Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Лаптопа не стартира след ъпдейт на Биоса

Препоръчан отговор

преди 20 минути, vlado1985 написа:

И значи според теб ако закачи SSD на външна кутийка дръпне си информацията и затрие SSD и си направи нова инсталация ще си реши проблема? То ако така минаваше номера сервизите до сега щяха да фалират

не знам що реши че проблемът е в ssd, може да се  е ошашкал wina, а може и да е прекалено стара версия и да забива с биос... примерно на дъно asrock b460m + i7-10700k пробвах да буутна от флашка win10 1809 и си замръзна на логото, обаче като качих 20h1 се инстална без проблем... просто в биоса нещо са объркали, то още като измислиха uefi, особено след като взеха да целуват 3адника на m$. нямаш си представа с цел да угодят на м$ (техния secure boot) колко калпави биоси пишат - идеята е да може само win да буутва, но понякога пречи и на стари версии - виждал съм 8 да не буутва, а 10 работи...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 79
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

преди 5 минути, цър-вул написа:

Каак от изключението извади правило...Не така, де! Ако а вредни тия актуализации нямаше да се пишат от производителите!
Вярно е, че ако актуализацията не съдържа нещо, което би ти подобрило функционалността на машината, няма смисъл да се инсталира. Но чак до забрана за ползване си е силно изказване!
Че всеки го прави на свой риск е вярно. Винаги има шанс нещо да се оплеска.

Аз съм написал точно това, което казваш и ти. Не знам някъде да съм твърдял за забрана!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Прочетох нещата. На мнение съм, че това е абсурдно твърдение, че Биос не се ъпдейтва никога при положение че производителя е сложил ъпдейт за теглене. Пък ти си поемаш риска. Досега 4 биоса съм ъпдейтвал и е нямало проблем, но ето тук нещо се объркаха нещата и то по странен начин само със ссдто. А този ъпдейт го направих заради подобрение в производителността според ъпдейта на тази версия. Най-вероятно ще откача батерията и cmso батерията и ще пробвам да върна до фабрични. Ако не се оправи така ще мъча да смъкна версията. Но дори да върна фабричния Биос, аз пак ще го флашна. Winflasha мисля че от асус го препоръчват при флашването. Като има и нещо интересно. Може би обърках Биос ъпдейта, който да изтегля. Един и същи номер лаптопи с едни и същи като версия лаптопи, но с лека разлика в модела. От сайта на асус го изтеглих като написах модела X541sc, но ми е отворил някакъв max модел. Като в момента от асус като отворя точно моя модел, просто няма нищо за теглене. Празно поле. Но както и да го погледна, според мен и двата модела делят едни и същи Биос файлове. 

Screenshot_20211123_153551_com.android.chrome.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 15 минути, the professor написа:

не знам що реши че проблемът е в ssd, може да се  е ошашкал wina, а може и да е прекалено стара версия и да забива с биос... примерно на дъно asrock b460m + i7-10700k пробвах да буутна от флашка win10 1809 и си замръзна на логото, обаче като качих 20h1 се инстална без проблем... просто в биоса нещо са объркали, то още като измислиха uefi, особено след като взеха да целуват 3адника на m$. нямаш си представа с цел да угодят на м$ (техния secure boot) колко калпави биоси пишат - идеята е да може само win да буутва, но понякога пречи и на стари версии - виждал съм 8 да не буутва, а 10 работи...

Къде видя че съм написал че проблемът е SSD ? Ти въобще прочете ли какво е написал автора.

Здравейте. Днес ъпдейтнах биоса на единият ми лаптоп Asus X541S ... Изтеглих какво видях в асус сайта за него и с програма оттам стартирах ъпдейта с избрания файл. Лаптопа се рестартира, успешно си инсталира всичко, рестартна се и заби на логото на Асус. Няма мърдане оттам. Но все пак го оставих около 30 минути, но не лоадна линдолса. Но когато извадя ССД-то и дам F2, Биоса отваря и се вижда новата версия. Всичко изглежда върви, докато не сложа отново ССД-то. Просто забива на логото и няма какво да направиш. Не може да отвориш и биоса. Единствено без ССД-то, зададох load default settings в биоса и сеивнах. Но не помага. Какъв е проблема? И това обичаен бъг ли е при ъпдейт на биоса и сега се налага да махна cmso батерията за известно време?

Друго, което забелязах. Понеже лаптопа си имаше хард с уиндолс стар, го върнах него. Без проблем си бутна до декстопа. Въпреки че вече работи по-бавно и мисли доста преди декстопа. Преди не беше така.  ССД-то го слагам на другия ми лаптоп и без проблем бутва до декстопа и то, но върна ли ССД-то, седи на логото и няма мърдане. 

Следователно проблема нее в ос или в SSD а самия биос който е качил или нещо се е объркало при ъпдейтването

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако автора не е пробвал нещата, които му написах по-назад, понеже не виждам да го е споменал някъде, вариантите са: опит за поправка на ОС през инсталационния носител или направо нова инсталация.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 19 минути, qnkov написа:

Един и същи номер лаптопи с едни и същи като версия лаптопи, но с лека разлика в модела. От сайта на асус го изтеглих като написах модела X541sc, но ми е отворил някакъв max модел. Като в момента от асус като отворя точно моя модел, просто няма нищо за теглене. Празно поле. Но както и да го погледна, според мен и двата модела делят едни и същи Биос файлове. 

Най добре си изтегли биос за твоя модел а също така свали и по старата версия за всеки случай 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

@qnkov, пробва ли със закачен ssd да влезеш в BIOS при стартиране? Ако не става от клавиш, пробвай през инсталатор (от зареждаща флашка) да влезеш.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

не знам този дали ще му свърши работа защото е с разширение *.bin, а в официалния сайт се предлага с разширение *.303

https://bios-dump.ru/download-file-3926-2

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Цитат

Note:

• It is not allowed to downgrade the BIOS version.
  • Please back up your personal file before upgrading BIOS to prevent any unexpected issue.
  • The operation interface may be different because of the model version.
  • Please keep the power supply / AC adapter connected during the BIOS update process.

[Notebook] How to update BIOS with EZ Flash | Official Support | ASUS Global

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 минути, дръндю написа:

не знам този дали ще му свърши работа защото е с разширение *.bin, а в официалния сайт се предлага с разширение *.303

https://bios-dump.ru/download-file-3926-2

Този BIOS е за X541SA. Никъде не е казано, че двата модела ползват един и същ BIOS.
Предлагам да се пробва с hdd да се направи ъпдейт на BIOS с помощта на 

LiveUpdate_Win10_64_VER340

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 минути, цър-вул написа:

Търси се за X541S

Цитат

ASUS X541S ( X541SC MAIN BOARD REV 2.0 )

http://televid-sib.ru/index.php?topic=45675.0

преди 16 минути, цър-вул написа:

Никъде не е казано, че двата модела ползват един и същ BIOS

разбира се, че трябва да си види дъното кое е
ей така безразборно му  предлагам нещо, без да зная дъното SC ли е или SA

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 15 минути, дръндю написа:
Цитат

ASUS X541S ( X541SC MAIN BOARD REV 2.0 )

http://televid-sib.ru/index.php?topic=45675.0

Цитат

Это дамп флешки BIOS и шить только на программаторе.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

SC e моделът. Сега ще се разровя и ще пробвам някой от начините, които описахте. Ето какво ми написаха и от Асус съпорта:

Thank you for contacting Asus, my name is Sokratis and I will try my best to assist you with your current situation.

Regarding the described problem,we would kindly like to inform you that unfortunately there is no option to downgrade the BIOS. There is probably a compatibility issue with your SSD drive. You can try with another disk or try the SSD on another system.

Should you have any further questions, please do not hesitate to get back in touch with us.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, qnkov написа:

Прочетох нещата. На мнение съм, че това е абсурдно твърдение, че Биос не се ъпдейтва никога при положение че производителя е сложил ъпдейт за теглене.

Хич не е абсурдно и с тази тема сам го видя.

преди 4 минути, qnkov написа:

SC e моделът. Сега ще се разровя и ще пробвам някой от начините, които описахте. Ето какво ми написаха и от Асус съпорта:

Regarding the described problem,we would kindly like to inform you that unfortunately there is no option to downgrade the BIOS. There is probably a compatibility issue with your SSD drive. You can try with another disk or try the SSD on another

Честито. Каквото казах и аз по-назад в темата. Че понякога downgarde-a е труден или невъзможен.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 14 минути, qnkov написа:

Thank you for contacting Asus, my name is Sokratis and I will try my best to assist you with your current situation.

Regarding the described problem,we would kindly like to inform you that unfortunately there is no option to downgrade the BIOS. There is probably a compatibility issue with your SSD drive. You can try with another disk or try the SSD on another system.

Should you have any further questions, please do not hesitate to get back in touch with us.

Преди да ъпдейтнеш биос с коя версия беше и ти коя версия свали

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 19 минути, B-boy/StyLe/ написа:

Че понякога downgarde-a е труден или невъзможен.

Или скъп - нов чип и флашване на програматор или нов флашнат чип.

преди 25 минути, qnkov написа:

SC e моделът.

Навреме се сещаш...след 20 часа престой на темата... ;) 
маш ли друго ssd  да сложиш за проба ще мине ли системата POST?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 28 минути, qnkov написа:

Сега ще се разровя и ще пробвам някой от начините

Цитат

За да направите това, отидете на мястото, където имате инсталиран WinFlash (например С: \ Program Files \ ASUS \ WinFlash), щракнете с десния бутон върху WinFlash.exe, създайте пряк път за тази програма. След това върху създадения пряк път щракнете с десния бутон, изберете Свойства, добавете ключ в Обекта в края, т.е. ще изглежда като "C: \ Program Files \ ASUS \ WinFlash \ WinFlash.exe" / NODATE. За фърмуера стартирайте този пряк път."

https://mirdostupa.ru/kak-otkatit-bios-na-noutbukax-asus/

Редактирано от дръндю (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 19 минути, цър-вул написа:

имаш ли друго ssd  да сложиш за проба ще мине ли системата POST?

преди 20 часа, qnkov написа:

Понеже лаптопа си имаше хард с уиндолс стар, го върнах него. Без проблем си бутна до декстопа. Въпреки че вече работи по-бавно и мисли доста преди декстопа. Преди не беше така.  ССД-то го слагам на другия ми лаптоп и без проблем бутва до декстопа и то, но върна ли ССД-то, седи на логото и няма мърдане. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не, нямам. Жалко, че отказа да работи със ссд, но вече няма значение. Мислех, че този лаптоп има слотове за рам, но се оказа, че няма такива. Пууу. В момента го отворих. Няма и cmso батерия, която да махна, за да ресна биоса. 4 годишния по-стар ейсър е по-добрър от този.  Мислех да му ъпгрейдна рамта, понеже е на 4гб 1600, а другият ми е 8гб  1333, да го ползвам за лекции и прочие, но изглежда ще продължа да си ползвам другия. Реално темата няма значение вече. Просто ще си сложа харда и ще го подаря на брат ми. Мерси на всички. :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 43 минути, цър-вул написа:

Или скъп - нов чип и флашване на програматор или нов флашнат чип.

Или ново дъно, защото едва ли е на сменяем биос чип и едва ли има два като на доста от десктоп (особено гейминг) машините. А то смяна на дъно на лаптоп...го оставям без коментар. То ще му е по-евтино да вземе друг диск, както са му писали в съпорта. Има една поговорка "Да бе мирно седяло, не бе чудо видяло". Или на английски "If ain't broke don't fix it"

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, qnkov написа:

Не, нямам. Жалко, че отказа да работи със ссд, но вече няма значение. Мислех, че този лаптоп има слотове за рам, но се оказа, че няма такива. Пууу. В момента го отворих. Няма и cmso батерия, която да махна, за да ресна биоса. 4 годишния по-стар ейсър е по-добрър от този.  Мислех да му ъпгрейдна рамта, понеже е на 4гб 1600, а другият ми е 8гб  1333, да го ползвам за лекции и прочие, но изглежда ще продължа да си ползвам другия. Реално темата няма значение вече. Просто ще си сложа харда и ще го подаря на брат ми. Мерси на всички. :)

Ако си бачка с харда пак можеш да си го ползваш нормално докато му вземеш друго SSD

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване