Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Windows 8.1. ми яде диска

ilper
 Сподели

Препоръчан отговор

Имам 8.1. и не искам да го сменям, защото имам едни книги и една програма (бухал) ги чете. Дават 8.1. да заема 16 гб, а при мен показва 25 гб.

Чудя се как може да се оправи това. В ютуб гледах, че има някакви Old versions на 8.1. които седят някъде. Но при ,ен не виждам такива. Освен това ми е на български.

Моля обяснете но по-лаишки ако може тъй като съм само потребител.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 62
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

С програма се проверява къде, кое, колко място заема - след това се преценява дали всичко е наред или има нещо излишно.

Това колко бил заемал Win ... са си глупости.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 13 минути, ilper написа:

Дават 8.1. да заема 16 гб, а при мен показва 25 гб.

Чудя се как може да се оправи това.

Какъв е всъщност проблемът? Не ти стига мястото на диска/дяла? Какво точно искаш да оправиш?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако ОС си е инсталирала обновления, нормално е да са останали стари файлове. Можеш да провериш с инструмента за почистване на windows дали ще ти даде файлове за изтриване или с някой външен софтуер да провериш коя папка колко място заема на диска, например: TreeSize Free | JAM Software (jam-software.com)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 часа, Raze написа:

Ако ОС си е инсталирала обновления, нормално е да са останали стари файлове. Можеш да провериш с инструмента за почистване на windows дали ще ти даде файлове за изтриване или с някой външен софтуер да провериш коя папка колко място заема на диска, например: TreeSize Free | JAM Software (jam-software.com)

Да, предполагам е от ъпдейти, които се натрапват през седмица, две. Накрая спрях да ги задействам. Диска е 50 гб и не остана място от Виндоус. За 32х бита пише, че Виндоус е 16 гб. Проверих колко заема с програма WinDirStat и дава 25 гб. Щом изтрия нещо от диска и празното място се пълни за сметка на Виндоус. 

Ще опитам с Treesize.  Трябва да изтрия нещо може WinDirstat

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 часа, ilper написа:

Имам 8.1. и не искам да го сменям, защото имам едни книги и една програма (бухал) ги чете. Дават 8.1. да заема 16 гб, а при мен показва 25 гб.

Чудя се как може да се оправи това. В ютуб гледах, че има някакви Old versions на 8.1. които седят някъде. Но при ,ен не виждам такива. Освен това ми е на български.

Моля обяснете но по-лаишки ако може тъй като съм само потребител.

преди 7 часа, grizly написа:

Какъв е този Windows и от къде си го свалял?

С колко рам си?

Този ВинД си е от компа. Беше си така инсталиран. С 50 гб съм и ВД яде 25. Не мога да го следя, но в нета четох че трябва да е 16 гб. Остават ми някакви Мб. Всичко изяжда. Което е празно. 

преди 7 часа, Rudy M. написа:

Какъв е всъщност проблемът? Не ти стига мястото на диска/дяла? Какво точно искаш да оправиш?

Ами да. 50 гб е диска и като съм записал малко програми и с 25 гб ВД остава нищо. Чудя се как да си върна 9 гб, хич не е малко. Знаете ли програма, която намира и чисти стари версии на ВД, които са се получили от ъпдейти, защото ВД мине, не мине и казва, че имало нови ъпдейти. От 1 г не ги инсталирам.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

почистване на winsxs, в черния прозорец като администратор:

Dism /online /Cleanup-Image /StartComponentCleanup

пп
отнема много време до като се почисти

Редактирано от дръндю (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Има си вграден инструмент за почистване на диск-само натискаш и почистване на системни файлове, ако има стар уиндоус, ще изтрие и него. За да видиш по-пълна картина, трябва програма. Ако System Volume Information е повече от 1ГБ, отиваш в Система-Защита на системата-махаш чека на дял С ,Прилагаш и ОК, после отново я включваш и това изтрива съдържанието на папката. След това е добре да си направиш поне 1 точка за въстановяване.

11.PNG

12.PNG

13.PNG

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, дръндю написа:
Dism /online /Cleanup-Image /StartComponentCleanup

Ама е добре първо да се провери трябва ли да се чисти:

Dism.exe /Online /Cleanup-Image /AnalyzeComponentStore

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, ilper написа:

50 гб е диска 

Дискът, или дялът?... Ако е дискът - купи си нов. Почти 2022 г. сме, 50GB са нищо. Ако е дялът - разшири го за сметка на другите дялове.

Когато ъпдейтваш Windows, не се създават резервни копия, грешно си прочел. Това става само при ъпгрейд, например от 8.1 на 10.

Почистването на системен дял от ненужни файлове е полезно нещо, но трябва да се прави с разбиране, от компетентно ЗадКлавиатурно Устройство. А ти, честно казано, не ми приличаш на такова. Затова не ти го препоръчвам.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 14 часа, Raze написа:

Ако ОС си е инсталирала обновления, нормално е да са останали стари файлове.

Да, предполагам е от ъпдейти, които се натрапват през седмица, две.

По-скоро - „точки за възстановяване“!

Изтеглените данни - за нуждите на ъпдейт - се чистят лесно и почти автоматично!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Този ВинД си е от компа. Беше си така инсталиран. С 50 гб съм и ВД яде 25. Не мога да го следя, но в нета четох че трябва да е 16 гб. Остават ми някакви Мб. Всичко изяжда. Което е празно. 

Ами да. 50 гб е диска и като съм записал малко програми и с 25 гб ВД остава нищо. Чудя се как да си върна 9 гб, хич не е малко. Знаете ли програма, която намира и чисти стари версии на ВД, които са се получили от ъпдейти, защото ВД мине, не мине и казва, че имало нови ъпдейти. От 1 г не ги инсталирам.

----------------

Този проблем е характерен за всички бози на микрософт - от най-старите до най-новите.

С времето натрупват на диска огромно количество стари и безполезни файлове, които затлачват файловата система, и с всеки следващ ъпдейт уиндоусите стават все по-бавни, все по-тромави, докато накрая започнат да се влачат  със скоростта на костенурка. И само преинсталацията ги оправя.

На десктопа имам уиндоус 7 и го поддържам в чисто състояние, но приблизително веднъж на месец трябва да ровя за да трия боклуците на микрософт, които се натрупват и ядат място. В уиндоусите има около 20-тина локации(някои от тях са скрити), в които се трупат боклуци в огромно количество - на някои места могат да достигнат десетки хиляди стари/непотребни файлове...

Ето няколко стъпки, с които да почистиш частично боклука и да освободиш място

- изключи хибернацията

- изключи System restore и изтрий старите точки за възстановяване

- Пусни Disk cleanup на С:, след като приключи рестартирай компютъра

След рестарта ръчно изтрий всички останали файлове във следните директории

\AppData\Local\Temp

C:\Windows\Temp

C:\Windows\Logs\CBS

C:\Windows\System32\LogFiles\Scm

C:\Windows\SoftwareDistribution\Download

C:\Windows\Prefetch

В папката winsxs също има десетки хиляди боклуци и стотици мегабайти за триене, но там достъпът е възможен само през среда на Линукс, и не е за обикновени потребители.

--------------

В регистъра също се натрупват много стари и безполезни боклуци, които трябва да се чистят, но темата става дълга и широка...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не съм абсолютно съгласен с теб @gagodrago

Ако си настроил състемата добре в началото и особенно ако ползваш 7-ца, че дори и 8,1 няма на къде да мърда размера на OS, програми и всичко.

Буквално можеш да направиш системата като LiveCD версия.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Винаги когато инсталирам система, оставям 100 гб за нея, а останалото е за лични файлове.

преди 48 минути, gagodrago написа:

----------------

Този проблем е характерен за всички бози на микрософт - от най-старите до най-новите.

С времето натрупват на диска огромно количество стари и безполезни файлове, които затлачват файловата система, и с всеки следващ ъпдейт уиндоусите стават все по-бавни, все по-тромави, докато накрая започнат да се влачат  със скоростта на костенурка. И само преинсталацията ги оправя.

На десктопа имам уиндоус 7 и го поддържам в чисто състояние, но приблизително веднъж на месец трябва да ровя за да трия боклуците на микрософт, които се натрупват и ядат място. В уиндоусите има около 20-тина локации(някои от тях са скрити), в които се трупат боклуци в огромно количество - на някои места могат да достигнат десетки хиляди стари/непотребни файлове...

- изключи хибернацията

\AppData\Local\Temp

В папката winsxs също има десетки хиляди боклуци и стотици мегабайти за триене, но там достъпът е възможен само през среда на Линукс, и не е за обикновени потребители.

--------------

В регистъра също се натрупват много стари и безполезни боклуци, които трябва да се чистят, но темата става дълга и широка...

Горните папки могат да се трият най-лесно с помощта на ccleaner. За папка winsxs не е хубаво да се трие съдържанието й, тъй като се съдържат критични файлове. За регистъра също не добре да се пипа, че грешно изтрит регистър може да скапе системата и тогава ще ядеш к**a.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 51 минути, gagodrago написа:

----------------

- изключи хибернацията

\AppData\Local\Temp

--------------

Повечето написани неща не са верни, а други са излишна работа, нещо, което може да стане с програма с един клик. Препоръчаната програма е много надеждна и безопасна, ползвам я доста години (от 2012г) и много неща не стават без нея.

22.png

23.png

преди 56 минути, gagodrago написа:

изтрий старите точки за възстановяване

Там, освен точките за възстановяване, има много други записи, които ще останат и ползата от триенето ще е минимална.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, S197 написа:

Винаги когато инсталирам система, оставям 100 гб за нея, а останалото е за лични файлове.

Изби рибата!

Хайде направи го - на диск 50 GB, задели 100 за системата!   :scared:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 52 минути, jhoro написа:

Изби рибата!

Хайде направи го - на диск 50 GB, задели 100 за системата!   :scared:

Каква ше да е тая машина с 50 гб и съвременна операционна система? ПОмисли малко?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 16 минути, S197 написа:

Каква ше да е тая машина с 50 гб и съвременна операционна система? ПОмисли малко?

64GB SSD (или eMMC) - имаше ги по времето на W8,1. Възможно е да има скрит фабричен дял за възстановяване на системата и/или драйвери.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 23 минути, S197 написа:

Първо дай определение за „съвременна операционна система“!
После ти помисли - що да не мога да сменя харда?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

При мен, след почти максимално изстъргване на всички боклуци, които са ми известни:

Папка C:\Windows е 17,8 гигабайта съдържа ~ 88 800 файла, ~ 19 400 папки

ОС Уиндоус 7 х64 инсталиран 2015-та година...

Size_cr.jpg

Дайте снимки и от вашите операционни системи, за да сравним колко голяма е папка Windows на вашите компютри

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

jhoro, сега остана само и да обясниш защо се лезиш на поста ми - в противен случай нали знаеш кои се лезят сами...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 часа, Rudy M. написа:

Дискът, или дялът?... Ако е дискът - купи си нов. Почти 2022 г. сме, 50GB са нищо. Ако е дялът - разшири го за сметка на другите дялове.

Когато ъпдейтваш Windows, не се създават резервни копия, грешно си прочел. Това става само при ъпгрейд, например от 8.1 на 10.

Почистването на системен дял от ненужни файлове е полезно нещо, но трябва да се прави с разбиране, от компетентно ЗадКлавиатурно Устройство. А ти, честно казано, не ми приличаш на такова. Затова не ти го препоръчвам.

И какво - аз като ползвам вече  три години 32 ГБ диск ССД за системен и нито веднъж не се е напълнил, значи не съм съвременен през 2021 г.? Ползвам Уин 8.1 и компа лети!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, nickolaycho написа:

И какво - аз като ползвам вече  три години 32 ГБ диск ССД за системен и нито веднъж не се е напълнил, значи не съм съвременен през 2021 г.? Ползвам Уин 8.1 и компа лети!

За интернет става, ама за нищо друго. Ама там пак се събират боклуци, та рано или късно ше тряя да вземеш метлата.

PS: Телефона ми има повече място.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, nickolaycho написа:

аве ей, ще ме накараш да инсталирам осмица...баси
виж тук десятката с всички ъпдейти
1584940488_.JPG.86c6dd7908c34ed7315264667a36bee4.JPG

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...