Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Да споделим тест на притежавания твърд диск

Препоръчан отговор

Здравейте приятели на хардуера.

Мисля ще бъде интересно и за общо благо да споделяме резултати от тест на притежавания твърд диск.Целта на темата е да се набере информация и да се придобие реална представа как се държи определен модел твърд диск.Нека уеднаквя условията на задачата от самото начало.За целта изтеглете програма HD Tune 2.52.Тя се поддържа според нейния производител само от ОС-ми Windows 2000, Windows XP, Windows XP 64-bit, Windows 2003 Server.Подбрал съм апликацията.В удобно за вас място разархивирайте програмата и я стартирайте.За целта натиснете бутон "Benchmark", a след него "Start".Според притежавания от вас хардуер ще започне теста.Изчакайте неговия завършек и снимайте резултата.Ще бъде удобно за българите зад граница да качвате резултата на видим сървър.

Аз ползвам http://img16.imageshack.us .В края на теста натиснете бутон "Info" и напишете интерфейса на диска и неговия кеш/буфер/памет.Така представата ще бъде завършена.Като автор на темата аз тръгвам с един десетгодишен WD.Нека приведения пример бъде образец за всеки един участник.Oт снимката се вижда марка, модел и обем.

Публикувано изображение

1.) Active :UDMA Mode 2 (Ultra ATA/33)

2.) Buffer: 512KB

3.) 5400 оборота/мин

Като финални думи.За мен ще бъде интересно да видя тестове от люде притежващи мобилни компове или пък горд притежател на модерен диск с перпендикулярен запис.Приветствам всеки един участник.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

ето ги моите,само че са RAID 0 масиви:

3 по 250GB SATA Hitachi:

Публикувано изображение

2 по 300GB SATA Seagate:

Публикувано изображение

2 по 250GB SATA Maxtor:

Публикувано изображение

П.п. като коментар мога да добавя,че в момента на тестването,по масивите се чете и пише,но не ми се спираха всички приложения :clap:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Публикувано изображение

SATA II, Буфер 8 MB

Слабо, слабо бате :clap:

Едвам бие тригодишния ми Maxtor с 1 MB/s разлика в най-важния тест - средна скорост на трансфер(Transfer Rate-Average).

Затова се разправям, че тази Serial ATA 2 е рекламен трик и не дава осезаемо предимство даже срещу старите ATA 100 кутии ;)

tzavti - перпендикулярният запис си казва думата, въпречи че разликата не е убийствена ;)

Имай впредвид, че биеш не заради S-ATA 2 интерфейса, а поради факта, че моят ползва по-старата технология на хоризонтален запис,

а твоят използва по-перспективния перпендикулярен запис Публикувано изображение

dragozow, +1MB/s в моя полза този път ;)

Редактирано от myd (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Публикувано изображение

seаgate 320 sata 2 16 mb

в момента на теста вървеше skan my cmputer на каспа

работи като нормална сата

mud я виш това за сата 2 имай предвид че е натоварен в момента на теста

а между другото не гледайте температурата от 50 часа сканвам за вируси с каспа

все пак 1500гб трудно се сканват

Публикувано изображение

махтор 250 сата 8 мб

Публикувано изображение

макстор 300 сата 8 мб

Публикувано изображение

втората сата2 на сигейт

Публикувано изображение

ата 133 сигейт 8 мб

всички дискове са 7200 оборота

Редактирано от tzavti (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ей го и моя дзвер какво може :ph34r: ( Ей,да не се смеете,ей - компа е Celeron -433 MHz ,Ram -192 MB - VC - S3 - 8MB )

Публикувано изображение

Харда е Seagate - 10GB - UDMA -2 / ATA 33/ - Буфер -512 кв - PRM - 5400

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ето и моите, 2 x 200GB SEAGATE SATA2/7200/8MB, РАИД 0, на първата картинка съм с пуснати Азуреус с 140 ГБ активни торенти, мулето с 12 ГБ, и разни други, не съм рестартирал от 10 дена:

Снимка 1

На втората спрях жабата, мулето и други, малко подобрение:

Снимка 2

Редактирано от kmvasilev (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ето и резултатите на двата ми харда Seagate. 80 гигабайтовия е обикновен с 2 МВ кеш:

Публикувано изображение

160 гигабайтовия е Сата с 8 МВ кеш:

Публикувано изображение

Малко са попретъпкани и двата и резултатите са с малко занижени. По прицип вадят малко по-добри стойности.

Поздрави

Редактирано от pifa22 (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Публикувано изображение

Това е мобилен хард Hitachi,но нещо ме безпокоят тези големи разлики в амплитудата.На какво може да се дължат?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

И като гледам на pifa22 същия seagate ме заболява сърцето.Някой може ли да каже това какво означава UDMA Mode 5 (Ultra ATA/100) - Suporrted и

UDMA Mode 2 (Ultra ATA/33) - Active ???

Означава ,че харда ти подържа АТА 100 а ти си на АТА 33.

Сигурно дъното ти не подържа АТА 100 а може и да не си го настроил.

ATA 0 --> 3.3 mb/s 40 пин кабел

ATA 1 --> 5.2 mb/s 40 пин кабел

ATA 2 --> 8.3 mb/s 40 пин кабел

ATA-2, 3 3 --> 11.1 mb/s 40 пин кабел

ATA-2, 3 4 --> 16.6 mb/s 40 пин кабел

ATA-4 (ATA-33) --> 33.3 mb/s 40 пин кабел

ATA-5 --> 16.6 mb/s 40 пин кабел

ATA-5 --> 25.0 mb/s 40 пин кабел

ATA-5 (ATA-33) --> 33.3 mb/s 40 пин кабел

ATA-5 --> 44.4 mb/s 80 пин кабел

ATA-5 (ATA-66) --> 66.6 mb/s 80 пин кабел

ATA-6 (ATA-100) --> 100.0 mb/s 80 пин кабел

ATA-7 (ATA-133) --> 133.0 mb/s 80 пин кабел

Serial ATA (SATA) --> 150.0 mb/s 4 пин кабел

Serial ATA II (SATA II) --> 300.0 mb/s 4 пин кабел

Това са идеалните скорости които могат да се постигнат под тези интерфейси.

п/с

Провери си дали дъното ти подържа АТА 100.

Редактирано от MC12 (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Seagate 200 GB SATA с доста пуснати процеси...

Публикувано изображение

...И само с 28 процеса и 2 градуса по-висока температура:

Публикувано изображение

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Строителю, сложи и едно вентилаторче на машината някъде - отпред-отзад, че ми се къса сърцето като гледам температурата на диска и, вече захладня, и вали дори, есента дойде. Явно не и даваш да почива и да се охлади твоята машинка - "само 28 процеса" Публикувано изображение

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ми това е на един стар IBM ( ейй много шумен :) ):

Публикувано изображение

IBM IC35L060VVA07-0 (61GB)

UDMA Mode 2 [ultra ATA/33]

2MB Cache

7200 RPM

А това е на Seagate-a ми( Мнооого по тих :) ):

Публикувано изображение

Seagate ST380811AS (77GB)

UDMA Mode 6 [ultra ATA/100]

8MB Cache

7200 RPM

Искам да попитам каква е тази голямама разлика на 1 място в амплитудата?

А и другото, защо ми показва, че е Ultra ATA/100, като харда е S-ATA-II?

10h :wors:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Строителю, сложи и едно вентилаторче на машината някъде - отпред-отзад, че ми се къса сърцето като гледам температурата на диска и, вече захладня, и вали дори, есента дойде. Явно не и даваш да почива и да се охлади твоята машинка - "само 28 процеса" Публикувано изображение

:) Ами нали затова ми е тоя компютър. Иначе нормално процесите ми са над 40. За вентилаторче ще си помисля. Всъщност лятото нормално температурата ми стига 55-56 градуса. Иначе за зимата е добре, ще ползвам печка по-малко и ще икономисам парички за вентилаторче :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Дъното ми поддържа АТА-133 Asrock K7S41GX трябва да съм с др кабел или ... незнам как да го настроя на АТА100

Провери в Device Manager / Disk Drives Properties на HDD

Виж кабела към харда дали е 80 пинов.

Публикувано изображение

п/с

Успех.

Редактирано от MC12 (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване