Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Край на безплатния обяд - Ubuntu 6.10

Препоръчан отговор

В последните си новини, Canonical обявиха плановете си за поръчки и доставки на UBUNTU, че ще продължат да доставят версията Ubuntu 6.06 LTS, докато версия 6.10 (Edgy Eft) ще бъде предоставена единствено за сваляне. CD-та ще бъдат осигурени само за определена общност, като за останалите линукс общества и дистрибутори се осигурява възможност да поръчат и закупят чрез Shipit копия на цени 1.50 Euro и количества над 100 броя.

Подробности

Източник:

linux-bg4.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Голямата работа,какво е това гръмко заглавие на темата-никой никому не е длъжен,то и аз бих си платил 3 лв за диска,дори и в БГ,а какво остава за чужбина...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Голямата работа,какво е това гръмко заглавие на темата-никой никому не е длъжен,то и аз бих си платил 3 лв за диска,дори и в БГ,а какво остава за чужбина...

Не става въпрос за цифрата. Тука въпроса е принципен. Говорим си за началото на края на "свободен софтуер" като понятие.

Редактирано от MDMA (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Не става въпрос за цифрата. Тука въпроса е принципен. Говорим си за началото на края на "свободен софтуер" като понятие.

Как я разбирате тая свобода като безплатна?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Как я разбирате тая свобода като безплатна?

Price: FREE

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И къде пише, че ще се плаща Ubuntu? Или мислиш, че някой е длъжен да ти плаща CD-то и пощенските разходи? Ми да вземат да ти плащат храната, тока и водата, защото им ползваш СВОБОДНАТА ОС, а?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
И къде пише, че ще се плаща Ubuntu? Или мислиш, че някой е длъжен да ти плаща CD-то и пощенските разходи? Ми да вземат да ти плащат храната, тока и водата, защото им ползваш СВОБОДНАТА ОС, а?

Мисля че тука доста преиграваш. Аз нищо не искам да ми плащат, а аз нищо да не плащам.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Линукс по начало не е под лиценза на Фрии софтуер,а на отворения код по-скоро. Фрии останха други все пак.А и какво са тези смешни суми,нали не са стотици като за други :ph34r:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Мисля че тука доста преиграваш. Аз нищо не искам да ми плащат, а аз нищо да не плащам.

В случая се касае за разход, който се поема от потребителя! А ти не искаш да го плащаш, следователно искаш друг да плаща твоя разход! До сега беше "безплатно", защото хората имаха бюджет за разпространението.

Аз пак не разбрах къде видя началото на края. Ubuntu си е все така FREE.

Редактирано от kayovas (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вижте сега,

Не съм предоставил новината в калдата, за да водя безмислени спорове с разни философи, а да я споделя с вас. Мен дори и не ме вълнува особено тъй като смятам Убунту,Кубунту,Ексбунту и пр. за една жалка ОС, която представлява скупосан Дебиан.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Вижте сега,

Не съм предоставил новината в калдата, за да водя безмислени спорове с разни философи,

Обаче заглавието звучи като заемане на позиция.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Обаче заглавието звучи като заемане на позиция.

И аз мисля че е доста крайно и много се чудих дали да не го сменя, но го оставих същото като в linux-bg.org за да уважа автора на новината там. Също така мислех след цитата да изкажа мнение по въпроса, но както се вижда и това не направих.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щом остава free за сваляне, не виджам къде е драмата. Просто хората не желаят вече да плащат пощенски разходи. А и лично за мен Ubuntu си заслужава тегленето cool.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
И аз мисля че е доста крайно и много се чудих дали да не го сменя, но го оставих същото като в linux-bg.org за да уважа автора на новината там. Също така мислех след цитата да изкажа мнение по въпроса, но както се вижда и това не направих.

Хм, и аз подозирах нещо такова, защото четох новината в inux-bg.org. Ама нямаше как да знам дали не си я писал ти там.

Поне предизвика интерес по темата. :ph34r:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз се сдобих с 10 диска,дори имам за раздаване.Но изглежда бюджета е свършил,все пак човека има доста разходи,не толкова за диска ,колкото за разпространение из цял свят.Нормално е поне да си платим дисковете,ако не друго .

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В случая няма новина освен че ще се плащат някакви разходи по доставката.Гледам който иска може да си го изтегли съвсем свободно.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
тъй като смятам Убунту,Кубунту,Ексбунту и пр. за една жалка ОС, която представлява скупосан Дебиан.

Ъъъ...що?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ричард Столмън (бащата на free software инициативата) казва, че думата free трябва да се използва не като free beer (в смисъл безплатно), а като free във freedom - в смисъл че софтуеъра е свободен за доправяне, преправяне, развиване и изучаване от всеки! Нещо ти е поизбягало от идеята. Free софтуеъра може и да се продава - поне лиценза на ГНЮ не го забранява. А специално за убунту-то всеки може да си го изтегли без паре - за какво са тези сълзи?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Free се превежда "свободен", а не "безплатен", що се отнася до лицензите на Линукс и другите OpenSource продукти. Всеки може да сложи цена на свой продукт и той пак да остане Free софтуер.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Еми прави са хората да искат поне да си платим пощенските разходи.Какво толкова да са на мега цени не са - 3лв ще ги прежалим.Вярно че 3лв за някои хора са доста пари , но въпреки това Убунту може да се сваля свободно.

Ъъъ...що?

Аз също искам да знам защо Убунту е жалка ос ?!? angry.gif

Редактирано от mega_dragster (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@MDMA къде е толкова проблема, че няма да получиш 20 диска безплатно ли ?

е то голям праз пък и аз си поръчах 20 диска, докато дойдат излезна 6.06.1, сега идва 6.10 и се отказах да си поръчвам

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре добре

Уборихте ме. Всички сте прави. Нормално е да си платиш ЦД-то. Линукс дистрибуции се продават и ще се продават,НО са свободни за сваляне. Цените им разбира се са символични. Колкото до безплатните ЦД-та не съм се възползвал от тях и нямам такова намерение.

За Убунтуто обаче си държа моето. Искате да ви кажа защо е жалка ли. Добре. Ще започна от това че ГНОМЕ-то и е ама невероятно бъгливо. Пускаш го като лайф ЦД - прецаква ГРУБ-а на СуСЕ-то. Тръгваш да го инсталираш все пак да го видиш как ще се държи - то 100 пъти забива на редактора за партишъните на харда. Историческата инсталация след многократното забиване завършва. Рестартваш - нито Windows-a, нито СуСЕ-то тръгват. После решавам да добавя хранилища в прословутия АПТ за да си инсталирам един XMMS - уж всичко е ок, показва че хранилищата са там пък не намира пакета с xmms-а. Тръгвам да компилирам gkrellm от сорс и ми пише че команда "make" няма. Да не говорим че ядрото което ползва по дефулт е от времето на 2-рата световна. Ем как да не е жалка ми кажете. Един елементарен XMMS няма в ЦД-то.

Единствено което ми хареса е че е значително по-бързо от СуСЕ.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По ред на номерата:

1. GNOME може да е всичко, но не е "бъгливо". Напротив..в повечето случаи се държи по-стабилно от KDE (за протокола - използвам KDЕ въпреки всичко).

2. Това дето live cd-то ти скапва GRUB-а някакси не ми се вярва!

3. За забиването на инсталатора не знам..не ми се е случвало въпреки 5-те инсталации на различни машини и на различни версии на Ubuntu. Предполагам не е лошо да пишеш за случая във форумите на Ubuntu.

4. А да си добавил universe или multiuniverse?

5. Няма make...и няма как да има всичко в един диск. Но това не пречи да изтеглиш 30-40 MB компилатори и библиотеки, че да тръгнат нещата.

6. Ядрото е далече от "2-рата световна". Просто никой не смее да вкарва най-новите неща в една дистрибуция, която се предполага, че ще се използва като Production система.

7. XMMS е един от най-старите и лошо свирещи плеъри за Линукс. Явно просто не си чувал как звучи mp3 пуснато през xine или gstreamer. Да не говорим, че XMMS е базирано на GTK1 и има множество проблеми с Unicode (а използването на всичко друго е, как да се изразя, от "2-рата световна".

П.П. Не съм див защитник на една или друга дистрибуция. Аз самият не ползвам нито ubuntu, нито Дебиан. Но да се говори, че една дистрибуция, която е на първо място в Distrowatch, е жалка не мога да го понеса :)

Update: XMMS си е даже в main. http://archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/main/x/xmms/

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване