Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Фотографията - изкуство или не?

Препоръчан отговор

@kosta_picha

И аз точно това казвам - ако ВСЕКИ може да се научи да го прави, това не е изкуство, а занаят. Ако обаче изисква талант, без който не можеш да го създадеш, колкото и да се учиш - значи е изкуство. Обаче преобладаващото мнозинство явно много държи да си окачи една турбо-сапунерка за 300 лв на врата и вече да се чувства творец и автор на произведения на изкуството :P

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 160
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Защо само, красота - рисуването на грозни, страшни, апокалиптични картини не е ли също изкуство?

Отново въпрос! Защо търсите изкуството само в красотата? Това е почти като да се търси култура само у възпитаните хора или съвременните общества. Изкуство и култура значат много повече от туй!!!

Изкуството ugabuga, не е длъжно да се подчинява на културни и/или естетични норми, следователно усета е достатъчно, но не и необходимо условие за имаме на лице изкуство!

V 12 глупости.Мисля,че снимките,правени от "турбо-сапунерките" за по 300лв ,та и по малко нямат нищо общо с тази фотография,която лично аз определям като изкуство.Вижте снимките на Виктор Стефанов в една от другите теми в раздела,ако не сте..

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Сам по себе си въпросът е страшно глупав.Разбира,се че е изкуство.За мен всичко свързано със творчеството и с търсене на красотата е изкуство.А творчеството-то е всичко,което ни заобикаля..даже и миенето на една улица е такова..

и аз тези балами,за които фотографията не е изкуство да земат и да попрочетат "Анатомия на творчеството" ..

Да си беше направил труда да прочетеш дългите аргументирани мнения, преди да изтипосаш пет банални изречения, без нищо да кажеш.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Фотографията е средство, както четките и боите на художника, музикалният инструмент на композитора, писалото на писателя.

Изкуството е вътре в човека и чрез средсвата, някои посочени по-горе го прави достъпно за всички.

Както има двойката художник и бояджия така има и фотограф-художник и снимач. Публиката оценява кой какъв е. Не фотографията ще те направи творец, както и не ако си купиш четки и бои ставаш художник.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Да си беше направил труда да прочетеш дългите аргументирани мнения, преди да изтипосаш пет банални изречения, без нищо да кажеш.

AciDBurn,просто си казвам мнението :ph34r: нали за това сме тук,да кажем кой,какво мисли.

Редактирано от guess1234 (преглед на промените)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 2 седмици по-късно...

Изкуство ли е това или не?

17_10_2008_0503803001224232193_kustulka.jpg

17_10_2008_0508147001224232193_kustulka.jpg

17_10_2008_0516731001224232193_kustulka.jpg

17_10_2008_0530357001224232193_kustulka.jpg

17_10_2008_0561699001224232193_kustulka.jpg

17_10_2008_0574148001224232193_kustulka.jpg

Източник

Или пък това?

1219839615_19_anton.jpg

Редактирано от neo2311 (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Големият спор в сферата на хората на изкуството, най-вече при художниците е дали фотографията е изкуство, или просто минава покрай него?

Аз имам собствено мнение по въпроса, но ще го изкажа едва след като чуя вашия коментар.

offtopic: проверих за подобна тема, нямаше, поне не такава в която да се говори за фотографията като изкуство. :)

ами зависи от гледната точка примерно аз го смятам за изкуство ,обаче има има хора който мислят че да снимаш даден обект или пейзаж и т.н не е никакъв вид изкуство ...Естествено аз съм подръжник на това изкуство някой снимки са особено хубави и ми изпълват душата нещо като това......

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Добре, нека се опитаме да дефинираме понятието "изкуство". Съгласихме се, че изкуството трябва да създава нещо уникално и да въздейства, т.е. да предава емоциите, които творецът изпитва на хората, които възприемат произведението му. Но не мисля, че това е достатъчно. За мен за произведение на изкуството може да става въпрос само тогава, когато създаването му изисква талант.

Съгласен съм с това определение. То е лишено от надута помпозност и е на разбираем език. Преди всичко творенето е дарба на малцина. То не се учи, а само може да се развива. За мен творците (създателите на изкуствата) имат свръхсетивност неприсъща на остатъка от човечеството. Тя им позволява да "виждат отвъд". Дали ще я наречем дарба, талант или светоусещане това не е от особено значение. Тя ги прави способни да манипулират, да изваждат на показ точно онова което вълнува и задържа вниманието ни. В този ред на мисли фотографията няма как да се вмести в понятието за изкуство. Докато един художник може да рисува 1000 часа една творба и всяка резка от четката да предава неговото настроение и пулс, то фотографът отразява милиони пиксели с натиск на едно копче.

Ще повторя основният довод, че фотографията е изкуство-този, че то въздейства. Ще повторя и моето опровержение. Онова което се вижда е въздействащо и без намесата на човек, с други думи човек не твори. Държа да се разграничи декораторството и архитектурата като отделни изкуства. Те са плод на човешката мисъл и активност. Не на механично отразяване на лупи и огледалца.

Примерно свиренето на пиано не е изкуство, защото е едно умение, което всеки може да усвои с достатъчно упоритост и упражнения. Но композирането на нова мелодия е изкуство. Тук усилията не са достатъчни, колкото и да учи човек без талант, няма да може да го направи.

Няма да те питам дали си пианист, защото отговорът ти красноречиво го показва. Не си първият който не знае разликата между правилно и добро/красиво свирене. Когато бях на 16 години мислех, че съм видял всичко на ноти. После разбрах, че съм сгрешил. Беше шокиращо за мен това да се повтори няколко пъти и то за относително кратък период от време. Едва от няколко години имам самочувствието да се нарека пианист. Да, свиренето се учи - за 300-400 години. Уверявам те, не преувеличавам! Колкото по-добър ставаш толкова повече малките грешки заприличват на огромни бездни, защото сетивата ти вече отиват отвъд. Точно тук се крие нишката на изкуството/виртуозмът-да виждаш онова което другите не могат, да чуваш онова което другите не могат, да усещаш неща които не можеш да обясниш на околните по простата причина, че те са им напълно непознати...

Някога изкуствата са били следните...

Според кого?

Някого Земята беше и плоска.

В думата "изкуство" се е влагало различен смисъл от сегашният. Освен това кое е изкуство се е определяло по политически и други, да ги нарека неприсъщи причини.

Примерът е неудачен.

Дали ще ви изненада, че изкуството е субективно. Само ще се помоля V12 да въздържа напъните си да бъде оригинален в изказванията си.

http://picture.edbindex.dk/cms/Qmagasin/Br..._MarciCross.jpg

http://picture.edbindex.dk/cms/Qmagasin/Br...onanKeating.jpg

В разбирането ни за красиво и въздействащо има субективизъм, но и общовалидни закони. По тази причина една книга става бестселър, а един сериал стига до 3000 епизода-заради нечий талант да провокира и задържи вниманието ни.

yvsot, кое е красиво - фотографиите които си показала или хората които са снимани? Не е ли най-големият творец на света огледалото в банята ни?

Продължаваме да съдим за фотографията по нейните плодове, без да се замисляме плод на кого или какво са. Защо работниците изкопаващи мраморни плочи не наричаме творци?

Три4оо, ще си лягам sad.gif

@kosta_picha

И аз точно това казвам - ако ВСЕКИ може да се научи да го прави, това не е изкуство, а занаят. Ако обаче изисква талант, без който не можеш да го създадеш, колкото и да се учиш - значи е изкуство.

:)

Някога мислех, че хората са боговете. Защото могат да създават живот и да отнемат живот. Към вдъхването на живот днес бих добавил творенето на изкуство.

Редактирано от онуй дръпнатото (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Според кого?

В думата "изкуство" се е влагало различен смисъл от сегашният. Освен това кое е изкуство се е определяло по политически и други, да ги нарека неприсъщи причини.

Примерът е неудачен.

Неудачен ?

За кого ?

А и аз не давам "пример". Това е просто изброяване на изкуствата. Класификация.

От горния ти пост ми направи впечатление следния пасаж :

....

Държа да се разграничи декораторството и архитектурата като отделни изкуства. Те са плод на човешката мисъл и активност. Не на механично отразяване на лупи и огледалца.

А киното тогава защо е изкуство ? При него имаме същите лещи и огледала. какво според теб прави кинокамерата инструмент на изкуство, а фотографската камера -не ?

....

Ще повторя основният довод, че фотографията е изкуство-този, че то въздейства. Ще повторя и моето опровержение. Онова което се вижда е въздействащо и без намесата на човек, с други думи човек не твори.

.......

Тук малко ще трявба да си послужа с твоите изразни средства, за да ме разбереш, защото усещам, че комуникацията ни куца....

"Онова, което се вижда и е въздействащо" не е сътворено от човек - следователно творец можем да наречем само този който го е създал, така ли ? Много дълбоко навлизаш в мистиката тук.Явно втората божа заповед ти е станала верую.

Колко ли музикални произведения знаеш, в които има ромол на поточе, пеене на птички и т.н. ? Вярно-това е само имитиране на природният звук, изобразяването му с изразните средства на музикалните инструменти, но принципът е един и същ - човек винаги се е опитвал да изобрази заобикалящата го действителност по всеки начин, който му е достъпен.

Просто в съвременността вече са се появили и други средства, с която творците да изобразяват "Онова, което се вижда и е въздействащо".

Едно от тези средства е фотоапаратът.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Изкуство ли е това или не?

...

Кое?

Неудачен ?

За кого ?

А и аз не давам "пример". Това е просто изброяване на изкуствата. Класификация.

Аз това казвам. Не е класификация. Има разминаване в термините.

А киното тогава защо е изкуство ? При него имаме същите лещи и огледала. какво според теб прави кинокамерата инструмент на изкуство, а фотографската камера -не ?

Вече съм го писал! Защото едното е плод на активност, а другото-не! Активност-живот. Пасивност-смърт. Толкова ли е трудно да се разграничат?

Тук малко ще трявба да си послужа с твоите изразни средства, за да ме разбереш, защото усещам, че комуникацията ни куца....

"Онова, което се вижда и е въздействащо" не е сътворено от човек - следователно творец можем да наречем само този който го е създал, така ли ? Много дълбоко навлизаш в мистиката тук.Явно втората божа заповед ти е станала верую.

Колко ли музикални произведения знаеш, в които има ромол на поточе, пеене на птички и т.н. ? Вярно-това е само имитиране на природният звук, изобразяването му с изразните средства на музикалните инструменти, но принципът е един и същ - човек винаги се е опитвал да изобрази заобикалящата го действителност по всеки начин, който му е достъпен.

Просто в съвременността вече са се появили и други средства, с която творците да изобразяват "Онова, което се вижда и е въздействащо".

Едно от тези средства е фотоапаратът.

Разбирам доводът ти. Казваш, че новото е добре забравено старо; че човек всъщност нищо не открива, а само преоткрива; че човек е само имитатор на този свят-на ромолящо поточе или нещо друго. Ако не се лъжа по тази причина изкара художникът нетворец, ако копира на платното си един пейзаж. Имам въпрос към теб. Той може да се опита, но ще успее ли? В тази тема има практиката да не се отговаря на въпросите, по обясними причини. Затова ще отговоря аз. НЕ! Дори в умелата имитация и години усъвършенстване личният почерк е неизбежен. Именно той определя дали нещо е изкуство. В творчеството на Ван Гог не се ценят правите линии или греша? Трепетът прави изкуството. И хиляда различни начина на натиск на едно копче не може да промени разположението на пикселите в една фотография.

Или греша? Аз уча докато се съмнявам. Други не могат да се съмняват, но се лишават от способността си да учат.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Кое?

Аз това казвам. Не е класификация. Има разминаване в термините.

Вече съм го писал! Защото едното е плод на активност, а другото-не! Активност-живот. Пасивност-смърт. Толкова ли е трудно да се разграничат?

Разбирам доводът ти. Казваш, че новото е добре забравено старо; че човек всъщност нищо не открива, а само преоткрива; че човек е само имитатор на този свят-на ромолящо поточе или нещо друго. Ако не се лъжа по тази причина изкара художникът нетворец, ако копира на платното си един пейзаж. Имам въпрос към теб. Той може да се опита, но ще успее ли? В тази тема има практиката да не се отговаря на въпросите, по обясними причини. Затова ще отговоря аз. НЕ! Дори в умелата имитация и години усъвършенстване личният почерк е неизбежен. Именно той определя дали нещо е изкуство. В творчеството на Ван Гог не се ценят правите линии или греша? Трепетът прави изкуството. И хиляда различни начина на натиск на едно копче не може да промени разположението на пикселите в една фотография.

Или греша? Аз уча докато се съмнявам. Други не могат да се съмняват, но се лишават от способността си да учат.

Грешиш и то тотално.Е не си единствен.Скоро четох една книжка с автор -световно известен художник.Ако си достатъчно на ти с материала ще се сетиш за кого говоря....Та там той реди каквото си мисли и дава прогнози за бъдещето.Темата е модерното изкуство и изкуството въобще.Дава съвети на художниците как да рисуват и от кого да се учат.И през цялото време обяснява как,защо и колко е по добър от Пикасо.И сега 50 години след тая "Велика" творба нищо не е така както е казал.Фотографията е изкуство,независимо от твоето мнение.Нито на мен ми пука за него ,нито на фотографите които го правя.А ти си поредния некадърник който иска да е оригинален.Това за което викаш кое-е изкуство,при това много добро и изобщо не е едно щракане на копче.Ако си се занимавал малко -щеше да го знаеш.Но може и да си някой фотограф папуняк,които просто иска да му се повтаря,да изкуство е фотографията ...безброй пъти и да се кефи от това. cool.gif:baby:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Грешиш и то тотално.Е не си единствен.

Започна обнадеждаващо. Радвам се, че имам опоненти.

Скоро четох една книжка с автор -световно известен художник.Ако си достатъчно на ти с материала ще се сетиш за кого говоря....Та там той реди каквото си мисли и дава прогнози за бъдещето.

Всеки има право на позиция...

Темата е модерното изкуство и изкуството въобще.Дава съвети на художниците как да рисуват и от кого да се учат.И през цялото време обяснява как,защо и колко е по добър от Пикасо.И сега 50 години след тая "Велика" творба нищо не е така както е казал.

..., дори и да греши.

Фотографията е изкуство,независимо от твоето мнение.

Тук грешиш. Изкуството е субективно понятие и като такова се определя от отношението на човек към него. Дали фотографията е изкуство неизбежно зависи и от моето мнение.

Нито на мен ми пука за него ,нито на фотографите които го правя.А ти си поредния некадърник който иска да е оригинален.Това за което викаш кое-е изкуство,при това много добро и изобщо не е едно щракане на копче.Ако си се занимавал малко -щеше да го знаеш.

Ако си се занимавам малко с психология щеше да си наясно и какво изразяват личните ти напатки.

Ако това е мястото за аргументираната ти теза, то значи имаш хипотеза.

Имаш един основен пропуск в поста си - не си чел моите. Не съм твърдял, че фотографията е щракване на копче. Фотографията е трудно овладяема и изисква стабилни познания. С копчето което си споменал само описвах механизмът на възпроизвеждане. Твърдя, че регистрирането на изображението получено от обектива НЕ зависи от човешките емоции или таланти. Матрицата е сензорът на фотоапарата, а не човешкият ум или дарба. Останалото е или подвластно на учене (следователно е просто наука) или се причислява към други изкуства.

Сега обърнах внимание на предният ти пост. Ти не си отговорил, кое според теб е изкуство - работата с Photoshop, мебелите, актьорът, вятърът, макеажът, създателят на композицията, подредбата на фотографиите или нещо друго.

Но може и да си някой фотограф папуняк,които просто иска да му се повтаря,да изкуство е фотографията ...безброй пъти и да се кефи от това. cool.gif:sobbing:

Това не се нуждае от коментар.

Ако откриеш основание в своята вяра би могъл да го споделиш в темата. Така аз или друг ще имаме възможността да го опровергаем или подкрепим

(приемем).

Поздрави.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

..., дори и да греши.

Тук грешиш. Изкуството е субективно понятие и като такова се определя от отношението на човек към него. Дали фотографията е изкуство неизбежно зависи и от моето мнение.

Ако си се занимавам малко с психология щеше да си наясно и какво изразяват личните ти напатки.

Имаш един основен пропуск в поста си - не си чел моите. Не съм твърдял, че фотографията е щракване на копче. Фотографията е трудно овладяема и изисква стабилни познания. С копчето което си споменал само описвах механизмът на възпроизвеждане. Твърдя, че регистрирането на изображението получено от обектива НЕ зависи от човешките емоции или таланти. Матрицата е сензорът на фотоапарата, а не човешкият ум или дарба. Останалото е или подвластно на учене (следователно е просто наука) или се причислява към други изкуства.

Сега обърнах внимание на предният ти пост. Ти не си отговорил, кое според теб е изкуство - работата с Photoshop, мебелите, актьорът, вятърът, макеажът, създателят на композицията, подредбата на фотографиите или нещо друго.

Ако откриеш основание в своята вяра би могъл да го споделиш в темата. Така аз или друг ще имаме възможността да го опровергаем или подкрепим

(приемем).

Поздрави.

Нямаш опонент в мое лице.Нито пък теза която да защитаваш.Написал си един куп глупости,които даже се променят с всеки пост.Забелязват се и елементи на имитация на определени любими автори.Липсва ти най-важното.Няма да ти кажа какво за да не почнеш следващия път да се правиш на умен-по-добре подготвен.В горния си пост ти зададох един маскиран въпрос,на който получих смешен отговор.Повече за фотография с теб няма да си пишем.Като пораснеш може.Дерзай!

Поздрави! cool.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам идея как да разнищим случая и се надявам тя да се получи. Ще помоля, ако това е възможно, някой компетентен да раздели изкуството на дялове като родословно дърво. Да видим дали фотографията няма да се падне в някой клон като близък или далечен братовчед на четката и боичките. Ще дам няколко насоки, подредете ги и ги допълнете. Дано вие да успеете, че аз нещо не мога да се справя.

Изящно изкуство

Танц

Музика

Поезия

Красноречие

Живопист

Графика

Скулптура

Пластично изкуство

Архитектура

Приложно изкуство

Декоративно изкуство

Дизайн

Визуално изкуство

Изобразително изкуство

Сценично изкуство

...

ПП: Изключвам Модерното, Съвременното изкуство и подобните времеви форми.

Редактирано от yvsot (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е хубаво е да се радваш на такива неща.Ако разбира се не правиш упражнения по философия и ползваш форума за тренировки.За сега приемам че не е така.

Тук виждам че и понятие си нямаш за какво ти говори Нео и се измъкваш с банален и изтъркан лаф.Явно не си достатъчно на ти с материала за да разбереш че говори за Дали и неговите теории за изкуството,които не са нищо друго освен това което правиш ти-опит да обърнеш посоката на течението на там на където на теб ти се иска,но това не е възможно.

..., дори и да греши.

Не зависи от твоето мнение изобщо.Нито от моето или на някой друг.По начина по който си почнал да спориш ,можеш с лекота да докажеш че такова животно като изкуството няма.Въпроса е кой ще ти повярва.

Тук Нео се изхвърлил малко.И на мен не ми е приятно да се обиждат хората,макар че не винаги човек може да се сдържа,при определени ситуации.Всичкото което си изброил само по себе си не е изкуство.Това са инструменти на изкуството.И когато всеки елемент си е на мястото и видиш крайния резултат и той те впечатли и забравиш за техническите подробности и се потопиш в картината и изпитваш наслада от това,тогава това е изкуство независимо с какви средства е постигнато.За мен също фотографията е изкуство и при това безусловно.Не е по малко изкуство от което и да е друго,но при изпълнението на горните условия.И повярвай ми ,това не може да го направи човек без талант.Справка -Ман Рей и Ханс Белмер.И двамата са много добри и като художници и като фотографи.Може и Волс да погледнеш.Отваряш Гугъл и търсиш.Гледаш ,четеш.За чисти фотографи виж Хелмут Нютън.

(приемем).

Поздрави.

Тук Нео пак се дъни.Ти явно не си фотограф а художник самодеец.И затова си решил да поставиш тоя въпрос ,защото някои неща не са ти ясни. С общи усилия може да си ги изясним. cool.gif

Поздрави!

Редактирано от Angel Heart (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
.....

......

Ха - субективно е възприемането на изкуството , но не и самото понятие за "изкуство" .

Имам идея как да разнищим случая и се надявам тя да се получи. Ще помоля, ако това е възможно, някой компетентен да раздели изкуството на дялове като родословно дърво. Да видим дали фотографията няма да се падне в някой клон като близък или далечен братовчед на четката и боичките. Ще дам няколко насоки, подредете ги и ги допълнете. Дано вие да успеете, че аз нещо не мога да се справя.

Изящно изкуство

Танц

Музика

Поезия

Красноречие

Живопист

Графика

Скулптура

Пластично изкуство

Архитектура

Приложно изкуство

Декоративно изкуство

Дизайн

Визуално изкуство

Изобразително изкуство

Сценично изкуство

...

ПП: Изключвам Модерното, Съвременното изкуство и подобните времеви форми.

Нали това се опитах да направя още с този си пост на предната страница , но виж какъв отговор получих :

......

Според кого?

Примерът е неудачен.

.....

Тъй като имам доста да пиша графици днес, а и темата "Що е изкуство" е твърде обширна философска категория, по която са се изказвали почти всички философи от древността до днес - давам ви линк към една студия на Николай Райнов , писана през далечната 1931 година, която е точно по нашата тема на разговор .Няма да ви копирам части от нея или др.

Четете :

Що е Изкуство? Произход на Изкуството.

© Николай Райнов, 1931

© Издателство LiterNet, 25. 02. 2002

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Предлагам да разгледаме изразните средства да всяко едно от съвременните изкуства и да видим има ли място сред тях фотографията или не.
Извинявай, забравила съм. Е, добре, кой ще се хване освен нас двамата да разнищи кореновата система на изкуството. :)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съм съгласен със следните твърдения:

Нямаш опонент в мое лице.

Нито пък теза която да защитаваш.

Написал си един куп глупости,които даже се променят с всеки пост.

Забелязват се и елементи на имитация на определени любими автори.

Липсва ти най-важното.

и т.н.... накратко тоя пост нито е по темата нито е подкрепен с нещо. Какво прави още в темата не ми е ясно.

Аман от разбирачи които надменно отказват да обяснят нещо само защото събеседникът им не го знае. Втръсна ми и от лични нападки, етикети за какъв съм и какъв не съм от непознати. Омръзна ми и безхаберието какво някой казва заради безотговорността, че трябва да отстоява думите си.

Edit: Като се замисля Нео наистина не ми е опонент. Той не е ням, но е глух.

Редактирано от онуй дръпнатото (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега по темата...

Е хубаво е да се радваш на такива неща.Ако разбира се не правиш упражнения по философия и ползваш форума за тренировки.За сега приемам че не е така.

Не по философия, а по логика. На точното място съм.

Тук виждам че и понятие си нямаш за какво ти говори Нео и се измъкваш с банален и изтъркан лаф.Явно не си достатъчно на ти с материала за да разбереш че говори за Дали и неговите теории за изкуството,които не са нищо друго освен това което правиш ти-опит да обърнеш посоката на течението на там на където на теб ти се иска,но това не е възможно.

Нито съм крил нито крия, че съм нямал и представа, че говори за Дали. Аз не робувам на нечия известност или парична равностойност за притежаване на нечий труд за да формирам личната си позиция. В САЩ си имат предаване за най-търсените престъпници. Не бих ценял тяхното мнение повече отколкото на произволно срещнат на улицата.

Не зависи от твоето мнение изобщо.Нито от моето или на някой друг.По начина по който си почнал да спориш ,можеш с лекота да докажеш че такова животно като изкуството няма.Въпроса е кой ще ти повярва.

Сам(а) си противоречиш. Въпроса е кой ще ми повярва. Ако всички освен теб ми вярват, значи ти грешиш. Безусловно.

Тук Нео се изхвърлил малко.И на мен не ми е приятно да се обиждат хората,макар че не винаги човек може да се сдържа,при определени ситуации.Всичкото което си изброил само по себе си не е изкуство.Това са инструменти на изкуството.И когато всеки елемент си е на мястото и видиш крайния резултат и той те впечатли и забравиш за техническите подробности и се потопиш в картината и изпитваш наслада от това,тогава това е изкуство независимо с какви средства е постигнато.За мен също фотографията е изкуство и при това безусловно.Не е по малко изкуство от което и да е друго,но при изпълнението на горните условия.И повярвай ми ,това не може да го направи човек без талант.

Мисля, че подценяваш участието на човек във формирането на изкуството. Ще ти подскажа с помощни въпроси. (Може да си първият/първата който/която ще се възползва от тях):

Защо мраморните плочи не са произведение на изкуството? Защо хората извършващи изкопната дейност по добиването им не са творци?

Тук Нео пак се дъни.Ти явно не си фотограф а художник самодеец.И затова си решил да поставиш тоя въпрос ,защото някои неща не са ти ясни. С общи усилия може да си ги изясним. cool.gif

Поздрави!

Благодаря за етикетчето.

Очаквам споменатите "усилия". От моя страна имаш добър слушател.

На първо място ще помоля за отговор от теб на следните ми въпроси:

Кое и изкуство-"Тайната вечеря" или снимка на картината?

Какво е участието на човек в процеса на отразяване и регистриране на изображението?

Коя точно дейност превръща снимането в изкуство?

Сигурна ли си, че човек без талант не може да снима високо естетически издържана снимка и тя не може да се причисли към изкуството?

Поздрави.

Изкуството е субективно понятие и като такова се определя от отношението на човек към него. Дали фотографията е изкуство неизбежно зависи и от моето мнение.

Ха - субективно е възприемането на изкуството , но не и самото понятие за "изкуство" .

Значи съм сгрешил, макар и с условности. Погрешно съм се изразил, но... това не променя частта, която съм отбелязал.

Е, добре, кой ще се хване освен нас двамата да разнищи кореновата система на изкуството. :beer:

Аз далеч не съм способен на това, но частното не ми пречи да разсъждавам за общото. Идеята която съзирам е, че човек се изразява откак съществува човешкият род. В процеса на неговата цивилизованост, технически и информационни познания средствата за това са се усложнявали все повече. Ключовият въпрос е, фотоапарата не измества ли човекът? Не става въпрос за техническата сложност, а за свободата на изразяване в желаещият да твори. Ще припомня примерът със заснимането на един пейзаж. Колко точно от него се подчинява на човешката воля? Може ли да премести дори един облак на небсклона? Щом разположението на облаците не са подвластни на нечия талантлива ласка, то какво общо има таланта със заснимането? Как е възможно да се приеме комплексното изпълнение по тонални и цветови характеристики на няколко милиона пиксела за дело на човешкият талант, когато човешкият ум също като компютърът може да изпълни за единица време точно една операция! Повтарям се, че предварителната композиционна подготовката Е изкуство независимо дали ще се фотографира. С други думи не фотографията го прави изкуство.

Като един съвременен Марк Твен, аз прогнозирам, че до няколко години ще бъдат създадени програми генериращи песни. Музиката е приложна математика и аз лично съм открил закономерности повтарящи се в любимите ми музикални произведения. Кой има смелостта да нарече такава програма творец на изкуство?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Сега по темата...

Не по философия, а по логика. На точното място съм.

Нито съм крил нито крия, че съм нямал и представа, че говори за Дали. Аз не робувам на нечия известност или парична равностойност за притежаване на нечий труд за да формирам личната си позиция. В САЩ си имат предаване за най-търсените престъпници. Не бих ценял тяхното мнение повече отколкото на произволно срещнат на улицата.

Сам(а) си противоречиш. Въпроса е кой ще ми повярва. Ако всички освен теб ми вярват, значи ти грешиш. Безусловно.

Мисля, че подценяваш участието на човек във формирането на изкуството. Ще ти подскажа с помощни въпроси. (Може да си първият/първата който/която ще се възползва от тях):

Защо мраморните плочи не са произведение на изкуството? Защо хората извършващи изкопната дейност по добиването им не са творци?

Благодаря за етикетчето.

Очаквам споменатите "усилия". От моя страна имаш добър слушател.

На първо място ще помоля за отговор от теб на следните ми въпроси:

Кое и изкуство-"Тайната вечеря" или снимка на картината?

Какво е участието на човек в процеса на отразяване и регистриране на изображението?

Коя точно дейност превръща снимането в изкуство?

Сигурна ли си, че човек без талант не може да снима високо естетически издържана снимка и тя не може да се причисли към изкуството?

Поздрави.

Изкуството е субективно понятие и като такова се определя от отношението на човек към него. Дали фотографията е изкуство неизбежно зависи и от моето мнение.

Значи съм сгрешил, макар и с условности. Погрешно съм се изразил, но... това не променя частта, която съм отбелязал.

Аз далеч не съм способен на това, но частното не ми пречи да разсъждавам за общото. Идеята която съзирам е, че човек се изразява откак съществува човешкият род. В процеса на неговата цивилизованост, технически и информационни познания средствата за това са се усложнявали все повече. Ключовият въпрос е, фотоапарата не измества ли човекът? Не става въпрос за техническата сложност, а за свободата на изразяване в желаещият да твори. Ще припомня примерът със заснимането на един пейзаж. Колко точно от него се подчинява на човешката воля? Може ли да премести дори един облак на небсклона? Щом разположението на облаците не са подвластни на нечия талантлива ласка, то какво общо има таланта със заснимането? Как е възможно да се приеме комплексното изпълнение по тонални и цветови характеристики на няколко милиона пиксела за дело на човешкият талант, когато човешкият ум също като компютърът може да изпълни за единица време точно една операция! Повтарям се, че предварителната композиционна подготовката Е изкуство независимо дали ще се фотографира. С други думи не фотографията го прави изкуство.

Като един съвременен Марк Твен, аз прогнозирам, че до няколко години ще бъдат създадени програми генериращи песни. Музиката е приложна математика и аз лично съм открил закономерности повтарящи се в любимите ми музикални произведения. Кой има смелостта да нарече такава програма творец на изкуство?

Първото което е неприятно-навика ти да разбиваш постовете и да отговаряш на отделни пасажи.Тъпо и неубедително става като вадиш думите от цялостния контекст.Не ми се занимава с упражненията ти по логика.Ще ти кажа само за любимата ти 'Тайна вечеря"-кой е казал че е шедьовър.Мислиш ли че му вярвам?Леонардо е направил стенописа за пари.Може да се гадае защо е експериментирал с техниката и дали е искал да направи шедьовър или да нарисува отвързан лъв?И Нео ти го е казал и аз ще го потвърдя-ти просто не си в час,липсват ти основни познания за това за което спориш.Искаш да се упражняваш по логика.....Твой проблем -на мен това ми е безинтересно-истинският свят и истинското изкуство са нелогични....Нередовни cool.gif ...и т.н.Така че цялото ти бърборене е безсмислено.Фотографията е изкуство.Твой проблем си е че не смяташ така.Нямам намерение да водя тъпи спорове за да се намираме на приказка.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Този вьпрос ние от Download. BG ве4е го решихме ;) Вижте тук:http://www.download.bg/index.php?cls=forum&mtd=thread&t=165209&q=&p=17 :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Този вьпрос ние от Download. BG ве4е го решихме ;) Вижте тук:http://www.download.bg/index.php?cls=forum&mtd=thread&t=165209&q=&p=17 ;)

За периода от 25.07.2008 до днес -150 поста ?

Браво :P

но пък от самото начало сте били единомислещи biggrin.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
За периода от 25.07.2008 до днес -150 поста ?

Браво :P

Ми то и тук май е така.Пост 149! laugh.gif

E малко по разтеглено във времето ,но: vita brevis, ars longa cool.gif

Редактирано от Angel Heart (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
За периода от 25.07.2008 до днес - 168 поста ?

Браво :)

Хи-хи-хи, ти какво очакваш когато раздела се казва "Клубове по интереси" biggrin.gif Обаче има качени интересни снимки, за доказателствен материал.

Ми то и тук май е така.Пост 149! laugh.gif

Е МАЛКО ПО РАЗТЕГЛЕНО ВЪВ ВРЕМЕТО ,но: vita brevis, ars longa cool.gif

occasio praeceps, experimentum periculosum, iudicium difficile.

Дразнеше ме да стои така недовършено. biggrin.gif

Тъкмо се канех да взема метлата и вие сега искате да ми спрете ентусиазма, знам ви аз. biggrin.gif

Редактирано от yvsot (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване