Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Искам съвет относно хард диск и игри

Relic_hunter
 Сподели

Препоръчан отговор

В момента на компютъра имам 2 типа хард дискове (SSD 250ГБ където е операционната система   и обикновен хард 7200RPM - където съм инсталирал стийм).  
Проблема ми е че имам игри които зареждат много бавно. Например една игра SCUM - като я стартирам седи 2 или 3 минути на черен екран докато зареди до меню.  
Искам да си взема още един SSD диск, на който да направя свежа инсталация на стийм и на игрите, които играя, но се чудя дали да бъде вътрешен SSD диск или външен - да го включвам към компютъра чрез USB порт. 
Това оказва ли голямо влияние дали ще е вътрешен или външен? Примерно той ще стои постоянно включен към компютъра а докато разцъквам игрите които са инсталирани на него - ще бъде ли скоростта същата както на вътрешно SSD ??

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Външния ще е по-бавен, поради ограниченията на USB порта. Игрите може да ги копираш на SSD диска, за да не ги теглиш отново и после даваш на steam да ги разпознае. Можеш да си качваш игрите и на системния диск, стига да има място.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Кажи си като за начало конфигурацията, да не се окаже че машината е слаба и затова така ти бави.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Играта не е малка като размер - 70 GB, така че е нормално да зарежда бавно, особено от механичен диск и ако има много малки файлове. Със сигурност на SSD ще зарежда поне 2 пъти по-бързо.

https://store.steampowered.com/app/513710/SCUM/

Цитат

SYSTEM REQUIREMENTS

• MINIMUM:
    • Requires a 64-bit processor and operating system
    • Processor: Intel Core i5-4430 / AMD FX-6300
    • Memory: 10 GB RAM
    • Graphics: NVIDIA GeForce GTX 1060 3GB / AMD Radeon RX 480 4GB
    • DirectX: Version 11
    • Network: Broadband Internet connection
    • Storage: 70 GB available space

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Raze написа:

Външния ще е по-бавен, поради ограниченията на USB порта. ....

Външните дискове, които са базирани на SSD са с USB-C т.е. хората са го измислили да няма забавяне заради интерфейса .

преди 9 часа, Relic_hunter написа:

В момента на компютъра имам 2 типа хард дискове (SSD 250ГБ където е операционната система   и обикновен хард 7200RPM - където съм инсталирал стийм).  
Проблема ми е че имам игри които зареждат много бавно. Например една игра SCUM - като я стартирам седи 2 или 3 минути на черен екран докато зареди до меню.  
Искам да си взема още един SSD диск, на който да направя свежа инсталация на стийм и на игрите, които играя, но се чудя дали да бъде вътрешен SSD диск или външен - да го включвам към компютъра чрез USB порт. 
Това оказва ли голямо влияние дали ще е вътрешен или външен? Примерно той ще стои постоянно включен към компютъра а докато разцъквам игрите които са инсталирани на него - ще бъде ли скоростта същата както на вътрешно SSD ??

Не се занимавай с външни дискове,. Все пак те имат друго предназначение пък и SSD базираните са по-скъпи от стандартно 2.5 SSD. Ако има възможност може на дъното на компютъра да се добави SSD NVME , било и с преходник PCIE. На лапето така съм направил, добавил съм с преходник на вторият PCIEx16 слот NVME диск на който са инсталирани само игрите. И макар да върви на половин скорост диска поради това , че е pcie gen2, зареждането на игрите е малко по-бързо от стандартният SSD диск.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 34 минути, JohnTRIVOLTA написа:

Външните дискове, които са базирани на SSD са с USB-C т.е. хората са го измислили да няма забавяне заради интерфейса .

Не е ясно изобщо хардуера му дали поддържа USB-C или M.2...

преди 37 минути, JohnTRIVOLTA написа:

pcie gen2, зареждането на игрите е малко по-бързо от стандартният SSD диск.

Много, много малко по-бързо или по-скоро едно и също:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 52 минути, Raze написа:

Не е ясно изобщо хардуера му дали поддържа USB-C или M.2...

Много, много малко по-бързо или по-скоро едно и също:

Ако има възможност нека си купи NVME  ... и живота му е по-голям, и изходно-входните операции са му мн. повече, и справянето с многозадчност е по-добра, като скоростите на четене и запис дори не коментирам! Това че в някакви игри има сходност във времена на зареждане зависи и от други фактори и не означава , че NVME може да се преравни с SSD SATA ! Та когато говорим за един ценови клас SSD sata и SSD NVME естественият избор би бил NVME, ако има такава възможност хардуера !

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, JohnTRIVOLTA написа:

Ако има възможност нека си купи NVME  ... и живота му е по-голям, и изходно-входните операции са му мн. повече, и справянето с многозадчност е по-добра, като скоростите на четене и запис дори не коментирам! Това че в някакви игри има сходност във времена на зареждане зависи и от други фактори и не означава , че NVME може да се преравни с SSD SATA ! Та когато говорим за един ценови клас SSD sata и SSD NVME естественият избор би бил NVME, ако има такава възможност хардуера !

Това за кой точно модел го казваш? Понеже има и SATA SSD дискове, които са с много по-голям живот и по-добри параметри (освен максималната скорост на четене) от M.2 дисковете. Мога да ти дам и пример - моя ADATA SX8200PNP вече е на 83% живот и записани малко над 22 ТБ прри 625 дена работа, а стария ми Samsung SSD 850 EVO 500GB е на 94%, записани 46.6 ТБ и 1892 дена работа.

И в дадената тема става точно въпрос за игра!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Папката ми Steam в момента заема над 700GB място - а едва една трета от игрите които имам са инсталирани.  
Компютъра ми е със следните параметри:  
дъно Asus H110M-CS , процесор Inter i7-7700 3.60Ghz , 16Gb ram,  видео Palit GTX 1080.  
Поддържа ли USB-C или какво решение да търся?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Намираш си модела на платката в гугъл и гледаш какво поддържа: H110M-CS|Motherboards|ASUS Middle East

USB-C нямаш. Както казах, външен диск не е добра идея, най-малко заради по-ниската скорост и поради това, че по време на игра, ако се извади диска или има проблеми с USB порта, може да прекъсне играта най-малко. Вземаш си един вътрешен SATA диск, включваш го със SATA кабел към някой от свободните портове на дъното, включваш му и захранващия кабел и си готов. Щом имаш 700 GB папка, ще ти трябва диск 1 TB поне (по-малкия размер са около 500 GB), примерно:
CRUCIAL MX500 1TB SSD 2.5in 7mm CT1000MX500SSD1 - цена. (nikem-bg.net)

SanDisk SSD Plus 1TB SDSSDA-1T00-G26 - цена. (nikem-bg.net)

Samsung SSD 870 EVO 1TB 2.5in SATA V-NAND MKX MZ-77E1T0B/EU - цена. (nikem-bg.net)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 18 часа, Raze написа:

Това за кой точно модел го казваш? Понеже има и SATA SSD дискове, които са с много по-голям живот и по-добри параметри (освен максималната скорост на четене) от M.2 дисковете. Мога да ти дам и пример - моя ADATA SX8200PNP вече е на 83% живот и записани малко над 22 ТБ прри 625 дена работа, а стария ми Samsung SSD 850 EVO 500GB е на 94%, записани 46.6 ТБ и 1892 дена работа.

И в дадената тема става точно въпрос за игра!

По-горе го казвам, когато става въпрос за един ценови клас! Пример предлагаш в първият линк "круша"-та или във вторият линк СанДиск, ако имам възможност да поставя NVME или планирам бъдещ ъпгрейт бих си взел за тези пари пример WD Blue SN570 NVMe, което по всички показатели е по-добър! Това , че SATA и NVME при игри са с подобно поведение при стартиране на игри не означава, че трябва да взимаме по-стара платформа SSD.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, JohnTRIVOLTA написа:

По-горе го казвам, когато става въпрос за един ценови клас! Пример предлагаш в първият линк "круша"-та или във вторият линк СанДиск, ако имам възможност да поставя NVME или планирам бъдещ ъпгрейт бих си взел за тези пари пример WD Blue SN570 NVMe, което по всички показатели е по-добър! Това , че SATA и NVME при игри са с подобно поведение при стартиране на игри не означава, че трябва да взимаме по-стара платформа SSD.

Принципно е така, но в случая автора няма особен избор, дъното му няма M.2 слот, а врътките с PCI-E карта не винаги са сполучливи. Вече ако реши, може да пробва на собствен риск - намирам модули M.2 -> PCI-E за около 20-30 лв.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...