Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Linux - Linux Mint

Гост
 Сподели

Препоръчан отговор

преди 3 минути, petie1 написа:

Ами можеш да си разглеждаш разни дистрибуции и без да ги инсталираш *бунту базираните почти винаги са лайв образи други като Дебиан, openSUSE и др са отделни образи живи и за инсталиране :)

Тези, които ми предложи вече ги свалих, ще ги прехвърля във флашката, като boot и ще ги разгледам, но сега стана късно, ще разгледа и други дистрибуции, някои от тях вече съм записал на живо DVD.

Ubuntu, Kubuntu, Manjaro, Zorin, Lubuntu, както и Mint.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, ДзВяРа! написа:

Което само ще го обърка, той вече е сложил кралската корона от всички базирани на Убунту. Ако не му харесва, тогава може би нещо на Дебиан или да не изброявам, има голям избор.

Съгласен съм но само да си ги разглежда нищо не му пречи нали?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, ДзВяРа! написа:

Което само ще го обърка, той вече е сложил кралската корона от всички базирани на Убунту. Ако не му харесва, тогава може би нещо на Дебиан или да не изброявам, има голям избор.

Да, засега ще остана с Mint, защото още не знам къде се намирам, пък по-натам, има време.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, petie1 написа:

Имай предвид че вече зависи и какъв му е хардиска за това каква файлпва система е добре да си избере :)

Точно затова му цитирах разликата между 3 и 4, не ми се пишеха дълги текстове, и двата ФОРМАТА са стари, това е ФАКТ! Аз лично ползвам SSD250GB под формат EXT4, мога и снимки да приложа, но вие знаете де.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, ivan19690 написа:

Тези, които ми предложи вече ги свалих, ще ги прехвърля във флашката, като boot и ще ги разгледам, но сега стана късно, ще разгледа и други дистрибуции, някои от тях вече съм записал на живо DVD.

Ubuntu, Kubuntu, Manjaro, Zorin, Lubuntu, както и Mint.

DVD? Обикновенно се ползва флашка но ти си знаеш... Убунту гаранция няма ти хареса, не и с тая дървения GNOME

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, ivan19690 написа:

Да, засега ще остана с Mint, защото още не знам къде се намирам, пък по-натам, има време.

Вече знаеш къде се намираш щом си се ориентирал към най-доброто от готовите Линукс ОС!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, ДзВяРа! написа:

Точно затова му цитирах разликата между 3 и 4, не ми се пишеха дълги текстове, и двата ФОРМАТА са стари, това е ФАКТ! Аз лично ползвам SSD250GB под формат EXT4, мога и снимки да приложа, но вие знаете де.

Ами тогава ако нямаш ценна информация може да опиташ новите файлпвите системи за ssd

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, petie1 написа:

DVD? Обикновенно се ползва флашка но ти си знаеш... Убунту гаранция няма ти хареса, не и с тая дървения GNOME

От флашката може да се изтрие по невнимание.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

https://prikachi.net/image/snimka-ot-2022-04-02-22-49-51.H1tg7

https://prikachi.net/image/snimka-ot-2022-04-02-22-49-32.H1IID

Виж кво става със Прозореца!

Една след друга следват такива теми, при Линукс няма нито една такава, Искаш ли да си поговорим защо аз не преинсталирам и нямам такива проблеми? Ако искаш ще поговорим за цената, едното иска пари за всичко което ползваш, дрегото е без пари?:cool:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 28 минути, ДзВяРа! написа:

https://prikachi.net/image/snimka-ot-2022-04-02-22-49-51.H1tg7

https://prikachi.net/image/snimka-ot-2022-04-02-22-49-32.H1IID

Виж кво става със Прозореца!

Една след друга следват такива теми, при Линукс няма нито една такава, Искаш ли да си поговорим защо аз не преинсталирам и нямам такива проблеми? Ако искаш ще поговорим за цената, едното иска пари за всичко което ползваш, дрегото е без пари?:cool:

Не, че нещо...ама не съм много съгласен - поведението на ОС зависи от задклавиатурното  у-во. До тук съм инсталирал на чисто сигурно поне 20 лаптопа за последните 3 години (на приятели, познати и колеги) с Win 10, тук-там и с Win 8.1. До тук никой от тях не се е оплакал, че нещо не върви (имаше само един, при последната инсталация, но там се оказа хардуерен проблем). На служебния компютър Win 10 е инсталиран преди 5 години. Никакви грижи. Сигурно можеше да изкарам така още 5, ама ми смениха лаптопа с по-нов.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 41 минути, petie1 написа:

Ами тогава ако нямаш ценна информация може да опиташ новите файлпвите системи за ssd

В момента Btrfs се използва като основна файлова система по подразбиране в OpenSUSE. Както можете да видите, разработчиците имат огромен обхват на работа, тъй като все още не са внедрени всички функции и той също изостава в производителността, когато сравнява Ext4 с btrfs.

И така, кое е най-доброто за използване? Досега Ext4 е победител въпреки идентичните показатели. Но защо? Отговорът е удобство и популярност. Ext4 все още е чудесна файлова система за работни станции и настолни компютри. Той идва по подразбиране и следователно потребителят ще го получи, като просто инсталира ОС. В допълнение, Ext4 поддържа дялове до 1 екзабайт и файлове до 16 терабайта, което все още е много.

Btrfs предлага големи обеми до 16 екзабайта както за дялове, така и за файлове, както и повишена устойчивост. Но тя все още се позиционира като добавка над файловата система и не е интегрирана в операционната система FS. Например, за да форматирате дял в Btrfs, трябва да бъде инсталиран инструментариума на Btrfs.

Дори скоростта на пренос на данни да не е много важна, има такава характеристика като скоростта на работа с файлове. В Btrfs има много полезни функции: копиране при запис, контролни суми, моментни снимки, почистване, самолечение на данни, дедупликация и други интересни подобрения, които запазват данните безопасни. Липсва му само функцията ZFS - Z-RAID, така че RAID все още е в експериментален етап. За общо съхранение на данни Btrfs е по-подходящ от Ext4, но времето ще покаже как ще бъде всъщност. Дали да използвате btrfs или ext4 е само въпрос на вашия вкус.

преди 2 минути, Петър Ангелов написа:

Не, че нещо...ама не съм много съгласен - поведението на ОС зависи от задклавиатурното  у-во. До тук съм инсталирал на чисто сигурно поне 20 лаптопа за последните 3 години (на приятели, познати и колеги) с Win 10, тук-там и с Win 8.1. До тук никой от тях не се е оплакал, че нещо не върви (имаше само един, при последната инсталация, но там се оказа хардуерен проблем). На служебния компютър Win 10 е инсталиран преди 5 години. Никакви грижи. Сигурно можеше да изкарам така още 5, ама ми смениха лаптопа с по-нов.

Не че нещо, но си инсталирай каквото си искаш, ще ти отговоря така " Който е затворил прозореца, си е отворил очите!".

И на тези 20 лаптопа, на колко инсталира ключ за платена ОС? Аре че взех да паля.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

На всичките е с ключ. Няма един пиратски (не ползвам такъв от години).

Линукса...само до проблеми води (говоря за десктоп версиите само). Личен опит.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, Петър Ангелов написа:

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

Успех! :bye1:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 19 минути, Петър Ангелов написа:

Линукса...само до проблеми води (говоря за десктоп версиите само). Личен опит.

В крайна сметка от както помня аз  идеите за ос-ите, винаги е било това, дали искаш да се върнеш в първи клас на операционната и да научиш нещо ново и да надграждаш, срабоотва при системните админи 😉

Подобно на ваксините: "Всеки сам си решава... или както беше там" no drama 😉

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, Insiders написа:

В крайна сметка от както помня аз  идеите за ос-ите, винаги е било това, дали искаш да се върнеш в първи клас на операционната и да научиш нещо ново и да надграждаш, срабоотва при системните админи 😉

И прозореца, като ОС все повече се приближава към конкуренцията си. Май копират, че и срам нямат.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, Insiders написа:

края е насочен към прозореца..било..и ще бъде.. а колко ще се доближи...става страшно вече, вервай, ми

WIN 15 повече ще прилича на Линукс от колкото на ХР, сигурен съм.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

И разликата ще си остане, при едните ще се съгласяваме постоянно със тяхните споразумения и ще трябва да плащаме за всичко което ползваме и предлагат. А при свободния софтуер, всичко ще е безплатно и няма да има вируси и червеи. И никой няма да ни следи. Всеки сам ще си преценя и решава, въпрос на избор.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

The Personal OS, for Personal Computers...  какво говориш

Copyright © 2015-2021 Solus Project. The Solus logo is Copyright © 2016-2021 Solus Project.

нямам думи...

and back to basics, brother:

http://www.slackware.com/

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Новата версия на дистрибуцията Ubuntu -- > 22.04 LTS, заслужава да и се обърне внимание. Не е KDE, но дори и бетата работи доста добре и изглежда страхотно. Лесно се свиква със системата. Може би най-масовата дистрибуция. С подходящите разширения може да се направи да изглежда според всеки вкус.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, потребител01 написа:

Новата версия на дистрибуцията Ubuntu -- > 22.04 LTS, заслужава да и се обърне внимание. Не е KDE, но дори и бетата работи доста добре и изглежда страхотно. Лесно се свиква със системата. Може би най-масовата дистрибуция. С подходящите разширения може да се направи да изглежда според всеки вкус.

От тези постове тук нищо не трия, ще останат и за по-нататък. Виждам, че хората слагат и линкове, за което съм много благодарен, но не мога всичко наведнъж, все пак трябва и време. Някои от тях вече свалих. Ще ги видя всичките. Поздрави! 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, потребител01 написа:

Вероятно имаш предвид Ubunu Desktop (Gnome базиран). Версията с Plasma се казва Kubuntu Desktop. A, Ubuntu е дистрибуцията, върху която са качени различните десктоп издания.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, cybercop написа:

Вероятно имаш предвид Ubunu Desktop (Gnome базиран).

Точно така!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, потребител01 написа:

Не мисля че Ubuntu с GNOME е добро за начинаеши но разни хора разни идеали

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...