Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Два проблема откакто съм с линукс

gringos
 Сподели

Препоръчан отговор

В момента съм с с Линукс Минт Мате последна версия. Но и с преишната се получава същият проблем.

ПЪРВИЯТ ПРОБЛЕМ

Става въпрос, че е зададена определена дължина на файловете, от доста малко на брой знаци. И когато поискам да копирам много файлове (книги), които съм си събирал, над сто ги отхвърля, защото са им дълги имената. При което трябва да издирвам от няколко хиляди файлове, събирани, преименувани и разпределени по папки. За да им намалявам имената на файловете. Ще има да се занимавам незнайно колко часа.

Възмонжно ли е, да задам по-голяма дължина и да не ме тормози по тоя начин - според мене ненужно?

ВТОРИЯТ ПРОБЛЕМ

Току-що разархивирах малко над двеста архивирани файла. Отново книги, които си свалих най-вече от тука:

https://mega.nz/folder/3QBgWKgC#P8ix8_p3wu6SSbVSb0w6NQ/folder/yZRTVA5L

След което разархивирам и трия или пращам в коша. Но се оказа един гаден файл, който като поискам да го изтрия или да го пратя в коша, не само че не се трие, но ми затваря папката, иконите на десктопа някак си се рестартират, след което ми липсват всички книги под формата на папки - двайсетина май бяха. А въпросният гаден файл който искам да изтрия си стои. И сега не смея да го пипам, щото не знам, каква поразия ще ми направи.

Въпросният файл трябва да е ето тоя:

https://mega.nz/folder/3QBgWKgC#P8ix8_p3wu6SSbVSb0w6NQ/file/yIBl1KaR

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

2. може да пробваш да махнеш файла през конзола с команда "rm

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 43 минути, gringos написа:

В момента съм с с Линукс Минт Мате последна версия. Но и с преишната се получава същият проблем.

ПЪРВИЯТ ПРОБЛЕМ

Става въпрос, че е зададена определена дължина на файловете, от доста малко на брой знаци. И когато поискам да копирам много файлове (книги), които съм си събирал, над сто ги отхвърля, защото са им дълги имената. При което трябва да издирвам от няколко хиляди файлове, събирани, преименувани и разпределени по папки. За да им намалявам имената на файловете. Ще има да се занимавам незнайно колко часа.

Възмонжно ли е, да задам по-голяма дължина и да не ме тормози по тоя начин - според мене ненужно?

ВТОРИЯТ ПРОБЛЕМ

Току-що разархивирах малко над двеста архивирани файла. Отново книги, които си свалих най-вече от тука:

https://mega.nz/folder/3QBgWKgC#P8ix8_p3wu6SSbVSb0w6NQ/folder/yZRTVA5L

След което разархивирам и трия или пращам в коша. Но се оказа един гаден файл, който като поискам да го изтрия или да го пратя в коша, не само че не се трие, но ми затваря папката, иконите на десктопа някак си се рестартират, след което ми липсват всички книги под формата на папки - двайсетина май бяха. А въпросният гаден файл който искам да изтрия си стои. И сега не смея да го пипам, щото не знам, каква поразия ще ми направи.

Въпросният файл трябва да е ето тоя:

https://mega.nz/folder/3QBgWKgC#P8ix8_p3wu6SSbVSb0w6NQ/file/yIBl1KaR

С Calibre няма ли да стане?

https://calibre-ebook.com/

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Заповядай

mv 'GA_155 '$'\225\340\250\341\342\256\341'' '$'\250'' 箢'$'\245''誠'$'\342\240'' '$'\244\343\350\240''.doc' bn.doc 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Името на файла е записано с някаква кодировка различна от тази на графичната среда та от там се ошашква и не може да го разчете, такъв проблем понякога срещам с руските имена на файлове :)

преди 5 часа, gringos написа:

ПЪРВИЯТ ПРОБЛЕМ

Графичната среда обикновено няма ограничения в дълчината на имената, виж вече за конзолата трябва да се позлват стрингови низове примерно

mkdir "d-r Konzol Terminalov"

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря много за отговорите. Но не съм го използвал до сега тоя конзол. Ще е възможно ли да ми кажете накратко как става целия номер?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 21 часа, petie1 написа:

Името на файла е записано с някаква кодировка различна от тази на графичната среда

Искаш да кажеш "на линукс". Графичната среда няма "кодировка". Всички линукс дистрибуции използват UTF-8.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Валсо написа:

Искаш да кажеш "на линукс". Графичната среда няма "кодировка". Всички линукс дистрибуции използват UTF-8.

Има има едната е на конзолата другата е на ГПИ, ако не вярваш питай Мозо да ти каже, и не всички дистрибуции са с UTF-8 Алт са с руските кодировки

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 3 седмици по-късно...
на 15.01.2022 г. в 16:35, gringos написа:

че е зададена определена дължина на файловете

'дължина на файловете'

това е някаква нова характеристика на файловете, която ще трябва да са я въвели наскоро.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...