Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Ползвате ли SWAP в Linux?

Гости Kuroyagi
 Сподели

Препоръчан отговор

преди 18 минути, Kuroyagi написа:

Малее, пускам свястна и читава тема, връщам се след 12 часа и що да видя - и нея сте я превърнали на кочина.

И кое ти е свястното - на темата и на мисленето? „40 GB swap“ - само това е достатъчно!

Пп. Другите простотии - все едно ги няма!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 70
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

преди 21 часа, plamen_petrov_80 написа:

Какво общо има Swap с Hibernate?

ми без swap няма hibernation...

колкото до въпроса в темата - не ползвам нито на стария дето е с 2гб рам, нито на тоя дето е с 16гб. предпочитам да умре плиложението, от колкото диска или ssd-to да четат и пишат като за световно...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 37 минути, the professor написа:

ми без swap няма hibernation...

колкото до въпроса в темата - не ползвам нито на стария дето е с 2гб рам, нито на тоя дето е с 16гб. предпочитам да умре плиложението, от колкото диска или ssd-to да четат и пишат като за световно...

Vivat Academia! Vivant Professores!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не. Когато инсталирах мента за първи път, направих суап файл, но като видях, че не го ползва изобщо, го махнах. Тогава имах 8 ГБ РАМ. Сега имам 32 ГБ и познай дали ми трябва суап... :P

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 часа, the professor написа:

предпочитам да умре плиложението, от колкото диска или ssd-to да четат и пишат като за световно...

Е то това, че не знаеш какво, кога и дали ще "умре". Най-вероятно е да ти забие цялата машина.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, snood написа:

Е то това, че не знаеш какво, кога и дали ще "умре". Най-вероятно е да ти забие цялата машина.

ами вече доста години карам без swap и знам, че най често просто приложението се затваря (ако се затвори рамта се освобождава, ако забие е малко по сложно), а не да забие цялата система - причината е че о.с. си зарежда процесите и те си ползват тая рам, която са си декларирали, а примерно браузъра и графичната и други юсер-ски приложения лапат рам динамично и когат тя свърши увисват, но процесите на o.s. си бачкат и почти винаги има свободна рам за една козола bash/dash + kill$(pidof chrome) или каквото е забило...

p.s. ако се ползва swap и системата пак забие загубата на информация от диска може да е доста по голяма от колкото force reset без swap (ще се загуби само това в рамта, но не и да се скапа нещо по файловата система)

колкото до хибернацията - не ми трябва, линукса зарежда за 5 секунди от ssd и не виждам смисъл да му намалям живота с hibernation и swap...  пък и ползвам линукса за десктоп - не пускам кой знае колко приложения едновременно...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, the professor написа:

колкото до хибернацията - не ми трябва, линукса зарежда за 5 секунди от ssd и не виждам смисъл да му намалям живота с hibernation и swap...  пък и ползвам линукса за десктоп - не пускам кой знае колко приложения едновременно...

Абсолютно съм съгласен с целия пост, но за този абзац ...

В момента ползвам И една „средна хубост“ машина - на 7 години, с 64-битова Windows 8.1 Pro.
Като гледам - за колко време зарежда ... Почти еднакво - от „заспало“ и от изключено състояние!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, the professor написа:

винаги има свободна рам за една козола bash/dash + kill$(pidof chrome) или каквото е забило...

С какво ядро си? Ако сам си го компилираш, може ли малко повече инфо, а ако не, с коя ОС си? Щото при мен е обратното. Да, мога ги тез неща, ама с 330 зора, сандбокс и т.н. Ако нещо изреве за РАМ и цялата машина увисва. И ми е 1000 пъти по-лесно и бързо да и набия рестарт вместо да чакам. Последно имах проблеми с един мемори лик бъг в ГУЙ, зависна цялата машина. Даже не можах да отворя tty. То това е, че не е само до bash-a. Трябва и поне софтуерът за клавиетурата да може да работи, че да имаш как да пишеш в баш-а.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 13 минути, snood написа:

С какво ядро си? Ако сам си го компилираш, може ли малко повече инфо, а ако не, с коя ОС си? Щото при мен е обратното. Да, мога ги тез неща, ама с 330 зора, сандбокс и т.н. Ако нещо изреве за РАМ и цялата машина увисва. И ми е 1000 пъти по-лесно и бързо да и набия рестарт вместо да чакам. Последно имах проблеми с един мемори лик бъг в ГУЙ, зависна цялата машина. Даже не можах да отворя tty. То това е, че не е само до bash-a. Трябва и поне софтуерът за клавиетурата да може да работи, че да имаш как да пишеш в баш-а.

Я го напиши пак, ама на български!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, jhoro написа:

Я го напиши пак, ама на български!

Ми, как на български? Ето пример - бъгава ГУИ апликация в десктоп енвайърмънта. Като и зададеш да сменя картинките на десктопа и след малко - греда. Щото не ги трие, остават си в РАМ-та. Следваща, следваща и така докато свърши РАМ и продължава да иска да забива още снимки в РАМ-та. И машината забива тотално. Никакви команди не приема от клавиетурата, нито мишка се движи. Хард ресет и готово. С риск да се изложа, линукс няма някакви спецялни механизми (активни по подразбиране) с които да сортира важни и неважни процеси. Може да е някаква тотално ненужна програма, но ще застраши ресурсите на цялата машина. В смисъл ядрото не знае, че за мен най-важни са libinput и bash примерно, че да се грижи приоритетно да дава РАМ на тях и ако нямат достатъчно, да махне нещо, за да освободи. Може да се настрои да преоритизира, ама заради това питам @the professor как точно го е изпълнил.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 16 минути, snood написа:

Ми, как на български? Ето пример - бъгава ГУИ апликация в десктоп енвайърмънта. Като и зададеш да сменя картинките на десктопа и след малко - греда. Щото не ги трие, остават си в РАМ-та. Следваща, следваща и така докато свърши РАМ и продължава да иска да забива още снимки в РАМ-та. И машината забива тотално. Никакви команди не приема от клавиетурата, нито мишка се движи. Хард ресет и готово. С риск да се изложа, линукс няма някакви спецялни механизми (активни по подразбиране) с които да сортира важни и неважни процеси. Може да е някаква тотално ненужна програма, но ще застраши ресурсите на цялата машина. В смисъл ядрото не знае, че за мен най-важни са libinput и bash примерно, че да се грижи приоритетно да дава РАМ на тях и ако нямат достатъчно, да махне нещо, за да освободи. Може да се настрои да преоритизира, ама заради това питам @the professor как точно го е изпълнил.

С една дума - каша!
С две думи - Голяма Каша!

Тая боза - сам си си я правиш или някой ти помага? При мен никога не се е получавало, а съм сменил една камара дистибуции, версии и машини.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, jhoro написа:

С една дума - каша!
С две думи - Голяма Каша!

Тая боза - сам си си ля правиш или някой ти помага? При мен никога не се е получавало, а съм сменил една камара дистибуции, версии и машини.

Нищо не правих. Стандартно инсталирани ОС, като по учебник. За конкретния пример иде реч за бъг в KDE, кото не знам дали е фикснат. Вероятно е, просто спрях да му задавам да сменя картинки на десктопа.

Ти... С тоз коментар, да  не искаш да ми кажеш, че като някой процес взима колкото се може повече РАМ и машината ти остава незасегната? Странно... Какво се слчва при теб, ако някоя програма алокира по 20-30-50МБ допълнително на всяка минута примерно. И иска и още и още, защото е бъгава.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 минути, snood написа:

Нищо не правих. Стандартно инсталирани ОС, като по учебник. За конкретния пример иде реч за бъг в KDE, кото не знам дали е фикснат. Вероятно е, просто спрях да му задавам да сменя картинки на десктопа.

Точно К-Убунту не съм барал бая време, ама не спомням такива проблеми.
Махнах го, защото като цяло беше доста тромаво - за стара щайга.

преди 12 минути, snood написа:

Ти... С тоз коментар, да  не искаш да ми кажеш, че като някой процес взима колкото се може повече РАМ и машината ти остава незасегната? Странно... Какво се слчва при теб, ако някоя програма алокира по 20-30-50МБ допълнително на всяка минута примерно. И иска и още и още, защото е бъгава.

Първо - досега не ми се е случвало. В момента съм с Л-Убунту (20.04 и 16.04.7). Има доста лакоми програми, но до определено ниво. А не - „допълнително на всяка минута“.

Второ - ако се случи и дотам с програмата! Изчезва.
Пп. Същото го правя и на телефона - който е 16GB 2GB RAM.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 15 часа, snood написа:

иде реч за бъг в KDE, кото не знам дали е фикснат

Едва ли! Тия са известни с това, че ако оправят нещо милион години, след като е било репортнато, то задължително го връщат в някоя следваща версия. :D  И за капак Нейт Греъм ти казва да не пускаш репорти в бъг тракера, защото според него са "мрънкане" и също така ти казва, че ако искаш нещо в КДЕ да бъде оправено, или си го оправяш сам, или плащаш на програмист да свърши тяхната некадърна работа. :D Тези неща ги каза в мой пост в бъг тракера, след като репортнах долупоказания бъг, понеже тогава още не знаех, че това е 5-годишен бъг, който не са и пипнали да го оправят.

spacer.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, Валсо написа:

Едва ли! Тия са известни с това, че ако оправят нещо милион години, след като е било репортнато, то задължително го връщат в някоя следваща версия. :D  И за капак Нейт Греъм ти казва да не пускаш репорти в бъг тракера, защото според него са "мрънкане" и също така ти казва, че ако искаш нещо в КДЕ да бъде оправено, или си го оправяш сам, или плащаш на програмист да свърши тяхната некадърна работа. :D Тези неща ги каза в мой пост в бъг тракера, след като репортнах долупоказания бъг, понеже тогава още не знаех, че това е 5-годишен бъг, който не са и пипнали да го оправят.

spacer.png

За безпАри, толкова.Swap файл ползвах едно време в Windows XP, когИ, системата ми беше с 256 рам. Но сега съм 8, за чий к*р ми е това?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

@Валсо, това е срам и позор. Направо резилът е посрамен от позора. Нейтън се е престарал като дори е отговорил на индивид като теб. Това, което е написал, всички нормални хора си го знаем. Постарал се е меко казано, да се усетите къде се намирате, с меки думи. Аз ако бях, щях на по-български да се изразя - оФсЪтъ да не се оплаква от фуража, дето и е даром. Никой няма вина, че си офсЪ, траем си. Ама блееш и Нейтън явно те е помислил за човек. Никой не те кара да ползваш KDE, Linux и т.н. Мятай си Уин и не се се мъчи да начеваш мисловна дейсност, щото става страшно. Нейтън бая се е изложил.. Пише код ползван от милиони и си позволява кавато и да било комуникация със сещества като теб, дето чак претендират без да са написали или платили за един ред отворен код.... Никой не ти набутва хардуер с KDE, клавиетури с логото на KDE на второто копче долу в ляво. Никой не ти иска пари за КДЕ.  Като не ти харесва, не ползвай и си трай, щото очерняш безплатен труд. Хорята си гонят проекти, идеии и т.н. Да не мислиш, че ще седнат да се занимават с бъгове по твоя команда? Щото си много фешън или? Като не ти изнася, сядaй и пиши. Ако не можеш, плати си. Ако и това не можеш... юслес. Кокошка да се оплаква, че и е едра пшеницата..

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Вместо SWAP реших да си купя още една плочка RAM 16GB и ми станаха общо 32GB. Така е по-бързо и не се пише и трие излишно по SSD-то.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 6.12.2021 г. в 19:22, tremal написа:

В тоя форум има 20 човека линуксджии, ама все успяват да се скарат :D

Някои дори и да не са задължително линуксаджии, на моменти сякаш са готови сами със себе си да се скарат.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 5.12.2021 г. в 9:57, S197 написа:

За безпАри, толкова.

Не е точно така. Канелата също е без пари, ама като им репортнеш бъг, го оправят по най-бързия възможен начин! Никой не ти казва да си плащаш на програмисти да ти го оправят и не ти казват да не им репортваш бъгове, защото било мрънкане. Та даже искат и допълнителна информация, ако им е нужна такава. И като оправят нещо, то си остава оправено и за следващите версии. А Нейт Греъм по всичко си личи, че не иска допълнителна информация, защото не го интересува да си оправи кашите, дето той и неговите са ги забъркали и за капак, ако все пак оправят някой бъг, то той в следващата версия задължително е върнат в обращение! :D 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 часа, Валсо написа:

Не е точно така. Канелата също е без пари, ама като им репортнеш бъг, го оправят по най-бързия възможен начин! Никой не ти казва да си плащаш на програмисти да ти го оправят и не ти казват да не им репортваш бъгове, защото било мрънкане. Та даже искат и допълнителна информация, ако им е нужна такава. И като оправят нещо, то си остава оправено и за следващите версии. А Нейт Греъм по всичко си личи, че не иска допълнителна информация, защото не го интересува да си оправи кашите, дето той и неговите са ги забъркали и за капак, ако все пак оправят някой бъг, то той в следващата версия задължително е върнат в обращение! :D 

И що ревеш - имаш алтернатива! Я марш - към канелата. Или към канеЛката!

Пп. А мляко с ориз ... има ли?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 4.12.2021 г. в 15:07, snood написа:

Като и зададеш да сменя картинките на десктопа и след малко - греда. Щото не ги трие, остават си в РАМ-та. Следваща, следваща и така докато свърши РАМ и продължава да иска да забива още снимки в РАМ-та. И машината забива тотално. Никакви команди не приема от клавиетурата, нито мишка се движи. Хард ресет и готово. С риск да се изложа, линукс няма някакви спецялни механизми (активни по подразбиране) с които да сортира важни и неважни процеси. 

Сигурен ли си в това нещо, което си се напъвал да пишеш ? Кеша на потребителската директория за какво е, та ще качваш изображения в RAM паметта, които отгоре на всичко ще ти блокират цялата система. Дори след изтегляне на файлове от външен източник, които действително се пазят в кеша и буфера на RAM паметта, това не е за постоянно. Системата ги разтоварва, когато няма достатъчно ресурс за системните процеси и не може да се стигне до забиване на системата заради тях. Това е така, откакто ползвам Linux.

на 8.12.2021 г. в 22:17, vpvelev написа:

Вместо SWAP реших да си купя още една плочка RAM 16GB и ми станаха общо 32GB. Така е по-бързо и не се пише и трие излишно по SSD-то.

Много добро решение, според мен. Аз съм с 16 GB, но, също не чувствам нужда от swap дял. Предпочитам да приспивам системата върху RAM паметта, отколкото върху диска. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 минути, cybercop написа:

Много добро решение, според мен. Аз съм с 16 GB, но, също не чувствам нужда от swap дял. Предпочитам да приспивам системата върху RAM паметта, отколкото върху диска. 

Едното - няма общо с другото!

При 3 GB RAM - системата не ползва наличния swap дял. Или го ползва минимално.

За сравнение - на другия лаптоп, Windows 8 си ползва 3-3,5 GB виртуална памет (swap файла).

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 16 минути, jhoro написа:

При 3 GB RAM - системата не ползва наличния swap дял. Или го ползва минимално.

Свали един филм, който е над 3 GB и ще видиш, дали го ползва минимално, ако имаш 3 GB RAM памет. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, cybercop написа:

Свали един филм, който е над 3 GB и ще видиш, дали го ползва минимално, ако имаш 3 GB RAM памет. 

От какъв зор? Монитора е 1600 х 900 - резолюция над 720p е безсмислена!
Ако пусна лаптопа от терасата - няма да ползва нищо!

Пп. Говорех за горе-долу еднакво ползване - като програми и сайтове, в браузъра.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване