Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Кое е първо ,, Изкуствения интелект или човека " ?

Препоръчан отговор

• Отговори 149
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

То е интелекта (Идеята) е ясно, но дали е изкуствен не е ясно. 

Тук, ползвайки нещо от филма "Господин за един ден" ще го кажа по този начин: По-вероятно е човек да е "хвърчал", а не интелекта. Т.е. в този свят човек е първичното. ;)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, Anzhel Dimitrov написа:

Според мен ИИ е пръв ,и днес за сега го наричаме Господ .

преди 38 минути, цър-вул написа:

ИИ е синтетичен продукт, т.е. трябва някой да го е синтезирал...

Какво значение има кой е синтезирал Изкуствения интелект, ако ние също сме изкуствени? Ако нещо зависи от причини то вече е нещо изкуствено. Вероятността в нашата вселена да няма нищо вечно е огромна, защото нищо вечно не се наблюдава досега. Дали извън вселената ни има нещо такова - не ни касае. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Śūnyatā написа:

Дали извън вселената ни има нещо такова - не ни касае. 

Дали? Звучи като "Не ме интересува какво има зад завоя". А ако това, което е извън нашата вселена, е по-висш разум и той има информация за нашата вселена?
Освен това, така формулираната тема е изключително неясна:

Цитат

Кое е първо ,, Изкуствения интелект или човека " 

Ако възприемаме втората част на въпроса като главна, то той трябва да е "Кого първо". Въпрос с твърде много възможни продължения.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, Śūnyatā написа:

Ако нещо зависи от причини то вече е нещо изкуствено.

Изкуствени наричаме нещата, създадени от човека, думата и понятието "изкуствено" в това число. 

преди 3 часа, Śūnyatā написа:

Вероятността в нашата вселена да няма нищо вечно е огромна, защото нищо вечно не се наблюдава досега. Дали извън вселената ни има нещо такова - не ни касае. 

Знаеш ли един сладък момент от "Грозното патенце", помнех го наизуст. Когато яйцата на патицата започват да се излюпват едно по едно и патенцата крякат колко по-широко им сега, отколкото когато са били в яйцето. На което патицата гордо и снизходително, също като теб, отговаря - "Ооо, да не мислите, че това е целият свят, светът е много по-голям и се простира отвъд градината, ча-а-ак до бостана с дините. Ала аз никога не съм ходила там."

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 30 минути, witness написа:

Изкуствени наричаме нещата, създадени от човека, думата и понятието "изкуствено" в това число. 

Това пречи ли човекът и вселената да са създадени, изкуствени?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 37 минути, witness написа:

Ако нещо бъде направено не от човек, а от друго същество, това нещо също би трябвало да се нарече изкуствено,
освен ако не държим на необичайно твърд антропоцентризъм.

Възможно е да има някакъв естествен обект, но някой да направи негово изкуствено копие, което не се различава от оригинала.
В подобни случаи разделянето на изкуствено и естествено става безполезно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 28 минути, NVJ написа:

Ако нещо бъде направено не от човек, а от друго същество, това нещо също би трябвало да се нарече изкуствено,
освен ако не държим на необичайно твърд антропоцентризъм.

Възможно е да има някакъв естествен обект, но някой да направи негово изкуствено копие, което не се различава от оригинала.
В подобни случаи разделянето на изкуствено и естествено става безполезно.

Може да се създаде нещо, което да е без оригинал и като такова да е напълно изкуствено. Това, че едно такова нещо има способност да се самокопира, не го прави естествено възникнало. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Освен вече споменатото, че изкуственото би следвало да е нечие творение, то има и още един момент: изкуственото е следствие именно на интелекта (с някои добавки, но интелектът е водещ). Когато в определени религии се засяга въпроса за съотверяването на човек от Бог, това реално не включва сътворяване на Духа. Последният Бог "вдъхва" в човека, но не създава. Т.е. в това отношение няма изкуствено съзнание. Интелектът пък е нещо, което се развива (или разгръща от друга гледна точка), т.е. Бог не го дава на човека в готов вид, а така да се каже в някакъв зародишен вариант, който с/във времето израства.

Трябва да се има предвид, че изкуственото винаги е копие на нещо естествено. Или поне аз не знам да има изключения.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Представете си само : Има материя ( там някъкъв си материал ) , и в същото време има Висш разум , който започва да придава ,, форми и значения " на този материал . След това стигаме за милиарди години до познатата ни Вселена и този Висш Разум дава да го открием като го наричаме ,, Изкуствен Интелект " 

Като се има предвид ,че програмистите не могат да си обяснят ,, как изкуствения интелект пише вече код по - добре от тях ? " . Вземайки факта ,че се говори вече за опити да се копира ,, съзнанието на човек " в интернет . И това , че вече се говори за ,,безсмъртие " . Имам чувството ,че сме на прага на нова ера , в която живота след смъртта ще се обедини с земния живот , и както се казва ,, всички ще заживеят щастливо и безгрижно " . 

Ние наричаме ИИ все още , но ИИ може да се окаже ,, Създателя " 

преди 8 минути, Just a Stranger написа:

Трябва да се има предвид, че изкуственото винаги е копие на нещо естествено. Или поне аз не знам да има изключения.

Да , но въпроса ми е дали ние не сме творение на  ,, ИИ " ? ( наричам го ИИ за по - лесно )

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 20 часа, Anzhel Dimitrov написа:

Представете си само : Има материя ( там някъкъв си материал ) , и в същото време има Висш разум , който започва да придава ,, форми и значения " на този материал . След това стигаме за милиарди години до познатата ни Вселена и този Висш Разум дава да го открием като го наричаме ,, Изкуствен Интелект " 

В цялата Вселена се проявява действието на природни закони. А кой е законодателят ?
Всичко в природата, включително човешкия разум и също като него изкуствения интелект са прояви на тези закони.
Ако това е волята на Висш Разум, тя няма да може да се опознае, защото свободната воля е непредсказуема - прави каквото реши.

Напълно е възможно тези сили, които пораждат човешкото съзнание, душа, да се проявят и във формата на изкуствен интелект.
Компютрите и работещите в тях програми също са свързани с природните закони.

преди 20 часа, Anzhel Dimitrov написа:

Вземайки факта ,че се говори вече за опити да се копира ,, съзнанието на човек " в интернет . И това , че вече се говори за ,,безсмъртие " . Имам чувството ,че сме на прага на нова ера , в която живота след смъртта ще се обедини с земния живот , и както се казва ,, всички ще заживеят щастливо и безгрижно " . 

При копирането има проблем - оригиналът и копието стават двама.
Оригиналът по определение винаги е единствен.

Докато хората не се променят, а продължават да носят в себе си своите проблеми и недостатъци
сигурно няма да заживеят щастливо и безгрижно каквото и да стане.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 23 часа, Śūnyatā написа:

Това пречи ли човекът и вселената да са създадени, изкуствени?

Може да е по естествени причини, т.е. трябвало им е материя. ;) 

Може пък да е грешка на някой инженер. :) 

Все пак темата е кое е ....., еквивалент на "кое е първично в тоя свят, кокошката или яйцето?!", а за онзи свят, знам със сигурност, че и ти не знаеш. :) Щото, ако го знаеше, то едва ли щеше да споделиш как е. = Ще знаеш, че е опасно за човешкото същество!!! 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Според моите разбирания съществуващото, цялото в своята основа, не може да има алтернатива. Доста ще ми е трудно да обясня защо се придържам към този възглед, но светът е такъв, какъвто е и не може да бъде друг. Нещата няма как да бъдат организирани по друг начин по отношение на тази неизменна основа, поддържаща реда в света, включително и свободната воля.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 15 минути, Just a Stranger написа:

не може да има алтернатива

В случая не говорим за възможни алтернативи, а за лично мнение по това как го приемаме човек, т.е. дали по изкуствен начин или се е себе-сътворил?!

Известното ни е, че сме в следствие на някакви отношения между нашите родители и дали те са изкуствени или не?! Това е преносния въпрос ... 

Дали нашите родители не са ИИ е въпроса или са човеци, т.е. човешки същества?! 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 22 минути, dioib написа:

В случая не говорим за възможни алтернативи, а за лично мнение по това как го приемаме човек, т.е. дали по изкуствен начин или се е себе-сътворил?!

Думите ми бяха във връзка с написаното от NVJ по отношение на това доколко съществуващите закони са неизменни или са следствие на нечия свободна воля. Но пък и ти също направи едно предположение, така че думите ми бяха отговор и към въпросното:

преди 49 минути, dioib написа:

Може да е по естествени причини, т.е. трябвало им е материя. ;) 

Може пък да е грешка на някой инженер. :) 

Думите ти може да са изказани като щега, но така или иначе провокират въпроса, дали съществуващото около нас би могло да бъде друго. Или пък дали примерно е съществувала възможност да няма нищо съществуващо? Наясно съм, че подобни въпроси ще се сторят ненужни за някои от четящите, но все пак...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, Just a Stranger написа:

Думите ти може да са изказани като щега

За това има и бутон "докладвай" и ред други правни методи да си търсиш правата по друг начин, а не да се обясняваш и прочие към мен точно ... 

Само, че с какво аз точно съм те ощетил?! 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 38 минути, dioib написа:

Известното ни е, че сме в следствие на някакви отношения между нашите родители и дали те са изкуствени или не?! Това е преносния въпрос ... 

"Известното ни", не е известното ми. Да, по отношение на тялото е така. Но пак не е точно, защото зад този процес стоят множество естествени процеси резултат от милиони години еволюция, както и психични такива - резултат от още по-дълго (доста извън представите на повечето хора) вътрешно развитие.

Изкуствен интелект не може да бъде създаден. Могат да бъдат имитирани само някои функции на психиката, но не и избор. Да, има алгоритми за генериране на случаен избор, но не и на разумен съзнателен избор. Няма и да има. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 минути, Just a Stranger написа:

Но пак не е точно

Т.е. не знаеш за себе си какво е било преди да е твоето тяло ли?! :) 

Ми, като приключиш с този живот и това ще ти стане известно, а до тогава спокойно може да попиташ родителите си (ако са все още живи) защо са те създали и в какво са те превърнали през първите седем години. :) 

п.п. Потърпи, живота е кратък в сравнение с вселената и ще разбереш. :) Що бързаш?! :) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, dioib написа:

За това има и бутон "докладвай" и ред други правни методи да си търсиш правата по друг начин, а не да се обясняваш и прочие към мен точно ... 

Само, че с какво аз точно съм те ощетил?! 

???

Как ти хрумна, че с нещо си ме ощетил или пък, че по някакъв начин виждам проблем в думите ти?

преди 44 минути, dioib написа:

Е на това вече беше отговорено в темата, не само от мен. 

Можем да разгледаме всичко съществуващо като съставено от процеси. Общото за всички процеси, естествени и изкуствени е, че те се нуждаят от енергия. Тя при всички случаи би следвало да е естествена. Също и материята като условие за проява на енергията. Сега по отношение на самите процеси: Изкуствен процес е този, който е следствие от съзнателно и целенасочено прилагане на воля. Т.е. изкуствен процес няма как да бъде поставен като абсолютно начало. Естественото винаги предхожда изкуственото. 

По-важен въпрос, който и науката си създава е, дали може един (или съвкупност от няколко свързани по определен начин) естествен процес да се самоорганизира по такъв начин, че да възникне съзнание. Т.е. въпросът е около възникването на естествения интелект, не на изкуствения. От другата страна са някои философски възгледи, които приемат интелекта за вечносъществуващ, несътворен, невъзникнал. Това последното всъщност е най-трудната за приемане представа за ума, защото за един краен ум, да си представи, че съществуващото няма начало и край е непосилно. 

преди 13 минути, dioib написа:

Т.е. не знаеш за себе си какво е било преди да е твоето тяло ли?! :) 

Ми, като приключиш с този живот и това ще ти стане известно, а до тогава спокойно може да попиташ родителите си (ако са все още живи) защо са те създали и в какво са те превърнали през първите седем години. :) 

п.п. Потърпи, живота е кратък в сравнение с вселената и ще разбереш. :) Що бързаш?! :) 

Какво прочете, какво разбра и на какво отговори - само ти си знаеш.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, Just a Stranger написа:

Можем да разгледаме всичко съществуващо като съставено от процеси.

Но не и кой ги е създал, т.е. създал необходимите условия, за да се случат. ;) 

Та кой е създал условията?! ИИ или човек?! = Ето друга гледна точка на въпроса ... 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, dioib написа:

Но не и кой ги е създал, т.е. създал необходимите условия, за да се случат. ;) 

Та кой е създал условията?! ИИ или човек?! = Ето друга гледна точка на въпроса ... 

Ще го напиша директно - винаги са съществували. Няма как някой да ги е създал. Няма как да има първа причина. Тук отговорът ми не е: не се знае. Твърдя директно, че няма начало. Но разъсъждавайки за естественото и изкуственото, то задължително естественото е предхождащо.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, Just a Stranger написа:

Но разъсъждавайки за естественото и изкуственото, то задължително естественото е предхождащо.

Спрямо теб, но не и спрямо създателят на този свят. ;) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...