Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Нов 3,5'' HDD диск

Препоръчан отговор

Здравейте.

Трябва ми нов HDD диск 3,5 " 4 TB. Диска ще се ползва за сторидж т.е. не е задължително да е мега бърз.

Колкото повече гледам и чета мнения за тези дискове - вътрешни или външни, толкова повече се обърквам защото чета за дискове спиращи да работят малко след като гаранцията изтече. За това искам диска да има 60 месеца гаранция.

Оглеждам този: Seagate-IronWolf-Pro-4TB-ST4000NE001_prod_HDDPCSEAGATEST4000NE001 около 300 лв.

Какво мислите за него и имате ли по добри предложения.

Благодаря.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 71
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Публикувани изображения

Твърд диск 4TB WD WD4002FYYZ - ниска цена от JAR Computers

Твърд диск 4TB WD WD4005FZBX - ниска цена от JAR Computers

WD Gold vs WD Black: Which Hard Drives are Better? - Dr. Comparison (drcomparison.com)

Цитат

WD Gold

These are enterprise-level hard drives. They have been created to handle servers and storage systems of large companies, even data warehousing and data centers. They can be used in NAS systems as well as surveillance systems.

WD Black

The WD Black series is better suited to PC enthusiasts and creative professionals like video and photo editors. It’s also a good choice for gamers and system builders.

Твърд диск 4TB Seagate ST4000NM002A - ниска цена от JAR Computers

Exos X Series Hard Drives | Seagate UK

Гледам и разни други марки, не ги знам как са, но пак са с 5 години гаранция: Твърд диск 4TB Synology HAT5300-4T - ниска цена от JAR Computers

Тук можеш да избереш и тези, които са с 5 години гаранция и други параметри: Твърди дискове | форм-фактор 3,5", гаранционен срок 60 м. ≫ Купи изгодно — Ardes.bg

Аз ползвам един такъв и съм доволен: Western Digital Red Pro 4TB 3.5" WD4003FFBX • 65898 ⋙ Цена | Plasico IT Superstore

Малко е по-шумен, но за година и 83 дни няма грешка за момента.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

И най-здравия диск да купиш:

- ако си карък файда няма

- ако го потрошиш физически също

Добре помисли за какво и как точно ще го ползваш! Дългата гаранция не винаги е предпоставка за удачен модел диск.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Повечето 4TB HDD дискове на пазара са на 5900 rpm

Само високия клас/за сървър.  Като от последния линк на Raze.

Така, че провери си в сайта на производителя (pdf документа) дали в действителност е на 7200 rpm.

Другото което се гледа в един диск е дали е SMR или CMR

Диска, на който си се спрял е за NAS. То, в същност няма средни класове HDD дискове за обикновения потребител (с това впечатление останах).

П.П. Преди около 1 година и аз бях на тази дилема и в крайна сметка се спрях на диска за видeo наблюдение: ST4000VX013 .Тъй, като основно ще пиша на него видео файлове.

Скоростите не са идеални. Но, за парите толкова.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Преди години имах външен диск WD. Ползвах го рядко и на 3 та година днеска работи а утре вече компютъра не може да го разпознае и издаваше някакъв странен звук.

За това не искам WD повече. Някъде бях прочел че купили Hitachi и щях да се гръмна. 

Пламене, отворен съм за предложения. За това съм я пуснал тая тема. Но все си мисля че производитела за да дава дълга гаранция значи знае какво е сложил в тоя диск.

Благодаря.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Сървърните дискове често са доста шумни, покарай шумните охлаждания на сървърите това не прави впечатление, но в нормален комп са доста неприятни.

Аз лично бих взел 5400 об/с Ironwolf (независимо че е с 36 месеца гаранция) за 223 лева

https://www.emag.bg/hard-disk-seagate-ironwolf-4tb-5400-oborota-minuta-256-mb-sata-iii-st4000vn006/pd/DQJ89VMBM/?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, Mr. ?? написа:

Повечето 4TB HDD дискове на пазара са на 5900 rpm

Това пък откъде си го измисли?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Всички, слагат глупости вътре и после слагат цветни етикети и големи реклами, всичко вече е меркетинг.

Както казах - виж как точно ще го полваш.

Помисли и за опцията два диска, на два различни производителя - нови или един нов 4TB и два стари от по 2 ТБ ...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, Raze написа:

Това пък откъде си го измисли?

Освен високите класове само (сървърните/nas). Има множество оплаквания на 4TB в amazon за евтините дискове. Които всъщност ги продават за 7200, а те са 5900/5400 rpm.

В сайта производител, като изтеглиш "листовката" там е истината.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, П.Петров написа:

Преди години имах външен диск WD. Ползвах го рядко и на 3 та година днеска работи а утре вече компютъра не може да го разпознае и издаваше някакъв странен звук.

За това не искам WD повече. Някъде бях прочел че купили Hitachi и щях да се гръмна. 

Пламене, отворен съм за предложения. За това съм я пуснал тая тема. Но все си мисля че производитела за да дава дълга гаранция значи знае какво е сложил в тоя диск.

Благодаря.

Петров!

Всички производители знаят какво са сложили "вътре" Но не ги интересува това, а да го купиш. Той може да има и 10 години гаранция, но да се случи така, че да им го върнеш още на 3-я месец. Какво те топли това?Голяма част от електрониката, особено компютърната вече се прави точно така и е написано из нета с плакатни букви, за да не си го забелязал. Аз преди две години взех от новото производство на Тошиба,  4 броя по 6 терабайта по препоръка на продавача от магазина и почти бях съгласен с неговите разсъждения. А не се занимавам от оня ден с това, а цели 50 години. След половин година, едвам успях да ги подменя с гаранцията им.

Затова не съм и посочил линк, но той щеше да е нещо, което е написал Разе в горен пост.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, Kolev72 написа:

Петров!

Всички производители знаят какво са сложили "вътре" Но не ги интересува това, а да го купиш. Той може да има и 10 години гаранция, но да се случи така, че да им го върнеш още на 3-я месец. Какво те топли това?Голяма част от електрониката, особено компютърната вече се прави точно така и е написано из нета с плакатни букви, за да не си го забелязал. Аз преди две години взех от новото производство на Тошиба,  4 броя по 6 терабайта по препоръка на продавача от магазина и почти бях съгласен с неговите разсъждения. А не се занимавам от оня ден с това, а цели 50 години. След половин година, едвам успях да ги подменя с гаранцията им.

Затова не съм и посочил линк, но той щеше да е нещо, което е написал Разе в горен пост.

Ами как да не ме топли човек. Ще имам 5 години каго спре да работи да ми го сменят. Сега естествено че има дефектни дискове и т.н., но ако продукта е нискокачествен, никой няма да си сложи главата в торбата и да му даде 5 години гаранция, защото тези връщания по сервизи и насам натам губи търговеца, а от там и производителят (не само пари).

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз в последно време ползвам само на HGST Hitachi и вече не бих погледнал друга "марка". Малко по-скъпи, но хем са бързи, хем са тихи, хем са надеждни и са и по-хладни от X300 Toshiba-та, която бях взел преди да взема HGST.

Както се казва, за данните, като ще е гарга да е рошава.

https://www.pro-bg.com/product/HDD/HGST-HUS726T4TALE6L4-HDD-Server-WDHGST-Ultrastar-7K6-35vv-4TB-----kupete-ot----PRO-BG----_194649.html

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, П.Петров написа:

Ами как да не ме топли човек. Ще имам 5 години каго спре да работи да ми го сменят. Сега естествено че има дефектни дискове и т.н., но ако продукта е нискокачествен, никой няма да си сложи главата в торбата и да му даде 5 години гаранция, защото тези връщания по сервизи и насам натам губи търговеца, а от там и производителят (не само пари).

Колко пъти трябва да се казва, че ценната информация трябва да я има поне на 2 места. И какво като ти дадат 5 години гаранция?! Да диска ще ти го сменят, но какво правим с информацията?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, B-boy/StyLe/ написа:

Аз в последно време ползвам само на HGST Hitachi и вече не бих погледнал друга "марка". Малко по-скъпи, но хем са бързи, хем са тихи, хем са надеждни и са и по-хладни от X300 Toshiba-та, която бях взел преди да взема HGST.

Както се казва, за данните, като ще е гарга да е рошава.

https://www.pro-bg.com/product/HDD/HGST-HUS726T4TALE6L4-HDD-Server-WDHGST-Ultrastar-7K6-35vv-4TB-----kupete-ot----PRO-BG----_194649.html

И аз ги гредах, но дали са като Hitachi-тата от едно време. :)

Аз това гледах: https://www.jarcomputers.com/HDD-Server-HGST-Ultrastar-DC-HC310-7K6-512e_prod_HDDPCHGSTHUS726T4TALE6L4.html

Иначе pro-bg дали са читави като търговец ?

преди 5 минути, Емил Костов написа:

Колко пъти трябва да се казва, че ценната информация трябва да я има поне на 2 места. И какво като ти дадат 5 години гаранция?! Да диска ще ти го сменят, но какво правим с информацията?

Каква информация бе братчет? Да съм споменавал за информация нещо? Бекъпа ми е измислен, не се притеснявай.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, П.Петров написа:

Ами аз го ползвам от няколко години и не е мръднал. Ползвам го и за игри (че няма място за тях на системния при SSD-то, че съм само с 512GB там), ползвам го за работа, за кеширане на рендировки при видеомонтаж, при копиране на файлове от сървъри от и към него, сваляне на торенти. Постоянно го тормозя. Чак се учудвам колко по-тих е от Toshiba-та и от старите 2 Seagate. В работата откакто минахме на такива, дегрейдват доста по-рядко райд масивите. Само добри впечатления имам.

И да pro-bg са си ок. Пазарувал съм доста пъти от тях и съм доволен.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Предчувствам, че ще ми наскачат :) , но на твое място за същите пари бих си купил SSD/NVMe 2 TB - много по-надеждно, много по-бързо, а  като сторидж ще ти служи доживотно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, П.Петров написа:

Аз това гледах: https://www.jarcomputers.com/HDD-Server-HGST-Ultrastar-DC-HC310-7K6-512e_prod_HDDPCHGSTHUS726T4TALE6L4.html

Каква информация бе братчет? Да съм споменавал за информация нещо? Бекъпа ми е измислен, не се притеснявай.

Трябва ми нов HDD диск 3,5 " 4 TB. Диска ще се ползва за сторидж - Братчет това споменаваш! Както и да е! Имаш право да си чупиш главата както пожелаеш.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, MZ/X написа:

Предчувствам, че ще ми наскачат :) , но на твое място за същите пари бих си купил SSD/NVMe 2 TB - много по-надеждно, много по-бързо, а  като сторидж ще ти служи доживотно.

Трябва ми 4 TB минимум. :) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, MZ/X написа:

2TB по-малко и честно казано не се знае колко по-надеждни са, защото там няма въртящи се части, но изгори ли контролера и адио рио. Трябва и да не се оставя дълго време без да електрозахранване от това, което съм чел. Иначе няма лошо. NVMe стават все по-достъпни като цена за GB, но за storage поне аз предпочитам все още "старата школа".

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, Емил Костов написа:

Трябва ми нов HDD диск 3,5 " 4 TB. Диска ще се ползва за сторидж - Братчет това споменаваш! 

Има други лаптопски дискове в които ще се държи бекъпа. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Прочел си поста ми, но нищо не си разбрал от него. Ти ползваш един два диска и се чудиш кой и какъв да си купиш. Като ги направиш над 30 като бройка, тогава наистина ще се замислиш какво ще ти е най разумно като диск, да си купиш. Най добре е да ти пожелая успех в избора.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, Kolev72 написа:

Прочел си поста ми, но нищо не си разбрал от него. Ти ползваш един два диска и се чудиш кой и какъв да си купиш. Като ги направиш над 30 като бройка, тогава наистина ще се замислиш какво ще ти е най разумно като диск, да си купиш. Най добре е да ти пожелая успех в избора.

Да си купя 30 диска ли ? Това ли казваш ? Не искам да измислям топлата вода. Тука има добри хора, през които са минали 30 диска и се надявам да ми помогнат. :)

Иначе нямам изисквания към диска, освен да си ми работи дълго време.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, П.Петров написа:

Да си купя 30 диска ли ? Това ли казваш ? Не искам да измислям топлата вода. Тука има добри хора, през които са минали 30 диска и се надявам да ми помогнат. :)

Иначе нямам изисквания към диска, освен да си ми работи дълго време.

Мисленето не ти е силната черта явно. Не съм те карал нито един да си купуваш бе момче младо. Написал съм ти мой коментар. Не ти харесва, не ми отговаряй, а го прескочи. Пълно само с разни лапетии в този форум!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, Kolev72 написа:

Мисленето не ти е силната черта явно. Не съм те карал нито един да си купуваш бе момче младо. Написал съм ти мой коментар. Не ти харесва, не ми отговаряй, а го прескочи. Пълно само с разни лапетии в този форум!

как лапетии, аз съм на 40 години :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...