Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Вълчев и Гайдарски: Без забрадки във ВУЗ-овете ни!

Препоръчан отговор

Именно,трябва да спазваш правилата на домакина.

@dragozow и @chain_reaction

Конституцията на България не забранява носенето на забрадки.

Ще се радвам,ако ми посочите закона,в който има такава забрана.

За какво несъобразяване става дума.

А в специалното облекло няма проблем.Особено пък медицинското.

Не съм специалист,но доколкото знам в операционните зали главите на всички са покрити.

А критериите за правилно възпитание могат да бъдат различни.

Явно този пример не ще да е най-удачния.

Но след като заговорихме за възпитание не следва ли да се запитаме:

Защо в грамадната си част ученичките до 16г. вече са забравили що е девственост?

И тук в форума виждам учудващ сексуален опит у непълнолетни.

Това педофилия ли се наричаше???

А какво ли казват законите в това отношение?.

А моя позната учителка сподели,че ученичките от нейния клас,масово страдат от нарушения на месечния цикъл именно поради модерната ниска талия.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 92
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Най-вероятно няма да я допуснат да влезе.

@dragozow

Дали ще дойдат или не си е тяхна работа.

Кой пък ти говори да яздят ректора.

@Oddesey

Има прости неща,ако възникват някакви трудности при възприемането им,ще се радвам да помогна.

Едно от тези неща е разликата между религиозна и етническа принадлежност.

Badr ако все още не си разбрал България е светска християнска държава. Съобразявай се от това, независимо от твоята верска и етническа принадлежност. Ако не ти харесва - прав ти път. Когато видя мюсюлманите такива каквито съм виждал в Татарстан например, тогава може би ще повярвам в тяхната нужда от верска и етническта принадлежност. По отношение на жените християнки и тяхното грубо казано покриване на коси, ръце и нозе. Това се препоръчва когато влизат в църква. Май и това не знаеш. И то само се препоръчва а не изисква !!!!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ми добре тогава...ако някой изповядва идеалите на нудизма нека го пуснат гол в залата.Айде,всеки с капризите.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1116575186-1.jpg

Ето например една мюсюлманка. И тази и снимка не я прави по-малка мюсюлманка от най забулената кадъна или ханъма :clap: И двете ще са равни пред техния Бог

Редактирано от Oddesey (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Немога да разбера какво общо има Забрадките с девствеността и ниската талия

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Това не е условие. Просто аксесоар към облеклото. Не разбрах - технически пречи ли с нещо това? Защото някога и да носиш дънки в училище не е било много популярно меко казано. Излишно е да споменавам по кое време. Ако на някого това време и неговите порядки му липсват проблема не е в останалите. Но ако ще ограничаваме хората в избора им на облекло по този начин, то нека то важи за всички - със стандартни униформи за момчета и момичета без оглед на националността и религията. И да си свалят всички пиърсинг-обеци преди да влизат в университета. Това е. Всичко останало за мен е своего рода шовинизъм.

Другата страна на въпроса е, че е доста невъзпитано да стоиш с покрита глава в час - шапка, забрадка, перука... каквото и да е. Но честно казано това все по-рядко се спазва по принцип.

Тук съм съгласен с теб (не вярваш,нали :clap: ).Представи си разговорите навсякъде из Бъглария-"Ей,ама в Софийския ходят със забрадки..." или "Това не е ВУЗ,а купон!"...Едва ли някой от нас би гледал на това с одобрение.Така престижът на всяко едно ВУЗ неминуемо ще пострада,ето пример,че носененот на забрадки пречи!И отново ще постигнем същото-дискриминираме себе си,претолерирайки другите...В курса си имам турци,които са си много готини колеги,и се носят като другите,и всичко е нормално!Далеч съм от мисълта,че едно ВУЗ трябва да е строго като казарма...Трябва да намерим уравновесенета граница между прекалената слободия и завишената строгост.Много точно казах преди мен,че не са виждали лекар със забрадка.Аз си имам далеч по-поривно мнение,и,ако някой прецени,би го изтрил.Отново и отново се опитват да ни превърнат в азиатска държава.Лека-полека ние ставаме чужденците тук.Новини на турски по Националната ТВ-няма такъв срам,в коя държава го има това?!Че те и лекции на турски език ще искат,кой знае!Вече е нямало робство,а присъствие (ех,ама те дошли да пият кафе,бе!).Всичко се контролира от Ахмед Доган,и всички знаем това.Нека в Турция да поискаме сходни "права и свободи" на свой ред-сигурно ще ни обесят на площада.Двете култури са прекалено различни,за да се смесват,и никой не разбра това.Не може ли просто да си останат индивидуални,кому е нужно налагането на едната или другата?!Ако въведат униформи,както загатна Stalik-от това губят абсолютно всички студенти-те вече няма да имат никакво право на свободен избор...Сякаш засега е най-добре да се обърне внимание на тези неща,за да са спокойни всички,и да се стремим към запазване на Status Quo-то.

P.S Не целя никакви спорове/сблъсъци/караници на верска/националистическа основа,нито каквито и да било подтиквания към нещо подобно.Нека се съсредоточим върху темата,и нека не кривнем дори за миг встрани.

По принцип ако няма установена униформа за дадено ВУЗ,би трябвало човек да се облича както намери за добре (в рамките на приличното).Отделен е въпросът дали дадено ВУЗ има собствени изисквания към облеклото на учещите се,но.....надали ако бългаки отидат да учат в Турция,месните ВУЗ-ове биха им правили проблеми за облеклото.Ако искат и чалми да носят,това си е техен избор.

Нашите момичета си ходят прекалено "свободно" облечени.Ако отиде някоя с поолуоткрит бюст и къса пола,както тук,едва ли ще я допуснат в лекции.А може и да я изнасилят,както в Норвегия,защото,един вид,"те сами си го търсели с тази предизвикателност."Има една общоприета приказка,която казват родителите-"Докато си под моя покрив..."

Редактирано от Fixt00l (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Несъм усетил дори и тези Българи които учат в Англия или Щвейцария да са загубили нещо от това че носят там униформи

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Но начинът да избегнеш омразата не е като забраниш нещо - напротив , забраните само разпалват омразата.

Тоест,ако им разрешим,омраза няма да има?

@dragozow и @chain_reaction

Конституцията на България не забранява носенето на забрадки.

Ще се радвам,ако ми посочите закона,в който има такава забрана.

За какво несъобразяване става дума.

А в специалното облекло няма проблем.Особено пък медицинското.

Не съм специалист,но доколкото знам в операционните зали главите на всички са покрити.

А критериите за правилно възпитание могат да бъдат различни.

Явно този пример не ще да е най-удачния.

Но след като заговорихме за възпитание не следва ли да се запитаме:

Защо в грамадната си част ученичките до 16г. вече са забравили що е девственост?

И тук в форума виждам учудващ сексуален опит у непълнолетни.

Това педофилия ли се наричаше???

А какво ли казват законите в това отношение?.

А моя позната учителка сподели,че ученичките от нейния клас,масово страдат от нарушения на месечния цикъл именно поради модерната ниска талия.

Ти направо ни разби...забрадката може ли да замести шапката на хирурга?(Не зная кой е терминът за нея,затова я наричам просто шапка.)И се замисли не изместваш ли неволно темата встрани.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Когато във ВУЗ влиза полугола к***а и си слага тежката разголена гръд връз бюрото на преподавателя за да разговарят за оценки никой не се сеща за ограничения в облеклото. Ако християнка влезе забрадена с френско шалче за 1000 лева, това е проява на вкус - никой не се сеща за ограничения за облеклото. Сещат се когато забрадките ги носят хора изповядващи исляма. Проблемът е, че забратките са религиозен символ, а българското образование е светско и като такова не може да понесе религиозни символи. Тогава да не се ходи и с кръстчета, защото това също е религиозен символ и въпреки че християнството е официалната религия в България, защо да има подобна идиотска дескриминация, когато ВУЗ-овете са ни светски и не позволяват религиозни символи. Ще ви кажа - нищо ама нищо светско няма в това да тормозиш малцинствата по най-долнопробен начин.

Някой невежа предположи, че забрадките ги носят за да подбуждат религиозни проблеми, но проблеми ще станат точно с това поведение на забрана. Дупе да им е яко на българите решили да учат в Турция, ако някой се сети да ги пребърква всяка сутрин на входа, дали нямат в себе си религиозни символи.

Нищо комунистическо няма в униформите - в нормалните държави е гордост да ходиш с униформата на училището си, да не говорим, че все пак няма и къде толкова да те видят - в крайна сметка ти си на училище през това време, било то висше или средно. Основната идея на униформата е да приравни бедни и богати, рапъри, чалгари, метъли, кришнари и всички останали групи изразяващи своята принадлежност към нещо с начина по който се обличат. Дали трябва или не, е въпрос към друга тема. Ясното е едно - докато ВУЗ-овете, нямат строги правила към всички спрямо облеклото, рано или късно някой ще се издразни достатъчно за да ги направи на пихтия в някой международен съд. Ние сме народ, крайно търпим към другите етноси и религии, което винаги ни е носело повече плюсове отколкото минуси. Винаги копираме само тъпите идеи от другите държави, а Франция е държава пълна до горе с тъпи идеи.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ти направо ни разби...забрадката може ли да замести шапката на хирурга?(Не зная кой е терминът за нея,затова я наричам просто шапка.)И се замисли не изместваш ли неволно темата встрани.

Простичко е.Целта на забрадката е покриване на главата.

Шапката на хирурга има същото предназначение.

Съответно липсва каквото и да е противоречие м/у каноните на исляма и коментираната ситуация.

Повече от очевидно е че в случая хирургическата шапка покрива и религиозните изисквания и в операционните зали ще се носи такава шапка.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А като ходите някъде на чуждо място, кои правила спазвате? Държите си както си искате или се съобразявате с мястото и хората в него?

А заради такива свободомислещи хора като горните, ще се принудим да учим още родни езици.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ето го предния ти пост:

Няма закон, ама ги пребиват като кучета, ако ходят без забрадки, нали ?

Личен избор ? Нима викаш на личен избор, да ти натякват някакви си обичаи и норми всеки божи ден след раждането ти. До такава степен ти ги набиват в главата, че да не можеш да се отърсиш от тях дори, когато пораснеш и не живееш вече в такова общество.

Това ако е личен избор, аз съм трамвай :down:

Това го твърдиш ти. Ако говориш от първо лице, ед. ч. - ОК. В случая обаче този подход е малко демагогски и в стил "клюка": Пенчо набил Драганка, щото не искала да носи фуния на главата си, значи мъжете на Цанка и Минка също ги бият, щото и те носят фунии...

Аз мисля че трябва да се припомни една много стара истина. Отиваш ли в чужда страна изучи обичаите и нравите на хората и докато си там се съобразявай с тях и ги спазвай. Тази максима е валидна за всички. Определени мюсюлмани забравят за нея. Редно е да им се напомни. angry.gif

Изучи ги, съобразявай се, спазвай ги. Но когато не е нужно, не пренебрегвай своите. Обратното е културен империализъм.

Всичко се контролира от Ахмед Доган,и всички знаем това.

Точно дотук спирам диалога си с теб. :yanim:laugh.gif Смятам го за съвършено безперстпективен...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

относно униформите - да се свързват с отминали времена/защото това разбирам от примера с дънките на Сталик/ не е много коректно

За забрадките - това със сигурност ще изолира момичета със забрадки от всички български момчета - и защо? защото няква тъпа тиква е измислила че така показваш нещо, с униформите е различно защото всички са с, а тия забрадки въвеждат разделение и вместо момичетата да си живеят най-хубавите години от живота заедно с приятелите си българи, турци .... ще се занимават с някви тъпотии без изобщо да смятат да се отдават на религията като професия - аре нема нужда да помагаме в реализацията на подобна глупост. Да се хвърлят тия забрадки по целия свят - жената е красиво създание на което света трябва да се радва.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А бе в моя университет има туркини. Има повече турци, ама има и туркини. Една няма с забрадка. Една. Даже и с дълга пола, или с яка или с каквото и да било прикриващо тялото и. Пушат, пият, напиват се даже, лягат си с мъже и т.н. Като чуя че говорят на турски помежду си и ..... не знам просто. В съзнанието ми туркинята не е баш тази дето я виждам. Добре, смених си виждането за туркините и сега..... бааам - обратното пак.

Турция като държава не иска да се набляга на религията. България също. Точка.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
относно униформите - да се свързват с отминали времена/защото това разбирам от примера с дънките на Сталик/ не е много коректно

За забрадките - това със сигурност ще изолира момичета със забрадки от всички български момчета - и защо? защото няква тъпа тиква е измислила че така показваш нещо, с униформите е различно защото всички са с, а тия забрадки въвеждат разделение и вместо момичетата да си живеят най-хубавите години от живота заедно с приятелите си българи, турци .... ще се занимават с някви тъпотии без изобщо да смятат да се отдават на религията като професия - аре нема нужда да помагаме в реализацията на подобна глупост. Да се хвърлят тия забрадки по целия свят - жената е красиво създание на което света трябва да се радва.

Относно униформите - аз го предложих като вид решение.

Колкото до хиджаба - както казах това би следвало да се възприема просто като модна приумица. И отново напомням за пиърсинга. Щом тази модна приумица е допустима, допустима трябва да е и друга. Самите момичета пък могат съвсем спокойно да свалят забрадките си ако сами пожелаят. Корана предписва спускане на "покривало пред пазвата" и нищо повече. Останалото се отнася до жените на Пророка и до силно вярващите. Да не се обижда никой, но хиджаба е традиция изкуствено насадена през 30-те години от Мюсюлманското братство. Традицията е извлечена по тълкувателен път и не е нещо неизменимо.

Да доложа към казаното от voxy за "показването" на "хубавото създание": нека да не забравяме, че тези забрадки са символ на силната вяра. Ето ярък ример за това, как западния човек е неспособен да вникне в желанието на една жена да носи забрадка - той го възприема като ограничение. Но за едно религиозно момиче това всъщност е средство за постигане на унисон между светския и религиозния й живот. Така тя може спокойно да си позволява контакти с мъже, които не са махрам (близки роднини). За този тип жени това е само от полза. Така че по въпроса не може да се говори едностранчиво. Както в повечето случаи и тук гледни точки има много.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Относно униформите - аз го предложих като вид решение.

Колкото до хиджаба - както казах това би следвало да се възприема просто като модна приумица. И отново напомням за пиърсинга. Щом тази модна приумица е допустима, допустима трябва да е и друга. Самите момичета пък могат съвсем спокойно да свалят забрадките си ако сами пожелаят. Корана предписва спускане на "покривало пред пазвата" и нищо повече. Останалото се отнася до жените на Пророка и до силно вярващите. Да не се обижда никой, но хиджаба е традиция изкуствено насадена през 30-те години от Мюсюлманското братство. Традицията е извлечена по тълкувателен път и не е нещо неизменимо.

Да доложа към казаното от voxy за "показването" на "хубавото създание": нека да не забравяме, че тези забрадки са символ на силната вяра. Ето ярък ример за това, как западния човек е неспособен да вникне в желанието на една жена да носи забрадка - той го възприема като ограничение. Но за едно религиозно момиче това всъщност е средство за постигане на унисон между светския и религиозния й живот. Така тя може спокойно да си позволява контакти с мъже, които не са махрам (близки роднини). За този тип жени това е само от полза. Така че по въпроса не може да се говори едностранчиво. Както в повечето случаи и тук гледни точки има много.

е това хубаво че го сподели, защото :) тук повчето сме неподготвени в изказванията си което реално ги обрича да са едностранчиви.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Стреснах се когато гледах по телевизията за религиозно училище в родопите

от да кажем 10 деца които застанаха пред камерата 7 или 8 първата причинато която казаха защо са дошли в това училище е

ТУК ДАВАТ БЕЗПЛАТНО ЯДЕНЕ

коментара оставам на вас

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Простичко е.Целта на забрадката е покриване на главата.

Шапката на хирурга има същото предназначение.

Съответно липсва каквото и да е противоречие м/у каноните на исляма и коментираната ситуация.

Повече от очевидно е че в случая хирургическата шапка покрива и религиозните изисквания и в операционните зали ще се носи такава шапка.

:):clap: Ти виждал ли си такава шапка?Позаинтересувай се малко!Нищо лично,но от душа ме развесели с това изказване.Уважаеми съфорумци,badr не усети тънката уловка и всички вие виждате в действие какво ни очаква,ако не продължим да си пазим принципите.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Корана предписва спускане на "покривало пред пазвата" и нищо повече. Останалото се отнася до жените на Пророка и до силно вярващите. Да не се обижда никой, но хиджаба е традиция изкуствено насадена през 30-те години от Мюсюлманското братство. Традицията е извлечена по тълкувателен път и не е нещо неизменимо.

@Stalik

Тук може да прочетеш за хиджаба и доколко той е насадена през 30-те години традиция.

http://www.islam.ru/woman/wali_muslima/part_2/

@Fixt00l

Радвам се ако съм допринесъл за твоето добро настроение.

Все пак погледни поне един научно-популярен филм с медицинска тематика.

И ако не видиш в операционна зала някой с открита коса не се учудвай.

Класификацията на шапките,с чиста съвест признавам,не ми е призвание.

Пък за уловките,ако това ще допринася за самочувствието ти,обещавам и друг път да се хващам.

Ако желаеш пращай ми по едно ЛС и ще имаш моето съдействие.

А що се отнася до принципите ти -- не виждам някой да оспорва правото ти да ги следваш.

Единственото което недоумявам обаче е по какви причини това право следва да бъде ограничавано за жените исповядващи Исляма.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
@Stalik

Тук може да прочетеш за хиджаба и доколко той е насадена през 30-те години традиция.

http://www.islam.ru/woman/wali_muslima/part_2/

Може би употребих думата "насадена" неподходящо. Извинявам се. Но все пак хиджаба е преимуществено популяризиран през това време именно от въпросната ислямистка организация. Както вече казах хиджаба има характер на предписание, освен това бива вътрешен и външен. Външния е именно предписателен. Той трябва да напомня на вярващата жена. За един учебен час в аудиторията на университета тя едва ли ще забрави...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Може би употребих думата "насадена" неподходящо. Извинявам се. Но все пак хиджаба е преимуществено популяризиран през това време именно от въпросната ислямистка организация. Както вече казах хиджаба има характер на предписание, освен това бива вътрешен и външен. Външния е именно предписателен. Той трябва да напомня на вярващата жена. За един учебен час в аудиторията на университета тя едва ли ще забрави...

В корпуса на ислямското право хиджаба има характер на фард-айн(неотменимозадължение).

Задължението е ясно и категорично.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

насаждането е по икономически причини

нима мислите че децата в религиозното училище / мисля че беше около Рудозем/ правят разлика дали носенето на забрадка е гордост или не

както се казва гладен на сит не вярва

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Badr осъзнай се с момента е 21 век. Човечеството лети в космоса. Геният на човека е открил толкова много неща,жизненият статус се е променил с огромни темпове. Ти говориш за религиозни догми от преди 10-15 века. Иначе е много готино да си в Българя да имаш нет и PC да ползваш всички блага. Пропускаш възможостта че сега може и да в някоя пещера в Афаганистан, Палестина, Иран или Ирак да мъдруваш върху корана чакайки дали ще завали или не.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Това го твърдиш ти. Ако говориш от първо лице, ед. ч. - ОК. В случая обаче този подход е малко демагогски и в стил "клюка": Пенчо набил Драганка, щото не искала да носи фуния на главата си, значи мъжете на Цанка и Минка също ги бият, щото и те носят фунии...

Добре, да приемем, че го твърдя само аз и въобще не става така :)

Какво ще кажеш за "личния избор" ? :)

Личен избор ? Нима викаш на личен избор, да ти натякват някакви си обичаи и норми всеки божи ден след раждането ти. До такава степен ти ги набиват в главата, че да не можеш да се отърсиш от тях дори, когато пораснеш и не живееш вече в такова общество.

Това ако е личен избор, аз съм трамвай ;)

Редактирано от myd (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ценността на дадена идея не зависи от времето.Примери бол.

Най-простият е 2+2=4.

Предполагам няма да сгрешим особено ако обявим тази догма за стара.

Не виждам обаче как времето би повлияло на нейната достоверност.

Други такива догми са например и заповедите: не кради,не лъжи.....т.н

Тяхната актулност поне у мен не буди съмнение.

Тук говорим за правото на човек свободно да спазва каноните на своята религия.

И то за право,което не по никакъв начин не накърнява чужди права.

Ще допълня казаното дотук и с друг пример,за да бъде разликата очевидна.

Исляма посочва молитвата(салат),като една от от най-важните си опори.

По-високо стои единствено свидетелството за единобожието(Калимат ас Шахида)

Като такава опора за религията,молитвата е също такова неотменимо задължение(фард-айн)

Молитвата обаче е действие което не винаги може да бъде извършено в собствения дом вследстие на различни обстоятелства.

Задължително условие обаче е наличието на съгласие от страна на собственика на мястото.

И това условие е поставено именно заради правото на собственост.

Тялото на жената си е нейна собственост и докато нейното облекло е прилично ничие чуждо право не е нарушено.

Студентките не поставят условия да им се осигуряват места за молитва.

Какво по ясно доказателство за съобразяването на Исляма с правата на другите.

П.П.С Никоя част или целият текст от този пост не може да бъде изполвана без изричното ми съгласие.

Редактирано от badr (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
Тази тема е заключена за нови отговори.
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване