочети това, белким се усетиш че звучиш смешно

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, the professor написа:

не можеш ли просто да си вземеш usb кутийка, монтираш ssd в нея, сваляш си ценната информация, затриваш ssd и правиш нова инсталация? а може и версията на win да е несъвместима с тоя биос - сложи на друг лаптоп и го ъпдейтни, също така можеш да включиш safe mode и така да монтираш ssd на лаптопа...

И значи според теб ако закачи SSD на външна кутийка дръпне си информацията и затрие SSD и си направи нова инсталация ще си реши проблема? То ако така минаваше номера сервизите до сега щяха да фалират

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 13 минути, дръндю написа:

пак си прочети това, белким се усетиш че звучиш смешно

Не виждам нищо смешно ама карай!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 16 минути, vlado1985 написа:

И значи според теб ако закачи SSD на външна кутийка дръпне си информацията и затрие SSD и си направи нова инсталация ще си реши проблема? То ако така минаваше номера сервизите до сега щяха да фалират

не знам що реши че проблемът е в ssd, може да се  е ошашкал wina... примерно на дъно asrock b460m + i7-10700k пробвах да буутна от флашка win10 1809 и си замръзна на логото, обаче като качих 20h1 се инстална без проблем... просто в биоса нещо са объркали, то още като измислиха uefi, особено след като взеха да целуват 3адника на m$. нямаш си представа с цел да угодят на м$ (техния secure boot) колко некадърно написани биоси пишат - идеята е да може само win да буутва 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 26 минути, Емил Костов написа:

Точно затова съм се напъвал в такива теми.

Каак от изключението извади правило...Не така, де! Ако а вредни тия актуализации нямаше да се пишат от производителите!
Вярно е, че ако актуализацията не съдържа нещо, което би ти подобрило функционалността на машината, няма смисъл да се инсталира. Но чак до забрана за ползване си е силно изказване!
Че всеки го прави на свой риск е вярно. Винаги има шанс нещо да се оплеска.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване