Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Ползвате ли SWAP в Linux?

Гости Kuroyagi
 Сподели

Препоръчан отговор

И ако да - колко?

Аз личнo - винаги съм ползвал swap в миналото и досега - в малки размери, колкото да не ми крашне компа.
Но с ерата на SSD/NVMe преоткрих swap-a в нова светлина - светкавично бързата хибернация и до 5 пъти по-бързата дехибернация спрямо нея.
И докато преди тази Ера, swap-ът ми гравитираше около 4 GB, сега е не по-малко от размера на RAM паметта ми.
В случая малко повече - 40 GB swap.
Причината на ползване - запуснати многобройни приложения, няколко паралелни виртуалки с приложения/сървери в тях.
Защо да губя време за достигане същия статус на запуснати приложения стартирайки всичко отначало?
От друга страна за цели 7 години съм успял да намаля живота на системното си SSD само с 10%. Ужас, ако съм принуден  да го износвам докрая му .... Вече ми е малко по размер.
Затова ползване на ССД на макс - Хибернейт директно към хоста за до минута на всичко запуснато.  В този му режим на екстра-максимално износване и хибернейт всеки ден изчислявам още ... 12-15 години ползване. Ужас!
После при старт на компа - дехибернейт за секунди.
Всичко продължава оттам към момента, където съм го хибернейтнал - конекции, виртуалки, сървери, торенти, компилации влачещи се иначе с часове.
Даже музиката ми в Тубата продължава оттам дето съм я зарязал.
Cool. :cool:

Вие?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 70
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

В момента май че беше 4-5 - и наистина ме подразни като реших, че също искам да пробвам да пусна хибернация, ама честно казано ме домързя да пипам дяловете.

В движение може би няма да стане; дали би станало, ако пусна друга дистрибуция и през нея преоразмеря дяловете?

преди 19 минути, plamen_petrov_80 написа:

Какво общо има Swap с Hibernate?

Че на дяла със swap се записва файлът за хибернацията.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, killchain написа:

Че на дяла със swap се записва файлът за хибернацията.

И за чий хОй ти е хибернацията???
Рестарта е по-малко време, от едно ходене до WC-то!

Ей това

преди 1 час, Kuroyagi написа:

Причината на ползване - запуснати многобройни приложения, няколко паралелни виртуалки с приложения/сървери в тях.

си е чисто оси*ане! Без памперс!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

"На мене не ми трябва, следователно не трябва да трябва на никого друг" - чудесна логика.

Кога последно ти се е налагало да пуснеш процес, който трябва да върви с часове, и при рестарт започва от нулата? 'Щото аз съвсем скоро имах такъв случай, свързан с работа.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 14 минути, killchain написа:

"На мене не ми трябва, следователно не трябва да трябва на никого друг" - чудесна логика.

Кога последно ти се е налагало да пуснеш процес, който трябва да върви с часове, и при рестарт започва от нулата? 'Щото аз съвсем скоро имах такъв случай, свързан с работа.

Сам ли си говориш?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 минути, killchain написа:

На теб говорех.

Ами цитирай бе пич! Или ти е зор?

И понеже питаш

преди 35 минути, killchain написа:

да ти отговоря - никога!

Рестарта ще почака!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 часа, killchain написа:

В момента май че беше 4-5 - и наистина ме подразни като реших, че също искам да пробвам да пусна хибернация, ама честно казано ме домързя да пипам дяловете.

В движение може би няма да стане; дали би станало, ако пусна друга дистрибуция и през нея преоразмеря дяловете?

Да, преоразмеряването на дяловете се върши от друга заредена дистрибуция в случая, когато преоразмеряваш системния дял на първата.
Но има момент, че свиването на системен дял е рискова операция и може и да не завърши с успех.
В твоя случай на 'заварено положение' можеш да пробваш да си настроиш хибернация към файл от тип swap.

https://www.linuxuprising.com/2021/08/how-to-enable-hibernation-on-ubuntu.html

Единственото допълнително условие е да успееш да създадеш непрекъснат нефрагментиран swap file, или поне минимално фрагментиран, в позапълнен системен дял.
И тогава скоростта на запис за хибернация ще отговаря на скоростта на запис в обособен swap партишън.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз слагам 10 гигабайта винаги. Знам , че е много , защото никога не съм виждал да заема повече от 1гб системата, но не ми се свидят тея 10.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, Kuroyagi написа:

Да, преоразмеряването на дяловете се върши от друга заредена дистрибуция в случая, когато преоразмеряваш системния дял на първата.
Но има момент, че свиването на системен дял е рискова операция и може и да не завърши с успех.
В твоя случай на 'заварено положение' можеш да пробваш да си настроиш хибернация към файл от тип swap.

https://www.linuxuprising.com/2021/08/how-to-enable-hibernation-on-ubuntu.html

Единственото допълнително условие е да успееш да създадеш непрекъснат нефрагментиран swap file, или поне минимално фрагментиран, в позапълнен системен дял.
И тогава скоростта на запис за хибернация ще отговаря на скоростта на запис в обособен swap партишън.

Правиш ли разлика, между swap файл (Windows) и swap дял?
Какво е това „животно“ - фрагментиран swap file?

преди 2 часа, Gangosa написа:

Аз слагам 10 гигабайта винаги. Знам , че е много , защото никога не съм виждал да заема повече от 1гб системата, но не ми се свидят тея 10.

Принципа е - 1,5 размера на RAM. Ако изобщо решиш, че има нужда.

А използването - и при 2, и при 3 GB RAM - все по няколкостотин MB ми ползва.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако некой чека SWAP дяла да "спаси" увисналото и зациклило положение значи да чека от Тиквата извинение за 11 годишното робство на ГЕРП :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 15 минути, Ивайло Димов написа:

Ако некой чека SWAP дяла да "спаси" увисналото и зацилило положение значи да чека от Тиквата извинение за 11 годишното робство на ГЕРП :)

Вчера си мислех, че ...
SWAP (файл или дял) е като помощната маса за сервиране - там слагаме посудата, която не ползваме в момента, но може да потрябва!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ех суета ..........ний ядем с пръсти :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, Ивайло Димов написа:

Ех суета ..........ний ядем с пръсти :)

Винаги съм ял ... с уста!
С пръстите си помагам!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ама си пунктоален :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 26 минути, Ивайло Димов написа:

Ако некой чека SWAP дяла да "спаси" увисналото и зациклило положение ....

swap.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

При 8 гъби рам, за чий *** ми е swap файл?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 19 минути, cybercop написа:

swap.png

И кво???
Ти си напълни ресурсите с ... каквото докопаш, пък чакай - swap-а да ти бърше ...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 48 минути, Ивайло Димов написа:

от Тиквата извинение за 11 годишното робство на ГЕРП :)

Такава партия няма.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, S197 написа:

При 8 гъби рам, за чий *** ми е swap файл?

Да си имаш!!!

Вече казах

преди 7 часа, jhoro написа:

... при 2, и при 3 GB RAM - все по няколкостотин MB ми ползва.

преди 2 минути, S197 написа:

Такава партия няма.

А после - аз съм бил „пунктоален“!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, jhoro написа:

Да си имаш!!!

Вече казах

А после - аз съм бил „пунктоален“!

Не ползвам толкова рам. Относно ПунктУацията,  това си е чист правопис.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, S197 написа:

Относно ПунктУацията,  това си е чист правопис.

Тази топка - не беше за теб!

Пп. И разделяй постовете - на които отговаряш!
Не е задължително, но е показателно!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Малее, пускам свястна и читава тема, връщам се след 12 часа и що да видя - и нея сте я превърнали на кочина.

преди 19 часа, jhoro написа:

Рестарта е по-малко време, от едно ходене до WC-то!

Това ли ти са ти мерките за отчитане на времето - броя на напъните ти в WC-то?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване