Премини към съдържанието
Daemon

Българският език еволюира ...

Препоръчан отговор

публикувано (редактирано)

Следния разговор, воден между програмист и неговия шеф в българска фирма е бил дочут и преразказан в клубовете на Дир-а от случаен свидетел на сценката:

" ...

- Фиксна ли ишуто от вчера?

- Кое ишу?

- Ами дето ти го сенднах вчера заедно с рипорта и фийчър рикуестите.

- А-а-а-а..., ами рейсна проблем. Аз щото сендвам един рикуест и сървърът нали трябва да ми ритърне риспонса и да си крейтне сешъна, а аз да рисийвна едно куки. Е да де, ама ми ретърнва ерор риспонс и ми хинтва че обджекта не бил авейлъбъбъл.

- Ти сигурно си мисюзнал нещо по фреймуърка. Инишълайзваш ли правилно рикуест параметрите и рикуест фекчъриту? Да не си забравил да инебълнеш кукитата преди крейтването на риспонс обджекта?

- Ами всичко е окей. Копнах икзампъла от хелпа и го модифайнъх малко да фитне на моя кейс.

- А-а-а ..., ама сигурно си забравил да инитнеш на кънекшъна пропъртитата дето се слагат в контекст обджекта на фекчърито за да си инишиейтне правилно ес-ес-ел сешъна. Нали в контекста се сетва кийстора за да си гетне сертификатите от него. Ексепшън ли ти рейсва или ти ритърва инкоректна дейта?

- Ами направо фейлва с ексепшън и в стек трейса няма нищо. Поинтът е че ми ритърнва инвалиден риспонс код. Няма го в доковете. Сърчвах в Гугъл за такова ишу, ама не намира нищо.

- Ами го ахед. Нали знаеш за дедлайна? Гледай да го фикснеш асап, че трябва да се имплиментват сървисите по другия проджект.

- Окей, сега ша го дебъгвам ишуто. В краен случай ша декомпилирам сървиса и ша го рисърчвам що фейлва.

Бел. на разказвача: Дълбоко се зачудих как може да има толкова брутално повредени хора. Ами те говорят на развален българо-английски. За 80% от термините си има точен български еквивалент.

...

А ние още се чудим, дали да пишем на кирилица или не ... Някои хора са вече много напред с материала и ги занимават съвсем други проблеми хе-хе

biggrin.gif

Редактирано от Daemon (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бел. на разказвача: Дълбоко се зачудих как може да има толкова брутално повредени хора. Ами те говорят на развален българо-английски. За 80% от термините си има точен български еквивалент.

...

А би ли дал превод на думите пиксел и вертекс шейдъри? или на преференсес?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А би ли дал превод на думите пиксел и вертекс шейдъри? или на преференсес?

<{POST_SNAPBACK}>

За неразбралите уточнявам: бележките на разказвача не са моите бележки, а на този, който беше написал темата в клубовете на Дир-а.

И да, мога да дам превод на тези думи:

преференсес = предпочитания

пиксел = елемент на изображението, макар че като силно наложило се понятие и като логическа мерна единица, нищо не пречи да се казва и пиксел.

Що се отнася до вертекс шейдъра, не мога да съм сигурен, но това вероятно е свързано с изглаждането на върховете на обектите, за постигане на по-мека и реалистична картина. Така или иначе, спокойно можем да отнесем това понятие към онези 20%, за които няма български аналог или поне не и удачен такъв.

Все пак, колкото и аз самият да използвам много такива термини в английското им звучене, изказвания от рода на:

"Фиксна ли ишуто", "рейсна проблем", "сигурно си мисюзнал нещо" и т.н. са просто смехотворни. Хайде да не се залъгваме.

edit: грешката всъщност е моя. Трябваше да пусна темата във форум "Трагедии", нищо че няма такъв, а не във "Веселба". Там щеше да бъде оценена по достойнство хе-хе

cool.gif

Редактирано от Daemon (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мда, така е. Е поне се разпространява темата:

http://setcom.bg/news/forum/topic.asp?TOPIC_ID=20087

:angry:

Използвам FireFox и не ми се появяват бутоните под надписа "Режим на клавиатурата". sad.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Мда, така е. Е поне се разпространява темата:

http://setcom.bg/news/forum/topic.asp?TOPIC_ID=20087

<{POST_SNAPBACK}>

Нека се разпространява. Хубаво е да видят повече хора, накъде сме тръгнали. Ще станем като македонците, на които всяка втора дума е взета 1-към-1 от английския.

sad.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Както беше написал потребител от там, където тази тема се е разпространила:

Лошо, че го прочетох точно днес!

А и да не беше днес, пак щеше да е жалко! Жалко!!!

Редактирано от Destiny (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Жалко ... наистина жалко sad.gif

И още по-лошо е че такива примери не правят разлика за някой хора... :speak:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Жалко или не, това е положението. Аз самият, когато пуснах темата не знаех дали да се смея или да плача.

Един бърз поглед в 2-3 произволно избрани форума ще ви убеди колко сме зле с родния си език. То да беше само писане на латиница и неграмотност, но не би ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гости DarkLight

Е да, ама е силно преувеличена. Програмист съм, шефа ми е американец... вярно, че като кажа ключов кадър мислят по 5 минути преди да зацепят че е keyframe, вярно, че използваме доста чуждици в работата си (даже вече не ми правят впечатление), обаче чак толкова....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Е да, ама е силно преувеличена. Програмист съм, шефа ми е американец... вярно, че като кажа ключов кадър мислят по 5 минути преди да зацепят че е keyframe, вярно, че използваме доста чуждици в работата си (даже вече не ми правят впечатление), обаче чак толкова....

<{POST_SNAPBACK}>

Така е редно. Щом са в България, ще се съобразяват с нашия език. С времето ще почнат и по-бързо да зацепват кое какво е. Въпросът е ние да не заемаме поза тип "щраус". Нека вземем южните ни съседи за пример. Само който не си е имал взимане-даване с тях не знае, че тези са луди на тема роден език. Колкото и да не мога да ги понасям, за това им свалям шапка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре де, вие ако бяхте на мястото на системния администратор от въпросния Интернет клуб да не би да твърдите че щяхте да използвате изключително и само български думи. Това си е компютърен жаргон, и като всеки жаргон, който не официално одобрен, си е поредната забежка от книжовния език, но никой не е упоменавал че това е наказуемо. В крайна сметка и на мен ми се е случвало дълго време като съм работил с определени термини да използвам направо тях, а не да се опитвам да си кълча езика и да обяснявам що е то "дюрация", "хедж", "страйк" или "рик код"....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Добре де, вие ако бяхте на мястото на системния администратор от въпросния Интернет клуб да не би да твърдите че щяхте да използвате изключително и само български думи. Това си е компютърен жаргон, и като всеки жаргон, който не официално одобрен, си е поредната забежка от книжовния език, но никой не е упоменавал че това е наказуемо. В крайна сметка и на мен ми се е случвало дълго време като съм работил с определени термини да използвам направо тях, а не да се опитвам да си кълча езика и да обяснявам що е то "дюрация", "хедж", "страйк" или "рик код"....

<{POST_SNAPBACK}>

Мдааа ... но все пак, нека ти цитирам отново част от текста:

Фиксна ли ишуто от вчера?

- Кое ишу?

- А-а-а-а..., ами рейсна проблем. Аз щото сендвам един рикуест и сървърът нали трябва да ми ритърне риспонса и да си крейтне сешъна, а аз да рисийвна едно куки. Е да де, ама ми ретърнва ерор риспонс и ми хинтва че обджекта не бил авейлъбъбъл.

- Ти сигурно си мисюзнал нещо по фреймуърка. Инишълайзваш ли правилно рикуест параметрите и рикуест фекчъриту? Да не си забравил да инебълнеш кукитата преди крейтването на риспонс обджекта?

Все ми се струва, че е едно да използваш термини от съответната област, а съвсем друго да говориш на развален английско-български. В този текст термините са една незначителна част от цялото. Остатъкът е това, за което става въпрос всъщност ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нека се разпространява. Хубаво е да видят повече хора, накъде сме тръгнали. Ще станем като македонците, на които всяка втора дума е взета 1-към-1 от английския.

Като каза македонците - един техен професор българофоб се опитал да измисли и официално предложил македонски аналог на думата "колан".... и знаете ли какво измислил?

Дръжте се - "около-поясо-панталоно-дръжач" !!!

:rolleyes::whist::yanim:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мил роден български език, къде си ти...,къде си??? Какво само прави работата от хората...да не си админ в днешно време!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всъщност освен думите, май и буквите ще си изгубим някъде по пътя към...нищото.... В неделя обяснявах на едно 10 годишно хлапе как от мрежовия сървър да си прехърли нещо на диска. И детето взе тетрадката и си записа буквално: "KOPIRAI" ....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@yunak , а българския превод на кибрит е "драсни-пални-клечка"

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
@yunak , а българския превод на кибрит е "драсни-пални-клечка"

<{POST_SNAPBACK}>

Да е жив и здрав професор Балан (така е думата. защото той отдавна е починал) :P

Редактирано от capnemo (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Всъщност освен думите, май и буквите ще си изгубим някъде по пътя към...нищото.... В неделя обяснявах на едно 10 годишно хлапе как от мрежовия сървър да си прехърли нещо на диска. И детето взе тетрадката и си записа буквално: "KOPIRAI" ....

<{POST_SNAPBACK}>

Ааааа,тва много яко!!! :clap Не ми се мисли докато порастне какви глупости още може да сътвори!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чудех се къде да го постна - то не само езика еволюира, то еволюцията е всеобхватна и нещо се поускори май:

Признаци, че живееш през 2005-та

1. Без да искаш въвеждаш паролата си в микровълновата.

2. Не си играл на белот или пасианс с истински карти от 10 години.

3. Имаш списък от 15 тел. номера за да се свържеш с тричленното си семейство.

4. Пращаш e-mail на човека на съседното бюро, защото било по-лесно.

5. Обяснението ти защо не се виждаш със съучениците си е това че им нямаш е-mail адресите.

6. Когато се прибереш в къщи след работа все още отвръщаш на телефона в бизнес маниер.

7. Когато се прибереш в къщи след работа се опитваш да излезеш с 0 за телефонна централа.

8. От години работиш на поне две места.

10. Разбираш че си напълно излишен по новините в 10:30 часа.

11. Шефът ти даже не разбира какво правиш, но продължава да крещи.

А истинските клишета са :

12. Докато четеш този списък се усмихваш и кефиш.

13. Докато четеш този списък си мислиш на кой точно да го препратиш.

14. Получаваш това от приятел, с когото не си се виждал от година и единствените ви връзки са препращане на такива глупави смешки.

15. Прекалено си бил зает за да забележиш че не е имало номер 9 !

16. Току що скролна и видя че няма номер 9 !!

И на всичко отгоре се СМЕЕШ САМОДОВОЛНО НА СЕБЕ СИ !!!

:love_puter :beer::P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето пък аз на какво попаднах:

хах Да праиш мн луди неща се.. мен сериозно ме хвана хем съм на 13 години . В миналата учебна година 1-вия срок минах с 6:00 а тоя 1-ви с 4:30 ... На последното горско се напивахме 5 човека 6 дена подред(горското беше 7 ) , даже последния път се събудих с едно момиче до мен...

Но то това е нормално за нашето поколение .....

аз не пуша , само пиивам малко , но ти щом казваш не си сръбнал 1 чашка водка тряя да си просто адския ...

нз ама побертета мене ме хвана мн жестоко , а лошото е че не ще да ме пуска

Дано не ме разберат погрешно "по-младите" участници от форума, ама повечето така пишат.

Еееех, аз на твойте години играех в училище по цял ден, а сега какво стана...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Следния разговор, воден между програмист и неговия шеф в българска фирма е бил дочут и преразказан в клубовете на Дир-а от случаен свидетел на сценката:

" ...

- Кое ишу?

- Ами всичко е окей. Копнах икзампъла от хелпа и го модифайнъх малко да фитне на моя кейс.

- А-а-а ..., ама сигурно си забравил да инитнеш на кънекшъна пропъртитата дето се слагат в контекст обджекта на фекчърито за да си инишиейтне правилно ес-ес-ел сешъна. Нали в контекста се сетва кийстора за да си гетне сертификатите от него. Ексепшън ли ти рейсва или ти ритърва инкоректна дейта?

- Ами направо фейлва с ексепшън и в стек трейса няма нищо. Поинтът е че ми ритърнва инвалиден риспонс код. Няма го в доковете. Сърчвах в Гугъл за такова ишу, ама не намира нищо.

- Ами го ахед. Нали знаеш за дедлайна? Гледай да го фикснеш асап, че трябва да се имплиментват сървисите по другия проджект.

- Окей, сега ша го дебъгвам ишуто. В краен случай ша декомпилирам сървиса и ша го рисърчвам що фейлва.

...

А ние още се чудим, дали да пишем на кирилица или не ... Някои хора са вече много напред с материала и ги занимават съвсем други проблеми хе-хе

biggrin.gif

кен лиййй тулибудибудачууууу

:)

• Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

" ...

- Кое ишу?

...

biggrin.gif

Фукльовщина и гъзарщина. Я вижте колко сме въпреки! Ауу ! Сигурно си мислят че като говорят така изглеждат много умни! angry.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Фукльовщина и гъзарщина. Я вижте колко сме въпреки! Ауу ! Сигурно си мислят че като говорят така изглеждат много умни! angry.gif

Не е така, просто се е създал жаргон, който помага с минимално вокално изявление са се предаде максимално информация (както е известно ИТ хората са основно мързеливи). Този жаргон е ужасна (признавам) смесица от български, английски и и побългарени английски думи :-))

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колкото повече чуждестрани думи влизат в Българския език толкова по-зле става .. примерно вместо да казват "сендвам" можеше да си говорят на мааалко по прост език и да кажат "пращам" ! Просто според мен не бива да навлизат чуждестранни думи в Българския език защото колко повече чужди думи толкова по малко БЪЛГАРСКИ !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То с някои термини в работата ти така става-иначе не можем да се разберем

Ама ако някой ни чуе отстрани ohmy.gif

Звъни вчера шефа:

"20 на 30 имаш ли

Имам,имам

Айде прати ми ги на мейла спешно

Ама аз ги смачках че големи бе

Абе не ги мачкай бе нищо че излизат давай ги тъй"

;)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.