Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

Гости aniiv

Всичко по делото срещу медицинските сестри в Либия

Препоръчан отговор

Българските медици ще поискат политическо убежище от Париж...

Все едно аз да поискам политическо убежище в София . Ха!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Българските медици ще поискат политическо убежище от Париж, заради психологически тормоз.

Не знам колко добре ще са там,без близките си - ама и тук като не става Публикувано изображение

Важното е да намерят своя пристан,макар и след години

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

защото за всяка пролежана година в затвора като невинни трябвало да бъдат компенсирани

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам колко добре ще са там,без близките си - ама и тук като не става Публикувано изображение

Важното е да намерят своя пристан,макар и след години

Ами като не се чувстват добре тук, да си бяха стояли в Либия. Неблагодарници! После се чудете, защо средната заплата в Румъния в момента е повече от 2 пъти по-висока от тая в България! Само преди 2 години бяхме на един кантар!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Докато тегнеше над тях угрозата от смъртно наказание и лежаха невинни в либийските затвори беше в реда на нещата и в съответствие с човешката природа да бъдат предприети всички необходими мерки за да получат свободата си,включително и всички тези пари които се дадоха - 70 милиона външен дълг на Либия.Когато говорим за човешки живот не трябва да бъде слаган на едни везни с нещо преходно като парите и съм сигурен,че всички нормални хора посрещнаха с радост веста за освобождаването им,без да мислят за парите.Да,обаче когато близките на роднините изведнъж решават,че могат да започнат да доят държаната е редно да ги отрезвим като им припомним,че в България много възрастни ,деца и майки нямат най-необходимото за да преживяват,умират от болести за които нямат средства да купят лекарства въпреки,че някои от тях не са от най-скъпите и въпреки това държавата опрости 70 милиона на Либия,похарчи пари за адвокати,медицински ексдпертизи,даде им след завръщането по 10 000 лева,заобиколи ги от медицински светила не къде да е а в резиденция Бояна.Доколкото разбрах ще им бъдат осигурени безплатни апартаменти,здравно-осигурителни вноски,възстановени трудови права.И на фона на всичко това някакво момченце извисява глас,май синът на Снежана Димитрова-ама и по 100 000 долара трябва да ни платят и забележете не някой друг а България.Да откъснем от пенсиите които знаете са "огромни" и заплатите за да могат те да си живеят някъде в Сен Тропе.Да, чу се че искат убежище във Франция и предварително се извинявам защото не обичам да разпространявам слухове,още повече,че те отрекоха.Нямам нищо против нормалното човешко милосърдие,но защо трябва да бъдат превръщани почти в национални герои.По-голяма заслуга ли имат от Сергей Антонов към България,който си отиде непотачен от нито един държавник.Умря си човекът и не посрами България.Някой да го е чувал да претендира за стотици хиляди долари,въпреки че по мое мнение точно той има право.Много български поговорки има измислени като за случая с нашата държава и медицинските сестри в настоящият момент - "направи добро,изяж л....о" и др.Толкоз от мен. "Бива,бива,ама бивол за мезе не бива"

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Този дрисльо си не играе на дребно, а направо скача на 100000 евро. Да им дадат парите и да искат от тях да платят разходите по делото и опростения външен дълг. Миля , че това е честно . Браво Ивчо. Браво малко "българче" (...българин да се наричам , първа радост е за мене...). Ивайло, ти си по-зле и от Кадафи, защото той поне се опитва да защити репутацията на държавата си , като обвини (макар и неспрсведливо) лекари от други държави в умишленото заразяване и да запази парите на държавата, а Ти се опитваш да точиш парички от хазната на собствената си държава. Да не би тази държава да е държала майка ти несправедливо 8 години в затвора??? Ай сиктир бе.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хах м/у другото сина на Снежана не е прав за тия пари, щото тва важи само, ако ги бяха оневини, а те са осъдени...макар и без вина според мене. Тва, че после са помилвани, не означава, че са оневинени. Хубаво ше е човека малко повече да се поинтересува от правосъдните закони!

П.С: Хубаво, върнали са се...Който се радва - ОК, който не - негов проблем. Ама тва вече на нищо не прилича...апартаменти им дадоха, доживотна огромна (за бг стандартите) пенсия...Просто супер нахални стават...Баси в България толко хора умират от немотия и т.н...тея вече се оляха тотално!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само да подчертая, че апартаментите са дарени от "М-тел". И ако си направим една проста сметка - ако всеки политик в България откъсне малко от заплатката си, няма ли да се получи работата с паричните обещетения?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само да подчертая, че апартаментите са дарени от "М-тел".

И ако си направим една проста сметка - ако всеки политик в България откъсне малко от заплатката си, няма ли да се получи работата с паричните обещетения?

А защо някой от тия политици не дари пари за някое болно дете?!

Не, наистина, мисля, че държавата и всички българи с кампанията "Не сте сами" направиха достатъчно...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Политиците да си дадат от заплатите. Къде това?!?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Политиците да си дадат от заплатите. Къде това?!?

Това ме подсеща за една днешна новина. Новият шеф на Крайслер, след раздялата с даймлер ще е човек, който никога не се е занимавал с автомобили и ще получава 1 долар(!) годишна заплата, докато компанията не мине на печалба! Значи хората на запад намират начин да отделят от времето си и парите в името на благородна цел! Защо, ако един политик, достатъчно нагушил се през годините, да не даде някой лев от заплатата си? Още повече, че тая заплата едва ли играе някаква роля в бюджета му. Роля играе самия факт, че е народен представител или министър. Печели се не от заплата, а от доверие и рушвети! Даже и да не се занимава с рушвети, доверието в политика е достатъчно голямо, за да изхрани себе си, семейството, да си купи най-скъпа кола и няколко жилища.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това беше метафора - политик никога няма да откъсне и левче от париците си. Уф, отказвам се. Ние говорим за медиците, всеки го обръща на нещо друго. Да гадно е, децата в Сомалия умират от глад, хората в Ирак са без домове и храна, във Виетнам има стотици деца с тежки увреждания и т.н. В дневника си имам прекрасна колекция от снимки на човешак мъка и страдание... Ако можехме, сигурна съм, че на всички щяхме да помогнем, но не можем. Че е направедно много за медиците, направено е. Веднъж нещо добро да стори българското общество. Виновни или невинни 8 години си гниха в затвора и месеци наред са били измъчвани - за каквото и да са били виновни, платили са си вече отдавна. И мисля, че вече медиите спекулират. Прибраха се, живи са, не знам доколко са здрави, но им пожелавам всичко най-хубаво, но те са си затворена книга.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сестрите са били измъчвани, призна Сейф Ал Ислам

Синът на либийския лидер, Сейф Ал Ислам призна, че над българските медици е било упражнявано насилие по време на задържането им в Либия.

Той обаче изключи вероятността страната му да бъде съдена за това.

В интервю за телевизия Ал Джазира Сайф Ал Ислам заяви: "да, били са измъчвани с ток и са били заплашвани, че семействата им ще бъдат преследвани".

Въпреки това синът на Кадафи отхвърли голяма част от разказите на палестинския лекар, които според него са били лъжи.

Сейф Ал Ислам подчерта, че от самото начало либийската полиция не е подходила към случая по професионален начин.

Той смята обаче, че страната му е постигнала голяма победа, която дори не е очаквала при решаването на казуса.

Сайф Ал Ислам отхвърли твърденията, че Либия е започнала шантажа, като обвини Европа за това и добави, че страната му има дела със запада и е използвала случая с медиците, за да ги реши в своя полза.

В началото на интервюто Сайф Ал Ислам отрича обвиненията, че нашите медици носят отговорност за заразяването на либийките деца с вируса на СПИН.

По-късно обаче той заявява, че в докладите по делото е имало противоречия, но либийският съд е признал обвинителната теза.

Сайф Ал Ислам пояснява, че според доклада на проф. Люк Монтение, откривателя на вируса на СПИН, причината за заразата е небрежността и ниската хигиена и отхвърля каквато и да е било вина на медиците.

В същото време, отбелязва той, са били изготвени и други доклади, които отхвърлят тезата на Монтение и именно тези доклади са били признати от съда.

В интервюто синът на Кадафи отново подчертава, че вярва в безпристрастието на либийската съдебна система и благодари на Държавата Катар за ключовата роля, която изигра и сътрудничеството й с Франция при решаването на казуса.

Припомняме, до последно срещу сестрите ни вървяха дела за клевета, заведени от либийските офицери, заради твърденията на българките, че са били измъчвани по време на разпитите.

news.bg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Е то беше ясно, че са измъчвани...тва, че некви циганета не си бяха признали е техен проблем. Сега тия всичко си признаха, ма трябваше да мъчат медиците близо 9 години. Баси циганите тъпи, мазни...пфф

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Отгоре малко цензурка, тва-онова :).

Гледам и българина от Нигерия се върнал. За него апартаментче, пенсия , нещо ?

Представителят на компанията "Експротех - Нигерия", за която работи Елевтеров, Джим Маккуини заяви, че не е бил плащан откуп за освобождаването.

До колкото разбирам на летището са го посрещнали и от фирмата , която го е изпратила на работа :clap:. А къде беше фирмата изпратила в либия българските "сестри", "докторът" Здравко, и "лекарчето" Ашраф. Нямаше гиии. Не напразно попитаха една от роднините на "медиците" дали са пратени в чужбина от държавата или от частна фирма ( нещо такова ). Замълчаха нещо "българските "момичета"". И как няма да замълчат. След толкова пари, които им дадоха. Всяко мълчание си има цена все пак. И ние мълчим, ама не ни плащат :) хх.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Отгоре малко цензурка, тва-онова :jumping11:.

Еми то кво друго да каже човек в тоя случай...

М/у другото в някакво интервю Нася Ненова казва, че е скарана с другите сестри...Тез хора толко много са преживели заедно, а сега казват, че от сега нататък въобще не искат да се виждат...странна работа. Другите й се сърдели, защото единствено Нася е направила самопризнания...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Президентът призна, че е имало тайни преговори за процеса в Либия

Публикувано изображение

Президентът Георги Първанов призна днес по време на неформална среща с журналисти в резиденция “Евксиноград”, че винаги е имало тайни преговори по време на процеса срещу медиците ни в Либия. Първанов каза още, че българското разузнаване е изиграло активна и конструктивна роля в този процес и е поддържало диалог със своите колеги в Триполи. Държавният глава допълни, че е имало моменти, в които дипломацията и разузнаването успешно са подхранвали илюзията за бърз изход на процеса.

Първанов определи сагата с медиците ни като дълъг и мъчителен процес, а не като еднократен акт. Според него спасяването на медицинските сестри е било национална кауза и тези, които ги “тикат” към компенсации хвърлят сянка на каузата. Президентът Първанов открои ролята на различните структури, оказали съдействие в благоприятното приключване на случая в Либия, като подчерта особения принос на трима западни дипломати Антъни Лейдън, Винсент Фин, Марк Пиерини. Държавният глава каза още, че около 15 септември френския му колега Никола Саркози ще посети България, а през есента Първанов е планирал визита в Катар. Президентът допълни, че страната ни традиционно води силна политика с арабските държави и, че тя трябва да продължи да се развива.

Dnes.bg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да бе, voxy виждам ти аргументите...въпроси без отговори, житието на медичките и изказване на няква болна мед. сестра, която се чуди как да не и изстине местенцето. И всичко това взето от някакъв блог или се лъжа? Посочи поне източника....

Дори да са търгували с плазми, да са правили алкохол и да са се чукали с арабите, без обвиненията за СПИН епидемията никога не би станал подобен скандал.

Интересно, че вие смятате, че ние сме манипулирани от българските и световни медии, а пък вашите източници на информации не ви манипулират. Аз съм си приела моята истина, вие вашата.., и не виждам защо трябва да си помрачавам радостта от добрата новина.

Динди,

ега ти тъпият никнейм,досущ като изказването ти за болната мед.сестра,която се чудела как да не й изтине местенцето.

1.Кое местенце да не й изстине?Я,уточни,че ми стана интересно,кое местенце да не ми изстине на мен? ;)

2.Ти всъщност знаеш ли къде ми е местенцето,че ми говориш за болест и страх?

2.От какво боледувам според теб? Публикувано изображение

4.Знаеш ли ти,че съпруга ми е лекар и той е човека,който поставя диагнози,а не някакви си световно неизвестни,които се крият зад никнейма си,защото са страхливци.Според психолозите,човек обижда другите с епитети,валидни за самия него,тъй че прави си изводите сам и бързо при чичо Доктор.

5.Аз нямам твоят проблем ни с болест,ни със страх,защото казах всичко,каквото знам и не дрънкам глупости по принцип като теб,каквито са ти наговорили по медиите.

6.Аз бях там,в Либия,15г.Аз знам,а ти папагалстваш онова,което са ти казали и са те накарали да вярваш.Твой проблем.

Умните хора се съмняват,простите вярват в, когото и в каквото ги накарат.Те са по-лесни за манипулации всякакви и това е твоето бъдеще ;)

И аз за разлика от теб се подписвам със собственото и бащиното си име Ружа Братанова със здраве

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ружа Братанова - медицинска сестра в Либия, която пречеше на кампанията за освобождаването на българските сестри и лекари. Защото не били медици, тъй като не практикували... Докато цял цивилизован свят се мъчеше да ги освободи от лапите на малоумника-диктатор-терорист Кадафи...

Един отличен пример за това какви не трябва да бъдем...

Подробности ТУК !!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Подробности ТУК !!!

Ха,ха!И кой го е написал това?Някой си от МВРО,пардон ВМРО,което си е все същото с лидер офицера от 6-то,6-ти отдел,Красимир Каракачанов!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Айде затварят те темата де... Мед. Сестри гепиха 10 000+апартамент в Бояна+ бонус:издаване на книга. Всичко е Хепи енд. Няма смисъл още да пишете по вече отживяла тема?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кадафи заразил децата в Бенгази със СПИН

Министърът на правосъдието на Либия оневини българите

Публикувано изображение

Щастливото завръщане на българите. Снимка: Булфото

Режимът на Кадафи е виновен за заразяването на децата в Бенгази с вируса на СПИН. Това обяви в сензационно интервю късно миналата вечер министърът на правосъдието на Либия Мустафа Мохамед Абделжалил, съобщи „24 часа”.

Изявлението бе дадено по телефона от джамахирията и излъчено на живо по арабския сателитен канал "Ал Джазира".

Абделджалил, който е дългогодишен съдия, даде случая със смъртоносната епидемия само като един от примерите за извършените от режима престъпления срещу собствения му народ.

Така той оневини морално българските медицински сестри, които получиха смъртни присъди по обвинение, че са заразили умишлено с вируса на СПИН повече от 400 либийски деца.

Най-сетне истината, която се опитвахме да докажем осем години в Либия, излезе наяве, коментира пред „24 часа” Пламен Ялнъзов, който бе адвокат на българите по време на дългогодишния процес в джамахирията.

Другият защитник на медиците Георги Гатев също коментира новината: "Винаги съм знаел, че тази истина рано или късно ще излезе, защото всичко беше инсценирано от начало до край. Съдебният процес беше пълен фарс, а цялата история с нашите сестри беше тотален рекет.

Подобни режими са безскрупулни и наистина могат да затрият не само 400, а десетки хиляди души и после да хвърлят вината върху някой друг. Те и сега се оправдават, че някой отвън е виновен за бунтовете. Но аз си спомням, че по време на делата имаше либийци, и обикновени, и по-високопоставени, които се съмняваха, че цялата работа е нагласена."

изт.

Истината рано или късно излиза на бял свят.

Жалко за откраднатите години от живота на медицинските сестри и лекари! http://www.kaldata.com/forums/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/sad.gif

Хубаво е все пак,че са живи и здрави!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Истината рано или късно излиза на бял свят.

Жалко за откраднатите години от живота на медицинските сестри и лекари! http://www.kaldata.com/forums/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/sad.gif

Хубаво е все пак,че са живи и здрави!

Коя истина?? Тази угодна на българското общество и медиите търсещи поредния кьорфишек ли, или безстрастната основана на факти....

Айде мислете малко , какво е казал точно този министър... каквото говори откакто се отцепи и взе да претендира за място в опозицията срещу Кадафи... Останалото са интерпретации на британци, шотландци ( заради Локърби) и сега наши медии заради медиците...

П.С Като видя поредния малоумен бабешко сълзлив пост ми иде да грабна картечницата понякога... ето тази простотия води света до това което е... За журналята няма какво да говорим, те с такива неща си изкарват заплатите... лошо е когато им се вярва безрезервно, без никакви основания...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Медиците ни от Либия обидени на премиера

Валя Червеняшка и д-р Здравко Георгиев, двама от медиците ни, които бяха осъдени на смърт в Либия, са обидени на премиера Бойко Борисов за думите му в четвъртък, че "спасяването" им струва на България над 130 млн. долара, които буквално Кадафи ни ги открадна".

Много обидно ми стана, когато премиерът Бойко Борисов не се зарадва, като се разбра, че сме невинни и Кадафи стои зад заразата на децата със СПИН, а каза колко пари са дадени за свободата ни, каза медицинската сестра Валя Червеняшка в интервю по телефона за БНТ.

В крайна сметка за нашето освобождаване от либийския затвор политически най-голям принос имаха от Европа, а не от България, посочи тя.

В настоящата ситуация трябва държавата ни да бъде внимателна с действията си, защото все още много българи има в Либия, допълни Червеняшка.

Д-р Здравко Георгиев коментира от студиото, че е много грозно с тези думи на премиера да се изкарва, че българският народ е беден, защото са дадени тези милиони долари. В крайна сметка това са пари, които Либия дължеше на България и едва ли щеше да ги върне, допълни той.

Д-р Здравко Георгиев каза, че е важно светът да разбере, че процесът срещу тях е политически и скалъпен по нареждане на Муамар Кадафи.

Д-р Георгиев припомни още, че преди твърденията на либийския министър на правосъдието, професорите Виторио Колици и Люк Монтание са заявили, че Кадафи е виновен за заразените със СПИН либийски деца.

Валя Червеняшка заяви, че е знаела, че истината ще възтържествува. Очаквах го това да стане, но не така рано, каза Червеняшка.

vesti.bg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Снежана Димитрова:

Бях тормозена от всички български сестри!

Публикувано изображение

Снежана Димитрова е една от осъдените на смърт наши медицински сестри в Либия. Тя не дава интервюта и страни от прожекторите у нас, защото счита, че се представя само част от истината, свързана с безумното обвинение срещу тях.

А каква е другата, останала скрита от обществеността през годините, ще разберете от шокиращите разкрития, които Снежана направи единствено пред репортер на “ШОУ”.

........................

- Г-жо Димитрова, с какви чувства приехте смъртта на Кадафи?

- Не съм настроена да приема, че действително е убит. Аз не вярвам. Не мисля, че един такъв човек, който имаше наглостта и можа да сложи целия свят в джоба си, сега просто ще излезе от една кола и ще се даде да го убият... За мен това е нереално!

Не приемам радостта от смъртта на друг човек, ако ще той да ти е и най-големият враг. За мен бе по-важно Кадафи да беше изправен пред съд.

- Да се върнем години назад. Вие всъщност започвате работа в Либия само 6 месеца преди началото на процеса, а епидемията от СПИН е гръмнала доста преди това? Защо и вие бяхте включена в него „без вина - виновна”?

- Нямам представа. Задавала съм си и продължавам да си задавам този въпрос много време.

Навърших точно шестия месец в деня на ареста – на 9-ти февруари 1999 година. Когато адвокат Бизанти дойде за първи път при нас. Започна от Кристияна, каза:

„За хората, които имат самопризнания – смъртна присъда”;

за Валя Червеняшка: „Ти си много силна”, в смисъл, че не е направила самопризнания въпреки мъченията. И като стигна до мен, се учуди: „Аз не знам ти защо си тук?” - това бяха думите му.

- Имате ли отговор защо после на всички се постановява смъртна присъда?

- Написано е: „На базата на самопризнанията на еди кой си, еди кой си, се осъждат всички”.

Но аз на лошото не отвръщам никога с лошо. Никога не бих тръгнала срещу никого от тях, все пак това са хора, които са минали през това, през което съм минала и аз, и ги уважавам, колкото и лоши и неприятни номера да са ми правили там.

- Какви номера са ви правили?

- Много неща, не искам да конкретизирам. Била съм обект на психически тормоз от всяка една от тях. Но това са неща, които вече са ми много далечни.

- Чела съм, че, едва ли не, вие не сте подлагана на такива тежки изтезания като някои от другите...?

- Да, дори Кристияна го е написала в книгата си, че аз съм слушала какво те са си говорили и съм го възпроизвеждала. Но истината е, че на никой от нас изтезанията не са били еднакви – за всеки са били различни. Фактът, че аз шест месеца не можех сама да си сложа лъжица в устата, да отида до тоалетната и да си сваля дрехите, а ходех с помощта на полицайката, красноречиво говори и те са го видели. А това, че говорят нещо различно...

- Имате ли обяснение за това им поведение?

- Те имат самопризнания! Винаги съм им го казвала, че каквото и да направят с мен, ако ще на парчета да ме режат, никога няма да призная нещо, което не съм извършила!

През цялото време се опитвах да убедя Нася, че е направила една огромна грешка...

- Тя самата не мисли ли така?

- Не. Дори ме упрекваше, че, едва ли не, мен не са ме измъчвали и затова не съм направила самопризнания. Непрекъснато се опитвах да й кажа, просто да разбере, че само трябва да каже една единствена думичка -

„съжалявам”.

- Пред кого? Пред всички вас?

- Не, за мен става дума. Накрая я измъкнах тази дума и малко преди да си тръгнем, я чух от устата й. За мен това беше важно.

- Кога стана това? Когато ви освободиха ли?

- Не, преди това, още бяхме там. Може би тя все пак през тези години много е мислила и е осъзнала, че е сгрешила. Аз нямам капчица упрек към нея. Спомням си един от прокурорите, които ни разпитваха, беше казал на Нася: „Защо направи тези самопризнания, след като това не е истина? Нали знаеш, че нас утре може да ни няма, но това, което тук е записано, то остава”. И е прав.

- А самата Нася как обяснява това, или не обяснява?

- Все пак тя беше на 32-33 години. Един млад човек е много по-малко издръжлив от един по-възрастен, по-осъзнат, малко по-мъдър. Отдавам го на нейната младост, може би на начинът й на живот, на възпитанието й...

- Вероятно са били подлъгани, че ако признаят, ще им намалят присъдите или нещо друго?

- Трябва да си много луд човек да кажеш, че си убил 400 либийски деца и да мислиш, че някой ще те помилва! Валя Червеняшка също е измъчвана много, но и тя няма самопризнания. Но всеки човек си има някакъв праг на издръжливост...

- Защо това не сте го казали досега? Всъщност вие почти нищо не говорехте, отбягвахте камерите и журналистите? Говореха повечето Кристияна Вълчева и д-р Здравко Георгиев?

- Това е така, защото, когато журналистите вече имаха достъп до нас, аз бях малко лаконична и не разказвах надълго и нашироко. Не съм мазохистка, за да повтарям непрекъснато нещо, което ми се е случило, и то, страшно неприятно, за да го запаметя. За мен беше важно да го забравя, не да го запаметявам.

- Извинете, че ви връщам към преживения ужас, но, моля, опишете за читателите ни поне едно от мъченията, на които сте била подложена?

- Вързаха ми ръцете отзад зад гърба, завързаха ми очите и ме провесиха на една врата за повече от четири часа, докато раменните ми стави не се извъртяха на 360 градуса. Това е целта. В един момент съм колабирала. Когато ме свалиха от вратата, имах чувството, че са ми отрязали ръцете, че нямам ръце, макар че ги видях – бяха сини, почти черни. Болките бяха страшни, не зная дали можете да си ги представите.

Гръдният ми кош пукаше от висенето,

вероятно имах и спукани ребра, защото нито можех да се движа, нито да си поемам дъх. Много страшно беше!

- От вашата книга разбрах, че цели 6 месеца въобще не сте могли да движите ръцете си, камо ли да вършите нещо с тях?

- Имаше и много състрадателни между полицаите, като едно младо момче, което почти всеки ден ми помагаше да си раздвижвам ръцете – правех гимнастика на една тръба. Много добронамерен бе към мен.

Друг полицай, чернокож, дойде при мен когато се опитвах да стана, подпирайки се с брадата си на пода, но не можех и ми каза: „Недей да ставаш, много искам да ти помогна, но няма как да го направя”

и му потекоха сълзи от очите.

Между полицаите имаше и много добри хора, това не бива да бъде премълчавано. Но те са действали по заповед и е ясно, че ако те не го направят, други ще го направят, а те ще отидат в затвора.

- Още с арестуването ви ли се отнасяха с вас гадно, в смисъл като към убийци на децата им?

- Да, свалиха ни в едно полицейско управление с едни миришещи дюшеци на земята, храната ни я носеха в един леген. Бяхме натъпкани всичките в една килия – около 20 и няколко човека. После си отидоха 17.

- Българки?

- Българки, пак от същата болница. То само българки бяхме арестувани.

Нася първа я взеха за разпити, върнаха я чак през нощта и я затвориха в единична килия, после взеха Кристияна и нея я затвориха в единична килия – така една по една ни разпитваха. Мен, Валя и Валентина ни затвориха заедно трите и тогава пуснаха останалите седемнадесет.

- Като говорене и като поведение вие доста се различавате от другите ни медицински сестри от процеса в Либия. Не давате интервюта, книгата ви е издадена в съвсем малък тираж и за съжаление много малко хора са я чели, а тя е потресаваща! Създавате впечатление, че се разграничавате от тях?

- Нещо, с което се разграничавам от тях, аз и там съм им го показала е – първо – това не бяха хората, с които съм искала да живея тези осем и половина години и нито една от тях не е човекът, с когото бих искала да бъда приятел, но обстоятелствата са го наложили и е трябвало по някакъв начин да се приспособя. Аз съм човек, който умее да се приспособява и да съм толерантна към хората около мен, но след като видях, че нещата не вървят, намерих начин да се разграничавам – през деня спях, през нощта бодърствах. Това беше начин да се съхраня и да нямам много взимане-даване с тях. За мен не беше важно кой какво мисли, бе важно аз да се почувствам добре, защото имахме много различни мнения за много от нещата.

- Дайте пример!

- Те плюеха по Кадафи, но аз мисля, че вината не е само в него. Не е луд този, който яде баницата, а този, който му я дава, нали така? И за да бъда още по-конкретна, ще спомена факта, че когато се случи всичко това, нашият посланик в Либия беше отзован?! След това близо 8 месеца не изпратиха друг.

- Защо го отзоваха?

- Нямам никаква представа, но попитайте правителството на Иван Костов, това беше по негово време. Спасяват другите 17, които бяха заедно с нас, и в следващия момент - посланикът е отзован?! Питали сме се много пъти защо и как... Той самият написа книга и в нея също се възмущава от това, а е можел да направи доста неща и за нас.

- Следващият посланик какво направи за вас? Кой беше той?

- Забравила съм им имената. Някои от българските посланици в Либия бяха много арогантни и имаха много лошо държание. Чух, че един от тях е казал:

„Тия пък, не ги обесиха, че да мирясаме най-накрая!”.

С близките ни също са се държали арогантно. А пък консулът по онова време – Олег Маринов, е казал пред една българка в Бенгази: „Оставете курвите да се оправят!”

- Да, но се говореше за някои от вас, че са варили ракия, че са проституирали...

- Те да си отговарят. Аз за шест месеца още не знаех къде се намирам...

- Каква е ролята на д-р Здравко Георгиев? Нали и той беше задържан? Той пое ролята едва ли не на ваш говорител пред медиите...

- Те си го лансираха журналистите. Здравко си живя в посолството много дълго време, беше си на заплата там, той е част от тях, от хората в посолството! От 2004 до 2007 година работи в посолството. Той си беше осъден за нещо, което нямаше отношение към делото, излежа си присъдата от малко над четири години и го пуснаха.

- Ашраф кога се появи?

- От самото начало, но е бил на друго място, не е бил при нас. Арестуван е от самото начало.

- Защо се оказа във вашата група всъщност?

- Не зная, но според мен нещата тръгват от него. Доколкото разбрах, той е участвал в палестински революционни комитети, бил е някакъв активист и най-вероятно това е било някакво поръчение на либийците -

да натопи българките,

но в последствие нещата се обръщат и срещу него. Така си мисля аз.

- Искате да кажете, че Ашраф е агент на либийците?!

- Не зная дали това е точната дума, но той от самото начало е знаел за какво става въпрос.

- Вярно ли е, че сте били изнасилвани?

- Това също е една от най-големите глупости, които съм чула. Мен лично никой не ме е изнасилвал, дори и опити не са правени. Може би съм била стара и грозна. Но и за другите не зная такова нещо, това го лансираха някои медии. Либийците не могат да си позволят да го направят, защото по тяхната религия за изнасилване се отива в затвора, дори нещо повече - и мъжът, и жената отиват в затвора. За мен това е голяма простотия.

- А Ашраф изнасилван ли е?

- Това не мога да кажа, той беше в мъжкия затвор. За мен той е една много противоречива личност. Другите го познават повече и им е добър приятел, на мен – не. Никога не ми е харесвал.

- Какво мислите - нямаше ли някакъв план на режима на Кадафи, а и не само негов, за чието изпълнение вие бяхте пожертвани?

- Не зная за план, но знам, че от 1992 година в Либия има СПИН. Дори е имало някакъв процес, който е бил потушен или по-точно, набързо са потулили всичко. Но в един момент заразените деца стават много, хората започват да надигат глас, искат да знаят защо, откъде? Децата им умират!

И аз да съм, и аз ще постъпя като тях. Те си търсеха някой да е виновен, но да е извън държавата.

- Искате да кажете, че Либия има проблем със СПИН за цялото население, а не само с болните деца?

- Естествено! И то голям проблем и трябваше по някакъв начин да го решат... Ще ви кажа и още - в затвора масово имаше болни момичета със СПИН. Дори дойдоха да ги изследват. Повечето от затворничките имаха вируса на СПИН и ние сме живели с тези хора там...

- Къде работите сега?

- Където и преди - в Трета градска болница, в детското отделение.

Едно интервю на Галина НАКОВА

БЛИЦ

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

• Добави ново...