Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Какво мислите за турцизмите в речта

Препоръчан отговор

darkterminal, явявам се по ваша заповед. pioneer.gif Та за думичката "кармакарашик". Тук по нашенско я употребяваме в смисъл, много неща на едно място. Примерно, няколко различни яденета, сипани в един съд, и става кармакарашик, буламач. Нещо грозно и безвкусно. Та, поне мои приятели и аз я употребяваме в това значение. Не знам даже дали съществува такава дума в действителност. Но в русенско определено в някои среди може да се чуе. :nono:

А ето и Google какво показва.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 94
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Напълно прав си. Относно "капия" (от тур.kapi)-1.Врата,порта;2.положение при игра на табла,когато на един от шесте дяла има два пула;3.)ножница,кания;4.)прен.продълговата месеста чушка;5.)прен.своео

darkterminal, явявам се по ваша заповед. pioneer.gif Та за думичката "кармакарашик". Тук по нашенско я употребяваме в смисъл, много неща на едно място. Примерно, няколко различни яденета, сипани в един съд, и става кармакарашик, буламач. Нещо грозно и безвкусно. Та, поне мои приятели и аз я употребяваме в това значение. Не знам даже дали съществува такава дума в действителност. Но в русенско определено в някои среди може да се чуе. :nono:

Дамм, и емотикона си подбрал като хората. Хубав доклад се получи - винаги съм готов да науча нова дума:nono:

Редактирано от darkterminal (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

хагаха аз тази дума даже не мога да я проета като хората, но ще се опитам да обогатя речника си с завъртяни и незнайни думи (такива много ги обичам)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:nono: Благодаря ви за информацията, но темата не беше ли: > Какво мислите за турцизмите в речта

Или целия речник с думи трябва да прочетем благодарение на вас? :P

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
А ти по-малко горд българин ли си с думи като:

кино, театър, библиотека, култура, математика, музика, радио, телевизия .......

Има думи, които са навлезли в езика ни и се използват години наред. На някои от тях няма и заместители на български.

Има и такива дето си ги сменяме защото било модерно.Аз лично не се гордея с "визия" и подобните и защото си имаме български думи за тях.

Не видях коя от изброените думи е турска,и какво общо имат те с темата?

Напълно прав си.

Относно "капия" (от тур.kapi)-1.Врата,порта;2.положение при игра на табла,когато на един от шесте дяла има два пула;3.)ножница,кания;4.)прен.продълговата месеста чушка;5.)прен.своеобразен и странен човек

(изт."Речник на чуждите думи в българския език" изд.Наука и изкуство1970 г.

P.S.А капията ти е със зар 6 и 4,а? cool.gif

:P

Може и 6+1,5+4 като зар :P

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
:P Благодаря ви за информацията, но темата не беше ли: > Какво мислите за турцизмите в речта

Или целия речник с думи трябва да прочетем благодарение на вас? :P

Целия Ангелино, Целия!!!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Целия Ангелино, Целия!!!

На мен ми дотегна да слушам все за турски думи. :P

Искам си българските думи. :P

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може и 6+1,5+4 като зар :P

6 + 1 - е класическата капия дето и се вика "И Босфора и Дарданелите" - щото държи стратегичския шиш, за излизане на "ония" два пула.

Ето видя ли ползвата от турцизмите, "Дю Шеш", "Шеш Беш", "Еци", "Капия", "Сега ще видиш ти как се пърди у джамия и се вика на ходжата пезевенк" и хиляда други яки лафа дето си вървят със таблата :P;)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
6 + 1 - е класическата капия дето и се вика "И Босфора и Дарданелите" - щото държи стратегичския шиш, за излизане на "ония" два пула.

Ето видя ли ползвата от турцизмите, "Дю Шеш", "Шеш Беш", "Еци", "Капия", "Сега ще видиш ти как се пърди у джамия и се вика на ходжата пезевенк" и хиляда други яки лафа дето си вървят със таблата :P :P

Че ходжата не е ли пезевенк?! ;)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Че ходжата не е ли пезевенк?! :P

Някой ден, като се видим и му праснем няколко таблички, стъпили боси на тревата под дебела асма, със студени мастички и бирки около нас, ще се види кой какъв и "кон боб яде ли и магаре вино пие ли" :P

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Не видях коя от изброените думи е турска,и какво общо имат те с темата?

Само в моя пост или..... Общото е, че са чужди думи.

Тогава,ако те попитам,дали си горд да се наречеш българин,достоен наследник на Хан Крум,Ботев,Левски,Цар Симеон,ти пак ли ще извадиш същите аргументи?Я се опомни,момко :P

Какво лошо има в "довод"? Аргумент също не е българска дума - идва от латинската argumentum. cool.gif

Редактирано от bigalex (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хм, интересна тема. Чак сега я виждам.

Не изчетох всичко писано дотук, но скоро ми се случи един приятел да ми направи забележка, че твърде често употребявам ТАМАН. Оттогава се старя да я заменям с "току-що", "тъкмо" /това българско ли е всъщност?/ и др.

Но като бях в Турция ми направи впечатление, че там казват "тамаМ". Най-вероятно нашето "таман" е побългарено. Пък и дали в Турция се употребява в същия смисъл както тук? laugh.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Хм, интересна тема. Чак сега я виждам.

Не изчетох всичко писано дотук, но скоро ми се случи един приятел да ми направи забележка, че твърде често употребявам ТАМАН. Оттогава се старя да я заменям с "току-що", "тъкмо" /това българско ли е всъщност?/ и др.

Но като бях в Турция ми направи впечатление, че там казват "тамаМ". Най-вероятно нашето "таман" е побългарено. Пък и дали в Турция се употребява в същия смисъл както тук? laugh.gif

До колкото ми е таман известно е дума с арабски произход дошла в българския през турското тама, "курю тамам" на арабски означава "много е добре".

Редактирано от darkterminal (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Доколкото знам смисълът на турското "тамам" е "добре". Щом и в арабския е подобен, не виждам връзка с употребата му в България. Аз лично използвам "таман", когато искам да кажа, че нещо се е случило току-що. sad.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Доколкото знам смисълът на турското "тамам" е "добре". Щом и в арабския е подобен, не виждам връзка с употребата му в България. Аз лично използвам "таман", когато искам да кажа, че нещо се е случило току-що. sad.gif

А като те питат например - "Как са ти дънките" - не ти ли се случва да кажеш - "Таман са ми".

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Пич - копеле

След твоето обяснение за пич това trud.gif ми изглежда доста странно ohmy.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
А като те питат например - "Как са ти дънките" - не ти ли се случва да кажеш - "Таман са ми".

:P Вярно, може и така. Но не го употребявам с тази цел определено. По-скоро ползвам другият му смисъл. И то доста често. sad.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Винаги съм се питал откъде идва "дънки" - правилното би било джинси (от jeans ).

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
:P Вярно, може и така. Но не го употребявам с тази цел определено. По-скоро ползвам другият му смисъл. И то доста често. sad.gif

Ами, това е предмет на сериозна наука - нарича се етимология. Думите с времето изменят значението си. Какво общо има дружеското обръщение "Копеле" с обидната дума "Копеле" или "Гювеч" в смисъл аванта с манджата "Гювеч"?

След твоето обяснение за пич това trud.gif ми изглежда доста странно ohmy.gif

Винаги съм се питал откъде идва "дънки" - правилното би било джинси (от jeans ).

Бих желал да мога да отоговоря, ама ей на нали съм си само един проЗД инженер - губят ми се много отговори :P

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Само една мъничка корекция-

Думата гювендия със значението, което си посочил, не е турцизъм.Турската дума има корен гювен и означава вярвай.И всички думи с този корен имат сходно значение.

Та тази дума си е българска :ph34r:

Могат да бъдат посочени много подобни примери...

гювендия, гивендия =турска диалектна дума. Идва от иранската дума guvende = развалена жена.

Историците са сигурни, че старобългарския език е сравнително обособен с ирански корени и памирско-фергански лексеми.Ето примери за това:Бузан, Вунд, Аспарух,Тервел, Крум, Расате, бати, кака, куче, кръчма, стрина, кунки, хубав, чумким и много други.

PS.Думата "куче" се употребява само в кюрдския и иранския език.

Редактирано от gak (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване