Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Дигитално рисуване, правене на лого

Препоръчан отговор

Здравейте! Ще помоля за малко съдействие. Художник съм, но сега за пръв път преоткрих дигиталнато рисуване.

Имам няколко въпроса. 

Какво да си купя.. 2 в 1 лаптоп и таблет или таблет с клавиатура.

Поръчах си една Lenovo P11 със стилус Пен и клавиатура, но е само 4 GB RAM.Сега четох, че за фотошоп е мин.8 GB. Има и други програми, но искам да изкарвам картините на голям размер. Посъветвайте ме в каква програма да работя за да ги печатам големи.

За рисуване - Уиндоус или Андроид е по-добре?

За рисуването ползвам програма и до сега само от телефон съм ги правила. Няколко станаха страхотни, както и няколко дигитални творби, рисувани са на 7 инча телефон, дали ще е проблем да бъдат  изкарване в голям размер?

Ползвам приложението PENUP и sketchbook с писалка.

А, логото с едно приложение, където ръчно ги рисувам. Но, на тел само.

Ще Ви бъда благодарна, ако ми помогнете с инфо.

Поздрави!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За рисуване има графични таблети, които включваш към компютър(лаптоп). Цени от 100 и нещо до 1000 и нещо, според възможностите. Примерно. Иначе обикновени таблети, телефони и пр. е смехория... А иначе, лека програма с големи възможности е PaintTool SAI

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Лаптоп с 4 gb ram вече е отживелица, трябва да е поне 8

Графичен таблет е препоръчително да има. Трябва малко време докато се свикне да се ползва.

Krita е един от най-добрите софтуери за рисуване и най-важното безплатен. В зависимост вече какви са точно целите, дали ще се обработва векторна графика или 3d обекти за анимация, се подбират и подходящите за целта инструменти(софтуер), примерно Blender, Inkskape и други.

Има разбира се и платени аналози.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, lupis написа:

За рисуване има графични таблети, които включваш към компютър(лаптоп). Цени от 100 и нещо до 1000 и нещо, според възможностите. Примерно. Иначе обикновени таблети, телефони и пр. е смехория... А иначе, лека програма с големи възможности е PaintTool SAI

Тия графични таблети са най голямата технлогична измама, маса пари буквално за един тъчпад.

За Paintool SAI с две ръце подкрепям, няма равна.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, Bubbles написа:

Тия графични таблети са най голямата технлогична измама, маса пари буквално за един тъчпад.

Има хора, които правят доста добри неща  с тези таблети. На цена от около 150 лева може га се закупи таблет на сравнително добро ниво.

Аз лично също съм скептичен, но не съм художник и не се занимавам с графичен дизайн или компютърна анимация. Коментирам само от гледна точка на технологии и софтуер. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Крайният размер за печат зависи от софтуера и начина на работа и не толкова (да не кажа изобщо) от хардуера. Ако е растер - съобразява се резолюцията в началото. Ако е вектор, той се разтяга и до размер на билборд ако трябва.

А вече Windows или Android - това зависи от предпочитанията и софтуера, с който искаш да работиш.

Това за паметта е нещо като общо правило и то за настолен компютър или лаптоп (в който случай и 8 почват да са малко, аз бих препоръчал поне 16); за таблет с Android (като този) би трябвало и 4 да стигат, просто няма да можеш да имаш много приложения на заден план, без да се затварят.

Общо взето пробвай едното и другото (ако можеш) и уточни изискванията (кой точно софтуер искаш да ползваш, какъв бюджет можеш да отделиш, до какъв размер и т.н.), понеже в момента въпросът е малко тип "колело ли да си купя или яхта". Ако споменатият софтуер го има и за Windows - добре, но иначе ако държиш на него, се ограничаваш до Android.

Като цяло лаптопите с тъч са или много орязани (ако не са много пари) или пък доста скъпи (понякога и двете).

Както се спомена вече, графичен таблет е вариант, но е специфично и иска свикване (т.е. не е като да рисуваш директно по екрана).

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 часа, DEINA R написа:

Сега четох, че за фотошоп е мин.8 GB

Това е вярно, но за днешния актуален Фотошоп. А ти започни с версия от 2010, 2005, дори от 1998, когато 1-2 GB бяха мечта. И без това програмата не е лесна и иска основни знания.

Лого може да се направи и с версията от 1992г - гаранция.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, JKirilov написа:

Това е вярно, но за днешния актуален Фотошоп. А ти започни с версия от 2010, 2005, дори от 1998, когато 1-2 GB бяха мечта. И без това програмата не е лесна и иска основни знания.

Лого може да се направи и с версията от 1992г - гаранция.

Понеже няма да си купи Фотошоп, ще трябва да го ползва с някакъв крак или там каквото е, а това вече е сериозен риск за сигурността.  Специално Лого може да се направи с какво ли не. Има една купчина безплатни аналози. Не виждам смисъл да се товари компютъра с Фотошоп ако ще е само за правене лого. А за рисуване Фотошоп също не е добра идея.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Самата идея, да се проектира логотип в растерен софт е лоша - най-малкото.....как ще се "пренесе" това лого върху медии, които изискват CNC? Това се прави във среда на векторна графика - Adobe Illustrator или за пишман дизайнерите - CorelDraw.

За рисуване в дигитална среда си има наложил се "стандарт" и той е Adobe Photoshop - маса четки с възможности за персонализация, хиляди колекции от такива и т.н

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 14 часа, DEINA R написа:

Какво да си купя

Купи си,настолен компютър.Софта е GIMP,Corel Draw,Adobe Illustrator,Inkscape.Пробвай-който ти е на "ръка"

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, NewRedDragon написа:

Самата идея, да се проектира логотип в растерен софт е лоша - най-малкото.....как ще се "пренесе" това лого върху медии, които изискват CNC? Това се прави във среда на векторна графика - Adobe Illustrator или за пишман дизайнерите - CorelDraw.

За рисуване в дигитална среда си има наложил се "стандарт" и той е Adobe Photoshop - маса четки с възможности за персонализация, хиляди колекции от такива и т.н

Съгласен съм.

Понеже всичко това е много скъп софтуер а всички знаем, че в България, почти никой не закупува такъв. Мож би тези продукти закупени се използват само от големи фирми, които го работят с него професионално.

Поради тази причина акцентирам специално на аналози с отворен код или безплатни. Ако обаче човек иска да има кариера в графичния дизайн и да се реализира в голяма фирма ще му се наложи да се учи удома на кракнатия софтуер. Иначе за любителска работа няма смисъл.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, dirty написа:

Купи си,настолен компютър.Софта е GIMP,Corel Draw,Adobe Illustrator,Inkscape.Пробвай-който ти е на "ръка"

Да, GIMP също става за начинаещи, откакто поддържа CMYK цветово пространство. Но проблема със SPOT цветовете (Pantone, HKS...) остава, а логотипи се рзработват основно в спотови цветове

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, JKirilov написа:

Всичко това няма да има значение, ако логото е за визитки примерно.

Ти колко стаж имаш в областта на графичния дизайн? Като се прави проект за лого, се предвиждат всички възможно ранери и технологии за печат, гравиране, рязане, ерозия и т.н. Както и варианти за B/W, Duоtone ....

Нали вземаш едни не малки пари за проекта от клиента, регистрираш изображението като собственост на клиента и той решава за какво, каква част и в какъв вариант ще го ползва. Хайде стига с аматьорщината

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, JKirilov написа:

Опитът мьи е по-голям от опита тьи. Бас, че става въпрос за приятел и то безплатно.

Ти поне един път ще кажеш ли нещо смислено и по темата, за която се говори? 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 46 минути, NewRedDragon написа:

Да, GIMP също става за начинаещи, откакто поддържа CMYK цветово пространство. Но проблема със SPOT цветовете (Pantone, HKS...) остава, а логотипи се рзработват основно в спотови цветове

Щом ще да прави лога-разбирам че иска,да се занимава професионално.Трябва да започне от "А,Б,В...".

п.п.Лично,не съм пипал фотошоп,много отдавна.Просто-не ми трябва.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 26 минути, NewRedDragon написа:

Ти поне един път ще кажеш ли нещо смислено и по темата, за която се говори? 

Чети по-горе и намали егоцентризма...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте! Както казах аз съм художник, но от старомодните със истинските четки, платна и бои.

Вече си нямам ателие, купих си апартамент, където всичко е в бяло и имам малко бебе, не искам да цапам, но пък имам вдъхновение и реших да рисувам дигитално. Много ми е приятно и забавна да си драскам. На 7 инча телефон се получиха някой много сполучливи картини и искам да ги изкарам. Рисувани са на pentup приложение на samsung за рисуване и се притеснявам, че може би като ги принтират в голям размер няма да изглеждат така.

Днес си взех таблета, но няма да ми свърши работа. 4 GB е смях в залата. Повече от час ми инсталира приложенията. Ще го върна и ще си чакам парите 1 месец. Графичните таблети са ми много неудобни, предпочитам да е таблет с писалка и да има опция за рисуване, да виждам, какво правя и  да е мобилен и по-мултифункционален.Сега се спрях на един Ecer сгъваем хибрид между лаптоп и таблет и с писалка.

Смятам, че когато човек има талант и с пръст върху запотено огледало ще направи нещо интересно .. без 300 опции за четки.

Зя логото просто попаднах на едно приложение, където ръчно ги рисувам. Инсталирах го за да измислим бранд на моя приятелка. Въпроса ми е след като е рисуване на телефон, а тя иска да го изкара на табела за магазина си. На каква програма да го направя за да излезе с добро качество? 

И как се закупува логото да е само нейно?

преди 8 часа, Bubbles написа:

Благодаря! Ще пробвам!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, DEINA R написа:

Днес си взех таблета, но няма да ми свърши работа. 4 GB е смях в залата. Повече от час ми инсталира приложенията. Ще го върна и ще си чакам парите 1 месец. Графичните таблети са ми много неудобни, предпочитам да е таблет с писалка и да има опция за рисуване, да виждам, какво правя и  да е мобилен и по-мултифункционален.Сега се спрях на един Ecer сгъваем хибрид между лаптоп и таблет и с писалка.

Предполагам, че не бил този .

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

А това, че е графичен, не означава, че няма и такива с екран, на който директно рисуваш. Примерно https://www.emag.bg/grafichen-tablet-xp-pen-artist-12-pro-11-6-fhd-tilt-8192-niva-na-natisk-vkljuchva-artrage-5-rykavica-8-rezervni-vyrha-artist-12-pro/pd/DYLBGWBBM/

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...