Премини към съдържанието
Последвайте Kaldata.com в Google Новини за да научавате първи най-интересните новини! ×
  • Добре дошли!

    Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

    Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

     

Въпрос за памет на лаптоп Dell Vostro 3510


Виж решението Разрешен от цър-вул,

Препоръчан отговор

Здравейте!

Въпросът ми може да е глупав, но след 13 години опит с друга марка лаптопи и HD минах на нова със SSD. Взех си Dell Vostro 3510.

Проблемът е, че виждам само един диск- C, който не разполага с паметта, която е поръчана. Доплатих за 1 TB памет, а като вляза в папка С виждам само 200 GB.

С Windows 10 Pro е лаптопът, но след години със 7-цата все още се чудя кое къде е.

Някой може ли да ми обясни къде мога да видя параметрите на компютъра? Влизам на обичайните и познати места, но там е отразена само RAM паметта. 

Възможно ли е тази допълнителна памет, за която си платих, да е вид виртуална памет, знам ли? Също така се чудя защо нямам диск D. Виждам, че има опция за разделяне и създаване на нови места за съхранение, но това не се ли прави при самата инсталация? А и дори да разделя диска, тези 200 GB, дори нацепени, пак няма да ми свършат работа.

Вероятно, на мен нещо не ми е ясно и се надявам някой да ме ориентира.

Благодаря предварително!

 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Първоначално прочетох "памет" и автоматично си помислих за RAM. :D

Трябва да се види в дисковия мениджър на Windows, дали дискът наистина е 1TB и просто не е разделен, както трябва.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, Rammkopf написа:

Изтегли си CPU-z (www.cpuid.com) и там можеш да видиш точния модел на паметта - производител, дата на производство, тип, скорост, тайминги и т.н.

Вижда се само RAM-а и номерата модели на частите. Мен ме интересува реалната памет на SSD-то. Т.е. къде ми е единият терабайт... Зная, че има някакви скрити папки в 10-ката, но все пак ми се иска да мога да виждам от време на време колко от този терабайт ми остава. И искам да мога да сейфам на повече от едно място. Искам на С-то да ми е само системата. Явно има нещо, което не зная.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Покажи снимка от disk management.

Windows 10 Disk Management - The Most Helpful User Guide (diskpart.com)

Разделянето на дялове D, E и така нататък можеш да си го направиш допълнително ако искаш. Също и ако има други физически дискове в машината например.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 минути, Raze написа:

Покажи снимка от disk management.

Windows 10 Disk Management - The Most Helpful User Guide (diskpart.com)

Разделянето на дялове D, E и така нататък можеш да си го направиш допълнително ако искаш. Също и ако има други физически дискове в машината например.

 

Без име.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Този лаптоп с windows ли идва или някой го е инсталирал допълнително? Като гледам не е направил както трябва последния дял - там където пише RAW. Изтрий го с десен бутон, след това избери 'new simple volume' и само 'next', накрая трябва да ти се появи диск D с липсващите гигабайти.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 минути, Raze написа:

Този лаптоп с windows ли идва или някой го е инсталирал допълнително? Като гледам не е направил както трябва последния дял - там където пише RAW. Изтрий го с десен бутон, след това избери 'new simple volume' и само 'next', накрая трябва да ти се появи диск D с липсващите гигабайти.

Инсталиран дойде. Аз точно затова се ядосах, защото си доплатих да ми е инсталиран, че не ми се занимава. Липсващите са в първата графа- този нулевият дял. А този с RAW трябва да го има. Той трябва да е необходимата виртуална памет за работа с изображения в RAW формат като Фотошоп, да речем. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, mariami написа:

Инсталиран дойде. Аз точно затова се ядосах, защото си доплатих да ми е инсталиран, че не ми се занимава. Липсващите са в първата графа- този нулевият дял. А този с RAW трябва да го има. Той трябва да е необходимата виртуална памет за работа с изображения в RAW формат като Фотошоп, да речем. 

:D нищо общо! Просто нещо са омазали при инсталацията или е имало нещо на дяла и не са го изтрили както трябва. 753 гигабайта виртуална памет няма как да се ползва, а и не е нужно! Направи каквото ти казах и си ползвай дяла.

Как да промените RAW формата на HDD дисковете (soringpcrepair.com)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 14 минути, Raze написа:

Този лаптоп с windows ли идва или някой го е инсталирал допълнително? Като гледам не е направил както трябва последния дял - там където пише RAW. Изтрий го с десен бутон, след това избери 'new simple volume' и само 'next', накрая трябва да ти се появи диск D с липсващите гигабайти.

Сега, като гледам пак, този с терабайта всъщност стои незаделен. И се води някакъв онлайн. Ще трябва да ги деля, явно, но първо хубавичко трябва да прочета кое и как. Е, поне се вижда, че терабайтът е тук.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 20 минути, mariami написа:

 

Без име.png

Десен клик върху най-десния дял в графичното азделение на диска и избери Format. Следвай съветника.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, цър-вул написа:

Десен клик върху най-десния дял и избери Format и следвай съветника.

Да, за това не се бях сетил, че може да е по-лесния начин :) Въпроса е дали ще даде формат след като дяла е raw и няма асоциирана буква?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

След десен бутон и Format следва този прозорец. Да сменям ли името на тома? За останалите полета е ясно, че не ги пипам.

Без име1.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, mariami написа:

След десен бутон и Format следва този прозорец. Да сменям ли името на тома?

Добре е да си впишете етикет по ваш вкус. Примерно Data или Store. Полезно за ползващия машината да има етикети на дяловете, които да напомнят на кой дял какво се съхранява.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ами, създаде се. Именувах си го Локален диск (D:). Но си остава невидим, така ли? В смисъл, че в Този компютър продължавам да виждам само С-то.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, mariami написа:

Но си остава невидим, така ли?

Не е нормално това. Покажете пак Управление на дискове

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Оф, отчаях се... :D Нарочно си платих, за да бъде направено, а не е... Даже не е работа да занимавам други хора да оправят нечия работа, за която е платено. Това е България. Ама не ми се ще да връщам по куриери, че да връщат лаптопа пак... Все едно. Ето това е положението:
 

Без име2.png

Без име3.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Има назначена буква. Нормално е да се вижда вече в explorer.
Рестартирайте профилаклтично лаптопа. И споделете има ли промяна.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 13 минути, цър-вул написа:

Има назначена буква. Нормално е да се вижда вече в explorer.
Рестартирайте профилаклтично лаптопа. И споделете има ли промяна.

Ами, пак не се появява. 

Без име4.png

Ако от тук избера файл, за да се покаже икона?

Без име5.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Този дял да не е някакъв скрит? Ти изтри ли го преди да го направиш наново или само го форматира?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

  • Решение

Не е нормално това.
Изтеглете Drive letter changer на работния плот. От архива извлечете само dChanger_x64, десен клик по извлечения файл и изберете 'Стартирай като администратор'.
Като стартира инструмента, десен клик по дяла с буква D и изберете Премахни
Отново десен клик по този дял и изберете Промени буквата на диска > "D:" - Свободна

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, Raze написа:

Този дял да не е някакъв скрит? Ти изтри ли го преди да го направиш наново или само го форматира?

Ммммне. Разбрах, че трябва директно да го форматирам.

преди 13 минути, цър-вул написа:

Не е нормално това.
Изтеглете Drive letter changer на работния плот. От архива извлечете само dChanger_x64, десен клик по извлечения файл и изберете 'Стартирай като администратор'.
Като стартира инструмента, десен клик по дяла с буква D и изберете Премахни

Дотук я докарах:
 

Без име6.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

  Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави ново...